Рішення від 09.06.2025 по справі 320/30445/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2025 року № 320/30445/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бекстоун Еквіп» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

у червні 2024 року до Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Бекстоун Еквіп» (ТОВ «Бекстоун Еквіп», товариство, платник податків) з позовом до Головного управління ДПС у Київській області (ГУ ДПС, ДПС, податковий орган, контролюючий орган).

Просили визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 19.03.2024 №013261047.

Ухвалою суду від 08.07.2024 позов залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення виявлених недоліків.

Ухвалою від 13.09.2024, після усунення недоліків, судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що через прийняття рішення податковим органом про відповідність ТОВ «Бекстоун Еквіп» критеріям ризиковості платника податку відбулося автоматичне блокування реєстрації відповідних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Підкреслювали, що у період з 30.05.2022 по 22.08.2023 товариство перебувало у категорії «ризикових» платників податку на додану вартість, тому не погоджуються із твердженням ГУ ДПС про порушення вимог Податкового кодексу України щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних. Звертали увагу, що існування карантинних обмежень звільняє платника податку від відповідальності, оскільки у період з 01.03.2020 до 30.06.2023 штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у відповідному реєстрі не застосовуються. Також зазначали, що відповідач неправомірно застосував розмір штрафу, який був встановлений на день реєстрації спірних податкових накладних, а не на день прийняття податкового повідомлення-рішення. Звертали увагу на необхідність прийняття рішення на користь платника податку у разі неоднозначного трактування прав і обов'язків. Вказували і на ненадходження акта камеральної перевірки на адресу товариства.

У зв'язку із цим, просили задовольнити позов.

Відповідач у відзиві просив відмовити у задоволенні позову. Наголошували, що 11 із 15 зазначених у акті камеральної перевірки податкових накладних зареєстровані в ЄРПН, коли ТОВ «Бекстоун Еквіп» перебувало в переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, а рішення про невідповідність критеріям ризиковості стосовно товариства ще прийнято не було, тому стверджували відсутність причинно-наслідкового зв'язку між порушенням строків реєстрації і визнанням платника таким, що відповідає критеріям ризиковості. Також звернули увагу, що такі податкові накладні зареєстровані датою подачі, яка відображена у квитанції №1, тому твердження позивача про те, що визнання його таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку і позбавлення через це можливості здійснювати реєстрацію податкових накладних, - не відповідає дійсності. Вказали, що вимоги законодавства щодо мораторію застосування штрафних санкцій на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину на час виникнення спірних відносин вже не застосовувалися. Наголошували на надісланні акта камеральної перевірки позивачу у порядку статті 42 Податкового кодексу.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Бекстоун Еквіп» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 44450660, зареєстроване 03.12.2021, місцезнаходження якої на час проведення перевірки і звернення до суду: 08301, Київська область, Бориспільський район, м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, буд. 76-Б, офіс 105; на час прийняття рішення у справі - м. Київ, вул. Лариси Руденко, буд. 6-А, приміщення 58, офіс 2. Основним видом економічної діяльності товариства є: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

09.02.2024 посадовою особою Головного управління ДПС у Київській області, на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, у порядку, визначеному статтею 76 Податкового кодексу, проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Бекстоун Еквіп».

Перевіркою встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних відповідно до пункту 201.10 статті 201, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення», відповідальність за що передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1, пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

За результатами перевірки складено акт від 09.02.2024 №7789/10-36-04-07/44450660.

Такий акт направлявся товариству рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0830107371926 12.02.2024, однак таке повідомлення було повернуте відправнику за закінченням терміну зберігання. На підтвердження цього відповідач надав засвідчені копії фіскального чеку та рекомендованого повідомлення.

На підставі названого вище акта прийнято податкове повідомлення - рішення від 19.03.2024 № 013261047, яким нараховано 56 009, 67 грн. штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.

Позивач оскаржив назване повідомлення-рішення до ДПС України, однак рішенням останньої від 13.06.2024 №17920/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення - рішення від 19.03.2024 № 013261047 - залишено без змін, а скарга - без задоволення.

Судом встановлено, що за результатами перевірки, констатовано порушення позивачем граничних строків реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних щодо таких податкових накладних (усього 15):

- №99 від 21.05.2023 - дата реєстрації 29.06.2023 - 11 днів порушення - сума штрафних санкцій 496,85 грн. (2 % штрафу);

- №96 від 08.05.2023 - дата реєстрації 29.06.2023 - 24 дні порушення - сума штрафних санкцій 3547,58 грн. (5 % штрафу);

- №93 від 03.05.2023 - дата реєстрації 29.06.2023 - 24 дні порушення - сума штрафних санкцій 727,74 грн. (5 %);

- №94 від 03.05.2023 - дата реєстрації 29.06.2023 - 24 дні порушення - сума штрафних санкцій 378 грн. (5 %);

- №92 від 02.05.2023 - дата реєстрації 29.06.2023 - 24 дні порушення - сума штрафних санкцій 2300,97 грн. (5 %);

- №98 від 19.05.2023 - дата реєстрації 29.06.2023 - 11 дні порушення - сума штрафних санкцій 523,36 грн. (2 %);

- №95 від 03.05.2023 - дата реєстрації 29.06.2023 - 24 дні порушення - сума штрафних санкцій 608,8 грн. (5 %);

- №115 від 29.06.2023 - дата реєстрації 19.07.2023 - 1 день порушення - сума штрафних санкцій 449,3 грн. (2 %);

- №119 від 30.06.2023 - дата реєстрації 14.08.2023 - 25 днів порушення - сума штрафних санкцій 1020 грн. (2 %);

- №117 від 30.06.2023 - дата реєстрації 14.08.2023 - 25 днів порушення - сума штрафних санкцій 1020 грн. (2 %);

- №118 від 30.06.2023 - дата реєстрації 14.08.2023 - 25 днів порушення - сума штрафних санкцій 1020 грн. (2 %);

- №127 від 29.06.2023 - дата реєстрації 18.09.2023 - 62 дні порушення - сума штрафних санкцій 3040,22 грн. (15 %);

- №120 від 05.07.2023 - дата реєстрації 14.09.2023 - 40 днів порушення - сума штрафних санкцій 10501,4 грн. (10 %);

- №122 від 10.07.2023 - дата реєстрації 14.09.2023 - 40 днів порушення - сума штрафних санкцій 20025 грн. (10 %);

- №121 від 06.07.2023 - дата реєстрації 14.09.2023 - 40 днів порушення - сума штрафних санкцій 10350,45 грн. (10 %).

Відповідно до розрахунку штрафу, який є додатком до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, податковий орган застосував розмір штрафу за ставкою 2 % від суми ПДВ, які відображені у податкових накладних позивача, що несвоєчасно зареєстровані - у сумі 4529,51 грн., 5 % від суми ПДВ, які відображені у податкових накладних позивача, що несвоєчасно зареєстровані - у сумі 7563,09 грн., за ставкою 10 % від суми ПДВ, які відображені у податкових накладних позивача, що несвоєчасно зареєстровані - у сумі 40876,85 грн.; 15 % від суми ПДВ, які відображені у податкових накладних позивача, що несвоєчасно зареєстровані - у сумі 3040,22 грн.

При цьому, як вбачається із акта камеральної перевірки і розрахунку штрафу до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення за наслідками порушення строку реєстрації податкових накладних перерахованих вище, - застосовано штрафні санкції у зменшеному розмірі, з урахуванням пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, введеного в дію Законом України від 12.01.2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення», який набрав чинності 08.02.2023.

Також встановлено, що 30.05.2023 прийнято рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника №14843 стосовно товариства «Бекстоун еквіп».

У подальшому, 22.08.2023 винесено рішення №23909 про невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить із такого.

За нормами статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (Податковий кодекс, Кодекс, ПК України).

Згідно приписів пункту 109.1 статті 109 Кодексу податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

У відповідності із пунктом 109.2 статті 109 Податкового кодексу порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

За змістом пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Законом України від 12.01.2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08.02.2023) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

За положеннями пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

За приписами пункту 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як закріплено у статті 120-1 Податкового кодексу у разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;

податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;

податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;

податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;

податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (Закон № 533- IX).

У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 № 540-IX та Закону України від 13.05.2020 року №591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту: «За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати. Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив вказівку на незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Таким чином, запроваджено мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.

Постановою від 27.06.2023 № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Однак, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 №2118-IX, який набрав чинності 07.03.2022 (Закон № 2118-IX).

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

За приписами підпунктів 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом № 2142-IX від 24.03.2022 внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

Згодом прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-IX (Закон № 2260-IX).

У зв'язку із набранням чинності 27.05.2022 названим Законом підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Тобто, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Отже, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Законом України від 13.12.2022 № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

При цьому, визначальним критерієм, який має братися до уваги при вирішенні питання про відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних після скасування з 27.05.2022 дії мораторіїв, є можливість виконання платником своїх зобов'язань.

Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а також Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема, щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі, обов'язок податкового агента; Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента.

Розділом II названого Порядку передбачені підстави неможливості виконання платниками податків юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року N 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року N 225 (Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

За результатом аналізу наведених правових норм та з'ясованих у справі обставин, суд приходить до наступних висновків.

У період існування спірних відносин податковим законодавством передбачений обов'язок платника податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 30.01.2024 у справі №280/4484/23, від 06.02.2024 у справі №160/10740/23, від 12.03.2024 у справі № 160/13661/23, від 21.08.2024 у справі № 440/8796/23.

При цьому, у спірному періоді мораторій на застосування штрафних (фінансових) санкцій вже не діяв, у зв'язку із чим суд констатує порушення позивачем граничного строку реєстрації перерахованих вище і перелічених у акті перевірки та розрахунку штрафу до податкового повідомлення-рішення податкових накладних.

Отже, підприємством порушено граничний строк реєстрації податкових накладних у відповідному реєстрі, доказів подання заяви про неможливість виконати податковий обов'язок, у випадку, який розглядається, - немає.

Що ж до доводів ТОВ «Бекстоун Еквіп» про дотримання строків подання на реєстрацію податкових накладних і неприйняття на реєстрацію таких накладних через віднесення товариства до Переліку ризикових суб'єктів господарювання, то суд зазначає наступне.

Так, рішення про відповідність товариства «Бекстоун Еквіп» критеріям ризиковості прийнято 30.05.2023; рішення про невідповідність критеріям ризиковості - 22.08.2023.

У той же час, податкові накладні №99, №96, №93, №94, №92, №98, №98 - зареєстровані в ЄРПН 29.06.2023; податкова накладна №115 - 19.07.2023; податкові накладні №119, №117, №118 - 14.08.2023, - тобто у період, коли товариство позивача перебувало в переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, отже така обставина, як перебування в переліку ризикових платників податку на додану вартість - не перешкодило реєстрації названих податкових накладних у ЄРПН.

Також суд враховує доводи відповідача про те, що податкові накладні, про які йдеться, зареєстровані датою подачі, і про відсутність причинно-наслідкового зв'язку між перебуванням у переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості і порушенням граничних строків реєстрації податкових накладних у ЄРПН, тому аргумент товариства про позбавлення його права здійснювати реєстрацію податкових накладних через прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості - відхиляється як такий, що не знайшов свого підтвердження.

Стосовно застосованого розміру штрафних санкцій, з яким не погоджується позивач, суд зазначає наступне.

Так, у позовній заяві ТОВ «Бекстоун Еквіп» зазначало про застосування неправильного розміру штрафу, а саме: такого, що був встановлений на день реєстрації спірних податкових накладних, а не на час прийняття повідомлення-рішення.

Разом із тим, судом встановлено, що як на день реєстрації податкових накладних, так і на день прийняття оскаржуваного повідомлення-рішення діяли одні і ті самі розміри штрафу за порушення строків реєстрації податкових накладних, - зокрема з урахуванням пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, введеного в дію Законом України від 12.01.2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення», який набрав чинності 08.02.2023. Саме такі зменшені розміри штрафу і були застосовані до товариства позивача у випадку, який розглядаються. У зв'язку із цим доводи товариства «Бекстоун Еквіп» і у цій частині - відхиляються.

Щодо аргументів про ненадсилання товариству акта камеральної перевірки, то вони не підтвердились під час судового розгляду, оскільки ГУ ДПС надали докази надсилання на чинну на той час податкову адресу товариства «Бекстоун Еквіп» - 08301, Київська область, Бориспільський район, м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, буд. 76-Б, кв. (офіс) 105 рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0830107371926 12.02.2024 (засвідчені копії фіскального чеку та рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення) акта камеральної перевірки, однак таке повідомлення було повернуте відправнику за закінченням терміну зберігання.

За положеннями пункту 42.2 статті 42.2 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

У відповідності до пункту 42.5 цієї ж статті у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Таким чином, податковий орган виконав свій обов'язок по направленню акта камеральної перевірки платнику податків.

За наведеного, суд констатує відсутність підстав для визнання протиправним і скасування оскаржуваного повідомлення-рішення.

За змістом частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами частини другої цієї ж статті 77 в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Із урахуванням викладеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У зв'язку із відмовою у позові підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Скрипка І.М.