про залишення позовної заяви без руху
06 червня 2025 року Київ № 320/25621/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Білоноженко М.А.,
розглянувши позовну заяву в адміністративній справі
за позовомІвано-Франківського міського центру зайнятості
ДоДержавної казначейської служби України
провизнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії
встановив:
Івано-Франківський міський центр зайнятості звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної казначейської служби України, у якому просив суд:
- визнати протиправним рішення (дію) Державної казначейської служби України (підпорядкованого їй органу - Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області) про повернення виконавчого документу Івано-Франківському міському центру зайнятості;
- зобов'язати Державну казначейську службу України прийняти до виконання наказ Господарського суду Івано-Франківської області від 24.07.2023 у справі № 909/373/23.
Згідно з частиною 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно з пунктом 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як вбачається, з прохальної частини позовної заяви, позивач просить визнати протиправними дії Державної казначейської служби України (підпорядкованого їй органу - Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області).
В той же час, в якості відповідача визначено лише Державну казначейську службу України.
Суд звертає увагу, що Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, хоч входить в структуру органів Державної казначейської служби України, проте є окремою юридичною особою.
Під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем способи судового захисту свого права, свободи чи інтересу, які повинні формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини. Позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, складають підставу позову. Підстава позову перебуває у нерозривному логічному взаємозв'язку із змістом позовних вимог (з предметом позову). Виклад обставин підстав позову необхідний для визначення тотожності позову та визначення предмета доказування в спорі між сторонами.
Тому, позивачу необхідно уточнити позовні вимоги або коло відповідачів у справі, шляхом надання позовної заяви у новій редакції, враховуючи вимоги частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень статті 160, 161 КАС України і позивачу належить усунути вищевказані недоліки.
Керуючись статтями 12, 248, 257-263, Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Київського окружного адміністративного суду -
1. Позовну заяву Івано-Франківського міського центру зайнятості залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з моменту отримання ухвали.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
5. Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала, відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Білоноженко М.А.