ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"29" травня 2025 р. справа № 300/145/25
м. Івано-Франківськ
ІІвано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитюка Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Лудчак А.В.,
представника позивача - Тепак Л.П.,
представника відповідача - Гавадзина М.В.
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Лігос"
до відповідача: Головного управління ДПС в Івано-Франківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Лігос" (далі також - позивач, ТзОВ "Лігос") звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (далі також - відповідач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №020184/0702 від 20.09.2024, яким застосовано штрафні санкції на суму - 2 506 193,84 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 04.09.2024 позивач засобами поштового зв'язку отримано акт перевірки від 23.08.2024 №14980/09-19-07-02/20547427. Згідно висновків акту зазначено про порушення ст. 13 ЗУ "Про валюту і валютні операції" при здійсненні зовнішньоекономічних розрахунків. Не погодившись із фактами та висновками акту ГУ ДПС в Івано-Франківській, позивачем подано заперечення до акту, які відповідачем залишено без змін. 20.09.2024 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення за №020184/0702, яке отримано позивачем засобами поштового зв'язку 24.09.2024. Позивач вважає дане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 відкрито загальне позовне провадження в даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду (а.с.51-52).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 31.01.2025 (а.с.58-62). У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами і доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає, що позивач при здійсненні господарської діяльності порушив норми податкового законодавства, що стало наслідком донарахувань, визначених податковим повідомленням-рішенням, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник позивача скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, яка надійшла на адресу суду 28.02.2025. У даній відповіді на відзив представник позивача, зокрема зазначає, що беручи до уваги докази, що містяться в матеріалах справи та враховуючи додаткові докази, долучені до даної відповіді на відзив - позивач категорично не погоджується з позицією відповідача, що викладена в акті перевірки та відзиві, вважає її безпідставною, такою, що базується на не доведеній інформації, не обґрунтованою та протиправною. Підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити (а.с.94-96).
Протокольною ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 закрито підготовче провадження у даній справі та перейдено до розгляду справи по суті (а.с. 154-155).
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, з підстав адміністративного позову та відповіді на відзив, просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав відзиву на адміністративний позов, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі обставини.
На підставі направлення на перевірку від 12.08.2024 № 4596, виданого Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області, ОСОБА_1 - головним державним інспектором відділу позапланових перевірок ризикових платників управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, відповідно до п.п. 19 1.1.4. п. 19.1 ст.19, п.п. 20.1.4. п.20.1 ст. 20 розділу I, підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями) та на підставі наказу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 29.07.2024 №2322-п, проведена позапланова виїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІГОС» (скор.- ТОВ «ЛІГОС»), код ЄДРПОУ 20547427, з питань дотримання вимог валютного законодавства України при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності за період з 01.03.2024 року по 31.07.2024 року, відповідно до затвердженого переліку питань документальної перевірки, за результатами якої складено акт перевірки №14980/09-19-07-02/20547427 від 23.08.2024 (а.с.18-27). Перевіркою встановлено порушення позивачем:
- статті 13 Закону України від 21.06.2018, №2473-VIII "Про валюту і валютні операції" при здійсненні розрахунків по експортних контрактах:
- №05/06/2022 від 28.06.2022 із нерезидентом "Ligos Europa GmbH" (Німеччина);
- №10/10/2022 від 17.10.2022 із нерезидентом "Ligos Europa GmbH" (Німеччина).
Позивачем на акт №14980/09-19-07-02/20547427 від 23.08.2024 подано заперечення (а.с.35-37).
На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №020184/0702 від 20.09.2024, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 ст. 54 ПКУ і п.5 статті 13 Закону України від 21.06.2018, №2473-VIII "Про валюту і валютні операції" та застосовано штрафні санкції на суму - 2 506 193,84 (а.с. 40).
Згідно п. 56.2 ст. 56 ПКУ подано скаргу про перегляд результатів перевірки до ДПС України (а.с.41-42).
Рішенням ДПС України від 05.12.2024 за №36474/6/99-00-06-01-02-06 залишено без змін ППР ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 20.09.2024 (а.с.43-46).
Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із такого.
У відповідності до п.7 Закону України від 21.06.2018, № 2473-VIII (у редакції Закону України від 06.12.2019 № 361-IX, редакція діє з 28.04.2020) "Про валюту і валютні операції" уповноважені установи є агентами валютного нагляду, підзвітними Національному банку України. Уповноважені установи під час проведення ними валютних операцій, крім валютних операцій, пов'язаних з експортом та імпортом товару на суму, що є меншою за розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", здійснюють безпосередній нагляд за виконанням вимог валютного законодавства резидентами (крім інших уповноважених установ) та нерезидентами, що здійснюють валютні операції через ці уповноважені установи.
З 28.04.2020 діє редакція ст.20 розділу ІІІ Закону України, від 06.12.2019, № 361- IX "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", а саме фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень (для суб'єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри, - 55 тисяч гривень) або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції.
До 28.04.2020 діяла редакція п.1 статті 15 Закону України від 14.10.2014, № 1702-VII "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", а саме фінансова операція підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу у разі, якщо сума, на яку вона здійснюється, дорівнює чи перевищує 150000 гривень.
Згідно п.21 розділу ІІ Постанови Національного банку України від 02.01.2019, № 5 "Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті" граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.
Відповідно до Постанови Правління НБУ від 24.02.2022 № 18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану", із змінами внесеними постановою Правління НБУ від 07 липня 2022 року №142 (по операціях з 05.04.2022 граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 днів).
Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, визначені в пункті 21, поширюються на незавершені операції резидента з експорту та імпорту товарів, за якими до 07.02.2019 не встановлено банком порушення 180-денного строку розрахунків (або строків, визначених у висновках центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, виданих на перевищення встановлених законодавством України строків розрахунків), згідно з постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019, № 7 "Про затвердження Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів".
У відповідності до статті 13 Закону України, від 21.06.2018, № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції":
- У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання (пункт 2).
- У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати) (пункт 3).
- За окремими операціями з експорту та імпорту товарів граничні строки розрахунків, встановлені Національним банком України, можуть бути подовжені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, шляхом видачі висновку.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, приймає рішення про видачу чи відмову у видачі зазначеного висновку протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідної заяви. Інформація про виданий висновок оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу не пізніше наступного робочого дня після видачі висновку.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, протягом п'яти робочих днів з дня видачі висновку, зазначеного в абзаці першому цієї частини, інформує Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, про видачу такого висновку.
Порядок видачі висновку, у тому числі перелік документів, які подаються для видачі висновку, підстави для відмови у видачі висновку або залишення документів без розгляду, включаючи перелік товарів, за якими документи для видачі висновку підлягають залишенню без розгляду, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Видача висновку здійснюється безоплатно (пункт 4).
- Порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) (частина 5).
- У разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс- мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.
Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту) (частина 6).
У разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника- нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.
У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про відмову в позові повністю чи частково в частині майнових вимог або про відмову у відкритті провадження у справі чи про залишення позову без розгляду, а також у разі визнання документа про стягнення заборгованості з боржника-нерезидента таким, що не підлягає виконанню, недійсним, незаконним тощо та (або) закриття (припинення) провадження без зарахування грошових коштів на рахунки резидентів у банках України за таким документом строк, встановлений відповідно до цієї статті, поновлюється і пеня за його порушення нараховується за кожний день прострочення, включаючи період, на який цей строк було зупинено.
У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про задоволення позову сплаті підлягає лише пеня, нарахована до дня прийняття позовної заяви до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем (частина 7).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п'ятою цієї статті (частина 8).
ТОВ "Лігос", в особі директора Попадинця Андрія, далі "Продавець", та фірма "Ligos Europa GmbH" (Німеччина) в особі виконавчого директора Андрія Болендера, далі "Покупець" уклали Контракт 17.10.22 №10/10/2022.
ТОВ "Лігос" відповідно до укладеного договору поставило фірмі "Ligos Europa GmbH" (Німеччина) продукти харчування (круасани з різною начинкою, код товару 19059070 та обладнання код товару 84381010).
Станом 01.03.2024 по даному контракту рахувалась дебіторська заборгованість в сумі 216 663,42 Євро, в тому числі протермінована по наступним відвантаженням:
25.07.2023 згідно МД 23UA206020013146U5 відгрузило товар (обладнання для виробництва хлібобулочних, кондитерських виробів, код товару 84381010) на суму 125712 Євро. Від фірми "Ligos Europa GmbH" кошти поступили на розрахунковий рахунок UA213365030000026001302009608 Філії - Івано-Франківське облуправління АТ "Ощадбанку" 21.09.2023 в сумі 14105,04 Євро, станом на 21.01.2024 виникла протермінована дебіторська заборгованість в сумі 111606,96,0 Євро (дата першого дня перевищення граничного строку розрахунків - 21.01.2024).
Пеня нарахована до 29.02.2024 актом перевірки від 22.03.2024 №5543/09-19-07- 02 /20547427
Станом на 01.03.2024 року по даній відгрузці рахується протермінована дебіторська заборгованість в сумі - 111 606,96 Євро.
В перевіряємому періоді від фірми "Ligos Europa GmbH" кошти поступили на розрахунковий рахунок UA213365030000026001302009608 Філії - Івано-Франківське облуправління АТ "Ощадбанку" в сумі - 33410,0 Євро.
Станом на 31.07.2024 по відвантаженню від 25.07.2023 згідно МД 23UA206020013146U5 рахується протермінована дебіторська заборгованість в сумі 78 196,96 євро.
По відвантаженню від 14.09.2023 згідно МД 23UA206020016896U0 на суму 26698,27 Євро, станом на 12.03.2024 виникла протермінрвана дебіторська заборгованість в сумі 26698,27 (дата першого дня перевищення граничного строку розрахунків -12.03.2024), протерміновано - 113 днів.
Від фірми "Ligos Europa GmbH" кошти не поступили на розрахунковий рахунок.
Станом на 31.07.2024 по даній відгрузці рахується протермінована дебіторська заборгованість в сумі - 26698,27 Євро.
По відвантаженню від 18.10.2023 згідно МД 23UA206020019926U6 на суму 24758,21 Євро, станом на 15.04.2024 виникла протермінрвана дебіторська заборгованість в сумі 24758,21 (дата першого дня перевищення граничного строку розрахунків -15.04.2024), протерміновано - 79 днів.
Від фірми "Ligos Europa GmbH" кошти не поступили на розрахунковий рахунок. Станом на 31.07.2024 по даному відвантаженню рахується протермінована дебіторська заборгованість в сумі - 24758,21 Євро.
По відвантаженню від 03.11.2023 згідно МД 23UA206020021081U5 на суму 13714,46 Євро, станом на 01.05.2024 виникла протермінрвана дебіторська заборгованість в сумі 13714,46 (дата першого дня перевищення граничного строку розрахунків - 01.05.2024), протерміновано - 63 дні.
Від фірми "Ligos Europa GmbH" кошти не поступили на розрахунковий рахунок. станом на 31.07.2024 по даному відвантаженню і рахується протермінована дебіторська заборгованість в сумі - 13714,46 Євро.
Відповідно до додаткової угоди №1 від 01.02.2023 до Контракту №10/10/2022 від 17.10.2022 внесено зміни в п.9.3 цього Контракту та викладено в наступній редакції: "Якщо сторони не можуть дійти згоди, спірні питання передаються на вирішення до Міжнародного Комерційного Арбітражного Суду при Торгово-промисловій палаті України або відповідного господарського суду за місцем знаходження Продавця - Господарського суду Івано-Франківської області, на вибір позивача".
Ця додаткова угода є невід'ємною частиною контракту №10/10/2022 від 17.10.2022, складена у двох екземплярах - по одному для кожної сторони, та набирає чинності з 01.02.2023.
Суд звертає увагу, що у ТОВ "Лігос" відсутній висновок центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики (Міністерства економічного розвитку і торгівлі України) на перевищення строків розрахунків по контрактах: № 05/06/2022 від 28.06.2022 та № 10/10/2022 від 17.10.2022 із нерезидентом "Ligos Europa GmbH" (Німеччина).
Водночас, ТОВ "Лігос" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою від 20.06.2024 (вх.№5706/24 від 21.06.2024 року), про стягнення заборгованості в сумі 153 095,02 Євро із нерезидента "Ligos Europa GmbH" за поставлений товар по контракту 10/10/2022 від 17.10.2022.
Господарський суд Івано-Франківської області 03.07.2024 виніс ухвалу про відкриття провадження у справі №909/593/24 (а.с.111-113).
30.07.2024 Господарський суд Івано-Франківської області виніс рішення по справі №909/593/24. Позов задоволено, стягнуто із фірми "Ligos Europa GmbH" на користь ТОВ "Лігос" кошти в сумі 153 095,02 Євро заборгованості за поставлений товар (а.с.106-110).
У відповідності до статті 13 Закону України, від 21.06.2018, № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції": - У разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.
Пеня нарахована до 21.06.2024 (до дня звернення до Господарського суду Івано- Франківської області із позовною заявою).
Таким чином, ТОВ "Лігос" порушено статтю 13 Закону України, від 07.02.2019, № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції» по контракту: № 10/10/2022 від 17.10.2022 із нерезидентом "Ligos Europa GmbH" (Німеччина).
Щодо доводів позивача про правозастосування норм законодавства, що передбачають підстави для звільнення від відповідальності за порушення граничних строків у зв'язку із виникненням форс-мажорних обставин - військової агресії російської федерації проти України суд зазначеє таке.
Згідно загального офіційного листа № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, Торгово- промислова палата України, на підставі ст. ст. 14,14-1 Закону України "Про торгово- промислові палати в Україні" від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України, засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Враховуючи це, ТПП України підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
У зв'язку з чим позиція позивача обумовлена тим, що обставини непереборної сили є загальновідомим фактом, який не потребує додаткового підтвердження жодними документами.
За вимогами ст.6 Закону України "Про валюту і валютні операції" у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс- мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.
Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).
Частиною 1ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" від 02 грудня 1997 року №671/97-ВР передбачено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Отже, саме сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами, або уповноваженою організацією (органом) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту), є підставою для продовження законодавчо встановлених термінів (строків) розрахунків на період дії форс-мажорних обставин та підставою для не нарахування пені на період дії форс- мажорних обставин.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 13 липня 2023 року у справі № 560/9742/22.
Разом з тим, пунктом 6 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України (далі ТПП) та регіональними торгово-промисловими палатами форс- мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого Рішенням Президії ТПП України 18 грудня 2014 року № 44(5) (далі Регламент ТПП) визначено, що підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених уст. 3.1 регламенту, визначених як непереборний вплив на виконання відповідного зобов'язання таким чином, що унеможливлює його виконання у термін, що настав (наявність причинно-наслідкового зв'язку між обставиною та неможливістю виконання зобов'язання в термін, передбачений відповідно законодавством, відомчими нормативними актами, договором, контрактом, угодою, типовим договором тощо).
Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, а також по податкових та інших зобов'язаннях/обов'язках, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.
ТПП України веде єдиний Реєстр сертифікатів, виданих ТПП України та регіональними ТПП (Реєстр сертифікатів), про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та Реєстр уповноважених осіб (підпункт 5.1 пункту 5 Регламент ТПП).
Разом з тим, під час перевірки позивачем не надано копії таких документів уповноваженої установи, які б могли підтвердити настання випадків, які можливо віднести до обставин непереборної сили - форс-мажору. Крім того, через призму згаданих вище умов зовнішньоекономічного контракту суд зазначає, що указані документи повинні були бути у розпорядженні сторони договору, щодо якої виникли обставини непереборної сили, ще на етапі здійснення розрахунків.
Суд звертає увагу на те, що надання Сертифікату Торгово-промисловою палатою України, отриманого у встановленому законодавством порядку, є обов'язковою умовою, оскільки сам лише факт існування форс-мажорних обставин, не звільняє від виконання зобов'язання автоматично. При видачі сертифікату Торгово-промислова палата України засвідчує не тільки форс-мажорні обставини, але і їх безпосередній вплив на конкретне зобов'язання (договір), у якому заявник є стороною (причинно-наслідковий зв'язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов'язань).
Відповідно до діючого законодавства України форс-мажор звільняє лише від відповідальності за порушення зобов'язання, що сталося внаслідок такого форс- мажору, але не звільняє від виконання відповідного зобов'язання і не є підставою для припинення зобов'язань. Проте і звільнення від відповідальності може мати місце лише у випадку, коли невиконання зобов'язання є наслідком дії форс-мажорних обставин, що має бути доведено у встановленому чинним законодавством порядку та підтверджено належними документами.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що податкове повідомлення - рішення №020184/0702 від 20.09.2024, яким застосовано штрафні санкції на суму - 2 506 193,84 грн є законним, обґрунтованим та не підлягає скасуванню, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб'єкта владних повноважень.
Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Лігос" (код ЄДРПОУ - 20547427, вул. Вовчинецька, буд. 192, м. Івано-Франківськ, 76018) до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за №020184/0702 від 20.09.2024 - відмовити.
Сторонам рішення надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.