Рішення від 09.06.2025 по справі 280/2324/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 червня 2025 року о/об 10 год. 30 хв.Справа № 280/2324/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Державної установи "Софіївська виправна колонія (№55)" (вул.Металістів, буд.1, м.Вільнянськ, Запорізька область, 70002; код ЄДРПОУ 08563501)

про визнання протиправною бездіяльність та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Державної установи "Софіївська виправна колонія (№55)" (надалі - відповідач, ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)"), в якому позивач просить суд: "1.Визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії щодо виплати грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна. 2.Стягнути з Відповідача на мою користь грошову компенсацію за належні до видачі предмети речового майна у сумі 21291,78 грн. 3.Визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії щодо виплати в повному обсязі додаткової винагороди за період з 24.02.2022 до 01.06.2022 року 4.Стягнути з Відповідача на мою користь суму додаткової винагороди за період з 24.02.2022 до 01.06.2022 року у сумі 53230,44 грн.".

У позовній заяві зазначено наступне: «… З 13.06.2006 по 28.02.2025 року проходила службу Державній кримінально-виконавчій службі України. За даний період служби перебувала на різних посадах середнього та старшого начальницького складу, що підтверджується послужним списком за особистим № М-098010. На підставі наказу від 28 лютого 2025 року №70/ОС була звільнена з Державної кримінально-виконавчої служби України за п.7 ч.1 ст.77 (за власним бажанням) Закону України «Про національну поліцію» з 28.02.2025 року. І. Питання щодо невиплати грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна передбаченої Порядком забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 р. № 578. Обґрунтуванням позовних вимог є: Під час несення служби Відповідачем не виконувались у повному обсязі вимоги щодо забезпечення речовим майном персоналу, як продовж служби, так і виплати грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна при звільненні. Питання щодо забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби врегульовано Порядком забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 р. № 578 (далі за текстом Порядок). Порушення моїх законних прав та інтересів в частині забезпечення речовим майном в наслідок бездіяльності зі сторони суб'єкта владних повноважень обумовлено наступним: - Вимогами п. 1-3, п. 17 Порядку, для створення змоги та необхідних умов для виконання персоналом службових завдань забезпечення речовим майном здійснюється шляхом придбання державною установою «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України» для міжрегіональних територіальних органів Мін'юсту з питань виконання кримінальних покарань (далі - міжрегіональні територіальні органи), установ виконання покарань, слідчих ізоляторів... (підстава: п.3 Порядку). Так, внаслідок невиконання відповідачем вимог Порядку мене не було забезпечено речовим майном належним чином. - Під час звільнення зі служби мені не виплачено грошову компенсацію за належні до видачі предмети речового майна на підставі особистої заяви із розрахунку закупівельної вартості, яка діяла на 1 січня року виникнення права на отримання такого майна. Одночасно з цим слід зазначити, що при звільненні зі служби, Відповідачем було оформлено довідку від 28.02.2025 №2 до арматурної карти №11 про виплату грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна за формою згідно з додатком 7 Порядку та надано мені для ознайомлення, проте ані нарахування, ані виплати компенсації не відбулося. Аналізуючи зміст повідомлення про нарахованим та виплаченим сумам при звільненні від 28.02.2025 №2 стає зрозумілим, що грошову компенсацію за належні до видачі предмети речового майна мені не нараховано та не виплачено. Сума призначеної до виплати компенсації за належні до видачі предмети речового майна складає 21291,78 грн. (підстава: довідка від 28.02.2025 №2 до арматурної карти №11). Так, Відповідач був зобов'язаний виконати умови Порядку, але з невідомих причин, допустив протиправну бездіяльність, яка фактично позбавила мене законних прав та інтересів з питання компенсації за належні до видачі предметів речового майна. Аналізуючи аналогічні справи слід зазначити, що дана вимога узгоджується з позицією Верховного Суду відображеної Постановою Верховного Суду від 30 листопада 2020 року у справі № 480/3105/19 (провадження № К/9901/5696/20) в частині виплати компенсації за належні до видачі предмети речового майна. II. Питання щодо нарахування не повному обсязі та виплати не в повному обсязі додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, за період з 24.02.2022 до 01.06.2022. Обґрунтуванням позовних вимог є: Порушення зі сторони Відповідача вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 р. № 350 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168», а саме нарахування не повному обсязі та виплати не в повному обсязі додаткової винагороди передбаченої чинним законодавством. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 р. № 350 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168» зазначено, що дана постанова розповсюджується на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка» та виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Враховуючи умови несення служби та критерії визначеності відносно адміністративно-територіального розташування установи Відповідача слід зазначити, про розташування установи у межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка» (підстава: постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 р. № 350, розпорядження КМУ від 06 березня 2022 року № 204-р в редакції розпорядження КМ від 11.03.2022 року № 213-р Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка»). Так, за даним довідки про нарахування додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 підполковнику внутрішньої служби ОСОБА_1 начальнику відділу по контролю за виконанням судових рішень державної установи «Софіївська виправна колонія №55» з 24 лютого по 31 травня 2022 року від 19.03.2025 року № 8-549 було нараховано та сплачено на підставі наказу від 26.05.2022 року №107/ОС у травні 2022 року за лютий 2022 - 1785,6 грн., березень 2022 - 9999,36 грн., квітень 2022 - 8334,00 грн., та наказу від 18.08.2022 року №179/ОС у серпні 2022 року за квітень 2022 - 1333,44 грн., за травень 2022 - 5160,96 грн. При цьому, нижче наведено розрахунок сум, які підлягають до нарахування та виплат з різницею сум недонарахування: - Лютий 2022 - 28 календарних днів * 8 годин = 224 (кількість годин місячної норми), так за лютий 2022 року відпрацьовано 40 годин на час дії постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168, при розрахунку пропорційно відпрацьованого часу відносно суми додаткової винагороди складає: 30000 грн. : 224 (кількість годин місячної норми) = 133,9 грн./год, множити на 40 годин фактично відпрацьованого часу складає 40*133,9=5356 грн., при цьому нараховано 1785, 60 грн., сума недонарахування складає 3574,4 грн. - Березень 2022 - 31 календарних днів * 8 годин = 248 (кількість годин місячної норми), так за березень відпрацьовано 248 годин, при розрахунку пропорційно відпрацьованого часу відносно суми додаткової винагороди складає: 30000 грн : 248 (кількість годин місячної норми) = 120,967 грн./год, множити на 248 годин фактично відпрацьованого часу складає 248*120,967=30000 грн, при цьому нараховано 9999,36 грн., сума недонарахування складає 20000,64 грн. - Квітень 2022 - 30 календарних днів * 8 годин = 240 години (кількість годин місячної норми), так за квітень відпрацьовано 240 годин при розрахунку пропорційно відпрацьованого часу відносно суми додаткової винагороди складає: 30000 грн : 240 (кількість годин місячної норми) = 125 грн./год, множити на 240 годин фактично відпрацьованого часу складає 240*125=30000 грн, при цьому нараховано 9667,44 грн., сума недонарахування складає 20332,56 грн. - Травень 2022 - 31 календарних днів * 8 годин = 248 години (кількість годин місячної норми), так за травень відпрацьовано 128 годин, при розрахунку пропорційно відпрацьованого часу відносно суми додаткової винагороди складає: 30000 : 248 (кількість годин місячної норми) = 120,967 грн./год, множити на 128 годин фактично відпрацьованого часу складає 128*120,967=15483,8 грн., при цьому нараховано 5160,96 грн., сума недонарахування складає 10332,84 грн. Загальна недонарахована сума складає 53230,44 грн. Так, Відповідач був зобов'язаний виконати умови постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 р. № 350 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168», але з невідомих причин, допустив протиправну бездіяльність, яка фактично позбавила мене законних прав та інтересів з питання нарахування та виплати в повному обсязі додаткової винагороди передбаченої даною Постановою. …».

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… За результатами ознайомлення зі змістом позову державна установа «Софіївська виправна колонія (№ 55)» повністю заперечує проти позовних вимог Позивача, а саме визнати протиправною бездіяльність установи щодо не нарахування та не виплати Позивачу додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 за період з 24.02.2022 до 01.06.2022, зобов'язати установу здійснити нарахування та виплату Позивачу додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн. щомісячно за період з 24.02.2022 до 01.06.2022 з урахуванням фактично виплачених сум і не погоджується з ними, вважає їх не вірним, незаконними, необгрунтованими, безпідставними та просить суд відмовити Позивачеві в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного: … ОСОБА_2 проходила службу в Державній кримінально-виконавчій службі України, а саме в державній установі «Софіївська виправна колонія (№ 55)» з 13.06.2006 (підстава наказ УДДУ ПВП у Запорізькій області від 15.06.2006 № 39 О/С) по 28.02.2025 (підстава наказ державної установи «Софіївська виправна колонія (№ 55)» від 28.02.2025 № 70/ОС). З 06.07.2018 по 11.04.2021 перебувала в соціальній відпустці згідно зі ст.18 Закону України «Про відпустки» в зв'язку з доглядом за дітьми до досягнення ними трирічного віку (підстава наказ державної установи «Софіївська виправна колонія (№ 55)» від 05.07.2018 №166/ОС). Звільнена 28.02.2025 з ДКВС України за ст. 77 ч.1. п. 7 Закону України «Про національну поліцію» за власним бажанням (підстава наказ державної установи «Софіївська виправна колонія (№ 55)» від 28.02.2025 № 70/ОС). … Відповідачем здійснювалися нарахування та виплати Позивачу додаткової винагороди на виконання Постанови КМУ №350, а саме відповідно до Постанови № 168 в межах виділених бюджетних асигнувань для виплати винагороди за період з 24.02.2022 по 25.04.2022 та з 26.04.2022 по 11.06.2022 у наступному порядку: - за лютий 2022 року: з розрахунку 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди)/28(робочі дні за лютий 2022 року)/24 години доби = 44,64 грн. (вартість винагороди за одну фактично відпрацьовану годину в лютому 2022 року). З 24 лютого по 28 лютого 2022 року ОСОБА_2 фактично несла службу - 40 годин, тому додаткова винагорода за даний період становить: 40 годин (фактично відпрацьований час) * 44,64 грн. (вартість винагороди за одну фактично відпрацьовану годину у лютому 2022 року) = 1785,60 грн. - за березень 2022 року: з розрахунку 30000 грн. (загальна сума додаткової вннагородн)/31 (робочі дні за березень 2022 року)/24 години доби = 40,33 грн. (вартість винагороди за одну фактично відпрацьовану голину у березні 2022 року). З 01.03.2022 по 31.03.2022 ОСОБА_2 фактично несла службу 248 годин, тому додаткова винагорода за даний період становить: 248 годин (фактично відпрацьований час) * 40,33 грн. (вартість винагороди за одну фактично відпрацьовану годину у березні 2022 року) = 9 999,36 грн. - за квітень 2022 року: з розрахунку 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди)/30 (робочі дні за квітень 2022 року)/24 години доби = 41.67 грн. (вартість винагороди за одну фактично відпрацьовану годину у квітні 2022 року). З 01.04.2022 по 30.04.2022 ОСОБА_2 фактично несла службу 232 годин, Розрахунок додаткової винагороди за період з 01.04.2022 по 25.04.2022 ОСОБА_3 становить: 232 години (фактично відпрацьований час) * 41,67 грн. (вартість винагороди за одну фактично відпрацьовану годину у квітні 2022 року) = 9 667,44 грн. - за травень 2022 року: з розрахунку 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди)/31 (робочі дні у травні 2022 року)/24 години доби = 40.32 грн. (вартість . винагороди за одну фактично відпрацьовану годину у травні 2022 року). З 01.05.2022 по 30.05.2022 ОСОБА_2 фактично несла службу 128 годин (відпустка з 24.05.2022 по 07.07.2022 наказ по установі від 20.05.2022 № 31/ОС/ВП), тому додаткова винагорода за даний період становить: 128 годин (фактично відпрацьований час) * 40,32 грн. (вартість винагороди за одну фактично відпрацьовану годину у травні 2022 року) = 5 160,96 грн. Табелі обліку робочого часу за лютий-травень 2022 року ОСОБА_3 надаємо. Нарахована грошова винагорода за період з 24 лютого по 25 квітня 2022 року склала в сумі 20 118,96 грн., яка 28.05.2022 у сумі 19 817,17 грн. (з урахуванням здійснення утримань обов'язкових податків) була перерахована державною установою «Софіївська виправна колонія (№ 55)» на банківський рахунок в ПАТ КБ Приватбанку ОСОБА_3 , що підтверджується доказами - наказ по установі від 26.05.2022 № 107/ОС, копія платіжних доручень та довідка - витяг з відомості зарахування додаткової винагороди відповідно Постанови №168 за період з 24.02.2022 по 25.04.2022 ОСОБА_2 Позивача в ПАТ КБ Приватбанк. Надаємо довідку зарахування коштів ОСОБА_3 на її особовий рахунок в ПАТ КБ Приватбанк. Нарахована грошова винагорода за період з 26 квітня до 24 травня 2022 року в сумі 6 494,10 грн., яка 22.08.2022 у сумі - 6 396,98 грн. (з урахуванням здійснення утримань обов'язкових податків) була перерахована державною установою «Софіївська виправна колонія (№ 55)» на банкшський рахунок ОСОБА_3 , що підтверджується доказами - наказ по установі від 11.08.2022 № 179/ОС, копії платіжних доручень та довідка щодо зарахування додаткової винагороди відповідно Постанови № 168 за період з 26.04.2022 по 23 травня 2022 року включно на особовий рахунок Позивача в ПАТ КБ Приватбанк, яку надаємо суду. Таким чином, здійснене нарахування та проведена виплата додаткової винагороди пропорційно фактично відпрацьованому часу ОСОБА_3 у лютому - червні 2022 року у сумі 26 613,36 грн. повністю відповідає приписам Постанови № 168 внесеними постановою КМУ № 350 від 22.03.2022 в редакції чинній на вказаний період,а також відповідає і приписам Постанови № 168 з урахуванням змін, внесених постановою КМУ № 793 від 07.07.2022, що спростовує висновки Позивача повністю. Виправна колонія є бюджетною неприбутковою установою з рахунками в казначейській службі України. Відповідно до Постанови КМУ №168 та й відповідно до листа Міністерства юстиції України від 20.05.2022 №38144/16.3.2/32-22 , який в жодному разі не суперечить Постанові №168 згідно яких виплата винагород здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби особи рядового чи начальницького складу, де він призначений на штатну посаду, на підставі наказів такого органу, установи, в межах асигнувань, передбачених у кошторисі органу, установи. … На виплату додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою КМУ №168, особам рядового і начальницького складу в 2022 році відповідачем витрачено коштів в межах змін розподілу показників зведених кошторисів на 2022 рік, які було отримано з державного бюджету у сумі - 2 113,5 тис. грн. (два мільйони сто тринадцять тисяч 500 грн.) в підтвердження надано суду платіжні доручення від 26.05.2022 року № 413 у сумі - 1 461 256,31 грн. та платіжне доручення від 18.08.2022 року № 636 у сумі - 652 205,62 грн. Копії змін розподілу кошторисних призначень дня виплати одноразової грошової допомоги на виконання Постанови № 168 додаємо. На виплату додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу за період з 24.02.2022 р. по 31.05.2022 р. в межах змін розподілу показників зведених кошторисів на 2022 рік було отримано з державного бюджету 2 113,5 тис. грн. (два мільйони стотринадцять тисяч 500 грн.). При цьому середня кількість осіб рядового і начальницького складу за лютий - травень 2022 року - 174 працівника, що підтверджується довідкою відділу по роботі з персоналом апелянта. Для виплат кожному з них додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн. за період, наприклад, з 24.02.2022 р. по 11.06.2022 р. потрібно більше 90 000 грн., що в перерахунку на кількість осіб, які мають право на додаткову винагороду, становить суму майже 16 000 000 (шістнадцять мільйонів гривень). Цих коштів в установі для виплати додаткової винагороди не було, оскільки такі виплати не передбачені ні бюджетом України на 2022 рік, ні затвердженими кошторисами відповідача на 2022 рік. Позивачу було здійснено нарахування за лютий - червень 2022 року додаткової винагороди у сумі - 26 613,36 грн. та здійснено виплату у сумі - 26 214,15 грн. - пропорційно фактично відпрацьованому часу та розміру фактично отриманих з державного бюджету України цільових коштів на зазначені цілі. … Управлінням внутрішнього аудиту на підставі наказу Міністерства юстиції України від 08.08.2022 №1779/7 (зі змінами) було запрошено листом від 19.07.2022 за № 58547/14.4/11-22 (копію листа Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 21.07.2022 № 3.3-1837 додано до справи) в установ виконання покарань всю необхідну інформацію щодо використання бюджетних коштів при здійсненні нарахування та проведені виплати додаткової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» № 168 від 28.02.2022, особам рядового і начальницького складу установ виконання покарань. За результатами проведеної позапланової перевірки внутрішнього аудиту, а саме лист Міністерства юстиції України від 13.02.2023 №16592/17.2/11-23 та лист Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 24.02.2023 №3.3-551/Е (копію листа додаємо) чітко визначено, що вірним є проводити нарахування та виплату додаткової винагороди особовому складу за часи несення служби, зазначених у табелях обліку робочого часу, рапортах, довідках стосовно годин несення служби окремими особами рядового і начальницького складу. Причому вірно застосовувати вартість однієї години за кожен місяць окремо, а не середню вартість за період лютий-квітень, причому вартість 1 години несення служби становить у лютому 2022р. - 44,64 грн., у березні 2022р. - 40,32 грн., у квітні 2022р. - 41,67 грн., що повністю відповідає проведеним розрахункам в установі, виданим наказам та проведеним виплатам по установі, шо підтверджується наказами по установі від 26.05.2022 № 107/ОС, від 18.08.2022 № 179/ОС, копії наказів надаємо. Проведена перевірка чітко підтверджує вірність проведених нарахувань та виплат державною установою «Софіївська виправна колонія (№ 55)» одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , передбаченої Постановою КМУ № 168 у спірному періоді, що також підтверджує не вірність застосування норми Постанови КМУ № 168. Позивач в позовній заяві не спростовує факт нарахування та виплати додаткової винагороди з 24.02.2022 по 25.04.2022 у розмірі відповідно до наказу начальника установи від 26.05.2022 № 107/ОС та з 26.04.2022 по 11.06.2022 відповідно до наказу начальника установи від 18.08.2022 № 179/ОС у розмірі 30 000 грн. пропорційно відпрацьованого часу і не оскаржує накази начальника установи від 26.05.2022 № 107/ОС та від 18.08.2022 № 179/ОС. У період з 24 травня по 07 липня 2022 року згідно наказу начальника установи від 20.05.2022 року № 31/ОС/ВП Позивач перебуває у відпустці, що підтверджується табелями обліку робочого часу за травень-червень 2022 року. Тому установа не допустила протиправну бездіяльність, щодо не нарахування та невиплати позивачеві додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн. за період з 24.02.22 до 01.06.22. Додаткова винагорода нарахована і сплачена Позивачеві в розмірі 30 000 гривень за фактично відпрацьований період згідно з табелями обліку робочого часу. У зв'язку з вище викладеним твердження про бездіяльність державної установи «Софіївська виправна колонія (№ 55)», щодо не нарахування та не сплати додаткової винагороди в розмірі 50 000 грн. щомісячно ОСОБА_3 є зовсім не вірним. … Механізм речового забезпечення персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України - осіб рядового і начальницького складу, спеціалістів, які не мають спеціальних звань, та працівників, які працюють за трудовими договорами визначено Порядком забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 року №578 (надалі за текстом - «Порядок № 578»). Відповідно до п.23 «Порядку № 578» «Грошова компенсація замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі особам рядового і начальницького складу, виплачується згідно з пунктом 60 цього Порядку на підставі заяви. Вартість предметів речового майна особистого користування визначається Мін'юстом за пропозицією державної установи "Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України", державної установи «Центр пробації відповідно до їх закупівельної вартості». Заява на проведення виплати одноразової грошової компенсації замість предметів речового майна особистого користування від підполковника внутрішньої служби ОСОБА_3 до установи надійшла в день звільнення. Установа відразу здійснила розрахунок, який надала 28 лютого 2025 року ОСОБА_1 та відразу направила листи до Генеральної дирекції Державної кримінально-виконавчої служби України (лист від 03.03.25 №7/8-418) та до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (лист від 03.03.25 № 7/8-423) шоло виділення установі фінансування для сплати компенсації за речове майно ОСОБА_3 . Відповідно до п.24 «Порядку № 578» «Особам рядового і начальницького складу, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, речове майно особистого користування не видається, і період часу перебування у відпустці у строки носіння не зараховується.». З 06.07.2018 по 11.04.2021 ОСОБА_2 перебувала в соціальній відпустці згідно зі ст.18 Закону України «Про відпустки» в зв'язку з доглядом за дітьми до досягнення ними трирічного віку (підстава наказ державної установи «Софіївська виправна колонія (№ 55)» від 05.07.2018 № 166/ОС). У зв'язку з чим даний період до розрахунку для виплати грошової компенсації замість предметів речового майна особистого користування не включено. … ОСОБА_4 звільнено 28 лютого 2025 року наказом державної установи «Софіївська виправна колонія (№ 55)» від 28 лютого 2025 року №70/ОС. Ніякої вини установи в несвоєчасності проведення розрахунку з ОСОБА_1 в умовах воєнного стану по одноразовій грошовій компенсації за речове майно не має так, як установа є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня і для проведення своєчасного розрахунку з ОСОБА_1 установа своєчасно-відразу після отримання заяви від Позивача звернулася до Генеральної дирекції Державної кримінально-виконавчої служби України (лист від 03.03.25 №7/8-418) та до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (лист від 03.03.25 №7/8-423) щодо потреби, а саме необхідності виділення коштів установі для проведення повного розрахунку за належні до видачі предмети речового майна з ОСОБА_5 . Кошторис установи не передбачає попереднє (резервне) виділення коштів. Для установи на всі потреби на 2025 рік передбачено кошторисом КПКВ3601020 КЕКВ 2210 на рік у сумі - 12 000 грн. при потребі - 1806700,00 грн. (кошторис 2025 року, розпис асигнувань і бюджетний запит на 2025 рік додаємо). Замітимо, що відповідно до довідки - розрахунку компенсації речового майна від 28.02.2025 № 11 сума до сплати становить - 21 291,78 грн. для виплати якої потреба фінансування становить - 25 124,30 грн. (лист від 03.03.25 № 7/8-418 та лист від 03.03.25 № 7/8-423), що більше річної суми фінансування закладеної установі кошторисом на весь 2025 рік. Відповідно до п.22 абзапу 2 «Порядку № 578» «Грошова компенсація виплачується за умови наявності коштів та в межах бюджетних асигнувань, установлених на відповідні цілі». Тобто, грошова компенсація замість предметів речового майна особистого користування виплачується при умові наявності бюджетних асигнувань. З наведеного вбачається, що грошова компенсація за неотримане речове майно виплачується після звільнення зі служби та на підставі заяви, а отже речове забезпечення не має характеру винагороди за виконану працю. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 01.04.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

У період з 16.06.2006 по 28.02.2025 ОСОБА_1 проходила службу у Державній кримінально-виконавчій службі України, а саме у ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)".

Відповідно до Наказу ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)" від 28.02.2025 за №70/ОС «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 звільнено з Державної кримінально-виконавчої служби за п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).

Як зазначено у Довідці №2 від 28.02.2025 про виплату грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна, оформленої ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)", загальна сума до виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна складає 21291 грн. 78 коп.

За Довідкою №8-549 від 19.03.2025 про нарахування додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 за №168 підполковнику внутрішньої служби ОСОБА_1 , начальнику відділу по контролю за виконанням судових рішень ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)", за період з 24 лютого по 31 травня 2022 року, оформленої ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)", позивачу за період з 24 лютого по 31 травня 2022 року було виплачено відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» додаткову винагороду у загальній сумі 26214 грн. 15 коп.

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

1) Згідно з ч.2 ст.23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» умови грошового і матеріального забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплата праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються законодавством і мають забезпечувати належні матеріальні умови для комплектування Державної кримінально-виконавчої служби України висококваліфікованим персоналом, диференційовано враховувати характер і умови служби чи роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій та професійній діяльності і компенсувати персоналу фізичні та інтелектуальні затрати.

У п.1 «Порядку забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби», затвердженого 14.08.2013 постановою Кабінету Міністрів України №578 (надалі - «Порядок забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби»), зазначено, що цей Порядок визначає механізм речового забезпечення персоналу Державної кримінально-виконавчої служби: осіб рядового і начальницького складу; спеціалістів, які не мають спеціальних звань; працівників, які працюють за трудовими договорами.

Відповідно до п.27 «Порядку забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби» під час звільнення із служби особам рядового і начальницького складу за їх бажанням може видаватися речове майно особистого користування, яке не було ними отримано на день звільнення, або виплачуватися грошова компенсація за нього, розрахована із закупівельної вартості, яка діяла на 1 січня року виникнення права на отримання такого майна. Розмір грошової компенсації за неотримане речове майно визначається пропорційно часу, що минув з моменту виникнення права на отримання речового майна, до дати звільнення із служби (не враховуючи місяць звільнення). (…).

Як зазначено у п.23 «Порядку забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби», грошова компенсація замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі особам рядового і начальницького складу, виплачується згідно з пунктом 60 цього Порядку на підставі заяви. Вартість предметів речового майна особистого користування визначається Мін'юстом за пропозицією державної установи “Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України» відповідно до їх закупівельної вартості.

Згідно з п.60 «Порядку забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби» для виплати персоналу грошової компенсації за належні до отримання предмети речового майна особистого користування оформляється довідка про виплату грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна за формою згідно з додатком 7 у двох примірниках, перший з яких подається бухгалтерії органу чи установи, підприємства для виплати компенсації, другий додається до арматурної картки.

На думку суду, реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

Суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на виплату грошової компенсації замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі, що є предметом спору у цій справі.

Враховуючи обставини справи та наведені норми права, суд вважає за можливе стягнути з ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)" на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі, у сумі 21291 грн. 78 коп.

Водночас, з матеріалів справи вбачається, що не виплата ОСОБА_1 грошової компенсації замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі, у сумі 21291 грн. 78 коп. відбувається не через бездіяльність безпосередньо ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)", а за об'єктивних обставин не залежних від ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)".

Протилежного позивачем не доведено.

Звідси, суд не може визнати протиправною бездіяльність ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)" щодо не виплати ОСОБА_1 грошової компенсації замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі, у сумі 21291 грн. 78 коп.

2) Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

У постанові Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» зазначено: «На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 “Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України постановляє: 1. Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). …».

За матеріалами справи, додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» позивачу виплачувалась, проте не у розмірі 30000,00 грн. щомісячно, а у розмірі відповідно до фактично відпрацьованого часу.

Позивачем не надано до суду доказів протиправності наказів начальника ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)" щодо здійснення виплати позивачу додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

За загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена урядом «пропорційність» із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.

На переконання суду, словосполучення “додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно», яка була первинно передбачена у постанові Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», не вказує на те, що така додаткова винагорода повинна виплачуватись незалежно від відпрацьованого часу, а лише вказує на те, що така допомога носить щомісячний характер, а не разовий.

У суду відсутні зауваження щодо нарахування та виплати відповідачем позивачу додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за спірний період.

При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин з приводу виплати додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» судом враховано висновки щодо застосування норм права, викладені, наприклад, в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі №280/5806/22 (адміністративне провадження №К/990/1190/24).

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки відповідачем у справі була ДУ "Софіївська виправна колонія (№55)", то за рахунок її бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Державної установи "Софіївська виправна колонія (№55)" (вул.Металістів, буд.1, м.Вільнянськ, Запорізька область, 70002; код ЄДРПОУ 08563501) про визнання протиправною бездіяльність та стягнення коштів - задовольнити частково.

Стягнути з Державної установи "Софіївська виправна колонія (№55)" на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі, у сумі 21291 грн. 78 коп.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Софіївська виправна колонія (№55)" (вул.Металістів, буд.1, м.Вільнянськ, Запорізька область, 70002; код ЄДРПОУ 08563501) судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 09.06.2025.

Суддя О.О. Прасов