Рішення від 09.06.2025 по справі 509/216/25

Справа № 509/216/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2025 року смт.Овідіополь

Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

Головуючого судді Спічака Вадима Олексійовича,

за участю:

секретаря судового засідання Попочебенюк Владлени Олександрівни

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пятая жемчужина» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги, інфляційні нарахування та 3% річних,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пятая жемчужина» звернулось з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги: основний борг 107678,04 грн, інфляційні втрати 1236,57 грн, 3 % річних 469,37 грн та судовий збір 3028,00 грн.

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пятая жемчужина» у позовній заяві вказує, що оскільки відповідач фактично користувався комунальними послугами та послугами з утримання будинку, він має відшкодувати ОСББ витрати на їх надання. Крім того, Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачає, що кожен співвласник зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати встановлені законодавством та Статутом об'єднання внески і платежі. Безпідставна несплата відповідачем цих внесків спричинила виникнення відповідної заборгованості.

Позивач також посилається на ст. 625 Цивільного кодексу України, та вважає, що наявні підстави для нарахування на основний борг інфляційні втрати та 3% річних за весь період прострочення заборгованності.

Позивач вже раніше звертався до суду з заявою про видачу судового наказу про стягнення зазначеної заборгованості. Овідіопольським районним судом Одеської області 09.06.2023 р. було видано судовий наказ про стягнення боргу з відповідача, який згодом за скаргою відповідача скасовано. У зв'язку з цим позивач повторно звернувся з позовом про стягнення заборгованості у порядку позовного провадження.

Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 16 січня 2025 року було відкрито провадження у справі.

Відповідач проти задоволення вказаної позовної заяви заперечував, подав відзив, у якому зазначив, що внески та платежі співвласників мають бути затверджені загальними зборами ОСББ. У матеріалах справи відсутні протоколи таких зборів щодо внесків на відшкодування додаткових витрат та передплати для альтернативного джерела електропостачання, а також розрахунки вартості гарячої води, що, на думку відповідача, унеможливлює їх стягнення. Відповідач заперечує обов'язок сплати внесків на дизель-генератор через відсутність рішення загальних зборів з цього приводу.

Крім того відповідач, керуючись статтею 93 ЦПК України, просив позивача надати відповіді на шість запитань щодо: рішень про зміну розміру внесків, кількості працевлаштованих осіб в ОСББ, формул формування вартості внесків на утримання котельної, опалення місць загального користування, гарячої води, а також наявності договору про комплексне обслуговування будинку та відповідних рішень загальних зборів. Відповідач вважає, що ці відповіді необхідні для встановлення обставин справи.

Позивач, ОСББ «Пятая Жемчужина», не погодився з доводами відзиву відповідача та надав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що до позовної заяви додані рахунки, які щомісячно надсилалися відповідачу на електронну пошту, із зазначенням тарифів, обсягів, показників лічильників та сум до сплати. До відповіді на відзив додано додаток до протоколу №2 від 08.08.2014 про розмір внесків. Розрахунок заборгованості, наданий позивачем, містить детальну інформацію про нарахування та сплати за особовим рахунком відповідача. Відповідач не скористався правом на отримання інформації про діяльність ОСББ, передбаченим ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» а тому доводи Відповідача про незатвердження внесків та їх розміру є необґрунтованими.

З приводу оплати за витрати на пальне для дизель генератора, Позивач зазначає, що ці витрати є незапланованими та виникають у надзвичайних ситуаціях (блекаути, обстріли), оскільки відповідач користувався послугами, забезпеченими дизель-генератором, він зобов'язаний відшкодувати відповідні витрати як співвласник багатоквартирного будинку.

Відносно запитань, які поставив Відповідач щодо внесків, працевлаштування, формул розрахунку тарифів та договорів, Позивач вважає, що відповіді на ці запитання не стосуються предмету спору, а необхідна інформація вже надана в позовній заяві, розрахунках та цій відповіді. Зокрема, питання про кількість працівників та їх оклади, а також про договір комплексного обслуговування будинку не мають значення для справи. Позивач відмовився надати відповіді на вказані запитання пославшись на ст. 93 ЦПК України.

В подальшому 09.04.2025 через систему «Електронний суд» Позивач надав суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій зазначив про часткову оплату відповідачем наявної заборгованості. Так відповідачем було сплачено:

- за утримання котельні за період з жовтня 2021 року по листопад 2024 року нараховано 21 231,18 грн, сплачено відповідачем 15 424,81 грн.;

- за охорону спільного майна за той же період нараховано 20 405,48 грн, сплачено 14 945,52 грн.

- за поводження з побутовими відходами нараховано 1 653,30 грн, сплачено 1 205,93 грн.

- за опалення нараховано 8 470,12 грн, сплачено 7 021,07 грн.

- за постачання гарячої води нараховано 8 249,12 грн, сплачено 4 705,80 грн.

Відповідач не сплатив послуги з опалення місць загального користування, додаткові витрати на альтернативне джерело електропостачання та передоплату альтернативного живлення.

Після відкриття провадження відповідач сплатив інфляційні втрати в сумі 409,52 грн та 3% річних у сумі 199,22 грн.

Крім того, у вказаній заяві позивач зазначив, що з моменту підготовки позовної заяви на момент розгляду справи, а саме в період з грудня 2024 року по лютий 2025 року відповідач не сплачував поточні нарахування за житлово-комунальні послуги, що склали 9 292,90 грн.

Враховуючи зазначені вище розрахунки та нарахування позивач просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги в сумі 42 550,87 грн., та інфляційні втрати в сумі 827,05 та 3 % річних в розмірі 270,15 грн;

09.04.2025 року представник відповідача надав суду письмові пояснення в яких зазначив, що відповідач після ознайомлення з додатком до протоколу №2 від 08.08.2014, наданим позивачем, здійснив оплати за внески, розмір яких затверджено загальними зборами ОСББ «Пятая жемчужина», а саме за : утримання будинку у розмірі 31 723,46 грн; утримання котельні в розмірі 8 685,75 грн; вивезення сміття у розмірі 1 205,93 грн; оплату за холодну воду в розмірі 5 744,10 грн. Оплату за гарячу воду в розмірі 4 705,80 грн; оплату за опалення у розмірі 7 021,07 грн. Загальна сума сплачених внесків становить 78 744,83 грн, що відповідає 100% заборгованості за внески, розмір яких затверджено загальними зборами та розмір яких наведений в протоколі №2 від 08.08.2014 року.

При цьому відповідач не згоден з нарахованим розміром заборгованості за опалення в розмірі 8 470,12 грн, оскільки на підставі виставлених позивачем рахунків на оплату, відповідач, зробивши самостійний перерахунок, дійшов до іншої суми заборгованості - у розмірі 7 021,07 грн. Цю суму відповідач сплатив у повному обсязі. Перерахунок відповідача базується на вартості Гкал та обсягах споживання, зазначених у рахунках на сплату за житлово-комунальні та інші послуги за періоди з листопада 2021 по листопад 2024 року.

Щодо Сплати 3% річних та інфляційних втрат Відповідач самостійно розрахував 3% річних (199,22 грн) та інфляційні втрати (409,52 грн), сплативши їх на рахунок позивача (загалом 608,74 грн). Ці суми, на думку відповідача, відповідають перерахованій заборгованості за період, на який позивач нарахував 3% річних та інфляційні втрати.

Нарахування відповідачу заборгованості в іншому розмірі представник відповідача вважає безпідставним відповідно приписів ч. 3 ст. 23 та абз. 9 ст. 22 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», які передбачають, що внески на утримання майна визначаються статутом або рішеннями загальних зборів. Позивач не надав інших рішень загальних зборів щодо затвердження нових розмірів внесків чи додаткових платежів (наприклад, за опалення МЗК чи альтернативне електропостачання). Відсутність таких рішень унеможливлює стягнення додаткових сум, не затверджених загальними зборами.

Крім того відповідач зазначив, що позивач відмовився відповідати на запитання відповідача, зокрема про кількість працевлаштованих працівників ОСББ за період з жовтня 2021 по листопад 2024 з метою приховати факт, що ОСББ не має працівників і не надає послуг з утримання будинку самостійно. За інформацією відповідача, послуги з управління будинком надає ТОВ «Кадорр Груп Менеджмент» (код ЄДРПОУ 38154337) на підставі договору №09/03-20 від 31.03.2020 року, укладеного з ОСББ. Відсутність працівників у штаті ОСББ ставить під сумнів факт надання позивачем послуг, що є предметом позову. Також просив залучити до матеріалів справи копію договору №09/03-20 від 31.03.2020 року.

У судові засідання 24.04.2025 року, 29.05.2025 року представник позивача Райтінгер К.І. з'явилась , позовні вимоги підтримала.

Відповідач та його представник в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Повне судове рішення виготовлене 09 червня 2025 року.

Принцип захисту судом порушеного права особи будується при встановленні порушення такого права. Так, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч.1 ст. 15 ЦК України).

Правом звернення до суду за захистом наділена особа, права якої порушені, невизнані або оспорені (ст. 3 ЦПК України).

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч.1 ст. 4 ЦПК України).

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 ЦПК України).

Згідно принципу диспозитивності суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1 ст. 13 ЦПК України).

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Обставини справи встановлені судом.

08.07.2014 на підставі протоколу №1 установчих зборів співвласників будинку було створено та зареєстровано ОСББ «Пятая Жемчужина».

01.08.2014 будинок АДРЕСА_1 , передано на баланс ОСББ «Пятая Жемчужина» за актом приймання-передачі.

08.08.2014 - Протоколом загальних зборів ОСББ «Пятая Жемчужина» №2 затверджено Статут, який визначає обов'язок співвласників сплачувати внески.

Після передачі житлового комплексу в обслуговування Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Пятая Жемчужина», відповідно до ст. 14 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» було укладено ряд прямих договорів з виконавцями (постачальниками) житлово-комунальних послуг на колективне споживання таких послуг в інтересах всіх кінцевих споживачів - співвласників багатоквартирного будинку.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 . Відповідач не сплачував ОСББ «Пятая Жемчужина» платежі за житлові комунальні послуги починаючи з жовтня 2021 року, у зв'язку з чим на момент звернення з позовом до суду у нього утворилась заборгованість перед позивачем по справі.

Багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 перебуває на балансі ОСББ «Пятая Жемчужина»

08.08.2014 року Загальними зборами ОСББ «Пятая жемчужина» прийнято рішення про затвердження розмірів внесків та платежів з утримання вказаного житлового будинку (а.с. 178).

З метою забезпечення мешканців будинку житлово-комунальними послугами Позивачем укладено наступні договори: договір з колективним позивачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 20.07.2020 р. від 10354; договір про надання послуг від 01.08.2021 р. № КГМ-0107; договір про вивіз твердих відходів від 01.12.2015 р. № 354 ОЖП 92; договір про надання послуг від 01.03.2021 р. № 13; договір постачання природного газу, укладеного між ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» від 18.11.2021 р.; договір постачання природного газу, укладеного між ТОВ «Нафтогаз Трейдинг» та ОСББ «Пятая Жемчужина» від 28.06.2022 р. № 1212-ГВП-23; договір охорони від 01.12.2020 р. № 01/12-5Ж;

Відповідно до наявних в матеріалів справи даних позивач нараховує мешканцям будинку платежі за такі житлово комунальні послуги:

- Утримання будинку та прибудинкової території;

- Охорона спільного майна;

- Вивезення твердих побутових відходів;

- Опалення місць загального користування;

- Опалення;

- Утримання котельні;

- Гаряча вода і водовідведення;

- Холодна вода та водовідведення;

- Додаткові витрати;

- Предоплата з альтернативного живлення.

Під час розгляду справи Відповідач сплатив Позивачу заборгованість за житлово комунальні послуги у розмірі 74031,63 грн, яка обліковувалась за відповідачем станом на листопад 2024 року з яких:

-внесок з утримання будинку та прибудинкової території - 31723,46 грн. (оплата здійснена 18.03.2025 р.);

-внесок з охорони спільного майна - 14945,52 грн. (оплата здійснена 18.03.2025 р.);

-внесок з утримання котельні - 8685,75 грн. (оплата здійснена 18.03.2025 р.);

-внесок з вивезення сміття - 1205,93 грн. (оплата здійснена 18.03.2025 р.);

-внесок з холодної води - 5744,10 грн. (оплата здійснена 09.03.2025 р.);

-внесок з горячої води - 4705,80 грн. (оплата здійснена 18.03.2025 р.);

-внесок на опалення - 7021,07 грн. (оплата здійснена 26.03.2025 р.);

та 3% річних та інфляційні витрати - 608,74 грн (оплата здійснена 26.03.2025 р.)

Нормативне обґрунтування

Відповідно до п. 6, 13 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач. Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг (п. 5 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Згідно із частиною першою статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком яка включає в себе забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово- комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово- комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений статтею 7 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

У відповідності до ч.1ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки невизначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Відповідно ч.1 ст.10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Відповідно ч.2 ст.10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.

Нормами ст. ст. 525, 526 ЦК України зазначено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст. ст. 319, 322ЦК України власність зобов'язує. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Таким чином, обов'язок утримання квартири та сплати житлово-комунальних послуг покладається на власника квартири.

Відповідно до частини другої статті 382 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Частиною першою статті 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначає Закон України від 14 травня 2015 року № 417-VIII«Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон № 417-VIII), предметом регулювання якого є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов'язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.

За визначеннями, які вживаються в цьому Законі та містяться у статті 1, багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна; нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об'єктом нерухомого майна; спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія; частка співвласника - частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Наказом Державного комітету України будівництва та архітектури від 18 травня 2005 року № 80 затверджені «Державні будівельні норми України. Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення ДБН В.2.2-15-2005», чинні від 01 січня 2006 року, за пунктом 2.50 яких у першому, другому і цокольному поверхах житлових будинків допускається розміщувати приміщення: адміністративні, магазинів роздрібної торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, відділень зв'язку загальною площею не більше 700 кв. м, банків, магазинів і кіосків з продажу преси, поліклінік, жіночих консультацій, рентгено-стоматологічних кабінетів (в разі забезпечення вимог НРБУ); роздавальних пунктів молочних кухонь, юридичних консультацій і нотаріальних контор, загсів, філій бібліотек, виставкових залів, контор житлово-експлуатаційних організацій, фізкультурнооздоровчих занять загальною площею до 150 кв. м., культурно-масової роботи з населенням (для проведення лекцій, зборів, бібліотек-читалень, кімнат для індивідуальних занять, роботи гуртків, прийому громадян депутатами тощо), дитячих художніх шкіл, центрів соціального захисту населення, центрів зайнятості населення базового рівня до 50 відвідувачів і до 15 співробітників центрів, а також груп короткотривалого перебування дітей дошкільного віку (крім цокольного поверху). У житлових будинках допускається розміщення на верхньому житловому поверсі (у тому числі мансардному) творчих майстерень художників та архітекторів.

Отже, в силу наведених вище визначень, державних нормативів та відповідно до поняття, наведеного у статті 380 ЦК України багатоквартирний будинок є житловим будинком, будівлею, призначеною для постійного в ній проживання. Співвідношення площі житлових приміщень (квартир) у багатоквартирному будинку та площі нежитлових приміщень у ньому зумовлене особливостями розміщення нежитлових приміщень у житловому будинку, тобто за загальним правилом є об'єктивним фактором.

За змістом статей 1, 9 Закону № 417-VIII управління багатоквартирним будинком - це вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку. Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції -об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Згідно з частинами першою-третьою статті 12 Закону № 417-VIII витрати на управління багатоквартирним будинком включають:1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку;2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов'язані з виконанням зобов'язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до частини другої статті 10 Закону № 417-VIII до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком. Рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить 50 відсотків або більше загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосувало більш як 75 відсотків загальної кількості співвласників, а рішення з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосувало більш як 50 відсотків загальної кількості всіх співвласників (частина шоста статті 10 Закону № 417-VIII).

Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому статтею 10 Закону № 417-VIII. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників житлових і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом № 2866-III, відповідно до статті 1 якого об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 2866-III основною метою створення об'єднання є забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. А за частиною четвертою статті 4 цього Закону діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Згідно з частинами п'ятою, дев'ятою та чотирнадцятою статті 10 Закону № 2866-III рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків та платежів співвласників. Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.

Права та обов'язки співвласника (тобто власника квартир та/або нежитлових приміщень) врегульовані статтями 14 та 15 Закону № 2866-III.

Водночас статті 16-18 Закону № 2866-III окремо визначають права та обов'язки об'єднання співвласників, яке набуває і здійснює їх через свої органи в силу положень статті 92 ЦК України про цивільну дієздатність юридичної особи.

Так, об'єднання має право встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, які за статтею 21 Закону № 2866-III належать до коштів об'єднання, та зобов'язане забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна.

Об'єднання забезпечує утримання та експлуатацію багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку. Для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Для фінансування самозабезпечення об'єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об'єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.

Висновки суду

Як вбачається з матеріалів справи, а саме п. 4.6 Статуту ОСББ «Пятая Жемчужина» (а.с. 20) прийняття рішень з приводу затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту, а також визначення розмірів внесків та платежів членів об'єднання відноситься до компетенції правління об'єднання.

Відповідно до ч.8 ст.10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (чинній на момент створення ОСББ «Пятая Жемчужина») до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання зокрема відноситься: затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків та платежів членами об'єднання; визначення розміру матеріального та іншого заохочення членів об'єднання і правління.

Крім того, відповідно до ст. 22 ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів об'єднання відноситься, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Отже, не зважаючи на зміни, які були внесені з часом в Закон «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», положення щодо виключної компетенції загальних зборів об'єднання щодо прийняття рішень з приводу затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників залишились без змін та є чинними.

Враховуючи вищевикладене, слід зазначити, що визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників будинку відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників відповідно до положень частини дев'ятої статті 10 Закону № 2866-III, частини другої статті 12 Закону № 417-VIII.

Під час розгляду справи було встановлено, що 08.08.2014 року Загальними зборами ОСББ «Пятая Жемчужина» було прийнято рішення з питання затвердження кошторису ОСББ «Пятая Жемчужина» та встановлення розміру загальнообов'язкових платежів на обслуговування та ремонт неподільного та загального майна. Розмір вказаних внесків та платежів наведений у відповідному додатку до протоколу загальних зборів ОСББ «Пятая Жемчужина» від 08.08.2014 року (а.с. 178).

Під час розгляду справи було встановлено, що інших рішень Загальні збори ОСББ «Пятая Жемчужина» з питань встановлення розміру загальнообов'язкових платежів на обслуговування та ремонт неподільного та загального майна, та встановлення кошторису не приймало.

Таким чином саме встановленні загальними зборами тарифи за надані послуги з управління багатоквартирним будинком та прибудинковою територією (житлові послуги), мають прийматись для обрахування заборгованості Відповідача у справі.

Що стосується визначення вартості спожитих комунальних послуг (зокрема опалення, постачання гарячої води і водовідведення, вивезення та управління побутовими відходами тощо), то їх вартість та порядок формування встановлюється не рішеннями загальних зборів співвласників, оскільки вони надаються виконавцями відповідних комунальних послуг з урахуванням особливостей, встановлених нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, управління побутовими відходами тощо. Об'єднання оплачує за зазначені послуги постачальникам за встановленими тарифами, порядок формування яких врегульовано та здійснюється органами місцевого самоврядування (ОМС) та Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Відсутність затверджених тарифів на витрати на дизель-генератор та передоплату для альтернативного джерела електропостачання, за умови наявності договорів з виконавцем послуг щодо обслуговування генератора, закупівлю палива до нього та фактичного користування такими послугами, не може бути підставою звільнення споживача послуг від їх сплати.

Враховуючи вищевикладені обставини та положення законодавства, суд вважає, що при розрахунку вартості використаних житлових послуг з управління будинку та прибудинковою територією (відповідно до розрахунку заборгованості, що наданий позивачем: витрати на утримання будинку та прибудинкової території, охорона спільного майна, утримання котельні ) має використовуватись тариф, затверджений загальними зборами ОСББ «Пятая Жемчужина» від 08.08.2014 р.: за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 8,76 грн за 1 кв. м. на місяць, за послуги з охорони будинку та прибудинкової території у розмірі 4,127 грн. за кв.м., утримання котельні - 3,70 грн за кв.м. у літній період, оскільки в матеріалах справи відсутні докази (протоколи, рішення тощо) про встановлення в подальшому загальними зборами ОСББ «Пятая Жемчужина» переліку послуг та тарифу в іншому розмірі.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що Відповідач погасив заборгованість яка обліковувалась за ним станом на листопад 2024 року з: оплати внеску з утримання будинку у розмірі 31723,46 грн; оплати внеску з охорони у розмірі - 14945,52 грн., та внеску з утримання котельні у літній період - 8685,75 грн.

Також відповідач сплатив заборгованість з опалення по листопад 2024 року у повному обсязі. Суд, перевіривши розрахунки на опалення, наведені сторонами, погоджується з позицією відповідача щодо некоректних розрахунків, здійснених позивачем, через допущені арифметичні помилки, і що саме зроблені відповідачем розрахунки нарахувань за опалення є вірними. Так, згідно даних особового рахунку відповідача, позивач нарахував відповідачу за опалення квартири 8 470,12 грн. Однак після перевірки вказаного розрахунку судом виявилось, що згідно даних, які містяться у виставлених позивачу рахунках на оплату, загальна сума заборгованості за опалення становить не 8 470,12 грн (як зазначено позивачем), а 7021,07 грн, які й були сплачені відповідачем по справі.

Натомість відповідачем не сплачено за житлові послуги, надані позивачем щодо утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, охорони спільного майна у період з грудня 2024 року по лютий 2025 року.

Так, заборгованість за житлові послуги, надані позивачем щодо утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, що утворилась у період з грудня 2024 року по лютий 2025 року становить 2 504,49 грн (8,78 грн. за кв.м. *95,3 кв.м.*3 місяці), охорони спільного майна 1 179,9 грн (4.127грн за кв.м.*95,3 кв.м.*3 місяці) , що розрахована судом відповідно до розмірів внесків (тарифів), затверджених рішенням Загальних зборів ОСББ «Пятая Жемчужина», що затверджено Протоколом Загальних зборів від 08.08.2014 р. (а.с. 178).

Судом встановлено відсутність у відповідача заборгованості з оплати внесків за холодну воду.

В свою чергу суд приходить до висновку, що у відповідача наявна заборгованість з вивезення твердих побутових відходів перед позивачем. Так відповідно до розрахунку заборгованості (який додано до заяви про зменшення позовних вимог), відповідачу нараховано за послугу з вивезення твердих побутових відходів 1820,55 грн. (за період з жовтня 2021 року по лютий 2025 року включно), відповідачем за надану послугу сплачено 1205,90 грн. Таким чином заборгованість відповідача становить 614 гривень 64 копійки.

Слід зазначити, що ОСББ не встановлює самостійно розмір тарифу за послугу з вивезення побутових відходів, оскільки послуга з вивезення твердих побутових відходів не є частиною послуги з управління багатоквартирним будинком, згідно з чинним законодавством України, і є окремою послугою,

Нарахування за послугу з вивезення твердих побутових відходів здійснюється за розмірами, встановленими виконавцем послуги, у відповідності до укладеного Договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів №13 від 01.03.2021 року, укладеного з Комунальним підприємством «Одескомунтранс» (а.с.43).

Отже Позивач не надає вказану послугу самостійно (за рахунок власних ресурсів та працівників), така послуга надається співвласникам на підставі вищевказаних договорів, відповідно і нарахування здійснюється у відповідності до тарифу визначеного саме виконавцем послуги в даному випадку Комунального підприємства «Одесакомунтранс».

Відповідачем не надано доказів сплати за послуги з вивезення ТПВ, в повному обсязі, як і не надано доказів того, що така послуга не надавалась.

Індивідуальний договір між відповідачем та виконавцем послуги з вивезення ТПВ також не укладався. Крім цього, послуга з вивезення побутових відходів не входить до утримання будинку та прибудинкової території.

Крім того у відповідача наявна заборгованість з послуги опалення місць загального користування у розмірі 3653 гривні 37 копійок, та послуги з надання гарячої води та водовідведення у розмірі 3543 гривні 32 копійки. Надання вказаних послуг у будинку з автономною котельної здійснюється за рахунок постачання природного газу, який позивач отримує на підставі відповідного договору від 18.11.2021 року, ціноутворення за яким здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу природного газу. Таким чином враховуючи, що вказані послуги є комунальними, до них має застосовуватися тарифи, визначені позивачем з урахуванням вартості поставки та розподілу придбаного природного газу у постачальника .

Щодо нарахування додаткових витрат у розмірі 5734 гривень 14 копійок, та витрат з передоплати з альтернативне живлення у розмірі 1183,82, слід зазначити, під час розгляду справи представником позивача було зазначено, що вказані витрати пов'язані з необхідністю експлуатації та технічного обслуговування дизельного генератора, що знаходиться на балансі позивача, що підтверджується довідкою позивача. Зазначений дизельний генератор використовуються під час відсутності енергопостачання, що останнім часом має місце через ракетні обстріли та пошкодження енергетичної інфраструктури країною агресором російською Федерацією. Відповідно до договору №О-19 від 01.02.2023 року Позивачу надаються послуги з технічного обслуговування та ремонту даного дизель генератора. Відповідно договору поставки нафтопродуктів №ВСТ-4/Н від 24.02.2022 року, позивачу здійснюються поставки пального для забезпечення роботи вказаного дизельного генератора.

Відповідно п.6ч.1 ст.1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» Спільним майном багатоквартирного будинку є зокрема механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення.

Відповідно ч.1 ст.5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

Відповідно п.1,2 ч.1 ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» Співвласники зобов'язані: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку;

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України, власність зобов'язує, а ст. 322 ЦК України наголошує на тому, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідач, будучи власником майна, зобов'язаний його утримувати.

Враховуючи вищевикладене, за умови наявності договорів з виконавцем послуг щодо обслуговування генератора, закупівлю палива до нього та фактичного його використання, вказані витрати мають бути оплачені відповідачем в повному обсязі.

Отже, суд констатує, що наразі у відповідача перед позивачем ОСББ «Пятая Жемчужина» існує непогашена заборгованість за надані житлово-комунальні послуги у розмірі 20190 гривні 33 копійки, що складається:

-за послуги з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території (що утворилась у період з грудня 2024 року по лютий 2025 року) - 2 504,49 грн,

-охорони спільного майна (що утворилась у період з грудня 2024 року по лютий 2025 року) -1 179,9 грн;

-вивезення твердих побутових відходів - 614,62 грн;

-опалення місць загального користування - 3653,37 грн;

-опалення квартири (за теплолічильником) - 1776,67 грн (554,65 грн за грудень 2024 р., 554,97 грн. за січень 2025 р., 667,05 грн. за лютий 2025 року);

-утримання котельні у літній період - 0,0 грн (оскільки відповідачем у повному обсязі сплачено за відповідну послугу за тарифами, затвердженими рішенням загальних зборів);

-послуга з гарячого водопостачання та водовідведення - 3543,32 грн;

-послуга з холодного водопостачання та водовідведення - 0,0 грн (оскільки відповідачем у повному обсязі сплачено за відповідну послугу)

-додаткові витрати - 5734,14 грн;

-передоплата альтернативного живлення - 1183,82 грн.

Згідно ст. 509 ЦК України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Ст. 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а ст. 527 ЦК України передбачено, що боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту. Кожна із сторін у зобов'язанні має право вимагати доказів того, що обов'язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред'явлення такої вимоги.

Таким чином, вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пятая жемчужина» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом

Позивач просить суд стягнути додатково з відповідача три відсотки річних та інфляційні нарахування за період, у якому утворилась заборгованість (з жовтня 2021 року по лютий 2025 року). Враховуючи, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги підлягають частковому задоволенню у розмірі 20190 гривні 33 копійки, суд вважає за необхідне частково задовольнити відповідне стягнення трьох відсотків річних та інфляційних нарахувань, враховуючи розмір основного боргу відповідача.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

Відповідно до ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову на відповідача; 2) у разі відмови в позові на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що судом задоволено 0,47 % позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму понесених судових витрат у розмірі 1423,16 грн пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.6, 7, 10-13, 18, 76-81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 273, 274, 279, 352-353 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пятая жемчужина» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги, інфляційні нарахування та 3% річних про стягнення заборгованості задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пятая жемчужина» (код ЄДРПОУ 39325557, місцезнаходження: 65497, Одеська область, Одеський район, с. Лиманка, вулиця Жемчужна 3) заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги у розмірі 20190 гривні 33 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пятая жемчужина» (код ЄДРПОУ 39325557, місцезнаходження: 65497, Одеська область, Одеський район, с. Лиманка, вулиця Жемчужна 3) інфляційні втрати у розмірі 392 гривні 52 копійки, три проценти річних у розмірі 128 гривень 22 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пятая жемчужина» (код ЄДРПОУ 39325557, місцезнаходження: 65497, Одеська область, Одеський район, с. Лиманка, вулиця Жемчужна 3) сплачений судовий збір у розмірі 1423 (одна тисяча чотириста двадцять три) гривні 16 копійок.

Учасники справи, а також особи, які не брали участ і у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення до Одеського апеляційного суду.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 09 червня 2025 року.

Суддя Спічак В.О.