СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/11473/25
пр. № 3/759/4485/25
09 червня 2025 року Суддя Святошинського районного суду м. Києва Шум Л.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , командира взводу управління, вч НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 172-20 ч.3 КУпАП,
встановив:
Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення від 24.04.2025, протокол А4959 №145, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме: «24 квітня 2025 року близько 06 год. 20 хв. на території тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 , заступником командира батальйона з психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_2 було виявлено військовослужбовця військової служби за мобілізацією старшого лейтенанта ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: почервоніння обличчя, нерозбірлива мова, запах алкоголю з ротової порожнини. В подальшому старшого лейтенанта ОСОБА_1 було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 (м. Київ, проспект Берестейський,55/2) для проходження огляду на встановлення стану?алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів у супроводі підполковника ОСОБА_2 та старшого солдата ОСОБА_3 .
За результатами проходження огляду, що було здійснено в ІНФОРМАЦІЯ_3 (м. Київ, проспект Берестейський,55/2), та відповідно до акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння (тест № 1999 від 24.04.2025) проба позитивна 0,61 %о (проміле), чим, порушив імперативні вимоги статей 9,11, 12, 16, 49, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1-4 Дисциплінарного статуту ЗС України».
В якості доказу до протоколу про адміністративне правопорушення додано рапорт заступника командира батальйона з психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 від 24.04.2025 та акт №60 огляду на стан алкогольного сп"яніння з використанням аналізатора Алконт-М, прилад №00221.
В судовому засіданні ОСОБА_1 просив суд закрити провадження відносно нього, оскільки даний протокол відносно нього винесено з грубими порушеннями.
Вирішуючи питання про наявність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд виходить з такого.
Частиною першою статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частиною третьою статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За приписами статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року № 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v.Russia», рішення від 30.05.2013, заява N 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v.Russia», заява N 926/08, рішення від 20.09.2016) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, передбачений ст. 266-1 КУпАП.
Згідно зі ст.266-1КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів,а також військовослужбовці ЗбройнихСил України,щодо яких є підстави вважати,що вони перебувають у стані алкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів,що знижують їх увагу та швидкість реакції,підлягають огляду на стан алкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів,а також військовослужбовців ЗбройнихСил України на станалкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів,що знижують їх увагу та швидкість реакції,щодо якихє підстави вважати,що вони у стані алкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів,що знижують їх увагу та швидкість реакції,виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою,уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку уЗбройних СилахУкраїни абокомандиром (начальником)військової частини(установи,організації,підприємства,закладу,підрозділу),іншого утвореного відповідно дозаконів України військового формування,а також правоохоронного органу спеціального призначення,з використаннямспеціальних технічних засобів та тестів. Огляд на стан алкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів,а також військовослужбовців ЗбройнихСил України,щодо якихє підстави вважати,що вони у станісп'яніння перебувають на вулицях,у закритихспортивних спорудах,у скверах,парках,у всіх видах громадськоготранспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення)та взаборонених законом інших місцях,проводиться посадовою особою,уповноваженою нате начальником органу управління Військової служби правопорядку уЗбройних СилахУкраїни,з використанням спеціальних технічних засобів та тестів. Уразі незгодивійськовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів,а також військовослужбовця ЗбройнихСил Українина проведення огляду на стан алкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів,що знижують їх увагу та швидкість реакції,уповноваженими особами з використанням спеціальних технічнихзасобів та тестів або у разі не згоди з його результатами огляд проводиться в закладахохорони здоров'я.Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів,що знижують їх увагу та швидкість реакції,затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державнихадміністрацій. Проведення огляду осіб нас тан алкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів,що знижують їх увагу та швидкість реакції,в інших закладах забороняється.Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів,а також військовослужбовців ЗбройнихСил України на стан алкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів,що знижують їх увагу та швидкість реакції,з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальнітехнічні засоби відеозапису,а вразі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Порядок направлення військовозобов'язанихт а резервістів під час проходження зборів,а також військовослужбовців ЗбройнихСил Українидля огляду на стан алкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування підвпливом лікарських препаратів,що знижують їх увагу та швидкість реакції,та проведення такого огляду здійснюється в порядку,визначеному Кабінетом Міністрів України. Огляд військовослужбовців ЗбройнихСил України,які виконуютьобов'язки військової служби у складі національного контингенту (національногоперсоналу),може проводитися в медичних закладах,що входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки,в якихбере участь національний контингент(національнийперсонал). Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до п.7 Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів,а також військовослужбовців ЗбройнихСил для огляду на стан алкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів,що знижують їх увагу та швидкість реакції,та проведення такого огляду,затвердженого постановоюКабінету МіністрівУкраїни від12.01.2024№ 32(далі Порядок),що набрав чинності 18.01.2024,результати огляду,проведеного уповноваженою посадовою особою,зазначаються в акті огляду на стан сп'яніння. У разі встановлення факту перебування у стані сп'яніння результати огляду,проведеного уповноваженою посадовою особою, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення,до якого долучається акто гляду на стан сп'яніння. Акт огляду на стан сп'яніння,проведеного уповноваженою посадовою особою,складається у двох примірниках,один з яких вручається військовослужбовцю/військовозобов'язаному,а другий залишається в уповноваженої посадової особи та/абодолучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення факту перебування у стані сп'яніння. Підтвердження стану сп'яніння за результатами огляду та згода військовослужбовця/військовозобов'язаного з такими результатами є підставою для його притягнення до відповідальності згідно із законом.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що військовослужбовець/військовозобов'язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Пунктом 11 Порядку визначено, що у разі відмови військовослужбовця/ військовозобов'язаного від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена посадова особа із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії військовослужбовця/військовозобов'язаного щодо ухилення від огляду.
Зі змісту ст. 266-1 КУпАП та Порядку випливає, що військовослужбовець має право відмовитися від проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння із застосуванням спеціальних технічних засобів чи не погодитися з його результатами і у такому випадку має бути оглянутий на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я.
Доказів направлення ОСОБА_1 для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я та його відмови від такого огляду, в матеріалах справи немає.
Таким чином, огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння було проведено з порушенням порядку, передбаченого ст. 266-1 КУпАП, що тягне за собою недійсність його результатів.
За таких обставин, суд визнає недоведеними подію та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. Відповідний правовий висновок викладено у п. 39 постанови Верховного Суду від 08.07.2020 по справі №463/1352/16-а (реєстраційний номер судового рішення у ЄДРСР 90264746).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене суддя дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 247, 283-285, 294 КУпАП, суддя
постановив:
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною третьою статті 172-20 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд м. Києва, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Л.М. Шум