майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"09" червня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/408/25
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенка О.М.
секретар судового засідання: Бура Д.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Лях І.М.
від відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Коростишівської міської ради
до Фізичної особи-підприємця Іванова Олега Григорійовича
про стягнення 490647,63 грн.
Зміст позовних вимог та заперечень.
Позивачем пред'явлено позов про стягнення на його користь з відповідача 490647,63 грн. безпідставно збережених коштів внаслідок користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, за період з 01.09.2021 до 31.08.2024 роки, на підставі ст.1212 ЦК України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач будучи власником нерухомого майна, розташованого по вул. Івана Богуна, 70 у м. Коростишеві Житомирського району Житомирської області, впродовж 2021 - 2024 років без укладення договору оренди, користувався земельною ділянкою за вказаною адресою площею 0,6736 га кадастровий номер 1822510100:01:015:0336, за яку не сплачував кошти власнику землі за фактичне користування.
Рух справи.
27.03.2025 до суду надійшла вказана позовна заява.
Ухвалою від 31.03.2025 суд відкрив провадження у справі №906/408/25 та вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження .
16.04.2025 до суду надійшла відповідь на запит суду від Головного управління держгеокадастру у Житомирській області.
Ухвалою від 22.04.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з'явився, свого представника не направив.
У судовому засіданні 03.06.2025 суд відклав ухвалення та проголошення судового рішення до 09.06.2025.
Ухвала, яка направлялась на адресу відповідача, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулась до суду з відміткою поштового відділення:" адресат відсутній за вказаною адресою ". Ухвала направлялася відповідачу за адресою: АДРЕСА_1 . Іншої адреси судом не встановлено.
Відповідно до ст.242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи викладене суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення сторін своєчасно та належним чином про розгляд даної справи.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст.202 ГПК України.
Встановлені судом обставини.
Фізичній особі-підприємцю Іванову Олегу Григорійовичу належить на праві власності нерухоме майно, а саме:
- приміщення пилорами, яке належить Відповідачу на підставі біржової угоди №323 купівлі-продажу майна від 01.12.2005 року, зареєстрованого Житомирським обласним державним комунальним підприємством по технічній інвентаризації 14.02.2006 року, номер запису 5494 в книзі 21;
- приміщення бані, яке належить Відповідачу на підставі біржової угоди №95 купівлі- продажу майна від 11.12.2006 року, зареєстрованого комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради 07.06.2007 року, номер запису 5494 в книзі 21;
- приміщення котельні, яке належить Відповідачу на підставі договору дарування приміщення від 21.11.2007 року, зареєстрованого комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради 05.02.2008 року, номер запису 5494 в книзі 21.
Вказане нерухоме майно розташоване на земельній ділянці площею 0,6736 га кадастровий номер 1822510100:01:015:0336, яка знаходиться за адресою: Житомирська область, Житомирський район, м. Коростишів, вул.Івана Богуна, 70.
Позивач зазначає, що внаслідок того, що вказана земельна ділянка перебуває у користуванні Відповідача без оформлення документів на право користування земельною ділянкою , Позивач, як її власник не одержує орендну плату за використання свого майна від Відповідача, а Відповідач зберігає у себе грошові кошти за використання земельної ділянки у вигляді неоплаченої орендної плати, чим порушує права Позивача.
Для визначення розміру грошових коштів, які підлягають поверненню, Позивачем проведено розрахунок, в порядку визначеному Постановою КМУ №284 від 19.04.1993 року "Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам". Згідно акту про визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 10.10.2023 року сума збитків/неодержаного Позивачем доходу за використання Відповідачем земельної ділянки площею 0,6736 га кадастровий номер 1822510100:01:015:0336, яка знаходиться за адресою: Житомирська область, Житомирський район, м. Коростишів, вул. Івана Богуна, 70 за період з 01.09.2021 року до 31.08.2024 року складає 490647,63 грн.
Розрахунок здійснено на підставі витягу №НВ-1800409072023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований 05.07.2023 року та витягу №НВ-1800449422024 від 13.09.2024року.
Відповідачу було направлено претензію вих.03- 25/2135 від 10 жовтня 2024 року для добровільного повернення грошових коштів безпідставно збережених Відповідачем в сумі 490647,63 грн., яку відповідач залишив без відповіді та задоволення.
Висновки суду та норми права.
Відповідно до Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ст. ст.2, 3).
Використання землі в Україні є платним; об'єктом плати за землю є земельна ділянка; плата за землю справляється відповідно до закону (ст. 206 Земельного кодексу України).
Згідно з ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Як вбачається із положень ст. 120 Земельного кодексу України виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.
Водночас, ст. 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту реєстрації цих прав.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією нерухомістю.
Фізичній особі-підприємцю Іванову Олегу Григорійовичу належить на праві власності приміщення пилорами, на підставі біржової угоди №323 купівлі-продажу майна від 01.12.2005 року, зареєстрованого Житомирським обласним державним комунальним підприємством по технічній інвентаризації 14.02.2006 року, номер запису 5494 в книзі 21; приміщення бані, на підставі біржової угоди №95 купівлі- продажу майна від 11.12.2006 року, зареєстрованого комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради 07.06.2007 року, номер запису 5494 в книзі 21; приміщення котельні, на підставі договору дарування приміщення від 21.11.2007 року, зареєстрованого комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради 05.02.2008 року, номер запису 5494 в книзі 21.
Вказані приміщення знаходяться на земельній ділянці площею 0,6736 га кадастровий номер 1822510100:01:015:0336, яка розташована за адресою: Житомирська область, Житомирский район, м. Коростишів, вул.Івана Богуна, 70.
Власником вказана земельної ділянки є Коростишівська міська рада.
У ст. 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Відповідно до ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Правові підстави користування земельною ділянкою комунальної власності за змістом глави 15 Земельного кодексу України реалізується через право постійного користування або право оренди.
Частиною 1 ст. 93 і ст. 125 Земельного кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Згідно ст. ст. 122-124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
За приписами ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За сталою практикою Верховного Суду виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Таким чином, положення глави 15, ст. ст. 120, 125 Земельного кодексу України дають підстави стверджувати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт, стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований.
З огляду на викладене, з дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна ФОП Іванов О.Г. став фактичним користувачем земельної ділянки з кадастровим номером 1822510100:01:015:0336, на якій розташоване нерухоме майно. Отже, у відповідача виник обов'язок належно оформити правовідносини щодо користування земельною ділянкою, а також обов'язок сплачувати за користування земельною ділянкою, на якій розташоване це майно.
Слід враховувати, що згідно з Податковим кодексом України плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14).
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди; (підп. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14).
За приписами п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а виходячи з вимог ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землі є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до Закону.
Відповідно до положень ст.18 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч.1 ст.23 цього Закону).
За даними Головного управління держгеокадастру у Житомирській області Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Коростишів затверджена рішенням 53 сесії 7 скликання Коростишівської міської ради від 19.06.18 № 445 та набрала чинності з 01.01.2019 року .
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1822510100:01:015:0336 за 2021 рік становила 1881842,41 грн., за 2022 та 2023 роки -2164118,77грн., за 2024 рік - 2275318,55 грн.
Відповідно до рішення Коростишівської міської ради 95 сесії 7 скликання "Про встановлення місцевих податків та зборів на території Коростишівської міської об'єднаної територіальної громади на 2021 рiк" вiд 16.06.2020 № 1071 встановлено, що відсоток річної орендної плати вiд нормативно грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована на території м. Коростишева з цільовим призначенням 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних i допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, становить - 8 %.
Таким чином, з урахуванням положень наведених норм та вищезазначених фактичних обставин справи, враховуючи, що з моменту набуття права власності на майно, будучи фактичним користувачем земельної ділянки загальною площею 0,6736 га кадастровий номер 1822510100:01:015:0336, яка розташована за адресою: Житомирська область, Житомирський район, м. Коростишів, вул.Івана Богуна, 70, відповідач користувався нею без передбаченого чинним законодавством договору оренди, не сплачував плату за користування в повному обсязі, що є порушенням права власника землі - Коростишівської міської ради щодо отримання такої плати.
Суд, перевіривши розрахунок заявленої позивачем суми, встановив, що неотриманий дохід за фактичне користування вказаною вище земельною ділянкою без оформлення правоустановлюючих документів за період з 01.09.2021 - 31.08.2024 роки складає 490647,63 грн.
Суд враховує, що нормами глави 83 Цивільного кодексу України визначені загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави.
Відповідно до ст. 1212 цієї глави Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Предметом регулювання інституту безпідставного отримання чи збереження майна є відносини, які виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна i які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
За висновками Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 року у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77цс18) та від 20.09.2018 року у справі № 925/230/17 (провадження № 12-188гс18), фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень частини першої ст. 1212 Цивільного кодексу України.
Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів (коштів) за безпідставне користування земельною ділянкою є за своїм змістом кондикційними, для яких доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (ст.ст. 1212-1214 Цивільного кодексу України).
Відновлення порушених прав Коростишівської міської ради за таких обставин і в заявлений позивачем спосіб - шляхом стягнення з ФОП Іванова О.Г. на користь Коростишівської міської ради до місцевого бюджету доходу, який отриманий від безпідставно набутого майна у вигляді несплаченої орендної плати за період з 01.09.2021 по 31.08.2024, не створює для відповідача жодних необґрунтованих, додаткових або негативних наслідків, оскільки предметом позову є стягнення грошових коштів, які останній мав би сплатити за звичайних умов як фактичний добросовісний землекористувач.
Разом з тим, неповернення Коростишівській міській раді безпідставно збереженої орендної плати за користування земельною ділянкою порушує інтереси територіальної громади м. Коростишева в особі Коростишівської міської ради в частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності та неотримання місцевим бюджетом відповідного доходу.
За відсутності доказів на спростування викладеного суд вбачає підстави для стягнення з відповідача в порядку ст.1212 Цивільного кодексу України недоотриманих доходів за користування земельною ділянкою без достатньої правової підстави.
Відповідач контррозрахунку суми боргу та відзиву на позов не надав.
Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в сумі 490647,63 грн. обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються доказами і підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Оскільки позовні вимоги задоволенні повністю, судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на відповідача у розмірі 7359,71 грн. (490647,63х1,5%=7359,71).
Керуючись статтями 129, 236, 237, 238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Іванова Олега Григорійовича ( АДРЕСА_2 ; паспорт громадянина України серія та номер НОМЕР_1 ) на користь Коростишівської міської ради (12501, Житомирська область, м. Коростишів, вул.Дарбіняна, 11; код ЄДРПОУ 04053660 ) - 490647,63 грн. доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 01.09.2021 по 31.08.2024; 7359,71 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено: 09.06.25
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати:
1- в справу
- позивачу до ЕК
2- відповідачу рек. з повідом.