09 червня 2025 року м. Харків Справа № 905/34/25
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Гребенюк Н.В., суддя Слободін М.М., суддя Шутенко І.А.,
без участі представників сторін,
розглянувши апеляційну скаргу Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області (вх.№840Д)
на рішення Господарського суду Донецької області від 25.03.2025 (повний текст судового рішення складений та підписаний 25.03.2025, суддя Демідова П.В.)
у справі № 905/34/25
за позовом Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області, м. Покровськ, Донецька область,
до ОСОБА_1 , м. Покровськ, Донецька область,
за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Покровської міської ради Донецької області, м. Покровськ, Донецька область; третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, м. Покровськ, Донецька область,
про стягнення заборгованості в розмірі 38 443, 47грн
Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради Донецької області звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в розмірі 38 443, 47грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов договору №86-1 оренди нежитлового приміщення від 03.02.2020 в частині сплати орендних платежів за користування приміщенням в повному обсязі, внаслідок чого, виникла заборгованість в розмірі 38 443, 47грн.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 25.03.2025 у справі №905/34/25 у задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що сума орендної плати підлягає стягненню з відповідача за період січень 2022 року, червень-липень 2024 року та складає 11 761, 58грн. При цьому, відповідно до наданого позивачем розрахунку, відповідачем перераховано орендну плату в розмірі 57 467, 34грн, а саме, у період липень 2023 року в сумі 4 050, 94грн, вересень 2023 року в сумі 16 337, 80грн, листопад 2023 року - січень 2024 року в сумі 20 398, 00грн, березень 2024 року в сумі 8 309, 10грн, травень-червень 2024 року в сумі 8 371, 50грн, що перевищує суму орендної плати, яка мала бути нарахована відповідно до норм законодавства, у зв'язку з чим, суд не вбачає підстав для задоволення заявлених позовних вимог.
Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради Донецької області, не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті судового рішення норм права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, а також невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 25.03.2025 у справі №905/34/25 в повному обсязі та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Судові витрати просить стягнути з відповідача.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції помилково застосував до спірних правовідносин положення постанов Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022, №209 від 06.03.2022, наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.04.2025, для розгляду справи №905/34/25 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя (суддя-доповідач) Гребенюк Н.В., судді Слободін М.М., Шутенко І.А.
Колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає, що у даному випадку апелянтом було подано апеляційну скаргу на рішення господарського суду у справі з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за таких підстав, відповідно до частини 10 статті 270 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга розглядається без повідомлення учасників справи.
Крім того, дана справа не відноситься до категорії справ, зазначених у частині 4 статті 247 Господарського процесуального кодексу України, що не можуть бути розглянуті у порядку спрощеного провадження.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 18.04.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області на рішення Господарського суду Донецької області від 25.03.2025 у справі №905/34/25. Встановлено учасникам справи строк до 05.05.2025 для подання відзиву на апеляційну скаргу, заяв, клопотань та письмових пояснень з доказами їх надсилання учасникам провадження. Розпочато розгляд справи з 05.05.2025 без повідомлення учасників справи.
Копії ухвали апеляційного господарського суду про відкриття апеляційного провадження вручені сторонам у справі у підсистемі "Електронний суд", користувачами якої сторони є.
28.04.2025 від Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області надійшов відзив на апеляційну скаргу, повідомляє, що підтримує апеляційну скаргу.
Заяв і клопотань від учасників справи не надійшло.
Відповідно до частини 2 статті 270 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справ у суді апеляційної інстанції починається з відкриття першого судового засідання або через п'ятнадцять днів з дня відкриття апеляційного провадження, якщо справа розглядається без повідомлення учасників справи.
В силу статті 273 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції розглядається протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, які суд визнає достатніми для розгляду апеляційної скарги у спрощеному провадженні, викладені в апеляційній скарзі доводи апелянта, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з такого.
Як встановлено місцевим господарським судом, 03.02.2020 між Житлово-комунальним відділом Покровської міської ради Донецької області (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем Александровою Ольгою Сергіївною (орендар) укладено договір №86-1 оренди нежитлового приміщення, відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення загальною площею 268, 8м2 (надалі - майно), що розташоване за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, буд.124.
Згідно з пунктами 1.2, 1.3, 1.4 договору, об'єкт оренди відноситься до комунальної власності територіальної громади м. Покровська Донецької області і знаходиться на балансі комунального підприємства "Управління міського господарства", вартість якого визначено шляхом проведення незалежної оцінки та становить 215 053, 44гривень. Опис об'єкту оренди визначається в акті приймання-передачі об'єкту оренди, який є невід'ємною частиною даного договору. Орендар використовує майно для розміщення складу.
Орендар вступає у строкове платне користування майном з дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна (пункт 2.1 договору). Передача майна в оренду тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно (пункт 2.2 договору). У разі припинення цього договору майно повертається орендарем орендодавцю (пункт 2.3 договору).
Пунктами 3.1, 3.2, 3.3 договору передбачено, що орендна плата визначається згідно Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади, затвердженою рішенням Красноармійської міської ради від 27.06.2023 №6/19-5. Орендар зобов'язується щомісяця оплачувати орендодавцеві за використання приміщення на протязі встановленого строку в даному договорі орендну плату. Сума місячної орендної плати складає суму у розмірі 2 694, 11грн (дві тисячі шістсот дев'яносто чотири гривні 11 копійок) без ПДВ. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Сплата орендної плати здійснюється шляхом перерахування орендарем суми, яка підлягає оплаті, на поточний рахунок орендодавця.
Відповідно до підп.5.1.1 пункту 5.1 договору, орендодавець зобов'язаний передати орендарю майно у відповідності з розділом 1 даного договору по акту приймання-передачі.
Згідно з підп.5.2.2, 5.2.9 пункту 5.2 договору, орендар зобов'язаний: вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі відповідно до умов цього договору; у разі припинення користування майном, визначеним в пункті 1.1 цього договору, орендар за місяць до настання події у письмового вигляді повідомляє про це орендодавця.
Даний договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 31.12.2022 року та згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України. Сторони домовились, що всі умови цього договору розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 31.01.2020 року (пункт 8.1 договору).
На виконання умов договору Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради Донецької області передав, а ФОП Александрова О.С. прийняла у строкове платне користування нежитлове приміщення загальною площею 268, 8м2, яке розташоване за адресою: м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, буд. 124, що підтверджується актом приймання-передачі нежитлового приміщення, який є додатком до договору оренди від 03.02.2020 №86-1.
Рішенням Покровської міської ради Донецької області "Про створення Департаменту фінансово-економічної політики та управління активами Покровської міської ради Донецької області" від 17.12.2020 №8/1-4 створено Департамент фінансово-економічної політики та управління активами Покровської міської ради Донецької області.
Згідно з підп.2.2.7 пункту 2.2 Положення про департамент фінансово-економічної політики та управління активами Покровської міської ради Донецької області, яке є додатком до рішення міської ради від 17.12.2020 №8/1-4, Департамент у питаннях з управління активами здійснює повноваження орендодавця відносно цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого індивідуально визначеного майна (у тому числі нежитлових приміщень, будівель, споруд), що є міською комунальною власністю.
04.01.2021 між Департаментом фінансово-економічної політики та управління активами Покровської міської ради Донецької області та фізичною особою-підприємцем Александровою О.С. укладено додаткову угоду до договору оренди нежитлового приміщення №86-1 від 03.02.2020 року, відповідно до якої сторони дійшли згоди замінити в договорі оренди №86-1 від 03.02.2020 року сторону орендодавця на Департамент фінансово-економічної політики та управління активами Покровської міської ради Донецької області, а також виклали реквізити орендодавця у новій редакції.
Рішенням Покровської міської ради Донецької області "Про передачу основних засобів" від 21.04.2021 №8/8-27 визначено передати з балансу Комунального підприємства "Управління міського господарства", а Комунальному підприємству "Багатогалузеве комунальне підприємство" Покровської міської ради Донецької області (Кислий) прийняти на баланс основні засоби згідно додатків, в тому числі будівлю за адресою: вул. Прокоф'єва, 124.
Розпорядженням Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області "Про покладення обов'язків на житлово-комунальний відділ Покровської міської ради" від 18.01.2023 №68/2 покладено з 01.03.2023 на Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради Донецької області функціональні обов'язки щодо розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Відповідно до Положення про Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради Донецької області, затвердженого розпорядженням начальника міської військової адміністрації від 27.02.2023 відділ, в тому числі, здійснює повноваження орендодавця відносно майна, що перебуває в комунальній власності Покровської міської територіальної громади.
20.08.2024 між Житлово-комунальним відділом Покровської міської ради Донецької області, фізичною особою-підприємцем Александровою Ольгою Сергіївною та Комунальним підприємством "Багатогалузеве комунальне підприємство" Покровської міської ради Донецької області (балансоутримувач) укладено додаткову угоду до договору оренди нежитлового приміщення №86-1 від 03.02.2020, відповідно до якої, враховуючи намір орендаря, згідно листа від 19.08.2024 №б/н про дострокове припинення договору оренди, керуючись пунктом 2 статті 24 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", сторони дійшли згоди достроково припинити договір №86-1 оренди нежитлового приміщення від 03.02.2020, загальною площею 268, 8кв.м, що знаходиться за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Івана Богуна, буд. 124, за згодою сторін з 20.08.2024 року. Майно на підставі пункту 5.1.1 договору №86-1 від 03.02.2020 вважається поверненим орендодавцю/балансоутримувачу з моменту підписання балансоутримувачем та орендарем акту приймання-передачі з оренди орендованого майна. Повернення орендованого майна здійснюється на підставі акту прийому-передачі (повернення) з оренди нежитлового приміщення від 20.08.2024.
На виконання умов договору №86-1 оренди нежитлового приміщення, що належить до комунальної власності, від 03.02.2020 року орендар передав, а балансоутримувач та орендодавець прийняв зі строкового платного користування нерухоме майно, що належить до комунальної власності, а саме, нежитлове приміщення, загальною площею 268, 8м2, що розташоване за адресою: 85300, Донецька область, м. Покровськ, вул. Івана Богуна, 124, що перебуває на балансі балансоутримувача та належить до сфери управління комунальної власності Покровської міської територіальної громади Покровського району Донецької області. Вказане підтверджується актом від 20.08.2024 приймання-передачі (повернення) з оренди нежитлового приміщення згідно договору оренди №86-1 від 03.02.2020.
21.10.2024 Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради Донецької області направив відповідачу з листом №01-08-454 від 10.10.2024 акт звірки взаєморозрахунків до договору оренди №86-1 від 03.02.2020, згідно з яким сума заборгованості з орендної плати складає 38 443, 47грн, для узгодження та підписання, з проханням протягом 10 робочих днів надіслати один примірник підписаного акту на адресу позивача.
Відповіді на вказаний лист відповідачем не надано, акт звірки з підписом позивачу не повернуто.
Зазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Станом на дату подання позову Александрова Ольга Сергіївна припинила свою підприємницьку діяльність, відповідачем у справі є фізична особа.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції виходить з такого.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За змістом статті 509 вказаного Кодексу, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини 1 статті 759 та частини статті 762 зазначеного Кодексу за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. За найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" установлено, що:
на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 року, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 року або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 року або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:
фізичні особи та фізичні особи-підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;
які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території);
звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.
Отже, згідно із наведеною нормою, обов'язковою умовою для звільнення орендарів від орендної плати за користування державним і комунальним майном є його розташування в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану.
При цьому, текстуальний вираз норми на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 року, означає встановлення присічного строку її дії саме до 31.12.2022 незалежно від інших наведених раніше подій або дій (припинення чи скасування воєнного стану).
Про те, що починаючи з 01.01.2023 орендарям, визначеним підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634, орендна плата нараховується у розмірі 100 % без урахування знижки, також роз'яснено у листі Міністерства економіки України від 14.03.2023 № 3211-07/11185-09.
Тобто, підпунктом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 встановлено норму про звільнення від орендної плати, яка діє: 1) за колом осіб для орендарів державного та комунального майна; 2) у просторі на території адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану; 3) у часі з присічним строком (межею існування суб'єктивного права) до 31.12.2022.
Апелянт посилається на те, що місто Покровськ не було включено до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5.
Колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає, що на момент прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №634 від 27.05.2022 діяв наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 "Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану", згідно з яким, до переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, включено Донецьку область, в тому числі Покровський район (крім міст Добропілля, Красногорівка, Курахове, Новогродівка, Покровськ, Селидове).
Зазначений наказ прийнято на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану" №209 від 06.03.2022.
Наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 "Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану" втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції України №5840/5 від 27.12.2022, який набрав чинності 13.01.2023.
Відповідно до пп. 1 п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 "Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану" (в редакції, чинній станом на січень 2023 року) установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Надалі, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №469 від 09.05.2023 пп. 1 п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 викладено в такій редакції "припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупаціЇ".
Як вбачається з матеріалів справи, об'єкт оренди - нерухоме майно розташоване у м. Покровську Донецької області та відноситься до Покровської міської територіальної громади.
Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, Покровська міська територіальна громада з 24.02.2022 по 22.08.2024 була віднесена до територій можливих бойових дій, а з 23.08.2024 по теперішній час до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
На підставі викладеного, беручи до уваги, що територія, на якій розташоване орендоване майно, з 24.02.2022 по 22.08.2024 була віднесена до територій можливих бойових дій, а з 23.08.2024 по теперішній час до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, згідно з приписами постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209, наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5, на такій території не припинено доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, відповідно, судова колегія дійшла висновку, що на спірні правовідносини до 01.01.2024 дія пп. 1 пункту 1 Постанови №634 не розповсюджується.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 №512, яка набрала чинності 08.05.2024, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану".
Зокрема, доповнено пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 підпунктом 1-1, згідно із яким, орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку.
При цьому, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. №634" від 07.05.2024 №512, установлено, що нарахування орендної плати орендарям, визначеним підпунктом 1-1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 року №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану", здійснюється з урахуванням змін, затверджених цією постановою, починаючи з 1 січня 2024 року. Надмірно сплачена зазначеними орендарями орендна плата підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів.
Відтак, суд доходить висновку, що відповідач не був звільнений від сплати орендних платежів до 01.01.2024; після 01.01.2024 нарахування позивачем орендної плати не відповідає положенням законодавства.
Отже, висновок суду першої інстанції, що у період з 24.02.2022 відповідач був звільнений від орендної плати за користування нерухомим майном, оскільки в цей період тривав воєнний стан в Україні, є помилковим та таким, що не узгоджується з положеннями наведеного законодавства.
Колегія суддів апеляційного господарського суду не погоджується з висновком місцевого господарського суду, що постанова Кабінету Міністрів України "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" №634 від 27.05.2022, яка прийнята пізніше, ніж наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 містить власний перелік територій адміністративно-територіальних одиниць, включає всю Донецьку область, які приймається для застосування як "визначені території" у розумінні Постанови КМУ, оскільки у постанові КМУ №634 визначено, що звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна фізичні особи та фізичні особи-підприємці, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (зокрема, Донецька область).
Поряд з цим, місто Покровськ визначено законодавством територією, на якій не припинено доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції.
У тому числі, порядок визначення таких території передбачено постановами КМУ, які за своєю юридичною силою не нижчі, ніж постанова КМУ №634.
Натомість, суд першої інстанції помилково не врахував, що у період з 01.01.2024 відповідач був звільнений від сплати орендних платежів з підстав, викладених вище. Відтак, безпідставним є висновок суду першої інстанції, що сума орендної плати підлягає стягненню з відповідача за період червень-липень 2024 року.
Згідно розрахунку позивача, заборгованість відповідача станом на 01.01.2024 становить 26 946, 16грн, з урахуванням здійснених відповідачем оплат у липні 2023 року, вересні 2023 року, листопаді 2023 року, грудні 2023 року; з 01.01.2024 відповідач здійснила часткове погашення заборгованості в розмірі 20 812, 40грн.
Отже, залишок заборгованості відповідача перед позивачем становить 6 133, 76грн.
Доказів погашення заборгованості у розмірі 6 133, 76грн матеріали справи не містять, відтак, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими; в решті вимог у задоволенні позову слід відмовити як безпідставно заявлених.
При цьому, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для звільнення відповідачки від сплати орендної плати на підставі пункту 6 статті 762 Цивільного кодексу України.
Відповідач не надала доказів об'єктивної неможливості використання орендованого майна, в умовах того, що орендар, згідно з умовами договору оренди, використовує майно для розміщення складу, що не виключає можливість зберігання майна відповідача у зазначеному складі в спірний період. Будь-які докази в підтвердження знищення або пошкодження, аварійного чи незадовільного технічного стану орендованого майна, передачі майна третій особі, що унеможливлюють використання майна матеріали справи не містять.
З огляду на викладене, враховуючи, що місцевий господарський суд не забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин, що мають значення для справи, та не дав належну правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області слід задовольнити частково, рішення Господарського суду Донецької області від 25.03.2025 у справі №905/34/25 скасувати і ухвалити нове рішення, яким позов Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області задовольнити частково, стягнути з Александрової Ольги Сергіївни на користь Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області 6 133, 76грн заборгованості по орендній платі за договором №86-1 від 03.02.2020.
Відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги покладаються на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись статтями 129, 256, 269-270, 273, п. 2 ч. 1 ст. 275, п. 4 ч. 1 ст. 277, ст.ст. 282-284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області задовольнити частково.
Рішення Господарського суду Донецької області від 25.03.2025 у справі №905/34/25 скасувати і ухвалити нове рішення, яким позов Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в розмірі 38 443, 47грн задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 26161456, 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, будинок 11) 6 133, 76 гривень (шість тисяч сто тридцять три гривні 76коп.) заборгованості по орендній платі за договором №86-1 від 03.02.2020 та 483, 26 гривень (чотириста вісімдесят три гривні 26коп.) витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви.
В решті вимог позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 26161456, 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, будинок 11) 724, 90 гривень (сімсот двадцять чотири гривні 90коп.) за подання апеляційної скарги.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення. Порядок і строки оскарження постанови передбачені статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя Н.В. Гребенюк
Суддя М.М. Слободін
Суддя І.А. Шутенко