печерський районний суд міста києва
Справа № 757/14018/25-к
пр. № 1-кс-14033/25
03 квітня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України капітан поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,-
До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України капітан поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване за адресою АДРЕСА_1 В судове засідання слідчий не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі та просив задовольнити клопотання в повному обсязі з викладених в ньому підстав. Представник особи у володінні якої знаходяться речі та документи, в судове засідання не з'явився, належним чином повідомленні, причини неявки суду не відомі. На підставі ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходяться витребувані документи (інформація).
Слідчий в своєму клопотанні зазначив, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України, за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, яке 03.04.2024 зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12024000000000664 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 362 КК України. 3 отриманих матеріалів вбачається, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 розтратили державні кошти за рахунок проведення безтоварних господарських операцій, що призвело до настання збитків у загальній сумі понад 100 млн. грн.
Діяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 регламентована Положенням «Про утворення ІНФОРМАЦІЯ_2 », затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1101.
Відповідно до вказаного Положення ІНФОРМАЦІЯ_3 є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через ІНФОРМАЦІЯ_4 , який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
Механізм функціонування електронної системи охорони здоров'я та її компонентів, реєстрації користувачів, внесення та обміну інформацією і документами в електронній системі охорони здоров'я визначено Порядком функціонування електронної системи охорони здоров'я, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання електронної системи охорони здоров'я» від 25.04.2018 № 411.
Згідно з підпунктом 4 пункту 2 вказаного Порядку електронна медична інформаційна система - інформаційно-комунікаційна система, яка дає змогу автоматизувати роботу суб'єктів господарювання у сфері охорони здоров'я, створювати, переглядати, обмінюватися інформацією в електронній формі, зокрема з центральною базою даних (у разі підключення).
Відповідно до підпункту 14 пункту 2 Порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я центральна база даних - інформаційно-комунікаційна система, яка містить передбачені цим Порядком реєстри, програмні модулі, електронну медичну інформаційно-аналітичну систему з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, інформаційну систему ІНФОРМАЦІЯ_3 в частині, необхідній для реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, а також забезпечує можливість створення, перегляду, обміну інформацією та документами між реєстрами, державними електронними інформаційними ресурсами, електронними медичними інформаційними системами. До складу електронної системи охорони здоров'я входять центральна база даних та електронні медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматизований обмін інформацією, даними та документами через відкритий програмний інтерфейс.
Власником центральної бази даних, у тому числі майнових прав на програмне забезпечення центральної бази даних, є держава в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 . Адміністратором центральної бази даних є державне підприємство « ОСОБА_4 ».
Завданням електронної системи охорони здоров'я є забезпечення можливості використання пацієнтами електронних сервісів для реалізації їх прав, зокрема за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (далі - програма медичних гарантій), автоматизація ведення обліку медичних послуг і управління медичною інформацією, запровадження електронного документообігу у сфері медичного обслуговування населення.
Встановлено, що розробником центральної бази даних електронної системи охорони здоров?я (далі - Система), яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ). Окремі складові системи, в тому числі програмні модулі, у межах першого етапу медичної реформи України, були розроблені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та поставлені ІНФОРМАЦІЯ_3 на умовах фінансування за рахунок благодійних організацій Міжнародний благодійний фонд « ІНФОРМАЦІЯ_6 », Благодійна організація « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ІНФОРМАЦІЯ_8 (укр. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 »), без залучення коштів державного бюджету.
В свою чергу, благодійні організаці Міжнародний благодійний фонд « ІНФОРМАЦІЯ_6 », Благодійна організація « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ІНФОРМАЦІЯ_8 (укр. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 »), отримували фінансування за рахунок Агентства США з міжнародного розвитку, яке надає економічну допомогу Україні у сферах охорони здоров'я.
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » здійснило розробку значної кількості складових системи (програмних модулів) та передало її для впровадження та тестового використання ІНФОРМАЦІЯ_3 . При цьому, залучення ІНФОРМАЦІЯ_3 програмного забезпечення в межах дослідницької експлуатації здійснювалось без проведення відкритих торгів або направлення запиту цінових пропозицій іншим виробникам, користування наданим для дослідницької експлуатації програмним забезпеченням відбувалось за рахунок коштів державного бюджету на підставі ліцензійного договору №60/1 від 01 квітня 2020 року.
В той же час, майнові права інтелектуальної власності на вказане Програмне забезпечення ЦБД ЕСОЗ ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » передало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_3 ), відповідно до договору про передання (відчуження) майнових прав інтелектуальної власності від 30.09.2021 за суму 22 770 000 грн. У п. 3.2.4. вказаного Договору зазначено, що складові програмного забезпечення, передані для дослідницької експлуатації НСЗУ на підставі Ліцензійного договору №60/1 від 01.04.2020. Співвідношення належних до Програмного забезпечення програмних модулів та компонентів комп'ютерної програми та інших товарів наданих ІНФОРМАЦІЯ_3 , відображено у Висновку експертів №108/21 за результатом проведення комплексного експертного дослідження інженерно-технічного (комп'ютерної техніки та програмних продуктів, телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів) та у сфері інтелектуальної власності від 23.07.2021. Також разом з переданням програмного забезпечення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » надав ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » примірник висновку експертів №108-1/21 за результатом проведення дослідження у сфері інтелектуальної власності від 30.07.2021 та відповідну супровідну документацію.
В подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_3 в грудні 2021 року, уклало договір та придбало права на раніше передані для тестування складові Системи (програмне забезпечення) у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » за 23 млн. грн. із застосуванням переговорної процедури закупівлі. Таким чином, між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » та ІНФОРМАЦІЯ_3 укладено договір про закупівлю програмного забезпечення від 20.12.2021, відповідно якого, окрім програмного забезпечення, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » передав ІНФОРМАЦІЯ_3 оригінал примірнику експертного висновку №196/21 за результатами проведення комплексного експертного дослідження інженерно-технічного (комп'ютерної техніки та програмних продуктів, телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів) та у сфері інтелектуальної власності від 12.10.2021.
Цим вбачається, що з метою уникнення участі інших суб?єктів господарської діяльності у вказаних торгах, ІНФОРМАЦІЯ_3 було застосовано переговорну процедуру закупівлі та фактично сплачено кошти в розмірі 23 млн. грн. за програмне забезпечення, попередньо надане для тестування.
Відповідно до п. 2.3 договору про закупівлю програмного забезпечення, ТОВ ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » забезпечує гарантійну підтримку поставленого програмного забезпечення протягом 12 місяців з моменту передачі ПЗ до ІНФОРМАЦІЯ_3 . В свою чергу, відповідно до п. 6.5.5. Договору ІНФОРМАЦІЯ_3 має право вимагати від ТОВ ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » належного гарантійного обслуговування поставленого ПЗ.
Крім того, в 2021-2022 роках ІНФОРМАЦІЯ_12 здійснювалось придбання послуг з супроводу програмного коду центральної бази даних Системи на загальну суму 43 651 723 грн. (18 616 667 грн. - 2021 рік, 25 035 056 грн. - 2022 рік ).
Придбання вказаних послуг здійснювалось шляхом проведення відкритих конкурсних торгів, учасником яких в 2021 та 2022 роках було ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
В ході проведення моніторингу відкритих конкурсних торгів, ІНФОРМАЦІЯ_14 в липні 2022 року було виявлено порушення вимог чинного законодавства та винесено рішення щодо необхідності відхилення пропозиції одного з учасників (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 »), анулювання результатів торгів та проведення нової процедури конкурсних торгів.
В той же час, відмови та помилки в роботі Системи протягом 2022 року повинні були усуватись ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » на безоплатній основі в межах гарантійного обслуговування програмного забезпечення, без залучення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » та додаткових витрат бюджетних коштів.
В лютому 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснило проведення відкритих торгів з особливостями щодо придбання послуг з супроводу програмного коду центральної бази даних Системи, єдиним учасником яких було ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з ціновою пропозицією 41 583 039 грн.
Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), на замовлення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » виготовив висновок експерта №108/21 від 23.07.2021, висновок експерта №108-1/21 від 30.07.2021 та висновок експерта №196/21 від 12.10.2021, тому у ІНФОРМАЦІЯ_15 наявні оригінали документів, які містять інформацію, що має доказове значення для встановлення істини по вказаному кримінальному провадженню, тому виникла необхідність у тимчасовому доступі до вказаних вище об'єктів дослідження.
Дані, здобуті внаслідок отримання тимчасового доступу до речей і документів, є необхідними для встановлення, в подальшому, вини конкретних осіб у вчиненні кримінального правопорушення, що в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину.
Не отримання тимчасового доступу, призведе до неможливості довести обставини, які необхідно довести у межах кримінального провадження.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Водночас зазначаємо, що відповідно з частиною першою статті 1 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК) порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Положенням частини першої статті 9 КПК встановлено, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов?язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов?язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Згідно з частиною другою статті 93 КПК сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Слідчий суддя, дійшов висновку про необхідність в задоволенні клопотання про надання тимчасового доступу до документів які знаходять у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване за адресою АДРЕСА_1 , оскільки такі дані необхідні для ефективного здійснення досудового розслідування. Керуючись ст. 108, ст.ст.160, 162-164, 166, ст. 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України капітан поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України капітану поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України полковнику поліції ОСОБА_5 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_6 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_7 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_8 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України майору поліції ОСОБА_9 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України майору поліції ОСОБА_10 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України майору поліції ОСОБА_11 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України майору поліції ОСОБА_12 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України капітану поліції ОСОБА_13 , старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Чернігівській області підполковнику поліції ОСОБА_14 , старшому слідчому слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського РУП №1 ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_15 , капітану поліції ОСОБА_16 , старшому слідчому слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області, капітану поліції ОСОБА_17 , старшому слідчому слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області, капітану поліції ОСОБА_18 , старшому слідчому слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області, слідчому слідчого відділення ВП №5 Одеського РУП №1 ГУНП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_19 , на проведення тимчасового доступу до речей і документів, які становлять конфіденційну інформацію, в тому числі таку, що містить комерційну таємницю, належать до охоронюваної законом таємниці та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване за адресою АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення завірених належним чином копій, в паперовому та електронному вигляді:
- Висновок експертів №108/21 за результатом проведення комплексного експертного дослідження інженерно-технічного (комп'ютерної техніки та програмних продуктів, телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів) та у сфері інтелектуальної власності від 23.07.2021, з усіма додатками до висновку експертів;
- Супровідна документація ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з додатками, стосовно висновку експертів №108/21 від 23.07.2021;
- Висновок експертів №108-1/21 за результатом проведення дослідження у сфері інтелектуальної власності від 30.07.2021, з усіма додатками до висновку експертів;
- Супровідна документація ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з додатками, стосовно висновку експертів №108-1/21 від 30.07.2021;
- Висновок експертів №196/21 за результатом проведення комплексного експертного дослідження інженерно-технічного (комп'ютерної техніки та програмних продуктів, телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів) та у сфері інтелектуальної власності від 12.10.2021, з усіма додатками до висновку експертів;
- Супровідна документація ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з додатками, стосовно висновку експертів №196/21 від 12.10.2021;
- Листування ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_16 , щодо виготовлення та видачі висновку експерта №108/21 від 23.07.2021, висновок експерта №108-1/21 від 30.07.2021 та висновок експерта №196/21 від 12.10.2021
Службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване за адресою АДРЕСА_1 , надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість зробити копії. Визначити строк дії ухвали тривалістю тридцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1 Підготовлено в 2 примірниках Прим. 1 - знаходиться в матеріалах кримінального провадження №757/14018/25-к Прим.2 - Слідчому ОСОБА_3 Копія: ІНФОРМАЦІЯ_1 03.04.2025 р. Слідчий суддя ОСОБА_1