Постанова від 09.06.2025 по справі 347/1093/25

Справа № 347/1093/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.06.2025 року суддя Косівського районного суду Івано-Франківської області Драч Д.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, про притягнення до адміністративної відповідальності директора Кутського ліцею Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , працюючу директором Кутського ліцею Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області, по ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

За змістом протоколу про адміністративне правопорушення від 22.05.2025 року ОСОБА_1 будучи директором Кутського ліцею Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області вчинила порушення вимог законодавства про працю, а саме 20.05.2025 року при проведенні заходу державного нагляду (контролю) в Кутському ліцеї Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області (ЄДРПОУ 20552701) було встановлено факт виплати заробітної плати працівникам за грудень 2024 року з порушенням умов трудового та колективного договору - за першу половину грудня 2024 року заробітну плату не виплачено, а її виплату здійснено 24.12.2024 року, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», за що відповідальність передбачена ч. 1 статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Частиною 1 ст. 41 КУпАП передбачено відповідальність за порушення вимог законодавства про працю та охорону праці за що санкцією статті визначено накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до вимог ч.ч. 1,2 ст. 10 Закону України «Про оргазізацію трудових відносин в умовах воєнного стану» заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.

Згідно ч. 1 ст. 115 КЗпП України та ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці»

заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Судом встановлено, що заробітну плату працівникам Кутського ліцею Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області за першу половину грудня 2024 року виплачено невчасно, але ОСОБА_1 не є суб'єктом вчинення цього порушення.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала та пояснила, що вона є директором Кутського ліцею Кутської селищної ради, вона не здійснює нарахування т а виплату заробітної плати працівникам ліцею, натомість - вчасно подає табелі для нарахування заробітної плати роботодавцеві - відділу освіти Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області, що підтверджується відповідними довідками №64/01-46 і №129/04-11/25 від 04.06.2025 року.

Судом досліджено письмові докази: протокол про адміністративне правопорушення (а.с.3-4); акт проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) №ПЗ/ІФ/5702/0205 від 20.05.2025 року (а.с.5-10); копію платіжної інструкції (а.с.11), копію відомості виплати зарплати за грудень 2024 року (а.с. 12), копію пояснення головного бухгалтера відділу освіти Кутської селищної ради ОСОБА_2 (а.с. 13), довідки №64/01-46 і №129/04-11/25 від 04.06.2025 року.

Вислухавши пояснення адмінпритягуваної, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 41 КУпАП, адже вона не є належним суб'єктом його вчинення (роботодавцем).

Так, за змістом довідки №129/04-11/25 від 04.06.2025 року: Кутський ліцей Кутської селищної ради не має статусу Фінансової самостійності та безпосередньо підпорядкований і підзвітний головному розпоряднику бюджетних коштів - відділу освіти Кутської селищної ради як органу управління освітою у Кутській селищній територіальній громаді.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення (п.1 ч.1 ст.247 КУпАП).

Крім того, судовий збір не підлягає стягненню з ОСОБА_1 , оскільки вона не піддається адміністративному стягненню.

Керуючись ст.ст. 221, 245, 247, 251, 252, 268, 272, 280 КУпАП, суддя

УХВАЛИЛА:

закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ч.1 ст.41 КУпАП у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Д.С. Драч