Рішення від 05.06.2025 по справі 580/11436/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2025 року справа № 580/11436/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18.11.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідач), в якій просить:

- скасувати рішення № 971010114051 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врахувавши:

коефіцієнт стажу - 0,48833 (= 586 міс) який врахований згідно з записами трудової книжки і фактичним страховим стажем 48 років 10 місяців 13 днів;

cередній коефіцієнта зарплати (Кз) - 0,96312 який враховано згідно довідки ОК-5 та архівних довідок № 2345, № 2344 від 17.10.2006;

середню зарплату по Україні (Зс) за 2021-2023 рр. в розмірі 13559,41 т.я. в липні 2024 року перейшов на пенсію за віком;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійсненні перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врахувавши:

коефіцієнт стажу - 0,48833 (= 586 міс) який врахований згідно з записами трудової книжки і фактичним страховим стажем 48 років 10 місяців 13 днів;

середній коефіцієнта зарплати (Кз) - 0,96312 який враховано згідно довідки ОК-5 та архівних довідок № 2345, № 2344 від 17.10.2006;

середню зарплату по Україні (Зс) за 2021-2023 рр. в розмірі 13559,41 т.я. в липні 2024 року перейшов на пенсію за віком.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що перебуває на пенсійному обліку та з червня 2024 року переведений з пенсії по втраті годувальника на пенсію за віком, яку обчислено по Закону № 1058-IV. Позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії із заробітку за 60 календарних місяців до 1 липня 2000 року відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-1V (далі - Закон №1058) та надав дві довідки про розмір заробітної плати. Однак, відповідач відмовив у такому перерахунку у зв'язку з ненаданням оригіналів довідок та відсутністю права на перерахунок пенсії протягом 2-х років після переведення на пенсію за віком. За захистом прав та інтересів позивача звернувся до суду з цим позовом.

Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позовну заяву, наданому до суду 02.01.2025, зазначив, що згідно з матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 було встановлено, що з 05.06.2024 заявник перейшов на пенсію за віком з пенсії у зв'язку з втратою годувальника із середнім показником заробітної плати 7 994,47 грн. Ураховуючи те, що згідно абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 не пройшло 24 місяці з дня останнього перерахунку пенсії, підстави про проведення позивачу перерахунку пенсії відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону № 1058 були відсутні. Також зазначив, що оскільки в спірному випадку відбувся перерахунок пенсії в межах одного Закону і позивач продовжує отримувати той самий вид пенсії з моменту її призначення, підстави для застосування при перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки відсутні. З вказаних підстав просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 16.12.2024 суддя позовну заяву прийняв до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін.

З'ясувавши доводи сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та з 05.06.2024 отримує пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До 05.06.2024 позивач отримував пенсію у разі втрати годувальника. Зазначені обставини не є спірними у цій справі.

19.08.2024 позивач звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до статей 40, 42 Закону № 1058-ІV (а. с. 10-13), направивши її поштою. До заяви позивач додав копії архівних довідок від 17.10.2006 № 2345, № 2344 про розмір заробітної плати за період 1987-1992 рр.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, розглянувши за принципом екстериторіальності заяву позивача, 27.08.2024 прийняло рішення № 971010114051 про відмову в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність у заявника права на проведення перерахунку пенсії на дату звернення. У рішенні відповідач указав, що до заяви про перерахунок пенсії було надано копії архівних довідок від 17.10.2006 № 2344, 2345 (оригінали відсутні). Згідно абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV неможливо провести перерахунок, оскільки не пройшло 24 місяці з останнього перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 27.08.2024 про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим у справі фактичним обставинам, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини першої статті 9 Закону №1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначається, зокрема, пенсія за віком.

Згідно ч. 1 ст. 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно частини 1 статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Судом встановлено, що позивач з 05.06.2024 переведений із пенсії у зв'язку з втратою годувальника на пенсію за віком. У серпні 2024 року позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою від 19.08.2024, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії за статтями 40, 42 Закону № 1058-IV та надав копії архівних довідок від 17.10.2006 № 2345, № 2344 про заробітну плату з період за період 1987-1992 рр. (а. с. 18, 19).

У рішенні від 27.08.2024 № 971010114051 відповідач, відмовляючи в перерахунку пенсії, послався на на те, що згідно абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV неможливо провести перерахунок, оскільки не пройшло 24 місяці з останнього перерахунку пенсії.

Надаючи оцінку вказаним доводам відповідача суд зазначає наступне.

Щодо зазначення відповідачем в оскаржуваному рішенні про неможливість провести перерахунок згідно абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки не пройшло 24 місяці з останнього перерахунку пенсії, то суд не погоджується з таким твердженням відповідача в цій частині з огляду на таке.

Згідно ч. 4 ст. 42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

За змістом вказаних приписів перерахунок пенсії через 2 роки здійснюється у разі, коли пенсіонер після її призначення чи перерахунку продовжував працювати і звернувся із заявою про перерахунок пенсії з метою врахування додаткового страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Оскільки в даному випадку позивач звернувся за перерахунком пенсії не у зв'язку з тим, що продовжував працювати, а просив перерахувати пенсію із заробітку до 1 липня 2000 року, відсутні підстави для відмови у перерахунку у зв'язку з тим, що позивач після призначення пенсії за віком не пройшло два роки.

Отже відмова у перерахунку пенсії з вказаної підстави є протиправною.

Щодо ненадання позивачем оригіналів довідок архівних довідок від 17.10.2006 № 2345, № 2344 про заробітну плату з період за період 1987-1992 рр. (а. с. 18, 19) суд зазначає наступне.

Частина третя статті 45 Закону № 1058-IV передбачає, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок № 22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1 зі мінами).

Пунктом 1.1 Порядку № 22-1 передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії- додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно з пунктом 2.23 Порядку № 22-1 передбачено, що при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу, повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру(додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до пунктів 4.3 і 4.7 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

З урахуванням наведеного суд зазначає, що реалізація позивачем права на перерахунок пенсії повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі № 1058-IV та затвердженому на виконання його положень Порядку № 22-1.

Зміст наведених норм права свідчить про те, що обов'язок прийняти рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (тобто прийняти рішення по суті), виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, встановленій вказаним Порядком № 22-1, та яка може подаватись заявником особисто із оригіналами документів про заробітну плату, або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів),

Отже, наведеними нормами чинного законодавства, а саме вказаним Порядком № 22-1, визначено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії.

Як встановив суд, позивач у серпні 2024 року звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою від 19.08.2024, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії за статтями 40, 42 Закону № 1058-IV та надав копії архівних довідок від 17.10.2006 № 2345, № 2344 (а. с. 18, 19). Заява була направлена поштовим зв'язком.

У рішенні від 27.08.2024 № 971010114051 відповідач, відмовляючи в перерахунку пенсії, послався на на те, що до заяви про перерахунок пенсії було надано копії архівних довідок від 17.10.2006 № 2344, 2345 (оригінали відсутні).

Ураховуючи що заява про перерахунок пенсії разом з копіями довідок була направлена поштою, відповідач був позбавлений можливості видати позивачу розписку із зазначенням переліку відсутніх документів і строку їх подання, а саме: оригіналів архівних довідок від 17.10.2006 № 2344, 2345.

В той же час рішення повинно бути прийнято пенсійним органом за принципом екстериторіальності, який не наділений правом повідомляти заявника про відсутність певних документів, натомість зобов'язаний прийняти рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії протягом 10 днів після надходження заяви.

Отже за вказаних обставин позивач не дотримався порядку щодо особистого звернення із заявою про перерахунок пенсії та надання оригіналів архівних довідок від 17.10.2006 № 2344, 2345 що зумовило відмову у перерахунку його пенсії із заробітної плати за 60 місяців до 1 липня 2002 року з підстави відсутності оригіналів документів, тому рішення про відмову у перерахунку пенсії в цій частині прийнято на законних підставах.

Таким чином, за встановлених у справі обставин, суд не знаходить підстав для висновку про невідповідність рішення відповідача критеріям, визначеним у статті 2 КАС України, а в межах спірних правовідносин відповідачем не порушені права позивача.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, врахувавши середню зарплату по Україні (Зс) за 2021-2023 рр. в розмірі 13 559,41 грн, то суд врахував, що такий перерахунок мав би бути проведений пенсійним органом після здійснення перерахунку з урахуванням заробітної плати згідно архівних довідок від 17.10.2006 № 2345, № 2344.

Оскільки такий перерахунок не проведений, позовні вимоги в цій частині є передчасними.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, проаналізувавши наведене та оцінивши підстави поданого у цій справі позову, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області діяло на підставі та у межах повноважень, визначених Законом.

Ураховуючи зазначене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Алла РУДЕНКО