Рішення від 07.06.2025 по справі 320/27945/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2025 року м. Київ Справа №320/27945/25

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сас Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МІТ ПРОМ"

до Державного підприємства Міністерства оборони України "Держаний оператор тилу"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ"

про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «МІТ ПРОМ» (далі - позивач, ТОВ «МІТ ПРОМ») 05.06.2025 звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» (далі - відповідач, ДП), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», оформлене Протоколом №0406-6 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 04.06.2025 у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UА-2025-05-15-013240-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік) за лотом № 2 та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ».

- визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», оформлене Протоколом №0406-6 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 04.06.2025 у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UА-2025-05-15-013240-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік) за лотом № 9 та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) учасників та особливостями встановленими ст. 282 КАС України, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ" (далі - третя особа, ТОВ "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ").

Протокольною ухвалою судового засідання від 06.06.2025, за відсутності заперечень учасників справи, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами письмового провадження.

Виклад аргументів позивача

Позивач з урахуванням заяви від 05.06.2025 про доповнення підстав позову в обґрунтування позовних вимог зазначив, що 15.05.2025 відповідачем на веб-порталі Прозорро було опубліковано оголошення про проведення Закупівлі UA-2025-05-15-013240-a з поділом на 12 Лотів.

Позивач подав в електронній системі свою пропозицію для участі в Закупівлі UA-2025-05-15-013240-a.

26.05.2025 у Закупівлі UA-2025-05-15-013240-a відбувся електронний аукціон.

29.05.2025 за лотом 2 та 03.06.2025 за лотом 9 Замовником було розміщено вимогу про усунення невідповідностей в документах Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ».

04.06.2025 Замовником в електронній системі було опубліковані рішення, якими визначено:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної Закупівлі за лотом № 2 та прийнято рішення про намір укласти договір з третьою особою (оформлене Протоколом №0406-6 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 04.06.2025).

Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної Закупівлі за лотом № 9 та прийнято рішення про намір укласти договір з третьою особою (оформлене Протоколом №0406-6 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 04.06.2025).

Позивач вважає вищенаведені рішення Відповідача протиправними, такими що прийняті всупереч вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі» та вимог Оголошення про проведення спрощеної Закупівлі UA-2025-05-15-013240-a (надалі - Оголошення).

Відповідно до пп. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» та пп.1 п. 16 Оголошення, Відповідач зобов'язаний відхилити пропозицію учасника, в разі, якщо вона не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.

Позивач наголошує, що пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1.1. Додатку 4 до Оголошення, з метою підтвердження відповідності кваліфікаційному критерію щодо наявності матеріально-технічної бази та технологій, необхідних для виконання договору, учасник повинен надати довідку, яка містить інформацію про наявність матеріально-технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю, а саме:

Для товарів, які не потребують особливого температурного режиму зберігання:

- загальна площа сухих складів - не менше ніж 1000 кв.м; - кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 3-х.

Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6 оС):

- загальна площа складів - не менше ніж 1400 кв.м; - кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 4-ох.

Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15….-18 оС):

- загальна площа складів - не менше ніж 300 кв.м; - кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 1-єї.

Для підтвердження відповідності вказаній вимозі Оголошення, третьою особою надано, зокрема, довідку про наявність матеріально-технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю вих. № 20-05-25/09 від 20.05.2024.

Адреси складський приміщень зазначених у довідці є заретушуваними з міркувань безпеки, з урахуванням рекомендацій, зазначених Відповідачем у Додатку № 1 до Оголошення.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» завантажило на Прозорро довідку про наявність матеріально-технічної бази без приховування адрес складів в режимі «конфіденційно» та з приховуванням адрес складів - у публічному доступі (в т.ч. з можливістю такого перегляду для Позивача).

Разом з цим, сам файл з прихованими адресами дозволяє вільно копіювати текст адреси під закресленнями, яка наведена в позовній заяві.

Відповідно до п. 1.2.1 Додатку 4 до Оголошення, для підтвердження інформації щодо складських приміщень, зазначених у довідці, учаснику необхідно надати у складі пропозиції документальне підтвердження права користування або права власності на відповідну матеріально-технічну базу, а саме: завірену копію балансової відомості або інвентаризаційної відомості, або скановані копії свідоцтва про право власності, або витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, або договір купівлі-продажу, або договір оренди, або договір суборенди, або договір про надання складських послуг тощо. Договори повинні бути чинними до 31 грудня 2025 року (зазначені документи повинні містити інформацію про площу приміщення).

Крім того, учасник у складі пропозиції має надати документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и на склад/-и, зазначені у довідці.

Для підтвердження наявності складу для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2....+6 °С), третьою особою надано: Договір суборенди складського приміщення №10-05/24 від 10.05.2024, укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю «СВІТ ОВОЧІВ»; Договір оренди складського приміщення № 8/05-2024 від 01.05.2024, укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю «СВІТ ОВОЧІВ»; Рішення про реєстрацію потужності r-UA-32-04-628.

В свою чергу, у складі пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» відсутній експлуатаційний дозвіл для складів (+2....+6 °С) на території Київської області, на яких фактично буде зберігатись продукція тваринного походження.

Згідно з «Описами продуктів за Каталогом продуктів харчування, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 15.11.2019 № 591 (Додаток 12 до Оголошення) температурний режим зберігання (+2....+6 °С) вимагається для зберігання ряду продукції тваринного походження, зокрема, качина тушка охолоджена; куряча гомілка охолоджена; куряча тушка охолоджена; свинина, грудинка безкісткова охолоджена; свинина, кореи?ка без кістки охолоджена; форель охолоджена; масло, молочна продукція.

В свою чергу, у складі пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» відсутній експлуатаційний дозвіл для складів, на яких буде зберігатись продукція тваринного походження.

Позивач покликається на приписи п. 22 ч. 1 ст. 1, ч. 8 ст. 20, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Таким чином, вважає, що третя особа не відповідає вимогам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

У складі пропозиції відсутній експлуатаційний дозвіл для складу, на якому буде зберігатись продукція тваринного походження.

Позивач звертає увагу, що аналогічне порушення вже було предметом розгляду Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/58171/24 за позовом Позивача до Відповідача щодо оскарження рішення про обрання переможцем Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРНА СТРАВА», у аналогічні закупівлі комплектів продуктів харчування у першому півріччі 2025 року UA-2024-11-14-017496-a.

У рішенні Київського окружного адміністративного суду 06.12.2024 суд дійшов висновку про те, що Каталог продуктів харчування містить розділ «М'ясо, риба, жири», які є продуктами тваринного походження та мають особливий режим зберігання, а відсутність експлуатаційного дозволу на склади з особливим температурним режимом є порушенням вимог оголошення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду 06.12.2024 у № 320/58171/24 залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2024.

Також позивач зазначає, що 05.06.2025 о 15:01 год, Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ», як переможець, завантажило на майданчик Прозорро додаткові документи, які також містять істотні порушення умов Оголошення та законодавства про публічні закупівлі.

Відповідно до п. 7 Додатку 9 до Оголошення, переможець надає розцінений Каталог продуктів харчування за формою згідно з ДОДАТКОМ № 14 до Оголошення.

Вартість розціненого Каталогу продуктів харчування має дорівнювати вартості комплекту харчування відповідно до цінової пропозиції або оновленої цінової пропозиції у разі проведення електронного аукціону.

Так само, згідно з п. 3 «Порядку застосування Каталогу продуктів харчування», затвердженого Наказом МінОборони від 29.04.2020 № 140 (зареєстровано в МінЮсті 15.05.2020 за № 444/34727), за результатами проведених закупівель визначаються ціна та калорійність на кожне найменування продуктів і відображається вартість одного комплекту продуктів.

Відповідно до змісту Оголошення, невід'ємною частиною останнього є Додаток № 8 «ПРОЄКТ ДОГОВОРУ 4PL (2025 РІК 2 півріччя)».

Додатком № 5.2 до Договору, зокрема, встановлені «Вимоги до енергетичної цінності деяких харчових продуктів за Каталогом продуктів харчування, показники яких визначені державними стандартами».

Крім того, згідно з п. 6.3.1. Договору, невідповідним (неякісним/небезпечним) Товаром вважається Товар:

- який не відповідає заявленої ПОСТАЧАЛЬНИКОМ калорійності у Додатку № 3.4 до цього Договору;

- калорійність якого менше ніж вказана у Додатку № 5.2 до цього Договору;

- калорійність якого менша ніж вказана у розціненому ПОСТАЧАЛЬНИКОМ Каталозі продуктів харчування до державного контракту (договору) про закупівлю.

Зі змістовного аналізу всіх вищенаведених положень вбачається, що калорійність товарів у Каталозі продуктів харчування, який надається постачальником має бути не менше ніж у Додатку № 5.2 до Договору. В іншому випадку, Товар вважатиметься неякісним, а пропозиція учасника відповідно такою, яка не відповідає якісним вимогам до предмету закупівлі.

В свою чергу, Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» у складі документів надано розцінений Каталог продуктів харчування у якому калорійність 13013 «Меду натурального індивідуального пакування» менша, аніж вимагається умовами закупівлі:

- вимоги закупівлі - 319 ккал, - позиція у Каталозі - 302 ккал.

Враховуючи викладене, пропозиція третьої особи не відповідає вимогам Оголошення, а рішення про обрання товариства переможцем має бути скасовано.

Відповідно до п. 6 Додатку 9 до Оголошення, переможець має надати копія ліцензії або документа дозвільного характеру на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законом, або довідку в довільній формі про те, що виконання договору не потребує отримання ліцензії або документа дозвільного характеру згідно з чинним законодавством.

Третя особа у складі пропозиції надано Довідку вих. № 04-06-25/11-02 від 04.06.2025, відповідно до змісту якої:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Охтирка м'ясопродукт» пояснює, що здійснює господарську діяльність, яка не підлягає ліцензуванню відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та не передбачає отримання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, тому не надаємо у складі тендерної пропозиції копію чинної ліцензії».

Разом з цим, вказана інформація не відповідає чинному законодавству України.

Стверджує, що у строк, який не перевищує двох робочих днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір, третьою особою не завантажено експлуатаційні дозволи для здійснення діяльності пов'язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження.

Крім того, в Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» в принципі відсутній експлуатаційний дозвіл для складів (+2....+6 °С) на території Київської області, на яких фактично буде зберігатись продукція тваринного походження.

Отже, Позивач наголошує, що пропозиція третьої особи у Закупівлі UA-2025-05-15-013240-a містить суттєві порушення вимог Оголошення.

Відповідно, рішення Відповідача про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем та про намір укласти договір з останнім є протиправним та таким, що не відповідає пп. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» та Оголошенню, а відповідно має бути скасовано судом.

Позивач надав свою пропозицію для участі у Закупівлі UA-2025-05-15-013240-a.

В результаті прийняття протиправних рішень про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем у закупівлі, було порушено права та законний інтерес Позивача бути обраним переможцем процедури закупівлі.

У випадку задоволення позову, визнання протиправним та скасування оскаржуваних рішень, Відповідач повинен буде продовжити розгляд наступних пропозицій.

В свою чергу, Позивач належним чином підготував всі документи пропозиції, підтвердив свою відповідність кваліфікаційним критеріям та іншим вимогам Оголошенням.

Враховуючи викладене, Позивач правомірно розраховує на визнання його переможцем у Закупівлі UA-2025-05-15-013240-a.

Таким чином, законний інтерес Позивача стати переможцем Закупівлі UA-2025-05-15-013240-a та укласти контракт на постачання комплектів продуктів порушено внаслідок прийняття незаконних рішень про визнання переможцем Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ».

Виклад заперечень відповідача

05.06.2025 подано відзив на позовну заяву, яким відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі з підстав не доведення та документального не підтвердження викладених у позові обставин.

Зазначає, що 15.05.2025 на майданчику Прозоро ДП «ДОТ» була оприлюднена закупівля ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік) ProZorro , ідентифікатор UA-2025-05-15-013240-a лот 2 та лот 9, вид предмету закупівлі: Товари, класифікатор та його відповідний код: ДК 021:2015:15890000-3: Продукти харчування та сушені продукти різні.

Відповідно до п. 11 «Перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв» оголошення про проведення спрощеної закупівлі за предметом: «ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік)» Замовник вказав, що критерії та методика оцінки пропозицій визначається відповідно до статті 29 Закону.

Оцінка пропозицій проводиться електронною системою закупівель автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та шляхом застосування електронного аукціону.

Єдиним критерієм оцінки є ціна, питома вага - 100%.

За результатами проведення процедури спрощеної закупівлі, система автоматично визначила переможця з найнижчою ціновою пропозицією - Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ», цінова пропозиція - 304 704 000,00 грн. (лот 2) та 914 112 000,00 грн (лот 9).

Відповідно до п. 16 Оголошення Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;

4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю;

5) учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.

Замовником (ДП «ДОТ») виконано покладені на нього повноваження з розгляду поданих учасником, якого системою визнано переможцем, документи в складі тендерної пропозиції.

Оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» надано усі, передбачені закупівлею документи, то у ДП «ДОТ» були відсутні підстави для відхилення зазначеної пропозиції.

Щодо довідки про наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» матеріально-технічної бази та технологій покликається на пункт 31 частини 1 статті 1 Закону Україні «Про публічні закупівлі» згідно якого тендерна документація розробляється та затверджується замовником і повинна містити перелік складових, визначених частиною 2 статті 22 Закону зокрема інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію.

З огляду на наведене, Замовник (ДП «ДОТ») самостійно визначає перелік документів та інформації, які мають надаватись учасниками закупівлі.

Так, у Додатку № 1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі Замовником зазначено наступне: «УВАГА! Враховуючи безпекові ризики рекомендуємо всю інформацію, що стосується адреси виробництва та/або адреси виробника та/або місць зберігання продукції на території України, адреси складських/виробничих приміщень, адреси військових частин, місць/адрес поставок товарів за наданими у складі пропозиції аналогічними договорами тощо заштриховувати/затушовувати або іншим чином приховувати у документах, що надаються в складі пропозиції, окрім назви ОБЛАСТІ РОЗТАШУВАННЯ (наприклад, не заштриховується/затушовується - Запорізька обл.)».

Товариством з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» подано довідку про наявність матеріально-технічної бази та технологій від 20.05.2025 за вих. № 20-05-25/09 з ретушуванням адреси, але зазначенням області місцезнаходження.

Відповідно Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» при поданні документів дотримано кваліфікаційні критерії визначені Додатком № 1 та Додатком № 4 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.

Щодо подання Товариством з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» документів, що підтверджують реєстрацію потужностей покликається на п. 1.2.1 Додатку № 4 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, згідно якого учасник у складі пропозиції має надати документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и на склад/-и, зазначені у довідці.

На виконання умов тендерної документації, Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» надано експлуатаційний дозвіл для потужностей з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів від 21.07.2014 № 10, експлуатаційний дозвіл для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів від 15.01.2015 №42730/02/1.

Також в складі тендерної пропозиції міститься повідомлення про державну реєстрацію потужностей відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області № 625-ОД від 20.05.2024, повідомлення про державну реєстрацію потужностей відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області №640-ОД від 22.05.2024, повідомлення про державну реєстрацію потужностей відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №849-ОД від 16.07.2024, повідомлення про присвоєння особистого реєстраційного номеру потужності від Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області відповідно до рішення № 37 від 11.07.2023.

З огляду на наведене, третьою особою в складі тендерної пропозиції надано всі необхідні документи.

Отже, Відповідачем розглянуто документи учасника в складі пропозиції на відповідність вимогам Оголошення.

За результатами оцінки пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» відповідає вимогам в Оголошені та вимогам до предмету закупівлі, а відповідно відсутні підстави для відхилення пропозиції.

З огляду на викладене вважає, що позовні вимоги в частині встановлення порушення Відповідачем при прийнятті тендерної пропозиції від Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» ґрунтуються на помилковій, з проявами надмірного формалізму інтерпретації норм права.

Виклад позиції третьої особи

05.06.2025 третьою особою подано письмові пояснення, в яких її представник просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Зазначає, що третя особа у виконання рекомендації Замовника адреси у зазначеній вище Довідці приховав, окрім назви області, що вбачається із самої довідки, завантаженої у складі пропозиції.

Так, Додатком № 1 до Оголошення встановлена рекомендація такого змісту:

«..УВАГА! Враховуючи безпекові ризики рекомендуємо всю інформацію, що стосується адреси виробництва та/або адреси виробника та/або місць зберігання продукції на території України, адреси складських/виробничих приміщень, адреси військових частин, місць/адрес поставок товарів за наданими у складі пропозиції аналогічними договорами тощо заштриховувати/затушовувати або іншим чином приховувати у документах, що надаються в складі пропозиції, ОКРІМ назви ОБЛАСТІ РОЗТАШУВАННЯ (наприклад, не заштриховується/затушовується - Запорізька обл…».

Третя особа дотрималась рекомендацій замовника, та приховала адреси складів у Довідці про наявність матеріально технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю та інших документах (договори оренди, суборенди, експлуатаційні дозволи, тощо).

Щодо способу приховання таких адрес замовник рекомендації не надавав, так як не надавав і рекомендацій щодо ступеню захищеності такої інформації від можливості її видобування за допомогою певних програм, ресурсів та комп'ютерного інструментарію.

Разом з тим, відповідно до абзацу дев'ятого ст. 28 Постанови № 1178 Тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.

Відповідно до ст. 44 Постанови КМУ у 1178, Відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 цих особливостей, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту.

Тож, Замовник не висував вимоги щодо надання саме прихованої/заретушованої інформації про адреси складських приміщень, а надавав лише рекомендацію, Замовник не висував вимоги і про спосіб ретушування/приховування такої інформації.

У свою чергу третя особа виконала рекомендацію Замовника, а той факт, що позивач певним чином видобув таку інформацію не є підставою для відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ», як такої, що не відповідає вимогам Оголошення, оскільки такі вимоги в Оголошенні відсутні.

Далі по тексту позовної заяви позивач посилається на те, що пропозиція третьої особи не відповідає вимогам Оголошення зазначеним у п. 1.2.1 Додатку № 4, оскільки у складі пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» відсутній експлуатаційний дозвіл для складів.

Разом з тим, вказана обставина не є підставою для відхилення пропозиції третьої особи з огляду на те, що Замовником не висувалось вимоги надавати експлуатаційні дозволи на всі наявні у учасника складські приміщення.

Так, за умовами Оголошення у р. 1.2.1. Додатку № 4 до Оголошення, визначено наступне «…Крім того, учасник у складі пропозиції має надати документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и на склад/-и, зазначені у довідці.

У разі надання складських приміщень, які знаходяться у власності, оренді/суборенді у Учасника - документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и мають бути видані на ім'я Учасника. В разі залучення складських приміщень (в тому числі на підставі договору про надання складських послуг) для виконання договору - документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и мають бути видані на ім'я суб'єкта господарювання, що залучається….».

З вказаної вимоги прямо вбачається, що учасник має надати один з двох документів: документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу або експлуатаційний дозвіл.

При цьому, Замовником не висувалась вимога про надання якогось певного документу чи та такого, що підтверджує реєстрацію потужностей чи то експлуатаційного дозволу відповідно до типу складського приміщення, а вимагалось надання одного з документів, визначених п. 1.2.1. Додатку № 4.

У свою чергу третя особа виконала вказану вимогу саме так, як того вимагав Замовник, а саме на склади, які не потребують особливого температурного режиму надано:

- для складу площею 2571,20 м2 - документ, що підтверджує реєстрацію потужностей реєстраційні номер r-UA-32-08-1603;

- для складу площею 1232 м2 - документ, що підтверджує реєстрацію потужностей реєстраційні номер r-UA-53-08-825.

На склади, які потребують особливого температурного режиму (+2…+6) - документ, що підтверджує реєстрацію потужностей реєстраційні номер r-UA-32-04-628.

На склади, які потребують особливого температурного режиму (- 15…-18) - документ, що підтверджує реєстрацію потужностей реєстраційні номер r-UA-18-01-1098 та експлуатаційні дозволи № 10 від 21.07.2014, № 10 від 21.07.2014, № 42730/02/01.

У своєму позові позивач зазначає про те, що на складах з температурним режимом (+2…+6) буде фактично зберігатися продукція тваринного походження, однак Замовник у своїх вимогах не вказував, які саме товари мають зберігатися на яких площах з певним температурним режимом, тобто тваринного чи іншого походження, зокрема, і на складах з температурним режимом +2- + 6 та інше.

Тож, третя особа повністю виконала вимоги Замовника та надала підтвердження про наявність різних типів складів із зазначенням площі, адреси з урахуванням рекомендацій, кількості воріт, права володіння/користування та реквізитів документів, що це підтверджують, а також надала на ці приміщення один з двох документів, які вимагав Замовник (документ, що підтверджує реєстрацію потужностей або експлуатаційний дозвіл).

У свою чергу, якби Замовник вимагав зазначення того, в яких саме складах має зберігатися той чи інший товар, то це були б зовсім інші вимоги оголошення і третя особа виконувала б ці умови відповідно до їх змісту.

Зазначає, у складі тендерної пропозиції третя особа надала оборотно-сальдову відомість, відповідно до якої Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» має в наявності холодильні та морозильні камери у кількості достатній для зберігання будь якої групи продуктів за будь яким температурним режимом визначеним Описом продуктів харчування за Каталогом продуктів харчування затвердженим наказом МОУ № 591 від 15.11.2019, які знаходяться на території Сумської області.

Тож, якби вимога звучала про зберігання продуктів тваринного походження на складах з температурним режимом +2-+6, а саме з площею цих приміщень саме для тваринного походження, третя особа вказала би площі холодильних камер також за адресою: Сумська область, с. Мала Павлівка на які наявний, зокрема і експлуатаційний дозвіл.

Однак, третя особа прямо зазначила площі згідно до вимог замовника, без уточнення зберігання певного виду товару, що і не вимагалося замовником.

Щодо посилань позивача на рішення суду у справі № 320/58171/24, то це рішення підтверджує саме позицію третьої особи та правомірність дій Замовника щодо подальшої кваліфікації Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ», а не позицію позивача як він помилково вважає.

У цьому рішенні у справі № 320/58171/24 були інші вимоги Оголошення, а саме вимогу Замовника було викладено наступним чином:

«…Згідно підпункту 1.2 пункту1 Додатку № 4 Оголошення учасник у складі пропозиції має надати документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності(ей) складу(-ів), зазначених у довідці та/або експлуатаційний дозвіл(-и) (для складів, на яких буде зберігатись продукція тваринного походження) на склад(-и), зазначені у довідці. Учасник в складі пропозиції надає вказані документи (балансова відомість або інвентаризаційна відомість, свідоцтво про право власності, витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, договір купівлі-продажу, договір оренди, договір суборенди, документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності(ей) складу(-ів), тощо) із заретушованою інформацією щодо назв вулиць та номерів будинків/приміщень, вказаних в даних документах, а також додатково надати дані документи без ретушування інформації, у файлі, що визначений з поміткою «Конфіденційно»…».

Тож, у випадку тієї справи Замовник чітко розділяв, які саме документи потрібно надати для складів з тим чи іншим температурним режимом та прямо зазначав, що для тих на яких буде зберігатися продукція тваринного походження необхідно надати саме експлуатаційний дозвіл.

У випадку даної ж процедури закупівлі, то Замовник вимагає надання одного з документів на розсуд учасника, тож вказана справа є абсолютним підтвердженням правомірності дій замовника з кваліфікації третьої особи.

Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо, зокрема, пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.

Крім того, слід заначити, що замовник наділений правом дискреції на встановлення додаткових вимог в оголошенні.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11.05.1980 на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

Аналогічний висновок щодо дискреції замовника стосовно встановлення критеріїв, передбачених статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі», викладений у постанові № 826/16606/18, у якій Верховний Суд зазначив: «Суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що Закон України «Про публічні закупівлі» не надає вичерпного переліку документів, які можуть вимагатися замовником на підтвердження того чи іншого кваліфікаційного критерію, передбаченого статтею 16 цього Закону… Також з аналізу статей 16, 22 Закону України «Про публічні закупівлі» випливає, що замовник вправі визначати кваліфікаційні критерії відповідно до статі 16 і зазначати про них у тендерній документації, яка може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити».

Разом з тим, відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Тобто, Замовник відповідно до своїх потреб розробляє тендерну документацію.

Відтак, встановлюючи вимогу викладену в п. 1.2.1. Додатку № 4 про надання документів, які підтверджують наявність реєстрації потужностей чи експлуатаційного дозволу, є такою, що встановлена в межах дискреційних повноважень Замовника, а отже і оцінка пропозиції надана Замовником відповідно до умов Оголошення.

Тож, як наслідок, пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» відповідає вимогам Оголошення, а як наслідок підстави для її відхилення відповідно до п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» відсутні.

Виклад обставин встановлених судом

Встановлено, що 14.11.2024 Державним підприємством Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" на веб-порталі електронної системи закупівель «Прозоро» було опубліковано оголошення про проведення спрощеної закупівлі з ідентифікатором UA-2025-05-15-013240-a.

Згідно пункту 1 Оголошення його розроблено відповідно до вимог Закону № 922-VIII та Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» від 11.11.2022 № 1275 (далі - Особливості № 1275).

Відповідно до пункту 3 Оголошення назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності): ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік).

Зокрема Лот 2: ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік.

Також, Лот 9: ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік.

Згідно із пунктом 11 Оголошення єдиним критерієм оцінки є ціна, питома вага - 100%.

26.05.2025 у зазначені закупівлі відбувся електронний аукціон.

Відповідно до протоколу Уповноваженої особи Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" № 0406-6 від 04.06.2025 прийнято рішення визначити ТОВ «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної Закупівлі за Лотом № 2, прийняти рішення про намір укласти договір та оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Водночас, відповідно до протоколу Уповноваженої особи Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" № 0406-6 від 04.06.2025 прийнято рішення визначити Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної Закупівлі за Лотом № 9, прийняти рішення про намір укласти договір та оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Вважаючи оскаржувані рішення за ідентифікатором UA-2025-05-15-013240-a. протиправними, позивач, який брав участь у закупівлі за лотами № 2 та № 9, звернувся до суду з вказаним позовом.

Правове регулювання спірних правовідносин

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 3 Закону України "Про оборонні закупівлі" оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.

Відповідно до частин першої-третьої статті 30 Закону України "Про оборонні закупівлі" особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.

Оборонні закупівлі (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням, таких вимог:

1) державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель. Перелік інформації, яка включається до оголошення, визначається Кабінетом Міністрів України;

2) порядок встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються державними замовниками (службами державних замовників, військовими частинами), а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання електронної системи закупівель, визначаються Кабінетом Міністрів України;

3) у разі здійснення державним замовником (службою державного замовника, військовою частиною) закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та/або послуг з організації харчування військових частин договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо: назви предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів), ціни за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), калькуляції ціни послуг із зазначенням вартості всіх складових вказаних послуг, включаючи калькуляцію ціни вартості та кількості окремих послуг.

Порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану встановлюють Особливості № 1275.

Відповідно до пункту 8 Особливостей № 1275 державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів:

1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 1210.2022 № 1178 (Офіційний вісник України, 2022, № 84, ст. 5176; 2023, № 51, ст. 2834);

2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", з урахуванням положень, визначених цими особливостями;

3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 (Офіційний вісник України, 2020, № 75, ст. 2407);

4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.

У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178.

Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.

Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Відповідно до пункту 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Згідно із статтею 14 Закону № 922-VIII спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.

Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:

- оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;

- уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;

- подання пропозицій учасниками;

- проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону;

- розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;

- визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;

- розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов'язково зазначаються:

- найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;

- назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);

- інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;

- кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;

- строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

- умови оплати;

- очікувана вартість предмета закупівлі;

- період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);

- кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю);

- перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;

- розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати);

- розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);

- розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.

Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.

У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників.

Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.

У період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз'ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.

Усі звернення за роз'ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника.

Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов'язаний надати роз'яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі.

У разі внесення змін до оголошення про проведення спрощеної закупівлі строк для подання пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель не менше ніж на два робочі дні.

Замовник має право з власної ініціативи внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі, але до початку строку подання пропозицій. Зміни, що вносяться замовником, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції документів.

Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.

У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.

Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.

Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).

Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.

Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції.

Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.

Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.

Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.

За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.

У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Відповідно до частини тринадцятої статті 14 Закону №922-VIII замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Позиція суду і оцінка аргументів учасників справи

Суд вважає, що ключовим питанням у даній справі є відповідність пропозиції Учасника закупівлі - Товариства з обмеженою відповідальністю "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» кваліфікаційним критеріям, визначеним Додатком № 4 до Оголошення, зокрема, пункту 1.2.1, згідно якого учасник у складі пропозиції має надати документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и на склад/-и, зазначені у довідці.

При цьому, спірним моментом є альтернативне тлумачення вказаної кваліфікаційної вимоги як: 1) необхідності надання учасниками документів, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності (потужностей) складу (складів) або експлуатаційного дозволу (дозволів) на склад (склади) як один з двох можливих варіантів безвідносно до їх типів складських потужностей, умов зберігання певних видів товарів (з чого виходять відповідач, третя особа) чи 2) відповідний вид подання одного з цих альтернативних варіантів має визначатись типом складських потужностей, умовами зберігання певних видів товарів (основний довід позивача у даній справі).

Так, як вбачається з п. 1 кваліфікаційного критерію - «Наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій» його підтвердженням є довідка за наведеною формою, яка містить інформацію про наявність матеріально-технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю, а саме:

1. Для товарів, які не потребують особливого температурного режиму зберігання: - загальна площа сухих складів - не менше ніж 1000 кв.м; - кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 3-х;

2. Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6оС): - загальна площа складів - не менше ніж 1400 кв.м; - кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 4-ох;

3. Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15….-18 оС): - загальна площа складів - не менше ніж 300 кв.м; - кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 1-єї.

Водночас, відповідно до п. 1.2.1 кваліфікаційних критеріїв учасник у складі пропозиції має надати документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и на склад/-и, зазначені у довідці. У разі надання складських приміщень, які знаходяться у власності, оренді/суборенді у Учасника - документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и мають бути видані на ім'я Учасника. В разі залучення складських приміщень (в тому числі на підставі договору про надання складських послуг) для виконання договору - документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и мають бути видані на ім'я суб'єкта господарювання, що залучається.

Отже поза розумним сумнівом слід прийти до висновку, що учасник має підтвердити свою відповідність кваліфікаційним критеріям, надавши підтверджуючі документи щодо наведених усіх трьох типів температурний режимів складських потужностей.

Такий висновок суду обґрунтовано тим, що предметом закупівлі є продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів), а вказаним Каталогом (додаток № 12 до Оголошення), серед іншого, встановлено температурні вимоги до ряду товарів, які охоплюють усі зазначені в вимогам температурні режими.

Згідно дослідженої судом довідки третьою особою вказано наявність:

1) складів для товарів, які не потребують особливого температурного режиму зберігання на території Київської та Полтавської областей у розмірах відповідно 2571,20 м2 та 1232 м2,

2) для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2....+6 °С) - на території Київської області у розмірі 3000 м2;

3) для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15....-18 °С) - на території Сумської області у розмірі 620 м2.

Суд вважає, що надаючи правову оцінку вказаному спірному питанню слід виходити з положень законодавства щодо суті вищезазначених документів та положень документації із закупівлі.

Так, відповідно до приписів п. 69 ч. 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі - Закон № 771/97-ВР) потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів.

Державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу (ч. 1 ст. 25 Закону України № 771/97-ВР).

Державна реєстрація потужностей здійснюється компетентним органом шляхом внесення відповідної інформації до реєстру на безоплатній основі (ч. 2 ст. 25 Закону України № 771/97-ВР).

Процедуру державної реєстрації потужностей з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу унормовано Порядком державної реєстрації потужностей, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 15.02.2024 № 431.

Водночас, відповідно до п. 22 ч. 1 Закону України № 771/97-ВР експлуатаційний дозвіл - документ дозвільного характеру, що видається територіальним органом компетентного органу операторові ринку за результатами інспектування його потужності та посвідчує право оператора ринку здійснювати визначену цим Законом діяльність з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження.

Оператори ринку, що провадять діяльність, пов'язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження, повинні отримати експлуатаційний дозвіл, який видається територіальним органом компетентного органу на кожну окрему потужність до початку її експлуатації (ч. 1 ст. 23 Закону України № 771/97-ВР).

Так, згідно вимог п. 3 ч. 2 ст. 23 Закону України № 771/97-ВР обов'язок отримати такий дозвіл поширюється на операторів ринку, які здійснюють діяльність із зберігання харчових продуктів тваринного походження, які потребують дотримання температурного режиму та не можуть зберігатися при температурі вище 10 °C, залишаючись придатними для споживання людиною.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України № 771/97-ВР потужностям, щодо яких прийнято рішення про видачу експлуатаційного дозволу, присвоюється реєстраційний номер.

З наведених законодавчих положень слідує, що документи, які засвідчують реєстрацію потужностей не дають право без наявності експлуатаційного дозволу здійснювати операторам ринку відповідний вид діяльності.

Проте, наявність експлуатаційного дозволу засвідчує також реєстрацію відповідних складських потужностей.

Як вбачається з Каталогу продуктів харчування (додаток 12 до Оголошення) для низки товарів тваринного походження встановлено температурні режими нижчі за 10 °C, а саме позиції в Каталозі №№ 12014, 12016, 12020, 12022, 12023, 12024, 12025, 12026, 12028, 12029, 12030, 12031 та інші, що вимагає від оператора ринку, який здійснює діяльність з їх зберігання отримання експлуатаційного дозволу.

Проте, проаналізувавши документи надані відповідачем на доведення правомірності оскаржуваних висновків щодо відповідності пропозиції третьої особи Кваліфікаційним критеріям, суд вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» на момент його прийняття Кваліфікаційним критеріям в повній мірі не відповідало, оскільки не надало експлуатаційний дозвіл на складські потужності для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6 оС): загальною площею складів - не менше ніж 1400 кв.м.

Суд погоджується з запереченням проти позову в тій частині, що сформульовані вимоги щодо складських потужностей конкретно не визначають, які саме товари (у тому числі продукція тваринного походження) мають зберігатись на складах з тим чи іншим температурним режимом, проте оскільки ТОВ "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» подано відомості лише щодо одного об'єкта складських потужностей для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2....+6 °С) на території Київської області, який вимагається для переважної більшості продукції тваринного походження згідно Каталогу, учасником мав бути наданий експлуатаційний дозвіл.

Проте судом встановлено, що такий до моменту прийняття оскаржуваних рішень третьою особою в процедурі закупівель не подавався. Більш того, наявність такого дозволу на складські потужності з зазначеним температурним режимом не встановлено і під час судового розгляду.

Зазначена невідповідність не входить в перелік формальних помилок, наведений в п. 18 Оголошення.

Суд вважає, що наявність в учасника, який планує постачати продукти харчування до відповідних підрозділів Збройних Сил України, у користуванні складського приміщення необхідної площі є безумовною та важливою гарантією забезпечення належного зберігання якості продукції. Відсутність же документів, які б підтверджували використання підприємством відповідних приміщень у визначеному замовником обсязі, унеможливлює через призму наведеного та умов Оголошення стверджувати про те, що подана пропозиція є такою, що відповідає вимогам Оголошення.

Пояснення надані представником відповідача у судовому засіданні про те, що навіть у випадку відсутності певних документів в переможця замовник має право здійснювати інспектування відповідних складських потужностей, усувати виявлені порушення, та навіть розривати укладений договір закупівлі судом сприймаються критично, оскільки по суті суперечать завданням спеціалізованого законодавства щодо оперативного забезпечення ЗСУ якісною продукцією, для чого і затверджуються кваліфікаційні критерії.

Водночас, суд не бере до уваги покликання третьої особи на те, що у випадку іншого розуміння кваліфікаційних вимог ним би було подано інший перелік документів, оскільки з'ясовано, що замовником в ситуації неоднозначного тлумачення змісту Кваліфікаційних критеріїв надавалось будь-якому учаснику відповідні роз'яснення щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, а третя особа реалізовувала своє право на відповідне звернення.

Решта доводів позивача, які стосуються аналізу поданих третьою особою документів після визначення її переможцем на увагу не заслуговують, оскільки стосуються обставин, які виникли після прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.

Покликання на рішення у справі № 320/58171/24 є також безпідставним, оскільки таке не є обов'язковим для суду у цій справі.

Отже приймаючи оскаржувані рішення за обставин коли пропозиція учасника не відповідає умовам визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі відповідач діяв з порушенням вимог ч. 16 ст. 25 Закону України «Про оборонні закупівлі».

Таким чином суд вважає, оскаржувані рішення протиправними, такими що порушують законні інтереси позивача, як учасника закупівлі, а відтак підлягають скасуванню.

Отже позов слід задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 256, 250, 282 КАС, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», оформлене Протоколом №0406-6 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 04.06.2025 у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб- порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UА-2025-05-15-013240-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік) за лотом №2 та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ».

3.Визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», оформлене Протоколом №0406-6 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 04.06.2025 у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб- порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UА-2025-05-15-013240-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік) за лотом № 9 та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ».

4. Копію рішення невідкладно видати (надіслати) учасникам справи (їх представникам).

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 283-1, 283-2, 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня складення повного тексту рішення.

Текст рішення складено 07 червня 2025 року.

Суддя Сас Є.В.