Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 червня 2025 року Справа№200/2658/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У квітні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить: - визнати протиправними і скасувати рішення від 10.03.2025 № 2130309034; - зобов'язати перерахувати пенсію з урахуванням оптимізації 10% від 38 років та 6 місяців стажу.
Ухвалою суду від 21.04.2015 позовну заяву залишено без руху
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.2025 суддею прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувано у відповідача докази.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що відповідач протиправно відмовляє в розрахунку пенсії з урахуванням оптимізації 10% від 38 років та 6 місяців стажу. Вважає, що має право на виключення невигідного їй заробітку для обрахунку пенсії (оптимізація) 46 місяців. Однак відповідно до розрахунку пенсії позивача, що для обрахунку пенсії позивачки було виключено лише 27 місяців, щоб дорівнювало якщо би у позивачки було лише 22 роки та 6 місяців стажу. Водночас зазначає, що її загальний стаж складає 38 років 6 місяців 14 днів 462 місяці.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов. Зазначає, що виключення окремих періодів страхового стажу передбачене в цілях обчислення пенсії, яке здійснюється при її призначенні, і не є самостійною підставою для перерахунку вже призначеної пенсії. Загальний страховий стаж позивача становив 38 років 06 місяців 14 днів, у тому числі додаткові роки за Список №1 - 10 років, заробітну плату враховано по 31.03.2008. Тобто відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 в одинарному розмірі страховий стаж становить 28 років 06 місяців 14 днів (342 місяці). Страховий стаж ОСОБА_1 з 01.04.2024 складає 39 років 01 місяць 14 днів, у тому числі додаткові роки за Список №1 - 10 років. Тобто відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 страховий стаж в одинарному розмірі становить 29 років 01 місяць 14 днів (349 місяців). Тому оптимізацією виключено в межах 10% тривалості страхового стажу врахованого в одинарному розмірі, а саме 349 місяців х 10% = 34 місяці.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 31.08.2020.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з 30.04.2008 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, якою просив перерахувати пенсію на підставі абзацу третього ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме виключити з підрахунку заробітної плати період з 01.01.2004 до 31.10.2007.
Рішенням ГУ ПФУ від 10.03.2025 (на заміну рішення від 14.11.2024) позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії за заявою від 07.11.2024 № 8750 у зв'язку з недоцільністю. Зазначено, що розмір пенсії позивача до перерахунку складає 8876,01 грн, у разі проведення перерахунку у відповідності до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії зменшується та становить 4752,45 грн.
У розпорядженні про перерахунок пенсії (дата розрахунку 24.02.2024), яким перераховано пенсію позивача з 01.03.2024, зазначено, що розмір пенсії позивача за віком становить 7708,96 грн (середньо місячний заробіток для обчислення пенсії 20023,27 грн х 0,38500 коефіцієнт стажу). Також наданий відповідний розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії, в якому кількість місяців, виключених оптимізацією становить 27, загальний страховий стаж в одинарному розмірі 342 місяці.
Також на виконання ухвали суду від 05.05.2025 відповідачем надане «умовне» розпорядження про перерахунок пенсії (дата розрахунку 24.02.2024)
У розпорядженні про перерахунок пенсії (дата розрахунку 19.03.2025), яким перераховано пенсію позивача з 01.03.2024, зазначено, що розмір пенсії позивача за віком становить 4602,09 грн (середньо місячний заробіток для обчислення пенсії 11800,24 грн х 0,39000 коефіцієнт стажу). Також наданий відповідний «умовний» розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії, в якому кількість місяців, виключених оптимізацією становить 34, додатково виключений 1 місяць, загальний страховий стаж в одинарному розмірі 349 місяці.
Також наданий розрахунок стажу форма РС-право, відповідно до якого позивач має стаж позивача становить 28 років 06 місяців 14 днів, з яких 10 років 10 місяців 12 днів спеціальний стаж (ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, Постанова № 202).
Крім того, суд звертає увагу на те, що в оскаржуваному рішенні відповідач вказав, що в разі проведення перерахунку у відповідності до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії позивача зменшується та становить 4752,45 грн.
Проте у позовні заяві і доданих документах не наведено розрахунків, які б спростовували наведене.
Спірні правовідносини виникли з приводу наявності підстав для перерахунку пенсії позивача.
Приписами ч. 1 ст. 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Суд звертає увагу на те, що під час оптимізації стаж підлягав врахуванню в одинарному розмірі без врахування додаткових років наявного у позивача спеціального стажу (за Списком 1).
Верховний Суд у постанові від 18 липня 2018 року у справі № 461/4328/16-а зазначив, що закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.
З урахуванням того, що предметом цієї справи є правомірність рішення ГУ ПФУ щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, і позивачем не оскаржуються дії відповідача щодо включення певного періоду страхового стажу до періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне рішення суду складене 4 червня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков