58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua
06 червня 2025 року Справа № 926/3228/24
Господарський суд Чернівецької області у складі судді Ковальчук Т.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за заявою Головного управління ДПС у Чернівецькій області, м. Чернівці,
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Екомонтажсервіс», м. Новодністровськ Дністровського району Чернівецької області,
про відкриття провадження у справі про банкрутство,
за участю секретаря судового засідання Орловської М.Л.,
представників сторін:
Чернівецька міська рада - не з'явився,
ТОВ “ФКФ “Екомонтажсервіс» - не з'явився,
розпорядник майна - не з'явився,
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 26.12.2024 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Екомонтажсервіс» за заявою Головного управління ДПС у Чернівецькій області, визнано безспірні вимоги ГУ ДПС у Чернівецькій області до боржника на суму 1155039,33 грн. податкового боргу з орендної плати за землю (основний платіж) і 24224,00 грн. судового збору, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та процедуру розпорядження майном, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Унгуряну Доріна Віореловича.
Оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ “ВКФ “Екомонтажсервіс» оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України 26.12.2024 № публікації 74953.
17.03.2025 у справі проведено попереднє засідання, ухвалою від 17.03.2025 визначено вимоги конкурсних кредиторів, які вносяться розпорядником майна боржника до реєстру вимог кредиторів - кредитора Головного управління ДПС у Чернівецькій області на загальну суму 1995584,18 грн., призначено підсумкове засідання у справі на 29 квітня 2025 року.
У подальшому підсумкове засідання відкладалося ухвалами суду від 30.04.2025 на 27.05.2025, ухвалою від 27.05.2025 - на 12.06.2025.
Чернівецька міська рада звернулася із заявою від 27.05.2025 про грошові вимоги до боржника на суму 300592,73 грн.
Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 27.05.2025 заяву Чернівецької міської ради про грошові вимоги до боржника передано на розгляд судді Ковальчук Т.І.
Ухвалою від 27.05.2025 заяву Чернівецької міської ради про грошові вимоги до боржника залишено без руху, заявнику встановлено триденний строк для усунення недоліків заяви.
Клопотанням від 30.05.2025 Чернівецька міська рада своєчасно та належним чином усунула недоліки заяви про грошові вимоги до боржника, з урахуванням чого ухвалою від 02.06.2025 зазначену заяву прийнято і призначено до розгляду в судовому засіданні на 05.06.2025, боржнику і розпоряднику майна боржника ухвалено надати відзив на заяву.
Розпорядник майна боржника Унгуряну Д.В. подав відзив від 04.06.2025 на заяву Чернівецької міської ради, в якому визнав грошові вимоги кредитора до боржника на загальну суму 282425,43 грн. основного боргу, суми пені, трьох відсотків річних та інфляційних втрат відхилив, зазначивши, що такі не підлягали нарахуванню у зв'язку з введенням з 26.12.2024 мораторію на задоволення вимог кредиторів.
У судове засідання 05.06.2025 представник боржника і розпорядник майна боржника Унгуряну Д.В. не з'явилися, однак це не перешкоджає розгляду справи, оскільки ухвалою від 02.06.2025 сторони і розпорядник майна належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання 05.06.2025, що підтверджується наявними у матеріалах справи довідками від 02.06.2025 про доставку ухвали в електронний кабінет учасників судового процесу.
У судовому засіданні 05.06.2025 представниця Чернівецької міської ради підтримала заяву про грошові вимоги до боржника на суму 300592,73 грн., просила визнати указані вимоги і понесені кредитором витрати на сплату судового збору.
Заслухавши пояснення представниці кредитора, розглянувши заяву Чернівецької міської ради про кредиторські вимоги до боржника, подані на її підтвердження документи, відзив розпорядника майна боржника, матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно із заявою Чернівецька міська рада заявила і просить визнати грошові вимоги до боржника на суму 300592,73 грн. плати за фактичне користування земельною ділянкою в еквіваленті заробітної плати, у тому числі:
1) за договором оренди землі № 13085 від 22.08.2024 - 99727,46 грн. основного боргу, 4886,65 грн. пені за період з 25.12.2024 до 11.02.2025, 1196,73 грн. інфляційних втрат за період з 25.12.2024 до 11.02.2025, 401,51 грн. 3% річних за період з 25.12.2024 до 11.02.2025;
2) за договором оренди землі № 13086 від 22.08.2024 - 182697,97 грн. основного боргу, 8769,50 грн. пені за період з 25.12.2024 до 11.02.2025, 2192,38 грн. інфляційних втрат за період з 25.12.2024 до 11.02.2025, 720,53 грн. 3% річних за період з 25.12.2024 до 11.02.2025.
На підтвердження указаних грошових вимог Чернівецькою міською радою подано копії укладених з Товариством з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Екомонтажсервіс» договорів оренди землі:
1) договір оренди землі № 13085 від 22.08.2024, згідно з яким Чернівецька міська рада (Орендодавець) надає, а ТОВ “ВКФ “Екомонтажсервіс» (Орендар) приймає в строкове платне користування для будівництва та обслуговування будівель торгівлі земельну ділянку, розташовану за адресою м. Чернівці, вул. Комунальників, 1-Б, загальною площею 0,1252 га, кадастровий номер 7310136600:35:002:0130, строком до 27 серпня 2025 року включно.
Даний договір оренди землі у пункті 11.1 містить умову щодо зобов'язання Орендаря сплатити плату за фактичне користування земельною ділянкою в еквіваленті орендної плати, розраховану згідно з Додатком 2 до цього договору, в сумі 99727,46 грн. до 25.12.2024 р. (у разі дострокового розірвання/припинення договору оренди землі - до дати його розірвання/припинення);
2) договір оренди землі № 13086 від 22.08.2024, згідно з яким Чернівецька міська рада (Орендодавець) надає, а ТОВ “ВКФ “Екомонтажсервіс» (Орендар) приймає в строкове платне користування для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури земельну ділянку, розташовану за адресою м. Чернівці, вул. Романа Шухевича, 28-А, загальною площею 0,3565 га, кадастровий номер 7310136300:18:001:0101, строком до 27 серпня 2025 року включно.
Даний договір у пункті 11.1 містить аналогічне зобов'язання ТОВ “ВКФ “Екомонтажсервіс» сплатити в строк до 25.12.2024 року плату за фактичне користування земельною ділянкою в еквіваленті орендної плати, розраховану згідно з Додатком 2 до цього договору, в сумі 182697,97 грн.
Пунктом 12.4 означених договорів оренди землі передбачено, що у разі несвоєчасної сплати за фактичне користування земельною ділянкою в еквіваленті орендної плати в термін, визначений договором, нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, включаючи день оплати, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Кредитор у заяві та його представниця в судовому засіданні стверджують, що зобов'язання сплатити плату за фактичне користування земельними ділянками на умовах та в строк, що визначені договорами оренди землі, боржником не виконано, відтак, ТОВ “ВКФ “Екомонтажсервіс» повинен сплатити також пеню, інфляційні втрати і 3% річних.
Розпорядник майна Унгуряну Д.В. у відзиві визнав заборгованість ТОВ “ВКФ “Екомонтажсервіс» з плати за фактичне користування земельними ділянками на загальну суму 282425,43 грн., а боржником не подано доказів оплати даної суми повністю чи частково.
Умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи встановлює Кодекс України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ, Кодекс).
Згідно з визначенням в абзаці 14 статті 1 КУзПБ кредитором є юридична або фізична особа, яка має підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - це кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника;
За змістом абзацу 5 статті 1 Кодексу грошовим визнається зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать, серед іншого, заборгованість за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, та які визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Суб'єктами права на землі комунальної власності згідно зі статтею 80 Земельного кодексу України є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, чи зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, як це передбачено статтею 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Реалізація правомочностей власника комунального майна, в тому числі землі, передбачає право на отримання доходів від користування нею іншими особами, у розмірах та в порядку визначеними чинним законодавством та відповідними правовстановлюючими документами, до яких відноситься договір оренди землі.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
За приписами пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до статей 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами статті 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У судовому засіданні судом встановлено, що боржник не сплатив кредитору плату за фактичне користування земельними ділянками на загальну суму 282425,43 грн. (99727,46 грн. + 182697,97 грн.) у визначений у пункті 11.1 договорів оренди землі від 22.08.2022 року № 13085 і № 13086 строк - до 25.12.2024 (у заяві кредитора помилково до 25.12.2025).
На даний час указана заборгованість боржником не сплачена, виникла до відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ “ВКФ “Екомонтажсервіс», отже є конкурсними вимогами Чернівецької міської ради.
Відповідно до частини 1 статті 45 КУзПБ конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Частиною 4 цієї статті КУзПБ унормовано, що для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Відповідно до абзаців 3, 4 частини 6 статті 45 КузПБ вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
Враховуючи, що за результатами розгляду заяви судом грошові вимоги Чернівецької міської ради на суму 282425,43 грн. заборгованості з плати за фактичне користування земельними ділянками підтверджуються документально і визнаються розпорядником майна боржника, суд доходить до висновку, що указані вимоги належить визнати та включити їх до реєстру вимог кредиторів для задоволення у четверту чергу (пункт 4 частини 1 статті 64 КУзПБ).
Щодо нарахованих кредитором пені у сумі 13656,15 грн. (4886,65 грн. + 8769,50 грн.), інфляційних втрат на суму 3389,11 грн. (1196,73 грн. + 2192,38 грн.) і 3-х процентів річних на суму 1122,04 грн. (401,51 грн. + 720,53 грн.) суд зазначає наступне.
Так, пунктом 12.4 договорів оренди землі від 22.08.2024 № 13085 і № 13086 передбачено, що у разі несвоєчасної сплати плати за фактичне користування земельною ділянкою в еквіваленті орендної плати в термін, визначений договором, нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка від суми простроченного платежу за кожний день прострочення, включаючи день оплати, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Однак, під час провадження у справі про банкрутство боржник перебуває в особливому статусі, що урегульований положеннями Кодексу України з процедур банкрутства.
Зокрема, в ухвалі про відкриття провадження у справі про банкрутство, серед іншого, зазначається про введення мораторію на задоволення вимог кредиторів (абзац 4 частини 8 статті 39 КузПБ).
Відповідно до частин 1, 2 статті 41 КУзПБ мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з відкриттям провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Згідно з приписами в абзацах 4, 6 частини 3 статті 41 КУзПБ протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
- не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій;
- не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.
Згідно з ухвалою від 26.12.2024 про відкриття провадження у справі № 926/3228/24 про банкрутство ТОВ “ВКФ “Екомонтажсервіс» введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (пункт 3 резолютивної частини ухвали).
Судом перевірено виконані Чернівецькою міською радою розрахунки пені і компенсаційних платежів та встановлено, що нарахування пені, інфляційних втрат і 3% річних за договором оренди землі № 13086 від 22.08.2024 проведено за 48 календарних днів за період з 26 грудня 2024 року по 11 лютого 2025 року включно, а нарахування цих видів платежів по договору оренди землі № 13085 від 22.08.2024 здійснено за період з 26.12.2024 по 12.02.2025 включно (розрахунки Чернівецької міської ради в томі справи 2, а.с. 29-30, 48).
Однак, як зазначено вище, починаючи з 26.12.2024 року у справі № 926/3228/24 введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, у силу якого з вказаної дати не нараховується пеня та не застосовуються індекс інфляції і 3% річних.
Отже, позаяк нарахування пені, інфляційних втрат і 3 % річних проведено у період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, коли здійснення таких нарахувань заборонено законодавчо, вимоги Чернівецької міської ради на загальну суму 18167,30 грн. (4886,65 грн. пені + 8769,50 грн. пені + 1196,73 грн. інфляційних втрат + 2192,38 грн. інфляційних втрат + 401,51 грн. 3% проценти річних + 720,53 грн. 3% проценти річних) підлягають відхиленню.
Підсумовуючи, за результатами розгляду в судовому засіданні заяви Чернівецької міської ради суд встановив, що грошові вимоги кредитора на суму 282425,43 грн. основного боргу з плати за фактичне користування земельними ділянками підтверджуються документально, не обтяжені пропуском строку давності, не перебувають під мораторієм, проти них не заперечує розпорядник майна боржника, отже, ці вимоги належить визнати і включити до реєстру вимог кредиторів.
Вимоги Чернівецької міської ради на загальну суму 18167,30 грн., яка складається з сум пені, інфляційних втрат і 3% річних, нарахованих під час дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, слід відхилити.
Також суд зазначає, що оскільки заява Чернівецької міської ради з грошовими вимогами до боржника подана після спливу 30-тиденного строку, встановленого статтею 45 Кодексу України з процедур банкрутства, вимоги на суму 282425,43 грн. є конкурсними і підлягають задоволенню в порядку черговості, встановленої цим Кодексом, однак не мають вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів (частина 4 статті 45, пункти 3, 6 частини 1 статті 64 Кодексу).
За подання заяви з грошовими вимогами кредитора до боржника заявником сплачено судовий збір у сумі 6056,00 грн., що становить 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 10 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір»).
Однак, заява про грошові вимоги до боржника подана Чернівецькою міською радою в електронній формі в системі “Електронний суд», а частиною третьої статті 4 Закону України “Про судовий збір» передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, на боржника належить покласти судовий збір у сумі 4844,80 грн. (6056,00 грн. х 0,8) на користь Чернівецької міської ради для задоволення у першу чергу.
Надлишково сплачений судовий збір у сумі 1211,20 грн. може бути повернутий Чернівецькій міській раді за окремим клопотанням в порядку, передбаченому статтею 7 Закону України “Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 41, 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд
1. Визнати конкурсні грошові вимоги Чернівецької міської ради до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Екомонтажсервіс» на суму 282425,43 грн. основного боргу з плати за фактичне користування земельними ділянками четвертої черги задоволення.
До першої черги включити судовий збір у розмірі 4844,80 грн. на користь Чернівецької міської ради.
2. Грошові вимоги Чернівецької міської ради до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Екомонтажсервіс» на суму 18167,30 грн. пені, інфляційних втрат і 3% річних відхилити.
3. Повідомити кредитора Чернівецьку міську раду, що підсумкове засідання, на якому буде постановлено ухвалу про санацію боржника чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство, чи ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду призначено на 15-00 год. 12 червня 2025 року.
4. Ухвалу надіслати сторонам, розпоряднику майна Унгуряну Д.В.
Порядок набрання ухвалою законної сили та її оскарження
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Західного апеляційного гсоподарського суду.
Повний текст ухвали складено і підписано 06 червня 2025 року.
Суддя Т.І.Ковальчук
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.http://cv.arbitr.gov.ua/sud502