18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
27 травня 2025 року справа № 925/1287/24
м. Черкаси
Вх.суду № 1729/25 від 03.02.2025
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Миколенко А.С.,
за участю у судовому засіданні: Лінника В.М. (від Головного управління статистики у Черкаській області);
у судове засідання не з'явились: представники боржника та розпорядник майна боржника,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду клопотання від 31.01.2025
заявника, розпорядника майна боржника, арбітражного керуючого Левченка В.М.,
про витребування доказів
у справі за заявою
ініціюючого кредитора, Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоопора",
до боржника, Товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря-Л.І.В.І."
про банкрутство юридичної особи
1. Розпорядником майна боржника, арбітражним керуючим Левченком В.М., подано клопотання від 31.01.2025 з вимогою: витребувати у Головного управління статистики у Черкаській області: копії фінансової звітності боржника за 2021-2024 роки; копії звітів про продаж і запаси товарів в оптовій торгівлі за 2021- 2024 роки; копії звітів про обсяг оптового товарообороту за 2021- 2024 роки; копії звітів з праці 1-ПВ (квартальна) за 2021- 2024 роки; копії звітів про заборгованість з оплати праці 3-борг (місячна) за 2021- 2024 роки; копії звітів про наявність і рух основних засобів, амортизацію (форма №11-ОЗ) за 2021- 2024 роки.
2. Ухвалою суду від 19.02.2025 відкрито провадження за клопотанням та призначено його до розгляду на 06.03.2025.
3. Разом з тим, 24.02.2025 за №925/1287/24/2332/2025 справа з усіма наявними у ній матеріалами була направлена до Північного апеляційного господарського суду у зв'язку із надходженням апеляційної скарги ТОВ "Зоря Л.І.В.І." на ухвалу суду від 23.01.2025.
У зв'язку з цим, ухвалою суду від 06.03.2025 вирішення питання про призначення судового засідання для розгляду поданого клопотання було відкладено до повернення матеріалів справи із суду вищої інстанції.
4. 08.05.2025 за вх.№7263/25 справу №925/1287/24 повернуто до Господарського суду Черкаської області, у зв'язку з чим клопотання було призначено до розгляду.
5. Розпорядник майна боржника у заяві від 31.01.2025 пояснив,
що Головне управління статистики у Черкаській області (далі - Головне управління) є органом державної статистики та виробником офіційної статистики, а тому у даної особи наявні запитувані розпорядником майна докази.
що 24.01.2025 за №01-34/15 направив на адресу Головного управління запит з проханням надати документи, які є предметом вимоги;
що на адресу розпорядника майна надійшла відповідь від 29.01.2025 №08-06/138-25, якою було відмовлено у наданні вищевказаних доказів;
що право на отримання цих документів передбачено статтями 12 і 12-1 Кодексу України з процедур банкрутства, а оскільки будь-якому праву однієї сторони кореспондує обов'язок іншої сторони, то Головне управління зобов'язане було надати документи, їх копії та інформацію розпоряднику майна боржника на його запит;
що не надання документів на запит арбітражного керуючого є по суті перешкоджанням законній діяльності розпорядника майна.
5. Головне управління статистики у Черкаській області у запереченні на клопотання від 03.02.2025 (вх.суду №1762/25 від 03.02.2025) та представник у судовому засіданні проти вимог заперечили повністю з тих мотивів,
що розпорядник майна боржника, арбітражний керуючий Левченко В.М. в порушення строку та вимог ст.80 і 81 ГПК України лише 31.01.2025 (після відкриття провадження у справі), заявив клопотання про витребування доказів;
що призначення розпорядника майна не є підставою для припинення повноважень керівника чи органу управління боржника;
що жодного розпорядчого документу щодо поширення поданої статистичної інформації, на вимогу третіх осіб, від керівника підприємства ТОВ «Зоря-Л.І.В.І» або ж від господарського суду в межах справи про визнання його банкрутом, на адресу ГУС у Черкаській області не надходило.
що форма №11-ОЗ (річна) «Звіт про наявність і рух основних засобів, амортизацію» скасована наказом Держкомстату від 10.06.2019 №205.
що відповідно до пункту 2 статті 31 Закону України «Про офіційну статистику», первинні та адміністративні дані в паперовій або електронній формі, отримані центральним органом виконавчої влади з питань статистики під час проведення державних статистичних спостережень, підлягають знищенню протягом одного року з дати їх отримання від респондентів, тому надати копію фінансового звіту за 2022 рік неможливо через його знищення на приймальному шлюзі системи електронної звітності Держстату.
що відповідно до ст.1, 4, 28, 29 та 30 Законом України "Про офіційну статистику" запитувана арбітражним керуючим Левченком В.М. інформація носить конфіденційний характер і має використовуватися лише у статистичних цілях;
що норма закону, згідно з якою заборона щодо поширення офіційної державної статистичної інформації не розповсюджується на дані фінансової звітності підприємств, у даному випадку застосована бути не може, оскільки Закон України "Про офіційну статистику" вступив в силу з 01.01.2023, не має зворотної дії в часі, його дія на період до 01.01.2023 не поширюється, тому надання на сьогодні копій запитуваної арбітражними керуючими - розпорядниками майна фінансової звітності респондентів, за попередні періоди до 01.01.2023, є неможливим, у зв'язку із відсутністю підстав на їх розповсюдження.
що згідно із Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Порядком подання фінансової звітності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №419, фінансова звітність, крім органів державної статистики, подається підприємствами також на адресу й інших користувачів, зокрема органів доходів і зборів.
6. Розпорядник майна боржника та боржник були належним чином повідомлені. Явка учасника учасників справи обов'язковою не визнавалась.
Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.
7. Дослідивши наявні у справі докази суд установив наступні обставини.
23.01.2025 ухвалою суду відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря-Л.І.В.І."; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Левченка В.М..
24.01.2025 за №01-34/15 розпорядник майна боржника звернувся до Головного управління статистики у Черкаській області із запитом на отримання документів фінансової звітності та фінансово-господарської діяльності за їх переліком, що є предметом вимоги.
29.01.2025 за №08-06/138-25 Головне управління направило розпоряднику майна боржника відповідь з відмовою у наданні інформації, яка обгрунтована тим,
що форма №11-ОЗ (річна) «Звіт про наявність і рух основних засобів, амортизацію» скасована наказом Держкомстату від 10.06.2019 №205.
що відповідно до пункту 2 статті 31 Закону України «Про офіційну статистику», первинні та адміністративні дані в паперовій або електронній формі, отримані центральним органом виконавчої влади з питань статистики під час проведення державних статистичних спостережень, підлягають знищенню протягом одного року з дати їх отримання від респондентів, тому надати копію фінансового звіту за 2022 рік неможливо через його знищення на приймальному шлюзі системи електронної звітності Держстату;
що правові відносини у галузі державної статистики регулюються спеціальним Законом України "Про офіційну статистику", відповідно до ст.1, 4, 28, 29 та 30 якого запитувана арбітражним керуючим Левченком В.М. інформація носить конфіденційний характер і має використовуватися лише у статистичних цілях;
що норма Закону, згідно з якою заборона щодо поширення офіційної державної статистичної інформації не розповсюджується на дані фінансової звітності підприємств, у даному випадку застосована бути не може, оскільки Закон України "Про офіційну статистику" вступив в силу з 01.01.2023 та не має зворотної дії в часі;
що оскільки Закон України «Про офіційну статистику» набув чинності з 01.01.2023, його дія на період до 01.01.2023 року не поширюється, тому надання на сьогодні копій запитуваної арбітражними керуючими - розпорядниками майна фінансової звітності респондентів, за попередні періоди до 01.01.2023, є неможливим, у зв'язку із відсутністю підстав на їх розповсюдження;
що згідно із Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Порядком подання фінансової звітності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №419, фінансова звітність, крім органів державної статистики, подається підприємствами на адресу й інших користувачів, зокрема органів доходів і зборів.
31.01.2025 за вх.№1729/25 до суду надійшла заява, що розглядається.
8. Чинними актами законодавства передбачено наступне.
8.1.Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:
ч.6 ст.12. Господарські суди розглядають справи про банкрутство (неплатоспроможність) у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства
ч.1, 4, 7-9 ст.81 ГПК України: учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази. Будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
8.2.Згідно з Кодексом України з процедур банкрутства:
ч.1 ст.2. Провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;
п.1, 5 ч.1 ст.12. Арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: звертатися до суду у випадках, передбачених цим Кодексом; звертатися із запитами арбітражного керуючого, у тому числі щодо отримання копій документів, до (...) фізичних осіб;
ч.8 ст.12. Під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється центральними органами виконавчої влади, які забезпечують їх ведення.
ч.1-3 ст.12№. Запит арбітражного керуючого - це письмове або у формі електронного документа звернення арбітражного керуючого, призначеного господарським судом розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реструктуризацією, керуючим реалізацією, до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань, фізичних осіб про надання інформації, копій документів, необхідних арбітражному керуючому для здійснення повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) щодо боржника, а також членів сім'ї боржника - фізичних осіб, визначених абзацом другим частини п'ятої статті 116 цього Кодексу, стосовно якого арбітражний керуючий здійснює повноваження розпорядника майна керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реструктуризацію або керуючого реалізацією.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об'єднань, фізичні особи, яким направлено запит арбітражного керуючого, зобов'язані не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати арбітражному керуючому відповідну інформацію, у тому числі таку, що становить банківську таємницю, таємницю надавача платіжних послуг або емітента електронних грошей, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація, копії документів.
Відмова в наданні інформації на запит арбітражного керуючого, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації тягнуть за собою відповідальність згідно із законом, крім випадків відмови в наданні таємної та/або службової інформації;
ч.1 ст.61. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: (...) аналізує фінансовий стан банкрута (...); заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості (...); вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб (...).
8.3. Згідно із Законом України "Про інформацію":
ст.1. (...) документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі (...) інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді (...);
ст.5. Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів (...);
абз.2 ч.1 ст.11. Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом;
ч.2 ст.20. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом;
ст.21. Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, а також інформація, визнана такою на підставі закону. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, якщо інше не встановлено законом. Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.
8.4. Згідно із п.2 ч.1 ст.10 Закону України "Про доступ до публічної інформації" кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається.
Відповідно ст.1, 5, 6, 9, 10, 19, 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації": таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі; таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю; порядок доступу до таємної інформації регулюється цим Законом та спеціальними законами; інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше; обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ; кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається; розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; відмова особі в доступі до інформації про неї, приховування, незаконне збирання, використання, зберігання чи поширення інформації можуть бути оскаржені; розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
8.5. Згідно із Законом України "Про офіційну статистику":
ч.1 ст.1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
8) конфіденційні дані - відомості, які дають змогу здійснити пряму або непряму ідентифікацію респондента, таким чином розкриваючи індивідуальні дані про нього. Під час визначення можливості ідентифікації респондента повинні враховуватися всі засоби, які може використати третя сторона для такої ідентифікації;
15) офіційна державна статистична інформація - задокументована кількісна та якісна, агрегована та репрезентативна інформація, отримана за результатами державних статистичних спостережень або сформована на основі адміністративних даних, що характеризує масові явища і процеси, які відбуваються в економічній, соціальній, демографічній, екологічній, культурній та інших сферах життя суспільства в Україні та її регіонах;
20) поширення офіційної державної статистичної інформації - сукупність дій, спрямованих на забезпечення доступності для користувачів офіційної державної статистичної інформації та метаданих;
п.3 ч.1 ст.8. З метою виробництва офіційної державної статистичної інформації органи державної статистики та інші виробники офіційної статистики використовують такі джерела інформації: (…) дані фінансової звітності підприємств, митної статистики;
ч.1 ст.27. Державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні та фізичні особи мають право на доступ до офіційної державної статистичної інформації, яке гарантує відкритий та рівний доступ користувачів до офіційної державної статистичної інформації, можливість її використання, поширення та зберігання з метою виконання своїх завдань та функцій, забезпечення прав, свобод і законних інтересів;
ч.1 ст.29. Первинні дані, отримані органами державної статистики та іншими виробниками офіційної статистики від респондентів під час проведення статистичних спостережень, а також адміністративні дані щодо респондентів, отримані органами державної статистики для проведення державних статистичних спостережень від державних органів, органів місцевого самоврядування та інших юридичних осіб, що здійснюють діяльність, пов'язану із збиранням та використанням адміністративних даних, є конфіденційними даними, які охороняються законом і використовуються у статистичних цілях. Поширення та передача офіційної державної статистичної інформації та будь-якої іншої статистичної інформації, на підставі якої можна визначити конфіденційні дані щодо конкретного респондента, забороняються. Конфіденційні дані, отримані органами державної статистики та іншими виробниками офіційної статистики від респондентів або від розпорядників адміністративних даних, у процесі державних статистичних спостережень, не можуть вимагатися чи бути переданими правоохоронним, державним органам, органам місцевого самоврядування, іншим юридичним особам, об'єднанням громадян, посадовим та іншим особам.
ч.2 ст.30. Заборона щодо поширення офіційної державної статистичної інформації не розповсюджується на:
2) інформацію щодо назв, адрес, реєстраційних видів діяльності, загальних сум заборгованості з виплати (нарахування) заробітної плати підприємств, установ і організацій, якщо інше не передбачено законодавством;
4) дані фінансової звітності підприємств.
8.6. Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні":
ч.4 ст.11. Склад та форми фінансової звітності, консолідованої фінансової звітності, звіту про управління та звіту про платежі на користь держави підприємств (крім банків), фінансової звітності про виконання бюджетів установлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики;
ч.2 ст.14. Фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, не є конфіденційною інформацією та не належить до інформації з обмеженим доступом, крім випадків, передбачених законом. Підприємства зобов'язані надавати копії фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за запитом юридичних та фізичних осіб у порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації".
8.7. Форми запитуваної розпорядником майна фінансової звітності передбачені: Національним положенням (стандарт) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 №73; Національним положенням (стандарт) бухгалтерського обліку 25 "Спрощена фінансова звітність", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 №39; Наказом Міністерства фінансів України від 29.11.2000 №302 Про Примітки до річної фінансової звітності; Наказом Державної служби статистики України від 10.11.2015 №319 Про затвердження форми державного статистичного спостереження N 1-інновація (річна) "Обстеження інноваційної діяльності промислового підприємства" зі змінами, внесеними Наказом Державної служби статистики України від 13.09.2016 №181 Про внесення зміни до форми N 1-інновація (річна) "Обстеження інноваційної діяльності промислового підприємства", затвердженої наказом Держстату від 10 листопада 2015 року №319; Наказом Державної служби статистики України від 06.07.2018 №134 Про затвердження форми державного статистичного спостереження №1-ПВ (квартальна) "Звіт із праці" (період дії: з 01.02.2019 до 01.02.2020); Наказом Державної служби статистики України від 31.07.2019 №259 Про затвердження форми державного статистичного спостереження №1-ПВ (квартальна) "Звіт із праці" (період дії: з 01.02.2020 до 01.01.2021); Наказом Державної служби статистики України від 17.06.2020 №178 Про затвердження форми державного статистичного спостереження №1-ПВ (квартальна) "Звіт із праці" (період дії: з 01.02.2021 до 01.02.2022); Наказом Державної служби статистики України від 17.06.2020 №179 Про затвердження форми державного статистичного спостереження №1-ПВ (місячна) "Звіт із праці" (період дії: з 01.01.2021 до 01.02.2022); Наказом Державної служби статистики України від 25.06.2021 №135 Про затвердження форм державного статистичного спостереження №1-ПВ (місячна) "Звіт із праці" та №1-ПВ (квартальна) "Звіт із праці" (період дії з 01.02.2022 до 01.02.2023); Наказом Державної служби статистики України від 25.06.2021 №170 Про затвердження форми державного статистичного спостереження №1-ПВ (умови праці) (один раз на два роки) "Звіт про умови праці, пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці"; Наказом Державної служби статистики України від 31.05.2019 №182 Про затвердження форми державного статистичного спостереження № 1П-НПП (річна) "Звіт про виробництво та реалізацію промислової продукції".
9. Аналізуючи установлені у справі обставини та вищевказані норми чинного законодавства суд приходить до таких висновків.
Головне управління є державним органом, який відповідно до своїх повноважень повинен володіти фінансовою звітністю боржника, в тому числі й документами та інформацією, які були витребувані заявником, якщо така звітність боржником була подана.
Згідно із ст.12 Кодексу розпорядник майна боржника має право як на отримання документів і їх копій, так і на безпосередній доступ до інформації про боржника, його майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься у Головному управлінні.
Будь-якому праву однієї сторони кореспондує обов'язок іншої сторони правовідносин, тобто Головне управління зобов'язане було надати копії документів і інформацію арбітражному керуючому Левченку В.М. на його запит від 24.01.2025, крім копій звітів про наявність і рух основних засобів, амортизацію (форма №11-ОЗ), подання якої скасовано наказом Державної служби статистики України від 10.06.2019 №205.
Однак, Головне управління статистики у Черкаській області листом від 29.01.2025 незаконно, всупереч ч.8 ст.12 Кодексу не надало інформації та копій документів арбітражному керуючому Левченку В.М.
Порушене право підлягає поновленню, у зв'язку з чим заява підлягає частковому задоволенню.
10. Суд відхиляє доводи Головного управління з огляду на таке.
10.1. Головне управління вбачає конкуренцію (колізію) норм двох законів, а саме Закону України "Про офіційну статистику" (далі - Закон) та Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодекс) та вважає, що підлягають застосуванню саме норми Закону, а не Кодексу, оскільки Закон є спеціальним законом і регулює саме ці відносини, оскільки Закон є ухваленим пізніше від Кодексу і саме його норми підлягають застосуванню.
З таких доводів Головного управління слід дійти до висновків, що і суд не має права на витребування документів від органів статистики, оскільки Закон прийнято раніше ніж ГПК України чи й інші процесуальні кодекси.
Однак такі висновки і доводи неправомірні.
Так, суд виходить з презумпції відсутності суперечності (конкуренції, колізії) у нормах чинного законодавства, згідно з якою, на думку суду, норми різних законів, які регулюють однотипні, аналогічні правовідносини, доповнюють і уточнюють одна одну, а не конкурують між собою чи заперечують одна одну.
Визнати наявність конкуренції чи колізії правових норм можна лише у випадку, якщо таке тлумачення одночасно існуючих однопредметних норм у різних законах, які мають бути застосовані у конкретному випадку, є неможливим.
В цьому аспекті суд не вбачає ніякої суперечності у можливості отримання арбітражним керуючим, якого призначено на посаду у справі про банкрутство боржника, документів боржника чи інформації про боржника, які є конфіденційними та які знаходяться в Головному управлінні.
10.2. Крім того, у даному випадку немає конкуренції між двома спеціальними актами, оскільки вони не є актами одного рівня.
Так Закон є складовою "загального" цивільного законодавства, яке регулює нормальні звичайні цивільні відносин (коли усі особи вважаються рівноправними і платоспроможними), тому він є спеціальним по відношенню до цих норм. Однак Кодекс є актом іншого рівня, оскільки регулює "особливі", ненормальні і незвичайні відносини відновлення платоспроможності особи чи її ліквідації (погашення боргів) через спеціальну контрольовану судом процедуру банкрутства, коли боржник з однієї сторони і кредитори та інші особи з другої сторони не мають рівних прав і обов'язків.
Згідно з постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі № 263/17218/18 (номер в ЄДРСР 90021620) та аналогічного правового висновку у постановах Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №372/3584/16-ц та від 31.10.2018 у справі № 564/1770/13-ц, "з моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, і спеціальні норми Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України".
Тому Кодекс є "спеціальним" нормативним актом по відношенню до усього іншого цивільного законодавства, в тому числі і Закону.
10.3. Інформація це є "нематеріальні" відомості (про факти, про обставини, про осіб, про умови тощо).
Документ є первинним "матеріальним" носієм інформації, саме в ньому містяться відомості (про факти, про обставини, про осіб, про умови тощо).
Після того, як інформація з первинних матеріальних носіїв (документів боржника) буде взята (скопійована, перенесена) органом статистики і використана з метою статистичних спостережень (тобто задокументована кількісно та якісно, агрегована та репрезентативна інформація, отримана за результатами державних статистичних спостережень або сформована на основі адміністративних даних), вона стає "офіційною державною статистичною інформацією" (далі - статистична інформація) і фіксується на вторинних матеріальних носіях органів статистики (паперових чи електронних документах, базах даних тощо).
Отже передані боржником органу статистики документи не є "офіційною державною статистичною інформацією".
10.4. Поширення офіційної державної статистичної інформації - сукупність дій, спрямованих на забезпечення доступності для користувачів офіційної державної статистичної інформації та метаданих.
Тобто під її поширенням слід розуміти наступну після створення статистичної інформації активну дію органу статистики - передачу іншій від боржника особі (користувачу) чи особам, оприлюднення для загального доступу тощо.
Передача статистичної інформації про боржника самому боржнику чи призначеному судом розпоряднику майна боржника не є її поширенням.
10.5. Крім того Законом забороняється поширення та передача такої офіційної державної статистичної інформації та будь-якої іншої статистичної інформації (тобто інформації, яка міститься на вторинних матеріальних носіях органу статистики), на підставі якої можна визначити конфіденційні дані щодо конкретного респондента. Тобто у цій нормі Закону є кваліфікуюча ознака, згідно з якою забороняється поширення такої статистичної інформації (узагальненої), з якої може відбутися зворотній процес визначення боржника (конкретного) і його конфіденційних даних.
Тому передача статистичної інформації про боржника самому боржнику чи призначеному судом розпоряднику майна боржника не підпадає під таку заборону.
10.6. В даному ж випадку витребовуються не статистична інформація, а первинні документи вже визначеного конкретного респондента - боржника.
Тому передача первинних документів/інформації боржника призначеному у справі про його банкрутство арбітражному керуючому не є поширенням вторинної статистичної інформації.
Арбітражним керуючим витребовуються документи/інформація, які були створені/передані боржником і є власністю боржника. Вони були передані органу статистики відповідно до установленого законодавством обов'язку боржника її створити та передати.
Право арбітражного керуючого на отримання документів і конфіденційної інформації від державних органів, яким є й орган статистики, прямо передбачено Кодексом, тому саме його норми, як виключення із загальних (нормальних звичайних) правил, й мають бути застосовані.
Згідно з вказаним нормами під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. На запит такого арбітражного керуючого орган державної влади зобов'язаний не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати копії документів і усю необхідну інформацію щодо боржника, в тому числі й конфіденційну, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація.
Порушення цього права підлягає захисту саме в межах справи про банкрутство, оскільки розпорядник майна боржника не є представником боржника, оскільки він не може захистити порушення свого права в інший процесуальний спосіб, оскільки його захист у будь-якому позовному провадженні призведе до неможливості дотримання установлених Кодексом строків процедури розпорядження майном.
10.7. Отже доводи про те, що з прийняттям Закону виникла колізія, конкуренція, суперечність усіх його норм до конкретної ч.8 ст.12 Кодексу, яка призвела до втрати (знищення) у арбітражного керуючого передбаченого чинним законом (Кодексом) права на отримання документів боржника і конфіденційної інформації стосовно нього є нікчемними.
Суд повторно наголошує лише на тому, що норма ст.12 Кодексу і норми Закону мають тлумачитись таким чином, що у зв'язку із відкриттям провадження у справі про банкрутство боржника він перебуває в особливому стані, у якому арбітражний керуючий, якого призначено у цій справі на посаду має право на отримання від органів статисти будь-якої інформації і документів конкретного боржника.
10.8. На виконання ч.8 ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства центральним органом виконавчої влади, (яким згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 №481 є й Державна служба статистики України як спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері статистики) не затверджено порядок доступу арбітражних керуючих (як посадових осіб у конкретній справі про банкрутство) до інформації з баз даних та реєстрів Державної служби статистики України.
Отже Державна служба статистики України та Головне управління зобов'язані застосовувати безпосередньо вищевказані положення законів.
При цьому суд звертає увагу на те, що вищевказані положення законів вже були роз'яснені Головному управлінню в ухвалі Господарського суду Черкаської області від 19.04.2023 у справі №925/1360/22.
10.9. Щодо посилань Головного управління на знищення первинних даних чи неможливість надання документів через те, що вони підлягають знищенню відповідно до Закону, то суд зазначає наступне.
Розпорядником майна боржника витребувано копії документів (а не статистичну інформацію), які були подані боржником або в паперовій, або в електронній формі, тому вони фактично зберігаються у органу статистики до моменту їх знищення в установленому порядку.
Отже на запит арбітражного керуючого орган статистики (незалежно від його рівня) зобов'язаний надати:
1) або належним чином завірені копії документів (які надалі можуть бути використані як докази у справі);
2) або копію акту (актів) про їх знищення чи витяг з нього, як доказ фактичної відсутності у органу статистики цих документів;
3) або інформацію про неподання документів боржником-респондентом.
Тому посилання Головного управління на те, що копії документів не підлягають наданню, бо документи підлягають знищенню згідно із законом, чи що арбітражний керуючий не має права на отримання копій документів, бо документи підлягають знищенню згідно із законом, чи що арбітражний керуючий не має права на отримання копій документів, бо дія Закону на період до 01.01.2023 не поширюється - нікчемні.
11. Суд погоджується з доводами Головного управління про те, що призначення розпорядника майна не є підставою для припинення повноважень керівника чи органу управління боржника, що розпорядник майна боржника може отримати інформацію з інших джерел та від інших органів, однак право на отримання документів та інформації від державних органів як і право вибору державного органу чи джерела, з якого він бажає отримати документи та інформацію є персональним правом конкретного розпорядника майна після його призначення судом у конкретній справі.
Керуючись ст.12, 21-1 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.233, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву розпорядника майна боржника, арбітражного керуючого Левченка В.М., від 31.01.2025 №1729/25 задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління статистики у Черкаській області (вул. Остафія Дашковича, 39, м. Черкаси, 18001, ідентифікаційний код 02357999) до 20.06.2025 надати розпоряднику майна боржника, арбітражному керуючому Левченку Василю Миколайовичу (Черкаська область, Черкаський район, с. Червона слобода, вул. Чигиринський шлях 9є), належним чином завірені копії:
фінансової звітності боржника за 2021-2024 роки;
копії звітів про продаж і запаси товарів в оптовій торгівлі за 2021- 2024 роки;
копії звітів про обсяг оптового товарообороту за 2021- 2024 роки;
копії звітів з праці 1-ПВ (квартальна) за 2021- 2024 роки;
копії звітів про заборгованість з оплати праці 3-борг (місячна) за 2021- 2024 роки.
У решті вимог відмовити.
Ухвала суду набрала законної сили 05.06.2025. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено і підписано 05.06.2025.
Направити цю ухвалу суду боржнику, розпоряднику майна боржника, ініціюючому кредитору, рекомендованим листом з повідомленням Головному управлінню статистики у Черкаській області та для відома Державній службі статистики України.
С у д д я Хабазня Ю.А.
Х-5, 14-925-0001