Рішення від 05.06.2025 по справі 600/5565/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/5565/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулась в суд з позовом до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати дії відповідача - Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, що виразилися у відмові призначити та виплатити допомогу на проживання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 332 від 20.03.2022 року незаконними;

- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та подальшу виплату допомоги на проживання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 332 від 20.03.2022 року на позивача та її малолітніх дітей з 04.09.2024 року (дати звернення вперше до Департаменту соціальної політики ЧМР у передбачений строк);

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача усі судові витрати.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що разом із своїми дітьми - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1. є внутрішньо переміщеними особами, та перебувають на обліку у Департаменті, що підтверджується відповідними довідками.

Зверталась увага суду на те, що 04 вересня 2024 року позивач звернулась до Департаменту із заявою про призначення допомоги на проживання як ВПО, згідно порядку, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 року № 332.

Разом з тим, відповідачем відмовлено у здійсненні нарахування та виплати допомоги на проживання ВПО. Підставою відмови зазначено те, що середньомісячний сукупний дохід на одного члена в сім'ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи перевищує чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на 1 січня 2024 року, в якому приймається рішення про призначення допомоги (станом на 01.01.2024 року - 9444,00 грн).

Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, протиправними, та такими, що порушують права останнього, з огляду на те, що допомога на проживання внутрішньо переміщеній особі, яка перемістилася із територій на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, призначається у будь якому разі на шість місяців, та підлягає обов'язковому продовженню у разі, коли: у складі сім'ї є особа, яка доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку або за дитиною, яка потребує догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку, незалежно від сукупного доходу членів сім'ї.

Відтак, позивач наголошувала на тому, що оскільки на даний час перебуває у відпустці по догляду за дитиною ( ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до досягнення 3-річного віку, має право на призначення такої допомоги.

Отже, на переконання позивача відповідач повинен призначити позивачеві допомогу на проживання протягом 15 днів із дати звернення із відповідною заявою, відповідно до вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України № 332.

Відтак, на думку позивача дії відповідача щодо відмови нарахувати та виплатити допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам є порушенням права останнього на отримання такої допомоги.

2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Заперечуючи проти позову зазначив, що рішенням Департаменту відмовлено позивачеві в призначенні допомоги, у зв'язку із тим, що середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї перевищує чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 9444,00 грн., а в позивача середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї складає в розмірі 26680,69 грн., що узгоджується з вимогами п. 13.2-13.4 Постанови № 332.

При цьому, відповідач вважає не обґрунтованими та такими, що суперечать вимогам законодавства доводи позивача про те, що рішення відповідача є протиправним, оскільки останній перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення 3-х років, а також те, що допомога призначається незалежно від сукупного доходу сім'ї.

Крім того, на думку відповідача є недоречними аргументи позивача про те, що не слід враховувати до сукупного доходу доходи її чоловіка, оскільки останній не перемістився разом до м. Чернівці і фактично проживає в м. Суми.

Отже, відповідач вважає, що дії/рішення щодо відмови у продовженні виплат позивачеві є правомірними, вчиненні згідно вимог діючого законодавства та Порядку № 332, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

3. Позивач подав до суду відповідь на відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого наводив переважно подібні аргументи, які наведені в адміністративному позові.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. 04.09.2024 позивач звернулась із заявою до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в якій зазначила, що до складу її сім'ї входять: ОСОБА_5 - донька ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 - син ІНФОРМАЦІЯ_1 .

До вказаної заяви позивачем додані: копія свого паспорта ОСОБА_1 та ідентифікаційного коду, свідоцтво про народження доньки ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ідентифікаційного коду, свідоцтво про народження сина ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , витяг з реєстру територіальної громади.

2. Рішенням Департаменту 1526298563-2024-2 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 10.09.2024 відмовлено в призначенні, у зв'язку із тим, що не відповідає вимогам п.20 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 (далі - Постанова № 332), оскільки заява вважається поданою в разі заповнення особою всіх полів форми. Наразі інформація, викладена у додатку 5 не містить даних про члена сім'ї: відсутні дані чоловіка.

Департамент 16.09.2024 надіслав позивачу повідомлення про надання допомоги сім'ям з дітьми, що не має права на допомогу на проживання ВПО відповідно до Постанови №332, тому що не відповідає вимогам п.20 Постанови №332.

3. 21.10.2024 позивач повторно подала заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в якій зазначила, що до складу її сім'ї входять: ОСОБА_7 - чоловік ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 - донька ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 - син.

4. ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивачем надано довідку від 11.07.2024 №02-29/9/24 про те, що ОСОБА_7 працює в Ковпаківському районному суді міста Суми на посаді судді з 06.03.2015 р. по теперішній час.

5. З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_7 10.03.2015 став на облік ВПО в м. Суми (5924), Сумської області та перебуває на обліку по теперішній час, що вбачається з витягу з Єдиної інформаційної бази даних про ВПО.

6. Згідно Протоколу 692323 встановлено розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї позивача, а саме:

- ОСОБА_1 за квітень, травень, червень 2024 - 12000,00 грн. (0,5% мінімальної заробітної плати);

- ОСОБА_6 дохід відсутній;

- ОСОБА_5 дохід відсутній;

- ОСОБА_7 за квітень, травень, червень 2024 - 308168,27 грн.

Сукупний дохід сім'ї за 3 місяці: 320168,27: 3 місяці =106722,76. Сукупний середньомісячний дохід сім'ї: 106722,76 : 4 (кількість членів сім'ї) = 26680,69.

7. Рішенням Департаменту 1526298563-2024-3 від 22.10.2024 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні допомоги, оскільки середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї перевищує чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 9444,00 грн., що не відповідає вимогам п. 13.2-13.4 Постанова № 332, а в позивача середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї складає в розмірі 26680,69 грн.

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1. Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб закріплені у Законі України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньої переміщених осіб" №1706-VII від 20.10.2014 року (далі Закон України №1706-VII).

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України №1706-VII адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (ч.ч. 1-2 ст. 4 Закону України №1706-VII).

Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України №1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Тобто, проаналізувавши вищенаведене, внутрішньо переміщені особи це особи, які покинули своє місце проживання у результаті, зокрема, збройного конфлікту або тимчасової окупації, факт переміщення яких підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яку можливо отримати за подання відповідної заяви до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

2. Постановою Кабінетом Міністрів України №332 від 20.03.2022 року затверджено новий Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі Порядок №332).

Відповідно до п.1 Порядку №332 Цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).

Пунктом 2 Порядку №332 передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та, що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "єПідтримка", затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204.

Згідно з п.3 Порядку №332 з 1 листопада 2023 р. допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї (далі - уповноважена особа) у такому розмірі:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога призначається на кожного члена сім'ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

До складу сім'ї уповноваженої особи включаються (незалежно від наявності відомостей щодо включення їх до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб) чоловік, дружина, діти, прийомні діти, діти, які виховуються батьками-вихователями в дитячих будинках сімейного типу, усиновлені діти, діти, над якими встановлено опіку або піклування, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; діти з інвалідністю після досягнення ними 18-річного віку до визнання їх особами з інвалідністю з дитинства I та II групи; не перебувають в шлюбі повнолітні діти; визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей, та/або особи, які встановили у судовому порядку факт проживання однією сім'єю. Членом сім'ї може вважатися одинока особа, а також неповнолітня дитина, якщо така особа не входить до складу сім'ї.

Діти/особи віком до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення ними 18 років і не мають власних сімей, мають право звертатися за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання (перебування) інше, ніж в уповноваженої особи.

Склад сім'ї уповноваженої особи визначається на дату звернення за призначенням допомоги.

До складу сім'ї уповноваженої особи не включаються:

особа, яка перебуває на повному державному утриманні;

особа, яка представляє інтереси дитини (переміщеної без супроводження законного представника) та перебуває з дитиною у сімейних, родинних відносинах (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат, сестра, тітка, дядько, вітчим, мачуха), але не є внутрішньо переміщеною особою, за наявності виданого службою у справах дітей за місцем звернення документа, що підтверджує такі відносини з дитиною;

особа, яку батьки або інші законні представники уповноважили супроводжувати дитину, що підтверджується письмовою заявою одного із законних представників, завіреною органом опіки та піклування;

особа, у сім'ю якої влаштовано дитину, яка залишилася без батьківського піклування (за наявності копії наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування);

особи, які не проживають разом із отримувачами та не пов'язані з ними спільним побутом, що підтверджено документально, або сплачують аліменти, а також особи, які зникли безвісти/перебувають у полоні або за кордоном/депортовані за межі України/особи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, зазначених у переліку територій;

законний представник (для недієздатних або обмежено дієздатних осіб, а також дітей, яким призначено опікуна або піклувальника);

особи, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також особи, які беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у складі Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до закону.

З 1 листопада 2023 р. для призначення допомоги уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 5 (далі - заява).

За технічної можливості заява може бути подана в електронній формі за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики.

Згідно п.4 Порядку № 322 Для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 (далі - заява). Така заява подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.

Пунктом 20-1 Порядку № 332 визначено, що починаючи з 1 грудня 2023 р. в заяві зазначаються: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) уповноваженої особи; відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа; фактичне місце проживання (перебування) на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої перемістилася особа (зазначається в разі подання заяви до органу соціального захисту населення або до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг);відомості про фактичне місце проживання (перебування) та контактний номер телефону, адреса електронної пошти; номер поточного рахунка із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги "єПідтримка" або номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) уповноваженої особи для виплати допомоги;

відомості про осіб, які входять до складу сім'ї, у тому числі малолітніх/неповнолітніх дітей, які перемістилися (народилися після переміщення) разом з уповноваженою особою, а саме: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України або свідоцтва про народження, або тимчасового посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне/тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності) (в разі подання заяви в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), зазначається серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України та/або серія та номер паспорта громадянина України для виїзду за кордон); реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті). В разі подання заяви в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), реєстраційний номер облікової картки платника податків зазначається обов'язково; серія та номер свідоцтва про народження дитини; статус особи з інвалідністю (за наявності); обставини, що спричинили внутрішнє переміщення; інша інформація згідно з додатком 5.

Відповідно до п.13 Порядку №332 особам, які мають право на виплату допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709 "Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 69, ст. 3990), та особам/сім'ям, які є отримувачами допомоги відповідно до цього Порядку, особам, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації та (або) у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання), та особам, які отримували допомогу та відмовилися від неї/ яким вона була припинена, та (або) яких було знято з обліку як внутрішньо переміщених осіб, у разі повернення осіб до покинутого місця проживання, з якого здійснилося переміщення, та повторного взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб її виплата може бути продовжена на наступний шестимісячний період за умови їх відповідності критеріям, зазначеним у пунктах 13-1-13-4 цього Порядку, з урахуванням вимог, зазначених у пунктах 7 і 7-1 цього Порядку.

Згідно пункту 13-1 Порядку № 332 передбачено перелік умов за яких виплата допомоги продовжується на другий шестимісячний період автоматично. Цей перелік умов є вичерпним.

Пунктом 13-2 Порядку № 322 передбачено, що для отримувачів допомоги, які не підпадають під дію пункту 13-1, та які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, та (або) у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, допомога призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на осіб із складу членів сім'ї, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім'ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги.

Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім'ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку, якщо (окрім іншого) у складі сім'ї є особа, яка доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку або за дитиною, яка потребує догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку.

4. Судом встановлено, що рішенням Департаменту 1526298563-2024-3 від 22.10.2024 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні допомоги, оскільки середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї перевищує чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 9444,00 грн., а в позивача середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї складає в розмірі 26680,69 грн.

Звертаючись до суду, аргументи позивача зводились виходячи із посилань на пп.3 абз.1 п.13-2 Порядку №332. Зокрема, для отримувачів допомоги, які не підпадають під дію пункту 13-1, та які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, та (або) у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, допомога призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на осіб із складу членів сім'ї, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім'ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги, та у разі, коли:

- у складі сім'ї є особа, яка доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку або за дитиною, яка потребує догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку; за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку; за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність; або у складі сім'ї є фізична особа, яка надає соціальні послуги з догляду, що підтверджується документально.

Наведеними вище нормами законодавець імперативно визначив, що допомога призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на осіб із складу членів сім'ї, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім'ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" встановлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2361 гривні.

Відповідно до Розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї (до Протоколу 692323), середньомісячний сукупний дохід члена сім'ї становить 26680,69 грн, що перевищує чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги (2361х4=9444), що не дає право на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача щодо прийняття спірного рішення та відсутність правових підстав для задоволення позову.

5. При цьому суд, відхиляє аргументи позивача про те, що п.13-2 Постанови №332, визначає умови, зокрема, те: «що окрім осіб, які мають дохід, який не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, право на таку допомогу (назалежно від доходу) має ще низка категорій осіб, серед яких, особи, зазначені у п.п.3, а саме: "…та у разі коли: 3) у складі сім'ї є особа, яка доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку або за дитиною, яка потребує догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку", оскільки такі норми в Порядку № 322 відсутні, а позивач невірно тлумачить конструкцію вимог (послідовності норм) нормативного акту та виключень.

6. Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

7. Суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах відповідає визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, відтак в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

1. З огляду на те, що в задоволені адміністративного позову відмовлено, судом не вирішується питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

2. Розподіл судових витрат не здійснюється.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 );

Відповідач - Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради (вул. Героїв Майдану, 176, м. Чернівці, Чернівецька обл., Чернівецький р-н, 58029, код ЄДРПОУ: 44161525).

Суддя О.В. Боднарюк