Рішення від 05.06.2025 по справі 600/3065/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3065/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоселицького відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Новоселицького Відділу Державної реєстрації Актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії посадової особи, в.о. начальника Новоселицького відділу Державної реєстрації Актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області, Перепелюк І., що виявилися у відмові надати повний витяг з реєстру актів цивільного стану про народження його дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що запитувався;

- зобов'язати Новоселицький відділ Державної реєстрації Актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області видати ОСОБА_1 повний витяг з реєстру актів цивільного стану про народження дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що звернувся із заявою до посадових осіб відповідача із проханням надати повний витяг з реєстру актів цивільного стану про народження його доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , при цьому надавши копію свідоцтва про народження.

Звертав увагу суду на те, що в усному порядку останньому відмовлено у реєстрації заяви про надання такого витягу, мотивуючи тим, що донька позивача є повнолітньою, а відтак може самостійно отримати таку письмову інформацію у вигляді зазначеного Витягу.

Наголошував на тому, що посадовими особами відповідача зареєстровано подану заяву та відповіді у встановлений законом строк не надано. Станом на день подання даної позовної заяви будь яка відповідь від відповідача відсутня.

Позивач вважає таку бездіяльність протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує право останнього на отримання інформації, а відтак є протиправною.

Крім того, на думку позивача, правовий статус інформації, що запитувалася позивачем не відноситься до інформації з обмеженим доступом і не є конфіденційною інформацією, службовою чи таємною для нього, оскільки реєстраційні дані про народження його доньки було внесено за його відповідною заявою свого часу.

Отже, на переконання позивача, відповідач зобов'язаний надати витяг з Реєстру про державну реєстрацію народження дитини, оскільки такий витяг може видаватися її батькам та усиновлювачам (незалежно від віку дитини), а також опікунам, піклувальникам, адміністрації закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина.

2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Заперечуючи проти позову зазначив, що відповідно до пункту 3.4 ІІІ Інструкції повні витяги видаються на письмову заяву фізичної особи, відомості про яку або про її малолітніх, неповнолітніх дітей містяться у відповідному актовому записі цивільного стану, чи на письмову заяву представника цієї особи, повноваження якого підтверджується довіреністю, посвідченою відповідно до Закону України "Про нотаріт", або документом, що посвідчує повноваження такого представника, відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Звертав увагу суду на те, що дитина позивача, відносно якої останній вимагає отримати повний витяг з Реєстру, є повнолітньою особою, яка самостійно приймає рішення щодо отримання повного витягу з Реєстру відносно себе або надання таких повноважень іншій особі.

Відтак вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

ПРОЦСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.

1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. 14.06.2024 року позивач звернувся до відповідач із заявою, в якій просив надати повний витяг з реєстру актів цивільного стану про народження його дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1. Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулює Закон України від 01.07.2010 N 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон N 2398-VI).

Відповідно до статті 2 Закону N 2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (стаття 3 Закону N 2398-VI).

Згідно з частинами 1 - 3 статті 9 Закону N 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону N 2398-VI державний реєстр актів цивільного стану громадян - це державна електронна інформаційна система, яка містить відомості про акти цивільного стану, зміни, що вносяться до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання та відомості про видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і про видачу витягів з нього. Державний реєстр актів цивільного стану громадян ведеться відділами державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до статті 8 Закону N 2398-VI діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.

Статтею 9 Закону визначено, що інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

2. Відповідно до абзацу 2 пункту 13 Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 р. №1064 фізична особа по досягненні 16-річного віку має право на отримання витягу з Реєстру стосовно відомостей про себе та про своїх родичів за умови пред'явлення паспорта або паспортного документа і документів, що підтверджують родинні стосунки.

Витяг з Реєстру про державну реєстрацію народження дитини може видаватися її батькам та усиновлювачам (незалежно від віку дитини), а також опікунам, піклувальникам, адміністрації закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина. У цьому разі зазначений витяг представникові відповідного закладу видається за умови пред'явлення ним довіреності, паспорта або паспортного документа.

Батькові, матері, усиновлювачеві дитини, які позбавлені батьківських прав, витяг про державну реєстрацію народження дитини не видається.

3. Згідно з пунктом 3.4. підпунктом «а» Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 24.07.2008 № 1269/5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 р. за № 691/15382 на письмові запити державних органів, органів місцевого самоврядування (їх посадових осіб), визначених в абзацах другому та третьому пункту 16 Порядку, та шляхом безпосереднього доступу видається (отримується) повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження.

Повні витяги, окрім повного витягу про смерть, видаються також на письмову заяву фізичної особи, відомості про яку або про її малолітніх, неповнолітніх дітей містяться у відповідному актовому записі цивільного стану, чи на письмову заяву представника цієї особи, повноваження якого підтверджуються довіреністю, посвідченою відповідно до Закону України «Про нотаріат», або документом, що посвідчує повноваження такого представника відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність .

4. Згідно з пунктом 15 зазначеного вище Порядку для отримання витягу з Реєстру реєстраторові подається заява, у якій зазначається одна з таких відомостей про фізичну особу, щодо відомостей про яку видається витяг з Реєстру: прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), дата та місце народження особи, щодо відомостей про яку отримано запит; серія і номер свідоцтва про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану, дата його видачі; реєстраційний номер, за яким зареєстровано внесення відомостей про акт цивільного стану.

До заяви додається документ про внесення плати за видачу витягу з Реєстру.

5. Судом встановлено, що 14.06.2024 року позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив надати повний витяг з реєстру актів цивільного стану про народження його дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Разом з тим, як свідчать матеріали справи, станом на день розгляду справи в матеріалах справи відсутня будь - яка відповідь на зазначену заяву.

6. З огляду на встановлені обставини, а також враховуючи у сукупності вищенаведені норми, суд вважає, що позивач має право на отримання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про народження доньки, відтак відмова відповідача у видачі такого витягу є протиправною.

7. Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача видати позивачу витяг з Державного реєстру актів цивільного стану про народження доньки, слід зазначити, що завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В матеріалах справи наявні докази, які свідчать про наявність можливості у суб'єкта владних повноважень прийняти обґрунтоване та законне рішення з урахуванням позиції суду.

Вказаний висновок також узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №484/3745/17.

Проте, поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Тобто дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

Суд, за наслідками аналізу вказаних положень, зазначає, що дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

У такому випадку суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде правомірним, а тому це не порушує будь-чиїх прав.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність, закріпленим статтею 2 КАС України критеріям, за загальним правилом, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Водночас, зобов'язання відповідача прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи.

8. Суд зазначає, що перевірку поданої на розгляд відповідачу заяви, а саме перевірки відомостей, які зазначаються у ній, у відповідності до пункту 15 Порядку №1064, а також перевірки надання документа про внесення плати за видачу витягу з Реєстру, не може бути здійснено в межах розгляду даної справи.

З огляду на викладене, адміністративний позов в частині позовних вимог задоволенню не підлягає.

Водночас, статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

9. З огляду на викладене, з метою належного захисту та відновлення порушеного права позивача, суд, встановивши протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про народження доньки позивача, вважає що позовні вимоги належить задовольнити, шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про видачу витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про народження доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

10. За приписами частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

1. Згідно частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

2. Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, судом не вирішується питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новоселицького Відділу Державної реєстрації Актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Новоселицького відділу Державної реєстрації Актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області щодо відмови у наданні повного витягу з реєстру актів цивільного стану про народження дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

3. Зобов'язати Новоселицький відділ Державної реєстрації Актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , про видачу повного витягу з реєстру актів цивільного стану про народження дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Розподіл судових витрат не здійснюється.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 );

Відповідач - Новоселицький Відділ Державної реєстрації Актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (вул. 28 Червня, 1, м. Новоселиця, Чернівецький р-н, Чернівецька обл., 60300, код ЄДРПОУ: 26593150).

Суддя О.В. Боднарюк