Справа № 761/17598/25
Провадження № 3/761/4021/2025
19 травня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Волошин Василь Олександрович, розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та працює керівником політичної партії «Молода Україна» (код ЄДРПОУ: 21709168, місцезнаходження: м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 10-А), -
за ст. 212-21 КУпАП, (протоколи про адміністративні правопорушення від 21 квітня 2025р.: №50-33/883, №50-33/882) -
Із протоколу про адміністративне правопорушення №50-33/883 від 21 квітня 2025р. вбачається, що ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Молода Україна», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі по тексту - Закон), не подав Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2024р., чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Із протоколу про адміністративне правопорушення №50-33/882 від 21 квітня 2025р. вбачається, що ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Молода Україна», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі по тексту - Закон), не подав Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IІІ квартал 2024р. (далі по тексту - Звіт), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 19 травня 2025р. було об'єднано в одне провадження вищезгадані матеріали справ про адміністративні правопорушення та присвоєно загальний номер справи №761/17598/25 (провадження №3/761/4021/2025).
У зазначених протоколах вказано, що частиною 9 ст. 17 Закону, передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з литань запобігання корупції.
Відповідно до п.п. 3-4 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19 лютого 2021р. №102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021р. №507/36129 (далі по тексту - Порядок) - політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за III квартал - до 09 листопада та за IV квартал - до 09 лютого наступного за звітним періодом року.
Таким чином, останнім днем подання Звіту за ІІІ квартал 2024р. є 11 листопада 2024р., за IV квартал 2024р. - 10 лютого 2025р.
Частиною 20 ст. 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/82938/.
Отже, станом на дату складання вищезгаданих протоколів про адміністративні правопорушення (21 квітня 2025р.) ОСОБА_1 , як керівником політичної партії «Молода Україна» (код ЄДРПОУ: 21709168) не подано до Національного агентства Звіти за ІІІ та за IV квартал 2024р. року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчить Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання Звітів за ІІІ квартал 2024р. до 11 листопада 2024р. та за IV квартал 2024р. до 09 лютого 2025р. є порушенням вимог ст. 17 Закону, за що ст. 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.
При цьому, у протоколах зазначено, що датою вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених статтею 212-21 КУпАП, слід вважати:
- 12 листопада 2024р. (наступний день після спливу граничного терміну подання Звіту політичної партії «Молода Україна» за III квартал 2024р.);
- 11 лютого 2025р. (наступний день після спливу граничного терміну подання Звіту політичної партії «Молода Україна» за IV квартал 2024р.).
Дата виявлення зазначених адміністративних правопорушень, слід вважати день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, тобто: 20 листопада 2024р. (день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали Звіти за III квартал 2024р.) та 19 лютого 2025р. (день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали Звіти за IV квартал 2024р.).
Разом із тим, відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Отже, адміністративне стягнення на ОСОБА_1 за вчинення вищезгаданих правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП, може бути накладено:
- до 20 травня 2025р., але не пізніше 12 листопада 2026р. (протокол від 21 квітня №50-33/882);
- до 19 серпня 2025р., але не пізніше 11 лютого 2027р. (протокол від 21 квітня №50-33/883).
У судове засідання 19 травня 2025р. ОСОБА_1 не з'явився, про день, місце та час розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку, причин неявки суду у судові засідання не повідомив, заяв, клопотань щодо відкладення розгляду справи до суду не надходило. Однак, необхідно урахувати, що вказана особа була належним чином повідомленою, зокрема відповідно до положень ст. 268, 277-2 КУпАП України. При цьому, на думку суду, учасник справи, який задіяний в її розгляді, зобов'язаний з розумним інтервалом часу цікавитись провадженням у його справі, добросовісно користуватись належними процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Ці висновки дають підстави для розгляду справи у відсутність ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суд повинен дати належну оцінку.
Так, ст. 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП підтверджується зібраними матеріалами в їх сукупності, а саме: даними протоколів про адміністративні правопорушення №50-33/883 та №50-33/883 від 21 квітня 2025р., складених стосовно ОСОБА_1 ; копією витягу з офіційного сайту НАЗК, на якому оприлюднено списки політичних партій, які у передбачений Законом строк не виконали вимогу щодо звітування до НАЗК; витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також іншими наданими суду на дослідження доказами.
Відповідно до вимог ст. 17 Закону, політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт за відповідний квартал у паперовій формі (за підписом керівника політичної партії, засвідченим печаткою політичної партії), а також на електронному носії, який повинен містити інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Відповідно до п.п. 3-4 розділу III Порядку - політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за III квартал - до 09 листопада та за IV квартал - до 09 лютого наступного за звітним періодом року.
У ст. 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.
Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Отже, саме керівник політичної партії забезпечує виконання вимог щодо дотримання порядку та строків подання щоквартальних звітів партії та своїм підписом підтверджує достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цих звітах, відтак адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП покладається на керівника партії як посадову особу.
Слід зазначити, що повноваження ОСОБА_1 як керівника партії «Молода Україна»підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Враховуючи, що неподання Звіту політичною партією «Молода Україна» за ІІІ та IV квартал 2024р. є порушенням вимог ст. 17 Закону, то ОСОБА_1 , як керівник зазначеної партії підлягає адміністративній відповідальності за ст. 212-21 КУпАП.
Так, при вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника та ступінь вини.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддею не встановлено.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які розглядаються одночасно одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладаються в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладені адміністративного стягнення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує обставини визначені ст. 33 КУпАП і вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкціїст. 212-21 КУпАП, з урахуванням норм ч. 2 ст. 36 КУпАП.
Таким чином, приходжу до висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у межах, визначених санкцією ст. 212-12 КУпАП.
Призначення саме такого адміністративного стягнення на переконання суду є необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Такий вид та розмір стягнення на переконання суду не є завідомо непомірним та сприятиме виконанню завдань КУпАП.
В порядку, визначеному ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суддя вважає за необхідне стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 40-1, 212-21, 266, 283-285, 294 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП (протоколи про адміністративні правопорушення від 21 квітня 2025р.: №50-33/883, №50-33/882), притягнути його до адміністративної відповідальності за вчинення зазначених адміністративних правопорушень та, з урахуванням ст. 36 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 /п'ять тисяч сто/ грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605/шістсот п'ять/ грн. 60 коп. на користь держави.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя: