Рішення від 05.06.2025 по справі 560/2016/25

Справа № 560/2016/25

РІШЕННЯ

іменем України

05 червня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Ярмолинецької селищної ради , комунального закладу "Центр культури та дозвілля" Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Хмельницькій області звернулося в суд з позовом до Ярмолинецької селищної ради, в якому просить звернути стягнення податкового борту комунального закладу «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області в сумі 6 199,99 грн на кошти Ярмолинецької селищної ради.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за комунальним закладом «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради рахується податковий борг в сумі 6 199,99 грн по єдиному внеску, нарахованому на суми заробітної плати у вигляді винагороди за цивільно-правовим договором та доплати за тимчасову непрацездатність, на підставі податкового розрахунку, сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 2588 від 19.05.2022 у сумі 6 199,99 грн (з урахуванням часткової сплати у сумі 21 476,07 грн).

КЗ «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької _ області 11.02.2022 - прийнято рішення про припинення.

Згідно реєстраційних та облікових даних засновником вищевказаної юридичної особи є Ярмолинецька селищна рада.

Представник позивача вказує, що весь комплекс заходів, вжитий позивачем, не дав позитивного результату та борг не погашений, тому звернувся з цим позовом для стягнення заборгованості в судовому порядку.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.02.2025 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - комунальний заклад «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області.

Ухвалою від 27.02.2025 клопотання представника Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області про заміну неналежного відповідача у справі №560/2016/25 задоволено частково. Залучено до участі у справі за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Ярмолинецької селищної ради про стягнення податкового боргу як співвідповідача - комунальний заклад «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області (ЄДРПОУ 38884715).

Представник Ярмолинецької селищної ради подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що КЗ «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області (ЄДРПОУ 38884715) не припинив свою діяльність, тому і Ярмолинецька селищна рада не може відповідати за цим позовом як засновник. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, у якій з доводами відповідача не погоджується та вважає їх необґрунтованими. Наголошує, що відповідно до реєстраційних та облікових даних з 11.02.2022 - це бюджетна організація, що обслуговується централізованою бухгалтерією. З 09.08.2024 перебуває в стані 37 - не є платником податків. Всі рахунки в органах Казначейства - закриті. Позивач вжив усіх заходів для погашення боргу, однак вони не дали позитивного результату. Враховуючи наведене, просить задовольнити позовні вимоги.

Представник Ярмолинецької селищної ради подав до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких зауважує, що на час останнього оновлення даних 13.03.2025 стан юридичної особи комунального закладу «Центр Культури та Дозвілля» - зареєстровано. Рахунки Комунального закладу «Центр Культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області були закриті в наслідок приєднання їх до централізованої бухгалтерії відділу культури, туризму та релігії Ярмолинецької селищної ради.

Зазначає, що Головне управління ДПС у Хмельницькій області не врахувало ст. 6 ЗУ «Про виконавче провадження», чим порушило процедуру стягнення заборгованості, вважаємо, тобто, ним не було вжито всіх заходів щодо погашення податкового боргу Комунальним закладом «Центр Культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Згідно даних Головного управління ДПС у Хмельницькій області за комунальним закладом «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради рахується податковий борг в сумі 6 199,99 грн по єдиному внеску, нарахованому на суми заробітної плати у вигляді винагороди за цивільно-правовим договором та доплати за тимчасову непрацездатність, на підставі податкового розрахунку, сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 2588 від 19.05.2022 у сумі 6 199,99 грн (з урахуванням часткової сплати у сумі 21 476,07 грн).

КЗ «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області 11.02.2022 прийнято рішення про припинення. Згідно реєстраційних та облікових даних засновником вищевказаної юридичної особи є Ярмолинецька селищна рада.

16.02.2022 КЗ «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області закриті всі рахунки в органах Казначейства (податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску поданий підприємством 17.05.2022).

У зв'язку із наявністю заборгованості зі сплати єдиного внеску по КЗ «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області (ЄДРПОУ 38884715) 23.11.2023 до Ярмолинецького відділу державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) позивачем направлено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 17.07.2023 №Ф-9660-2201/У до виконання.

13.12.2023 №2515-16/28728 Ярмолинецький відділ державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) направив повідомлення про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання.

Головним управлінням Д1ПС у Хмельницькій області направлено 23.07.2024 №11463/6/22-01-13-04-08 лист керівнику КЗ «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької, області та засновнику: голові Ярмолинецької селищної ради щодо сплати наявної заборгованості зі сплати єдиного внеску з повідомленням про вручення, який вручено адресатам.

Оскільки вжиті заходи не призвели до погашення боргу КЗ «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області, позивач звернувся до з позовом до Ярмолинецької селищної ради для стягнення заборгованості в судовому порядку.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні норми.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Порядок стягнення податкового боргу платників податків, крім фізичних осіб, регулюється статтями 95 - 99 ПК України.

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Статтею 96 ПК України врегульовано погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств.

Пунктом 96.2. статті 96 ПК України встановлено, що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про: надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків (пп. 96.2.1.); досудову санацію такого платника податків за рахунок коштів державного бюджету (пп. 96.2.2.); ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії (пп. 96.2.3.); виключення платника податків із переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації відповідно до закону, з метою порушення справи про банкрутство, у порядку, встановленому законодавством України (пп. 96.2.4.).

Згідно з пунктом 96.3. статті 96 ПК України відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Суд зазначає, що особливості погашення податкового боргу державних та комунальних підприємств, що визначені статтею 96 ПК України стосуються вже стадії коли контролюючим органом було виконано повний перелік дій, встановлених Податковим кодексом України щодо порядку стягнення податкового боргу, зокрема і в тому разі, коли сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного або комунального підприємства не покриває суму податкового боргу такого платника податків.

Позивач, звертаючись до суду з цим позовом, послався на наявність підстав, передбачених пунктом 96.3 статті 96 ПК України, а саме відсутність відповіді Ярмолинецької селищної ради, як органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить платник податків, на подання контролюючого органу щодо прийняття одного із рішень, зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 статті 96 ПК України.

Разом з тим, суд зауважує, що згідно з п.п.87.1, 87.2, 87.6 ст. 87, ч.1 ст. 88 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами. У разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, майна, достатнього для погашення його грошового зобов'язання або податкового боргу, джерелом погашення грошового зобов'язання або податкового боргу такого платника податків є майно такої юридичної особи, на яке може бути звернено стягнення згідно з цим Кодексом. З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Приписами п.п.95.1, 95.3 ст. 95 цього Кодексу встановлено обов'язок контролюючого органу здійснити за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Суд також звертає увагу на висновки Верховного Суду, що викладені в постанові від 14.02.2023 року по справі №640/22855/20.

Так, Верховний Суд зазначив, що особливості погашення податкового боргу державних підприємств, що визначені ст. 96 ПК України стосуються вже стадії коли контролюючим органом було виконано повний перелік дій, встановлених ПК України щодо порядку стягнення податкового боргу, зокрема, звернутись до суду з вимогою про стягнення коштів з рахунків у банку; отримати судовий дозвіл на погашення усієї суми боргу за рахунок майна; провести торги з продажу майна, внесеного в податкову заставу, вжиття заходів щодо погашення наявного податкового боргу за рахунок додаткових джерел погашення податкового боргу. Якщо такі заходи не мали результатом погашення податкового боргу державного підприємства, то орган державної податкової служби вчиняє дії, передбачені ст. 96 ПК України для залучення коштів (майна) органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, для погашення податкового боргу останнього.

Як уже зазначалося, податковий орган зобов'язаний вчинити певні дії щодо встановлення джерел погашення податкового боргу, та лише у разі неефективності або недостатності вчинених заходів, звернутись з поданням до органу місцевого самоврядування. Тобто, певні відповідні дії контролюючого органу породжують права або обов'язки у відповідача.

З матеріалів справи суд встановив, що у зв'язку із наявністю заборгованості зі сплати єдиного внеску по КЗ «Центр культури та дозвілля» Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області (ЄДРПОУ 38884715) 23.11.2023 до Ярмолинецького відділу державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) позивачем направлено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 17.07.2023 №Ф-9660-2201/У до виконання.

13.12.2023 №2515-16/28728 Ярмолинецький відділ державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) направив повідомлення про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання з посиланням на статтю 6 Закону України «Про виконавче провадження».

Так, відповідно до частини 2 цієї статті рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільнені з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Отже, податковим органом було скеровано податкову вимогу до Ярмолинецького відділу державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), а не до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Крім того, в матеріалах справи немає відомостей про здійснення контролюючим органом заходів щодо встановлення інших джерел погашення податкового боргу КЗ «Центр культури та дозвілля» відповідно до статті 88 ПК України.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те, що позивачем не вжито вичерпного переліку заходів, що передує можливості звернення до суду з цим адміністративним позовом.

Встановлені фактичні обставини зумовлюють висновок суду про безпідставність позовних вимог, тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до положень статті 139 КАС України немає підстав для вирішення питання про розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Ярмолинецької селищної ради, комунального закладу "Центр культури та дозвілля" Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області про стягнення податкового боргу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Відповідачі:Ярмолинецька селищна рада (вул. 600-річчя Ярмолинець, 1,с-ще Ярмолинці,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,32100 , код ЄДРПОУ - 05399248) КЗ "Центр культури та дозвілля" Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області (вул. 600-річчя Ярмолинець, 1а,с-ще Ярмолинці,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,32100 , код ЄДРПОУ - 38884715)

Головуючий суддя В.К. Блонський