Рішення від 06.06.2025 по справі 440/13749/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2025 року м. ПолтаваСправа №440/13749/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Одеській області), у якому просив:

визнати протиправною бездіяльність ГУПФ України в Одеській області щодо неврахування під час переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби та яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.11.2022 №946, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.11.2022 №947, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.11.2022 №948, виданих ОСОБА_1 виконавчим комітетом Решетилівської міської ради;

визнати незаконним та скасувати рішення ГУПФ України в Одеській області від 01.11.2024 №916240129652 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.11.2022 №№ 946, 947, 948, виданих ОСОБА_1 виконавчим комітетом Решетилівської міської ради;

зобов'язати ГУПФ України в Одеській області здійснити перерахунок та перевести з 30.11.2022 ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.11.2022 №946, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 29.11.2022 №947, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 29.11.2022 №948, виданих ОСОБА_1 виконавчим комітетом Решетилівської міської ради, та здійснити виплату пенсії з врахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що йому на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №440/1917/23 з 30.11.2022 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Водночас при обчисленні пенсійної виплати пенсійним органом не врахована заробітна плата на підставі довідок від 29.11.2022 №№ 946, 947, 948, виданих виконавчим комітетом Решетилівської міської ради. У жовтні 2024 року позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії, що за принципом екстериторіальності розглянута ГУПФ України в Одеській області. Однак рішенням ГУПФ України в Одеській області від 01.11.2024 №916240129652 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.11.2022 №№ 946, 947, 948, виданих виконавчим комітетом Решетилівської міської ради, з огляду на відсутність правових підстав.

2. Позиція відповідача.

Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 48-50/. Свою позицію мотивував посиланням на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, оскільки довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.11.2022 №948 видана станом на грудень 2022 року, тоді як заява про призначення пенсії подана 30.11.2022. Крім того, представник відповідача зазначив, що з 15.12.2015 чинним законодавством не визначено суб'єктивного права, а також не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №3723-ХІІ.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Обставини справи

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджено копією паспорта серії НОМЕР_1 /а.с. 8/, та має право на пенсійне забезпечення згідно з чинним законодавством.

Зокрема, з 27.09.2016 позивач отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", а з 10.01.2020 - переведений на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

30.11.2022 позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про призначення / перерахунок пенсії.

Рішенням ГУПФ України в Полтавській області від 07.12.2022 №916240129652 ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з відсутністю 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №440/1917/23, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2024, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення ГУПФ України в Полтавській області від 07.12.2022 №916240129652. Зобов'язано ГУПФ України в Полтавській області зарахувати до стажу державної служби період роботи ОСОБА_1 з 24.01.1983 по 03.08.1984 в Решетилівському райкомі ЛКСМ України Полтавської області, з 04.08.1984 по 21.09.1986 на посаді заступника голови виконкому Решетилівської селищної ради народних депутатів Полтавської області, з 22.09.1986 по 30.08.1991 на посаді інструктора заввідділом в Решетилівському райкомі Компартії України Полтавської області, з 10.04.1998 по 08.02.2018 на посаді селищного голови Решетилівської селищної ради Полтавської області, Решетилівського міського голови. Зобов'язано ГУПФ України в Полтавській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з дати подання заяви, тобто з 30.11.2022. Зобов'язати ГУПФ України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 30.11.2022, з урахуванням проведених виплат.

На виконання рішення суду ГУПФ України в Полтавській області у серпні 2024 року перевів ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 30.11.2022 /а.с. 60/.

При цьому основний розмір пенсії обчислений у розмірі 0,0000 грн; встановлена доплата до пенсії: з 30.11.2022 - 2027,00 грн, з 01.12.2022 - 2093,00 грн, з 01.03.2024 - 2361,00 грн /а.с. 59-60/.

Для обчислення пенсії не враховані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.11.2022 №№ 946, 947, 948, видані виконавчим комітетом Решетилівської міської ради.

28.10.2024 позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про перерахунок з 30.11.2022 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням заробітної плати, зазначеної у довідках виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 29.11.2022 №№ 946, 947, 948 /а.с. 66/.

Відповідну заяву за принципом екстериторіальності розглянуто ГУПФ України в Одеській області, яке рішенням від 01.11.2024 №916240129652 відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії /а.с. 58/.

Підставами для відмови у перерахунку пенсії зазначено:

- рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №440/1917/23 не містить зобов'язань щодо зарахування довідок про заробітну плату;

- довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.11.2022 №948 видана станом на грудень 2022 року, тоді як заява про призначення пенсії подана 30.11.2022.

Не погодившись з таким рішенням пенсійного органу, позивач оскаржив його до суду.

Норми права, якими урегульовані спірні відносини

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Питання пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 було урегульовано Законом України від 16.12.1993 №3723-ХІІ “Про державну службу» (надалі - Закон №3723-ХІІ).

Так, відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" (надалі - Закон №889-VIII), статтею 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Водночас законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України /пункт 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ/.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

14.09.2016 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (надалі - Постанова №622), якою затвердив Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (надалі - Порядок).

Пунктом 2 Постанови №622 визначено, що з 1 жовтня 2017 р. пенсії, призначені після набрання чинності Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім пенсій осіб з інвалідністю I і II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу», у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу», а також на посадах та на умовах, передбачених Законами України “Про прокуратуру», “Про судоустрій і статус суддів», виплачуються в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу», поновлюється.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу»:

мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

У силу пункту 3-1 Порядку державні службовці, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу», мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

За приписами пункту 4 Порядку (у редакції, чинній на дату переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII - 30.11.2022) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з пунктом 5 Порядку форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII “Про державну службу».

Оцінка судом обставин справи

Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Суд враховує, що питання наявності у позивача права на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII було предметом судового розгляду у справі №440/1917/23.

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №440/1917/23, залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2024, ОСОБА_1 з 30.11.2022 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII.

Водночас пенсійним органом основний розмір пенсії позивача обчислено у розмірі 0,0000 грн, оскільки не враховано надані ОСОБА_1 разом із заявою від 30.11.2022 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.11.2022 №946, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 29.11.2022 №947, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 29.11.2022 №948, виданих ОСОБА_1 виконавчим комітетом Решетилівської міської ради.

На цій підставі позивач 28.10.2024 звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок (обчислення) пенсії з урахуванням заробітної плати, зазначеної у довідках від 29.11.2022 №№ 946, 947, 948, виданих виконавчим комітетом Решетилівської міської ради Полтавської області.

Предметом спору у справі, що розглядається, є правомірність рішення ГУПФ України в Одеській області від 01.11.2024 №916240129652 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням вищезгаданих довідок.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку рішенню ГУПФ України в Одеській області від 01.11.2024 №916240129652, суд виходить з таких міркувань.

Зі змісту розрахунку стажу ОСОБА_1 суд встановив, що з урахуванням судового рішення у справі №440/1917/23 стаж державної служби склав 30 років 2 місяці 6 днів /а.с. 61/.

Станом на 01.05.2016 стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до посад державної служби становив понад 20 років.

Крім того, на дату набрання чинності Законом №889-VIII позивач перебував на посаді Решетилівського селищного голови, що відповідно до Закону №3723-XII прирівняна до посад державної служби.

Матеріали справи не містять доказів призначення позивачу пенсії державного службовця до 01.05.2016.

08.02.2018 позивач звільнений з посади Решетилівського міського голови у зв'язку з достроковим припиненням повноважень відповідно до пункту 1 частини першої статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування" /а.с. 22/.

Із заявою про призначення (переведення) пенсії за віком відповідно до Закону №3723-XII позивач вперше звернувся 30.11.2022.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позивачем дотримані умови, передбачені пунктом 3-1 Порядку, за яких у нього виникає право на обчислення пенсії відповідно до приписів пункту 4 Порядку.

У силу вищенаведених приписів пункту 4 Порядку пенсія призначається в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постановою №3-1 затверджені форми:

- довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Суд враховує, що позивач разом із заявами від 30.11.2022 та від 28.10.2024 надавав пенсійному органу довідки:

- від 29.11.2022 №948 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) /а.с. 29/;

- від 29.11.2022 №947 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) /а.с. 26-28/;

- від 29.11.2022 №946 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби /а.с. 25/.

Суд зауважує, що вищезазначені довідки складені за формою, затвердженою Постановою №3-1.

Довідка від 29.11.2022 №948 складена з дотримання вимог абзацу другого пункту 4 Порядку - відомості про посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років зазначені станом на листопад 2022 року - місяць звернення із заявою про призначення пенсії.

Довідка від 29.11.2022 №947 складена з дотримання вимог абзацу четвертого пункту 4 Порядку - відомості про складові заробітної плати зазначені за період з 01.05.2016 по 08.02.2018 (з дати набрання чинності Законом №889-VIII до дати звільнення з посади).

Водночас суд зауважує, що у довідці від 29.11.2022 №946 відомості про складові заробітної плати зазначені за січень 2018 року, тоді як відповідно до абзацу шостого пункту 4 Порядку такі відомості мали би бути вказані за жовтень 2022 року, оскільки звернення із заявою про призначення пенсії мало місце 30.11.2022.

Окрім того, суд, виходячи зі змісту абзаців четвертого та шостого пункту 4 Порядку, звертає увагу на те, що ними передбачено альтернативу щодо визначення середньомісячної суми виплат для цілей обчислення (перерахунку) пенсії:

- або шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців /абзац четвертий пункту 4 Порядку/;

- або в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі /абзац шостий пункту 4 Порядку/.

Отож одночасне врахування довідок від 29.11.2022 №№ 946, 947 суперечитиме приписам пункту 4 Порядку.

А оскільки у ході розгляду справи встановлено, що довідка від 29.11.2022 №946 не відповідає вимогам Порядку (додаткові складові заробітної плати вказані станом на січень 2018 року, а не на жовтень 2022 року), суд дійшов висновку, що така довідка не підлягає врахуванню для обчислення пенсії позивачу з 29.11.2022.

Стосовно доводів пенсійного органу щодо зазначення у довідці від 29.11.2022 №948 відомості про розміри посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років станом на грудень 2022 року, тоді як звернення із заявою про призначення пенсії державного службовця мало місце у листопаді 2022 року, суд враховує таке.

Разом із позовною заявою ОСОБА_1 надав копію довідки від 29.11.2022 №948 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої виконавчим комітетом Решетилівської міської ради Полтавської області, у якій зазначені відомості за листопад 2022 року про розмір посадового окладу (15000,00 грн), надбавки за ранг (600,00 грн), надбавки за вислугу років (40%, 6240,00 грн) /а.с. 29/, що не відрізняються від розміру основних складових заробітної плати, вказаних у довідці, наданій пенсійному органу /а.с. 65/.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що пенсійним органом під час обчислення пенсії ОСОБА_1 безпідставно не враховані довідки від 29.11.2022 №947 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та від 29.11.2022 №948 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Крім того, як визначено у частині першій статті 2 КАС України, метою адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Ця мета узгоджується зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац десятий пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 №3-рп/2003).

Зі змісту пункту 49 рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 у справі "Єфименко проти України" можливо дійти висновку про те, що не розглядається у якості ефективного засіб захисту, який: "є залежним від розсуду відповідних органів влади і не є безпосередньо доступним для того, кого він стосується".

Верховний Суд у постанові від 23.12.2021 у справі №480/4737/19 зауважив, що ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має відповідати таким вимогам: забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду; узгоджуватися повною мірою з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом.

За наведених обставин, для належного захисту прав позивача, рішення ГУПФ України в Одеській області від 01.11.2024 №916240129652 належить визнати протиправним та скасувати, зобов'язавши відповідача обчислити (здійснити перерахунок) ОСОБА_1 з 30.11.2022 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в розмірі 60% від заробітку, зазначеного у довідках виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 29.11.2022 №947 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), від 29.11.2022 №948 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Обраний у конкретному випадку спосіб захисту порушеного права позивача відповідає завданням адміністративного судочинства та гарантує ефективне відновлення порушених прав позивача.

До того ж, доцільність обрання такого способу захисту порушеного права у спірних відносинах підтверджена висновком Верховного Суду, наведеним у постанові від 27.01.2023 у справі №340/4184/21.

При цьому, зважаючи на те, що матеріалами справи підтверджено переведення позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ з 30.11.2022, у спірних відносинах немає підстав для зобов'язання ГУПФ України в Одеській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Щодо визначення дати здійснення перерахунку пенсії - 30.11.2022, суд виходить з таких міркувань.

У ході розгляду справи встановлено та не спростовано відповідачем, що позивач разом із заявою про призначення пенсії державного службовця від 30.11.2022 надавав пенсійному органу довідки від 29.11.2022 №№ 946, 947, 948 про складові заробітної плати для обчислення пенсії.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №440/1917/23, залишене без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2024, фактично виконане пенсійним органом 06.08.2024, що підтверджено залученим до матеріалів справи протоколом /а.с. 60/.

У силу положень абзацу п'ятого пункту 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вищезгаданих довідок про складові заробітної плати позивач до пенсійного органу звернувся 28.10.2024, тобто в межах тримісячного строку після виконання рішення суду у справі №440/1917/23.

За обставин безпідставного неврахування пенсійним органом довідок про складові заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця під час переведення позивача на пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ, що фактично мало місце у серпні 2024 року, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 30.11.2022.

Підстав для визнання протиправною бездіяльності ГУПФ України в Одеській області у спірних відносинах немає, оскільки права позивача порушені рішенням від 01.11.2024 №916240129652, а найбільш ефективним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування такого рішення.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 29.11.2022 №946 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби належить відмовити, оскільки у згаданій довідці додаткові складові заробітної плати безпідставно визначені станом на січень 2018 року.

Водночас, за бажання позивача, він має право на отримання від виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби із зазначенням у ній відомостей про додаткові складові заробітної плати за жовтень 2022 року та звернення до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням такої довідки.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ГУПФ України в Одеській області здійснити з 30.11.2022 виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням проведених виплат суд враховує таке.

У спірних відносинах компетентним органом за принципом екстериторіальності для розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії визначено ГУПФ України в Одеській області.

Водночас позивач, як одержувач пенсії, перебуває на обліку в ГУПФ України в Полтавській області.

У силу абзаців першого, третього пункту 4.10 Порядку №22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії, а у разі призначення пенсії за віком автоматично - не пізніше одного місяця з дня надходження повідомлення про обраний особою спосіб виплати пенсії.

Отож особою, відповідальною за виплату позивачу пенсії після її перерахунку з 30.11.2022 на виконання рішення суду у цій справі, буде ГУПФ України в Полтавській області, на обліку в якому позивач перебуває як пенсіонер.

Тому в цій частині позовних вимог належить відмовити.

Зважаючи на встановлені у ході судового розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково.

Розподіл судових витрат

Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1212,00 грн, що зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України /а.с. 41, 42/.

З огляду на приписи підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини першої статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено, що у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028 гривень.

Таким чином, за подання цього позову ОСОБА_1 мав сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн (3028,00 грн х 0,4).

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Разом з цим, як визначено частиною восьмою цієї статті, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

А відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Оскільки передумовою для виникнення цього спору є протиправне рішення ГУПФ України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та спір носив немайновий характер, суд вважає за необхідне стягнути судові витрати позивача зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Надміру сплачений судовий збір може бути повернутий позивачу відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" у разі його звернення до суду з відповідним клопотанням.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.11.2024 №916240129652 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області обчислити (здійснити перерахунок) ОСОБА_1 з 30.11.2022 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в розмірі 60% від заробітку, зазначеного у довідках виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 29.11.2022 №947 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), від 29.11.2022 №948 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 20987385; вул. Канатна, 83, м. Одеса, Одеська область, 65012).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Олександр КУКОБА