Рішення від 05.06.2025 по справі 440/5975/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/5975/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

01 травня 2025 року через систему "Електронний суд" до Полтавського окружного адміністративного суду подана позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), у якій позивач просить:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області, що виявилися у не наданні інформації щодо виплати ОСОБА_2 пенсії та компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Полтавській області надати протягом п'яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду інформацію щодо виплати ОСОБА_2 пенсії та компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на інформаційний запит представника позивача від 31.03.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо надання інформації про нарахування та виплати пенсії та компенсації ОСОБА_2 за період з 01.07.2015 по 01.08.2021 відповідач листом від 29.04.2025 вих. №7459-5799/Ш-02/8-1600/25 повідомив, що інформація про порушене у зверненні питання надіслана листом ОСОБА_1 за адресою листування. Однак, позивачем така інформація не отримана, чим порушено вимоги частини 2 статті 19 Конституції України, частини 2 статті 34 Конституції України щодо права на отримання інформації, статей 18, 19, 20 Закону України "Про звернення громадян" щодо реалізації своїх завдань та функцій, а саме для отримання свого майна, яка складається зі спадщини не отриманої ОСОБА_2 пенсії та компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 травня 2025 року клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задоволено. Звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору у справі №440/5975/25. Прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/5975/25. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

13 травня 2025 року до суду надійшли додаткові пояснення позивача /а.с. 30/, у яких зазначено, що позивач отримала відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.04.2025, у якій відповідач надав інформацію про нарахування пенсії ОСОБА_2 за період з 01.07.2015 по 01.08.2021, але не надав інформацію про виплату та компенсацію пенсії ОСОБА_2 за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

19 травня 2025 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 35-38/, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_2 перебувала на обліку як одержувач пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мала статус внутрішньо переміщеної особи та знаходилась на повному державному утриманні в Ліщинівському психоневрологічному будинку-інтернаті. Виплата пенсії ОСОБА_2 припинена з 01.02.2024 у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис №14 від 08.01.2024. Сума недоотриманої пенсії ОСОБА_2 складає: 2487,24 грн. - пенсія за січень 2024 року; 34495,24 грн. - залишок заборгованості за період з 01.06.2016 по 27.06.2018 по виконанню рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 по справі №440/4591/22. Зазначає, що 31.03.2025 на електронну пошту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та на веб портал Пенсійного фонду України від ОСОБА_3 надійшли звернення, які зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області 31.03.2025 за №5793/С-1600-25 та №5799/Ш-1600-25, щодо виплати коштів за ОСОБА_2 . Дані звернення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянуто відповідно до статті 20 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР "Про звернення громадян". 29.04.2025 Головним управлінням на адресу позивача ОСОБА_1 направлено міжнародним відправленням лист №7457-5793/С-02/8-1600/25, в якому зазначено повну, вичерпну інформацію щодо питання виплати ОСОБА_2 пенсії та компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

Частиною 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) передбачено, що у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Отже, у даній справі, визначеній частиною 1 статті 263 КАС України, заявами по суті справи є позов та відзив, законом не встановлено право позивачу на подання до суду відповіді на відзив.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

31.03.2025 ОСОБА_3 звернувся на електронну пошту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із листом, у якому посилається на статтю 5 Закону України "Про звернення громадян", зазначає, що він є довіреною особою ОСОБА_1 , тому надає запит-звернення вiд ОСОБА_1 за 31.03.2025 та просив прийняти прикрiплене до цього листа звернення -запит вiд ОСОБА_1 /а.с. 40/. Додатком до листа ОСОБА_3 був запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025, у якому позивач просить повідомити:

"1. Коли була виплачена пенсiю+ компенсацію було виплачену ОСОБА_2 , по місяцям, за період з 01.07.2015 по 01.08.2021 року.

2. Коли та як була нарахована та виплачена пенсію+компенсацію ОСОБА_2 , по місяцям, за пepioд з 01.07.2015 по 01.08.2021 року" /зворот а.с. 40/.

Вказані запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025 та супровідний лист ОСОБА_3 зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області за вх.№5793/С-1600-25 від 31.03.2025 /а.с. 40, зворот а.с. 40/.

Також 31.03.2025 ОСОБА_3 направлено на веб портал Пенсійного фонду України заяву (клопотання) /а.с. 43-44/, у якому він посилається на статтю 5 Закону України "Про звернення громадян" та зазначає, що є довіреною особою ОСОБА_1 , тому надає запит-звернення вiд особи ОСОБА_1 за 31.03.2025 та просить прийняти прикрiплений до цього супровiдного листа звернення-запит вiд ОСОБА_1 . Додатком до цього листа ОСОБА_3 є запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025, у якому заявниця просить повідомити:

"1. Коли була виплачена пенсiю+ компенсацію було виплачену ОСОБА_2 , по місяцям, за період з 01.07.2015 по 01.08.2021 року.

2. Коли та як була нарахована та виплачена пенсію+компенсацію ОСОБА_2 , по місяцям, за пepioд з 01.07.2015 по 01.08.2021 року" /зворот а.с. 44/.

Зазначені вище запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025 та супровідний лист ОСОБА_3 зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області за вх.№5799/С-1600-25 від 31.03.2025.

01.04.2025 ОСОБА_3 звернувся на веб портал Пенсійного фонду України зі скаргою ВЕБ-16001-Ф-С-25-059185 /зворот а.с. 45/, до якого додав "доповнення до запиту-звернення від 31.03.2025" ОСОБА_1 від 01.04.2025, у якому зазначено наступне:

"1. Прикріплюю до звернення свідоцтво про спадщину, яка вказує право заявника на отримання рухомого майна, куди входить спадщина не отримана пенсія + компенсація ОСОБА_2 за період з 01.08.2015 по 01.08.2021 року. 2. Запитувач мав право звернутися та отримати відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із запитом на інформацію, вимоги щодо оформлення якого визначені Законом України "Про доступ до публічної інформації" /дивіться затверджено наказ начальника ГУ від 14.11.24 р. №111/" /а.с. 46/.

Це звернення з додатком надійшли до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та були зареєстровані за вх. №5871/Ш-1600-25 від 01.04.2025.

Листом Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 /а.с. 41-42/ ОСОБА_4 повідомлено про те, що звернення ОСОБА_3 від 31.03.2025 (2) на електронну пошту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та на вебпортал Пенсійного фонду України, які зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області 31.03.2025 за №5793/С-1600-25 та №5799/111-1600-25, щодо виплати ОСОБА_1 коштів за ОСОБА_2 , розглянуті. Повідомлено, що ОСОБА_2 , перебувала на обліку як одержувач пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як внутрішньо переміщена особа та знаходилась на повному державному утриманні в Ліщинівському психоневрологічному будинку-інтернаті. Виплата пенсії ОСОБА_2 припинена з 01.02.2024 в зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 по справі №440/4591/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити за період з 01.06.2016 по 27.06.2018 пенсію за віком ОСОБА_2 та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_2 пенсію за періоди з 01.07.2015 по 31.05.2016 в сумі 14938,48 грн. та з 28.06.2018 по 31.07.2021 в сумі 90242,67 грн. Згідно з частиною другою статті 6 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. За повідомленням Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області від 01.04.2024 №04-16-06/3590 виконавчий лист Полтавського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 по справі №440/4591/22 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_2 нарахованої, але не виплаченої пенсії за віком за період з 01.07.2015 по 31.05.2016 в сумі 14938,48 грн. та з 28.06.2018 по 31.07.2021 в сумі 90242,67 грн., а всього - 105181,15 грн., виконаний Державною казначейською службою України 31.03.2024 шляхом перерахування коштів на рахунок стягувача. Також, на виконання рішення суду нараховано доплату пенсії за період з 01.06.2016 по 27.06.2018 в сумі 38985,46 грн. та обліковано в органі Пенсійного фонду України. Нарахована заборгованість підлягала виплаті на умовах Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1165. Виплата коштів, у тому числі нарахованих на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводиться за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів Державного бюджету України на відповідний рік. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2022-2023 рік виділено кошти на фінансове забезпечення виплати недоотриманих сум внутрішньо переміщеним особам за минулий період в межах бюджетних асигнувань. На поточний рахунок одержувачки, відкритий у АТ "Ощадбанк", в 2022-2023 роках перераховано кошти в загальній сумі 4490,22 грн. Станом на день смерті ОСОБА_2 , залишок заборгованості складає 34495,24 грн.

У листі Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 також наведена таблиця нарахування пенсії за період з 01.07.2015 по 31.07.2021 на виконання рішення суду від 15.07.2022 у справі №440/4591/22 у розрізі нарахувань за кожен окремий місяць цього періоду.

Крім того зазначено, що у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , підстави для виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 по справі №440/13835/23, що набрало законної сили 19.06.2024, відсутні.

Вказаний лист надіслано ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується реєстром відправлених листів №129-Г від 29.04.2025 /а.с. 47/.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №7459-5799/Ш-02/8-1600/25 від 29.04.2025 ОСОБА_5 повідомлено про те, що його звернення вiд 31.03.2025 (2) на електронну пошту Головного управлiння Пенсійного фонду України в Полтавськiй областi та на вебпортал Пенсiйного фонду України, якi зареєстрованi в Головному управлiннi Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi 31.03.2025 за №5793/С-1600-25 та №5799/Ш-1600-25 щодо виплати коштiв Стельмаховiй Людмилi Миколаївнi за ОСОБА_2 , розглянутi. Iнформацiя про порушене у зверненнi питання надана ОСОБА_6 особисто окремим листом, направленим на адресу для листування, зазначену у зверненнi /а.с. 45/.

Також листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №7490-5871/Ш-02/8-1600/25 від 29.04.2025 ОСОБА_5 та ОСОБА_4 повідомлено про те, що звернення ОСОБА_3 вiд 01.04.2025 на веб портал Пенсiйного фонду України, яке зареєстровано в Головному управлiннi Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi 01.04.2025 за №5871/Ш-1600-25 щодо виплати коштiв за ОСОБА_2 , розглянуто. Iнформацiя з порушеного у зверненнi питання надана листами Головного управлiння Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi вiд 29.04.2025 №7457-5793/C-02/8-1600/25, №7459-5799/Ш-02/8-1600/25/зворот а.с. 46/.

Вважаючи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області допустило бездіяльність, що полягає у не наданні інформації щодо виплати ОСОБА_2 пенсії та компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021, позивач звернулася до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд дійшов наступних висновків.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян".

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

За змістом статті 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо. Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Відповідно до частин 6, 7 статті 5 Закону України "Про звернення громадян" письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

Як встановлено судом, 31.03.2025 ОСОБА_3 звернувся на електронну пошту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із листом, у якому посилається на статтю 5 Закону України "Про звернення громадян", зазначає, що він є довіреною особою ОСОБА_1 , тому надає запит-звернення вiд ОСОБА_1 за 31.03.2025 та просив прийняти прикрiплене до цього листа звернення -запит вiд ОСОБА_1 /а.с. 40/. Додатком до листа ОСОБА_3 був запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025, у якому позивач просить повідомити:

"1. Коли була виплачена пенсiю+ компенсацію було виплачену ОСОБА_2 , по місяцям, за період з 01.07.2015 по 01.08.2021 року.

2. Коли та як була нарахована та виплачена пенсію+компенсацію ОСОБА_2 , по місяцям, за пepioд з 01.07.2015 по 01.08.2021 року" /зворот а.с. 40/.

Вказані запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025 та супровідний лист ОСОБА_3 зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області за вх.№5793/С-1600-25 від 31.03.2025 /а.с. 40, зворот а.с. 40/.

Також 31.03.2025 ОСОБА_3 направлено на веб портал Пенсійного фонду України заяву (клопотання) /а.с. 43-44/, у якому він посилається на статтю 5 Закону України "Про звернення громадян" та зазначає, що є довіреною особою ОСОБА_1 , тому надає запит-звернення вiд особи ОСОБА_1 за 31.03.2025 та просить прийняти прикрiплений до цього супровiдного листа звернення-запит вiд ОСОБА_1 . Додатком до цього листа ОСОБА_3 є запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025, у якому заявниця просить повідомити:

"1. Коли була виплачена пенсiю+ компенсацію було виплачену ОСОБА_2 , по місяцям, за період з 01.07.2015 по 01.08.2021 року.

2. Коли та як була нарахована та виплачена пенсію+компенсацію ОСОБА_2 , по місяцям, за пepioд з 01.07.2015 по 01.08.2021 року" /зворот а.с. 44/.

Зазначені вище запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025 та супровідний лист ОСОБА_3 зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області за вх.№5799/С-1600-25 від 31.03.2025.

У своїх запитах-зверненнях від 31.03.2025 ОСОБА_1 посилається на Закон України "Про звернення громадян", представник позивача у супровідних листах також посилається на статтю 5 Закону України "Про звернення громадян".

Таким чином, зазначені вище звернення подані до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в порядку Закону України "Про звернення громадян" та оформлені з дотриманням статті 5 Закону України "Про звернення громадян".

Частиною 1 статті 7 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Відповідно до приписів статті 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

За приписами статті 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, медіа, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Згідно зі статтею 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, медіа, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи. У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев'ятого частини першої цієї статті.

Частиною 1 статті 20 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Матеріалами справи підтверджено, що звернення позивача від 31.03.2025 були розглянуті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області та за результатами розгляду цих звернень Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області надано заявниці відповідь листом №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 /а.с. 41-42/, яким ОСОБА_4 повідомлено про те, що звернення ОСОБА_3 від 31.03.2025 (2) на електронну пошту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та на вебпортал Пенсійного фонду України, які зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області 31.03.2025 за №5793/С-1600-25 та №5799/111-1600-25, щодо виплати ОСОБА_1 коштів за ОСОБА_2 , розглянуті. Повідомлено, що ОСОБА_2 , перебувала на обліку як одержувач пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як внутрішньо переміщена особа та знаходилась на повному державному утриманні в Ліщинівському психоневрологічному будинку-інтернаті. Виплата пенсії ОСОБА_2 припинена з 01.02.2024 в зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 по справі №440/4591/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити за період з 01.06.2016 по 27.06.2018 пенсію за віком ОСОБА_2 та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_2 пенсію за періоди з 01.07.2015 по 31.05.2016 в сумі 14938,48 грн. та з 28.06.2018 по 31.07.2021 в сумі 90242,67 грн. Згідно з частиною другою статті 6 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. За повідомленням Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області від 01.04.2024 №04-16-06/3590 виконавчий лист Полтавського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 по справі №440/4591/22 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_2 нарахованої, але не виплаченої пенсії за віком за період з 01.07.2015 по 31.05.2016 в сумі 14938,48 грн. та з 28.06.2018 по 31.07.2021 в сумі 90242,67 грн., а всього - 105181,15 грн., виконаний Державною казначейською службою України 31.03.2024 шляхом перерахування коштів на рахунок стягувача. Також, на виконання рішення суду нараховано доплату пенсії за період з 01.06.2016 по 27.06.2018 в сумі 38985,46 грн. та обліковано в органі Пенсійного фонду України. Нарахована заборгованість підлягала виплаті на умовах Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1165. Виплата коштів, у тому числі нарахованих на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводиться за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів Державного бюджету України на відповідний рік. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2022-2023 рік виділено кошти на фінансове забезпечення виплати недоотриманих сум внутрішньо переміщеним особам за минулий період в межах бюджетних асигнувань. На поточний рахунок одержувачки, відкритий у АТ "Ощадбанк", в 2022-2023 роках перераховано кошти в загальній сумі 4490,22 грн. Станом на день смерті ОСОБА_2 , залишок заборгованості складає 34495,24 грн.

У листі Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 також наведена таблиця нарахування пенсії за період з 01.07.2015 по 31.07.2021 на виконання рішення суду від 15.07.2022 у справі №440/4591/22 у розрізі нарахувань за кожен окремий місяць цього періоду.

Крім того зазначено, що у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , підстави для виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 по справі №440/13835/23, що набрало законної сили 19.06.2024, відсутні.

Отже, відповідач надав заявниці інформацію про розмір нарахованої ОСОБА_2 пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 у справі №440/4591/22 у розрізі кожного окремого місяця за період з 01.07.2025 по 01.08.2021, а у графі "примітка" таблиці, що наведена у листі №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025, також зазначені суми виплат та всі дати, у які здійснені такі виплати нарахованих сум пенсії ОСОБА_2 .

Також відповідач повідомив заявницю про те, що виконавчий лист Полтавського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 по справі №440/4591/22 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_2 нарахованої, але не виплаченої пенсії за віком за період з 01.07.2015 по 31.05.2016 в сумі 14938,48 грн. та з 28.06.2018 по 31.07.2021 в сумі 90242,67 грн., а всього - 105181,15 грн., виконаний Державною казначейською службою України 31.03.2024 шляхом перерахування коштів на рахунок стягувача. Пояснив, що на виконання рішення суду у справі №440/4591/22 нараховано доплату пенсії за період з 01.06.2016 по 27.06.2018 в сумі 38985,46 грн. На поточний рахунок одержувачки, відкритий у АТ "Ощадбанк", в 2022-2023 роках перераховано кошти в загальній сумі 4490,22 грн. Станом на день смерті ОСОБА_2 залишок заборгованості складає 34495,24 грн.

Таким чином, позивачу була надана відповідь на всі поставлені нею у зверненнях від 31.03.2025 питання з приводу нарахування та виплати пенсії за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

Як слідує з матеріалів справи, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 у справі №440/13835/23, що набрало законної сили, 19.06.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 по справі №440/4591/22, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, за весь час затримки виплати по день фактичної виплати пенсії.

Листом Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 заявницю повідомлено, що у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 підстави для виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 по справі №440/13835/23, що набрало законної сили 19.06.2024, відсутні.

Таким чином, позивачу надана відповідь на поставлені нею у зверненнях від 31.03.2025 питання з приводу нарахування та виплати компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

У цій справі позивачем оскаржується бездіяльність відповідача щодо розгляду звернень ОСОБА_1 , тому суд не дає оцінку іншим діям чи бездіяльності Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, в тому числі щодо нарахування компенсації, оскільки такі питання виходять за межі предмету позову у цій справі.

Лист Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025, яким надано відповідь на звернення позивача, був надісланий ОСОБА_1 за зазначеною у її зверненнях адресою: АДРЕСА_1 та отриманий позивачем ОСОБА_1 , що підтверджується реєстром відправлених листів №129-Г від 29.04.2025 /а.с. 47/ та поясненнями самої ОСОБА_1 /а.с. 30/.

Таким чином, звернення позивача були розглянуті і вирішені відповідачем у термін не більше одного місяця від дня їх надходження та позивачу письмово надано відповідь на її звернення по суті всіх питань, поставлених заявницею у зверненнях від 31.03.2025, у строк та в порядку, що визначені Законом України "Про звернення громадян".

Крім того, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №7459-5799/Ш-02/8-1600/25 від 29.04.2025 ОСОБА_5 повідомлено про те, що його звернення вiд 31.03.2025 (2) на електронну пошту Головного управлiння Пенсійного фонду України в Полтавськiй областi та на вебпортал Пенсiйного фонду України, якi зареєстрованi в Головному управлiннi Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi 31.03.2025 за №5793/С-1600-25 та №5799/Ш-1600-25 щодо виплати коштiв Стельмаховiй Людмилi Миколаївнi за ОСОБА_2 , розглянутi. Iнформацiя про порушене у зверненнi питання надана ОСОБА_6 особисто окремим листом, направленим на адресу для листування, зазначену у зверненнi /а.с. 45/, а листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №7490-5871/Ш-02/8-1600/25 від 29.04.2025 ОСОБА_5 та ОСОБА_4 повідомлено про те, що звернення ОСОБА_3 вiд 01.04.2025 на веб портал Пенсiйного фонду України, яке зареєстровано в Головному управлiннi Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi 01.04.2025 за №5871/Ш-1600-25 щодо виплати коштiв за ОСОБА_2 , розглянуто. Iнформацiя з порушеного у зверненнi питання надана листами Головного управлiння Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi вiд 29.04.2025 №7457-5793/C-02/8-1600/25, №7459-5799/Ш-02/8-1600/25/зворот а.с. 46/.

Отже, у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією, Законом України "Про звернення громадян" та своєчасно.

Позивач скористалася правом на звернення до адміністративного суду, заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги розглянуті судом по суті. Проте, враховуючи обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, підстави для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 відсутні.

При прийнятті рішення у даній справі суд також врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), “Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та “Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 229, 243-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич