Ухвала від 05.06.2025 по справі 693/811/25

Справа№ 693/811/25

1-кс/693/125/25

УХВАЛА

Іменем України

05.06.2025 м. Жашків

Слідчий суддя Жашківського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Жашків внесене у кримінальному провадженні № 42025252100000040 від 23.05.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, старшим дізнавачем СД ВП №1 Уманського РУПГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 та погоджене начальником Жашківського відділу Уманської окружної прокуратури ОСОБА_4 , клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

23.04.2025 до слідчого судді Жашківського районного суду Черкаської області надійшло клопотання дізнавача СД ВП №1 Уманського РУПГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42025252100000040 від 23.05.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, яке погоджене начальником Жашківського відділу Уманської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів.

Дізнавач сектору дізнання просить надати дозвіл старшому дізнавачу СД ВП №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , начальнику СД ВП №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_5 та дізнавачу СД ВП №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_6 - на тимчасовий доступ до документів, а саме оригіналів особової справи ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо призначення та виплати йому усіх видів державної соціальної допомоги, зокрема, допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення матеріалів даної особової справи у оригіналах.

Обґрунтовуючи клопотання, дізнавач зазначає, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 , будучи отримувачем допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, а також будучи поінформованим про відсутність підстав для отримання зазначеної допомоги особами, які мають у власності житлове приміщення/ частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, та про умови отримання вищевказаної допомоги, після набуття у власність житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі свідоцтва про право на спадщину від 07.10.2023 № 717, тобто після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, всупереч п. 9 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332, не поінформував про це орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг, тим самим застосував пасивний обман, оскільки за наявності обов'язку повідомити про вказану обставину приховав її, внаслідок чого протиправно заволодів бюджетними коштами.

Під час досудового розслідування встановлено, що у жовтні 2022 року ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 після переїзду до с. Конельська Попівка Жашківської ОТГ Уманського р-ну Черкаської обл., звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи та отримав статус внутрішньо переміщеної особи.

Згідно із інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 26.05.2025 за №428627186 ОСОБА_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 - 07.10.2023 на підставі свідоцтва про спадщину, серія та номер: 717, виданого 07.10.2023 отримав у приватну власність закінчений будівництвом об'єкт - житловий будинок, загальною площею 69,2 кв.м., що розташовується за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» далі (Закон) - факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону - для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративну процедуру".

Наявність статусу внутрішньо переміщеної особи надає право на отримання відповідної грошової допомоги, що врегульовано «Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 20.03.2022 за № 332.

Зокрема, ч. 4 даного Порядку визначено, що для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 (далі - заява). Така заява подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Також, уповноважена особа виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери приймає заяву з необхідними документами та/або відомостями (формує заяву, роздруковує, надає заявнику для підписання, сканує підписану заяву з необхідними документами та/або відомостями та реєструє) та формує електронну справу і не пізніше наступного робочого дня надсилає електронну справу відповідному органу соціального захисту населення з дотриманням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах».

Згідно із Наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 №345 від 19.09.2006 року «Про затвердження Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги»: відповідно до:

- розділу 1.4. - особові справи і документи заявників та отримувачів соціальної допомоги передаються з підрозділу до підрозділу Управління (від спеціаліста до спеціаліста) відповідно до Реєстру передання особових справ (далі - Реєстр) (додаток 1);

- розділу 10, справи отримувачів соціальної допомоги зберігаються в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_6 та є володільцем вказаних документів.

Крім того, оригінали вищезазначених документів неможливо отримати в інший спосіб ніж через тимчасовий доступ до них, оскільки відповідно до статей 19, 32 Конституції України, статей 6, 14 Закону України «Про захист персональних даних», добровільна видача їх керівником ІНФОРМАЦІЯ_2 була б порушенням наданих йому повноважень, що могло б стати підставою для застосування до нього заходів відповідальності.

ІНФОРМАЦІЯ_7 , які внаслідок недостатньої матеріальної забезпеченості потребують допомоги та соціальної підтримки з боку держави.

В управлінні функціонує 7 відділів та 1 сектор:

• відділ бухгалтерського обліку;

• відділ з питань призначення та виплати державних соціальних допомог;

• відділ соціальної підтримки пільгових категорій громадян, осіб з інвалідністю, сім'ї та координації надання соціальних послуг;

• ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

• ІНФОРМАЦІЯ_9 ;

• Монастирищенський відділ;

• Христинівський відділ;

• сектор контролю за наданням соціальної підтримки та нагляду за правильністю призначення (перерахунку) та виплати пенсій.

Зокрема, згідно із отриманими із ІНФОРМАЦІЯ_3 відомостями, ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_3 ) подано заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеними особами 17.10.2022. Відповідно до поданої заяви та пакету документів, сформована електронна справа та передана на нарахування до ІНФОРМАЦІЯ_10 для нарахування даної допомоги. Наразі, справа з паперовими документами перебуває на зберіганні у ІНФОРМАЦІЯ_11 .

З урахуванням викладеного для забезпечення повноти, всебічності та неупередженості кримінального провадження, на даному етапі досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до матеріалів особової справи отримувача допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи, а саме ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса фактичного місця перебування після переміщення: АДРЕСА_2 , яка знаходиться в ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .

Вищевказані документи та відомості можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні, оскільки містять фактичні дані, які прямо чи непрямо підтверджують наявність чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні. На підставі вказаних відомостей в подальшому досудовим розслідуванням можуть бути здобуті й інші фактичні дані, що створить можливість для суб'єктів оцінки доказів здійснити її з точки зору достатності та взаємозв'язку. Вищевказані документи самі по собі та в сукупності з іншими речами та документами мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, без отримання яких неможливо всебічно та повно дослідити всі обставини кримінального провадження, надати їм належну правову оцінку та досягти дієвості цього провадження.

У зв'язку з вищевказаним необхідно отримати дозвіл на тимчасовий доступ до документів що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 та витребувати оригінали матеріалів особової справи ОСОБА_7 , щодо призначення та виплати йому усіх видів державної соціальної допомоги.

Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно із ч. 1 ст. 160 КПК України: сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Згідно з ч. 2 ст. 163 КПК України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Враховуючи викладене розгляд клопотання необхідно проводити без виклику представника ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 .

У судове засіданні старший дізнавач СД ВП №1 Уманського РУПГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 не з'явився, надав слідчому судді заяву про розгляд клопотання без його участі та просив клопотання задовольнити.

У відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалось.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що дане клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню, його розгляд слід проводити без виклику володільців документів.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.

Згідно з ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно з ч. ч. 5, 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, яка містить комерційну таємницю.

Слідчим суддею встановлено, що сектором дізнання ВП № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42025252100000040 від 23.05.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.

Так, дізнавач сектору дізнання, звертаючись з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, відповідно до вимог п. 1 ч. 5 ст. 163 КПК України, довів, що речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .

Таким чином, клопотання подано щодо документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, начальник сектору дізнання у своєму клопотанні довів наявність достатніх підстав вважати, що документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також довела можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст.131, 159, 160,162 163, 164, 165 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого дізнавача СД ВП №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , яке погоджене начальником Жашківського відділу Уманської окружної прокуратури ОСОБА_4 , клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів,, про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні за № 42025252100000040 від 23.05.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, - задовольнити.

Надати дозвіл старшому дізнавачу СД ВП №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , начальнику СД ВП №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_5 та дізнавачу СД ВП №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_6 - на тимчасовий доступ до документів, а саме оригіналів особової справи ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо призначення та виплати йому усіх видів державної соціальної допомоги, зокрема, допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення матеріалів даної особової справи у оригіналах.

Зобов'язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , надати доступ до зазначеної інформації та документів, з можливістю ознайомитися з ними, провести вилучення їх в оригіналах.

Строк дії цієї ухвали не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали.

Відповідно до ч. 4 ст. 165 КПК України на вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1