Рішення від 06.06.2025 по справі 640/33134/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2025 р. № 640/33134/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В., розглянув у порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін, адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до Головного управління ДПС у м. Києві, вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116, вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26.04.2019 року № 0154571-1310-2653,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у місті Києві з вимогою про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0154571-1310-2653 від 26.04.2019.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що контролюючим органом протиправно визначено стосовно нього податкового зобов'язання з транспортного податку на підставі розрахунку Мінекономрозвитку, оскільки у цьому розрахунку йде мова про інший автомобіль. У позивача у власності є автомобіль BENTLEY BENTAYGA, 2017 року випуску, об'єм двигуна 3996 куб.см., р.н. НОМЕР_1 , автоматична коробка передач, дизель, перша реєстрація 13.07.2017. Натомість, у переліку Мінекономрозвитку зазначений автомобіль з відмінними від автомобіля позивача характеристиками, а саме двигуном 4,0 л. У контролюючого органу немає повноважень встановлювати приблизного (заокруглого) показника об'єму циліндрів двигунів автомобілів, які визначені в переліку Мінекономрозвитку. В цьому випадку, довільне тлумачення фіскальним органом положень нормативного акту є неприпустимим, оскільки адаптація встановлених законодавцем правил під певні, вигідні контролюючому органу у визначений проміжок часу обставини, ризикую призвести всю законодавчу та правозастосовну систему країни до явного хаотичного стану. У відповідача були відсутні підстави для додаткового трактування критеріїв необхідних для визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, оскільки щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщує Перелік автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року, який містить такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального. Оскільки, у цьому переліку автомобілів, які підлягають оподаткування транспортним податком у 2019 році автомобіль BENTLEY BENTAYGA з об'ємом двигуна 3956 куб.см відсутній, то транспортний засіб позивач не може вважатися об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що законодавцем визначено вичерпний перелік критеріїв віднесення автомобіля до об'єкту оподаткування транспортним податком: з року випуску якого минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість становить 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового року. При цьому, зазначені умови мають виконуватися одночасно. В той же час, ПК України не передбачено інших критерії для віднесення автомобіля до об'єкту оподаткування транспортним податком. Об'єм циліндрів двигуна впливає на критерій середньоринкової вартості автомобіля, яка визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою затверджено Кабінетом Міністрів України. Відповідно до цієї методики, ідентифікації колісних транспортних засобів здійснюється відповідно до Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, згідно якої робочий об'єм двигуна - сума робочих об'ємів циліндрів двигуна з кривошипно-шатуним механізмом, які витісняються поршнями під час їхнього руху від крайнього верхнього до крайнього нижнього положень. Робочі об'єми двигунів інших конструкцій визначаються спеціальними розрахунками чи експериментальними методами. Мінекономіки розраховує середньоринкову вартість легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком на підставі наданої ДП «Держзовнішінформ» інформації про ціни нового автомобіля із визначенням показника об'єму циліндрів двигуна в куб.см. Або літрах із заокругленням до найближчого цілого числа із застосуванням порівняльного підходу, що ґрунтується на аналізі цін ідентичних або аналогічних транспортних засобів.

Суд розглянув справу 06.06.2025 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проживає в місті Києві.

13.07.2017 ОСОБА_1 зареєстрував за собою право власності на автомобіль BENTLEY BENTAYGA, 2017 року випуску, об'єм двигуна 3996 куб.см., р.н. НОМЕР_1 .

26.04.2019 ГУ ДФС у місті Києві винесло податкове повідомлення-рішення №0154571-1310-2653 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання з транспортного податку за 2018 рік в сумі 25000 гривень.

Зазначену суму ОСОБА_1 сплачено до місцевого бюджету.

Відповідно до п.267.1.1. ст.267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Відповідно до п. 267.2.1 ст. 267 ПК України, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Відповідно до інформації, яка оприлюднена на офіційному сайті Мінекономрозвитку: http://www.me.gov.ua/ автомобіль AUDI Q7, 2016 р.в., двигун 4,0, дизель, оподатковуються до 5 років.

Ставка податку визначена п.267.4 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль.

За таких обставин, автомобіль позивача є об'єктом оподаткування та за нього необхідно сплачувати транспортний податок.

Щодо аргументів позивача про невідповідність об'єму двигуна у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу (3996 куб.см.) з зазначеним у переліку - 4,0, то суд у цьому випадку враховую правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 20.06.2022 у справі №826/15940/18, відповідно до якої, Перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у відповідному році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному вебсайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, тобто Мінекономрозвитку.

Об'єм двигуна у сукупності елементів, які впливають на вартість автомобіля як об'єкта оподаткування, застосовується у Методиці як економічна характеристика автомобіля, а не суто технічний його показник. Тому очевидним є, що при віднесенні певної моделі до визначених Мінекономрозвитку об'єктів для оподаткування транспортним податком виправданим є застосування загальноприйнятого позначення об'єму двигуна у літрах, а не його детальних технічних характеристик у кубічних сантиметрах, оскільки цього достатньо для ідентифікації автомобіля. Такий підхід є цілком достатнім та зрозумілим для застосування податковими органами, він повністю відображає економічні характеристики автомобіля і відхилення на декілька тисячних від застосованого Мінекономрозвитку показника в літрах об'єму двигуна не вказує на те, що відповідний автомобіль не є об'єктом оподаткування, оскільки це не впливає на його середньоринкову вартість.

Судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про правомірність нарахування в 2016, 2017 р.р. грошового зобов'язання з транспортного податку, оскільки належний позивачу автомобіль міститься в Переліку легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у відповідному році. Судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду відступає від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 5 листопада 2018 року у справі №822/2687/17.

Відповідно до п.267.6.2 ПК України щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач правильно визначив об'єкт оподаткування, період за яких нараховуються транспортний податок та ставку податку.

Податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у місті Києві від 26.04.2019 №0154571-1310-2653 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання з транспортного податку за 2019 рік в сумі 25000 гривень, прийнято правомірно, підстав для його скасування не вбачається.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 ) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116 44116011) відмовити повністю.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 06.06.2025