Рішення від 22.05.2025 по справі 400/2226/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2025 р. № 400/2226/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засідання Тарнавської О.О., представника позивача Лопатіної Н.О., представника відповідача Рядінського О.І., за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" до Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення від 18.10.2024 № 19, рішення від 19.12.2024 № 12, зобов'язання вчинити певні дії, за участю третьої особи - фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Миколаївобленерго» (далі - Товариство або позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, що містить вимоги:

визнати протиправним та скасувати рішення 39 позачергової сесії 8 скликання Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (далі - Рада бо відповідач) від 18.10.2024 № 19;

визнати протиправним та скасувати рішення 42 позачергової сесії 8 скликання Ради від 19.12.2024 № 12;

зобов'язати Раду прийняти рішення за клопотанням Товариства віл 16.10.2024 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії, а саме опори ПЛ - 10кВ, - 3 одиниці, орієнтовною площею 14 кв.м., орієнтовне місце розташування АДРЕСА_1 .

Третьою особою у позові вказана фізична особа - підприємець ОСОБА_1 .

На обґрунтування позовних вимог Товариство, зокрема, вказало, що рішення Ради не відповідають нормам Земельного кодексу України і порушують права та інтереси як позивача як ОСР (оператор систем розподілу у термінології Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310).

Відповідач позов не визнав з підстав, що викладені у відзиві.

Позивач подав відповідь на відзив; правом подати заперечення Рада не скористалася.

Третя особа правом подати пояснення та правом участі у розгляді справи не скористалася.

В судовому засіданні представник Товариства вимоги позову підтримала, представник Ради просив у задоволенні позову відмовити.

Як встановлено судом, у липні 2024 року ФОП ОСОБА_1 (яка є власником об'єкта нежитлової нерухомості - магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 ) звернулася до позивача із «Заявою про приєднання електроустановки певної потужності» (арк. 11-12, 14).

01.08.2024 Товариство видало ФОП ОСОБА_1 «Технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок» (арк. 17-18) та «Технічні вимоги до проекту зовнішнього електрозабезпечення об'єкту замовника» (арк. 19-20).

10.09.2024 Товариство звернулося до Ради з клопотанням (вих. № 01/01-27-4577, арк. 21) такого змісту:

«З метою оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під об'єктами АТ «Миколаївобленерго» просимо надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення в оренду земельної ділянки для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії, а саме опори СВ 105-5 - 4 од., орієнтовною площею 30 кв.м., орієнтовне місце розташування АДРЕСА_1 .

Також просимо встановити розмір орендної плати за використання земельних ділянок для розміщення, будівництва, експлуатації, обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки, та встановити строк оренди 49 років».

До клопотання від 10.09.2024 були додані: витяг із статуту Товариства, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.

16.10.2024 Товариство звернулося до Ради з клопотанням (вих. № 01/01-27-5247, арк. 22). Відмінність цього клопотання від клопотання від 10.09.2024 полягає у: назві споруд - «опори ПЛ-10 кВ - 3 од.» замість «опори СВ 105-5 - 4 од.» та у орієнтовній площі - « 14 кв.м.» замість 30 «кв.м.».

18.10.2024 Рада прийняла рішення № 19 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою» (далі - Рішення 1, арк. 22, зв.). У пункті 1 Рішення 1 вказана орієнтовна площа - 0,0014 га (14 м2). Отже, Рішення 1 відповідач прийняв за результатами розгляду клопотання від 16.10.2024.

Підстава для відмови, згідно з преамбулою Рішення 1, - підпункт ґ підпункту 2 пункту 27 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України.

13.11.2024 Товариство звернулося до Ради з листом (вих. № 01/01-27-5849, арк. 23), в якому вказало відповідачу на безпідставність Рішення 1, та просило повторно задовольнити клопотання про надання відповідного дозволу. До цього листа були додані ті ж додатки, що й до попередніх клопотань.

19.12.2024 Рада прийняла рішення № 12 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки» (далі - Рішення 2, арк. 24). Фактичною підставою для відмови у пункті 1 Рішення 2 вказано: «… бажана земельна ділянка в поданому викопіюванні не зареєстрована в комунальну власність Веснянської сільської ради …». Правова підстава для відмови у Рішенні 2 не зазначена.

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Пункт 27 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України (в редакції, що була чинною 18.10.2024) містить особливості регулювання земельних відносин під час дії воєнного стану.

Так, у підпункті ґ підпункту 2 пункту 27 вказано:

ґ) формування земельної ділянки з метою передачі її в оренду здійснюється без внесення відомостей про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру (державної реєстрації) та присвоєння їй кадастрового номера, на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, яка розробляється за рішенням органу, уповноваженого передавати земельну ділянку в оренду, та затверджується таким органом. Така технічна документація включає лише:

пояснювальну записку;

матеріали топографо-геодезичних вишукувань;

відомості про обчислення площі земельної ділянки;

кадастровий план земельної ділянки;

перелік обмежень у використанні земельної ділянки;

відомості про встановлені межові знаки.

Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, яка розробляється відповідно до цього підпункту, не може передбачати поділ, об'єднання земельних ділянок.

Відповідність технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, складеної в електронній формі, положенням нормативно-технічних документів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується кваліфікованим електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою, з використанням кваліфікованої електронної позначки часу, а складеної у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою.

Тимчасове зберігання технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, складеної у паперовій та електронній формах, разом із рішенням про її затвердження у період воєнного стану забезпечує орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, який її затвердив, з наступною передачею до Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель. Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, складена в електронній формі, протягом п'яти днів після її затвердження направляється органом, який її затвердив, електронною поштою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (або до визначеного ним територіального органу, державного підприємства, що належить до сфери його управління).

Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, розроблена відповідно до підпункту 2 цього пункту, є додатком до договору оренди землі.

Земельна ділянка, формування якої здійснювалося з метою передачі в оренду відповідно до підпункту 2 цього пункту, вважається сформованою з моменту укладення договору її оренди і припиняє бути об'єктом цивільних прав з моменту припинення договору її оренди, для укладення якого така земельна ділянка була сформована.

У рішенні про передачу в оренду земельної ділянки, сформованої відповідно до підпункту 2 цього пункту, та договорі її оренди не зазначаються відомості про кадастровий номер земельної ділянки.

При цьому, у підпункті 2 (частиною якого є підпункт ґ) пункту 27 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України йдеться про: 1) земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності (крім тих, що перебувають у постійному користуванні осіб, які не належать до державних, комунальних підприємств, установ, організацій), 2) земельні ділянки, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства; 3) нерозподілені та невитребувані земельні ділянки і земельні частки (паї), якщо ці ділянки (земельні частки/паї) передаються в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У клопотанні від 16.10.2024 Товариство не зазначило про намір орендувати земельну ділянку для цієї мети.

Отже, Рішення 1 є безпідставним.

Як вказано вище, у Рішенні 2 взагалі відсутнє правове обґрунтування для відмови.

Відповідно до частин першої, другої статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

У частині першій статті 122 Земельного кодексу України вказано, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Село Половинки входить до Веснянської сільської об'єднаної територіальної громади.

Згідно з частиною другою статті 83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають:

а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;

б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування;

в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлений статтею 123 Земельного кодексу України.

У частині першій вказано, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі:

проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) та/або надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

технічних документацій із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок у разі поділу та/або об'єднання земельних ділянок.

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Відповідно до частини другої, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за документацією із землеустрою, звертається із заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У заяві зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До заяви додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономній Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає заяву і дає дозвіл на розроблення документації із землеустрою або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина треия).

Текст Рішення 2 не містить інформації про існування обставин, які, відповідно до частини третьої статті 123 Земельного кодексу України, можуть бути підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Суд відхилив доводи Ради, що викладені у відзиві на позовну заяву, оскільки ці доводи, по-перше, не доводять правомірність Рішень (не пов'язані із мотивами, з яких Рада не задовольнила клопотання Товариства), а, по-друге, не стосуються суті клопотання, з яким позивач звернувся до відповідача.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про протиправність Рішення 1 та Рішення 2 та про зобов'язання відповідача прийняти рішення за клопотанням позивача від 16.10.2024.

Судові витрати (сплачена позивачем сума судового збору), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" до Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення 39 позачергової сесії 8 скликання Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області від 18.10.2024 № 19 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок».

3. Визнати протиправним та скасувати рішення 42 позачергової сесії 8 скликання Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області від 19.12.2024 № 12 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок».

4. Зобов'язати Веснянську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області прийняти рішення за клопотанням Акціонерного товариства «Миколаївобленерго» від 16.10.2024 № 01/01-27-5247 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення в оренду земельної ділянки для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії, а саме опори ПЛ-10 кВ - 3 одиниці, орієнтовною площею 14 кв.м., орієнтовне місце розташування вул. Одеське шосе, 5, с. Половинки, Миколаївського району, Миколаївської області.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (вул. Центральна, 6, с-ще Весняне, Миколаївський р-н, Миколаївська обл., 57134, ідентифікаційний код: 20883438) на користь Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" (вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017, ідентифікаційний код: 23399393) судові витрати в розмірі 2 422,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Птичкіна

Дата складання повного тексту рішення - 06.06.2025.