Рішення від 06.06.2025 по справі 400/535/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2025 р. № 400/535/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ТНС ПІВДНЯ", вул. Новозаводська, 7А/1,м. Миколаїв,54056,вул. Новозаводська, 7А/1,м. Миколаїв,54056

до відповідачаГоловного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, просп. Центральний, 288,м. Миколаїв,54003,

провизнання протиправним та скасування рішення №000001 від 08.01.2025,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ТОВ « ТНС ПІВДНЯ» звернувся до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення від 08.01.2025 № 000001 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що спірне рішення є протиправним, оскільки відповідач провів перевірку дотримання позивачем законодавства про рекламу у період заборони проведення планових і позапланових заходів державного нагляду, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану»;

при проведені перевірки позивачу не було вручено посвідчення (направлення) на перевірку, не було складено акт перевірки, чим порушено вимоги Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закон № 877-V);

у спірному рішенні не зазначено суть порушення, яке стало підставою для притягнення позивача до відповідальності.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач, як територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів відповідно до Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, затвердженого наказом Держпродслужби від 24.02.2020 № 158, здійснюють контроль за дотриманням вимог Закону України « Про рекламу», приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, ст. 26 Закону України «Про рекламу» надано право відповідачу здійснювати контроль за дотриманням законодавства про рекламу. Співробітником відповідача встановлено факт порушення позивачем п.8 ч.2 ст.22 Закону України « Про рекламу», тому спірна постанова прийнята законно й обґрунтовано та скасуванню не підлягає.

У відповіді на відзив позивач підтримав позовні вимоги та зазначив, що відповідачем не було дотримано вимог Закону № 877-V при прийняті спірного рішення, тому воно є протиправним і підлягає скасуванню.

Справа розглядається в порядку ст.262КАС України без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

18.12.2024 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області було надіслано позивачу повідомлення , в якому зазначено, що 17.12.2024 шляхом здійснення фотофіксації співробітниками Головного управління, встановлено факт наявності зовнішньої реклами, розміщеної на паркані біля магазину «Новий формат», який знаходиться за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 93.

Суб'єктом реклами є Товариство з обмеженою відповідальністю «ТНС Півдня». На рекламному банері жовтого кольору зображені пляшки з: Віскі Gameson 1,0л; Напоєм на основі вина Fragolino Blanko Fiorelli, 0,75 л; Текілою Olmeca Silver 0,75л. Верхній край банеру, виконаний в білому кольорі, відведений для назви магазину «Новий формат», в якому реалізується рекламована продукція. З правого боку банеру у вертикальному положенні, на жовтому фоні, чорними літерами розміщена фраза «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я». Нанесенням такого текстового напису рекламодавець підтвердив той факт, що на банері розміщені саме алкогольні напої.

Відповідно до ч. 7 ст. 22 Закону України «Про рекламу», реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, повинна супроводжуватися текстом попередження такого змісту: "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим. Текст попередження в рекламі у друкованих медіа розміщується горизонтально, внизу рекламного зображення.

Отже, на зазначеному рекламному банері зображені алкогольні напої, що порушує п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про рекламу».

Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про рекламу», реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється засобами зовнішньої реклами.

Також на рекламному банері вказані знижки на рекламовані товари: Віскі Gameson 1,0л -26%; Напій на основі вина Fragolino Blanko Fiorelli, 0,75 л - 27%; Текіла Olmeca Silver 0,75л -23%. без відомостей про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, що порушує ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу».

Відповідно до ч.4 ст.8 Закону України «Про рекламу», реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки.

В аудіальних медіа така реклама повинна містити зазначення джерела інформації, з якого можна дізнатися про умови надання знижок або проведення розпродажу.

Стосовно порушення законодавства про рекламу складено Протокол №000053 від 18.12.2024, запропоновано надати документи до 06.01.2025 та запрошено позивача на розгляд справи, який відбудеться 08.01.2025 о 10.00 год.

08.01.2025 відповідач прийняв рішення № 000001 про накладення штрафу на позивача за порушення законодавства про рекламу ,оскільки на рекламному банері на паркані біля магазину НОВМЙ ФОРМАТ міститься зображення алкогольних напоїв, відсутні відомості про дату початку та закінчення дії знижки ціни на товар, чим порушено вимоги п.8 ч.2 ст.22 та ч.4 ст.8 Закону України « Про рекламу» . Відповідно до частини сьомої статті 27 Закону України «Про рекламу» накладено на рекламодавця- позивача штраф у розмірі 5083,00 гривні.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про рекламу» цей Закон регулює відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України.

Абзацами першим і другим частини першої статті 26 Закону України «Про рекламу» встановлено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами (у тому числі щодо спорудження житлового будинку), а також щодо виконання вимог частини десятої статті 8 цього Закону, крім випадків, якщо зазначена реклама є рекламою азартних ігор та організаторів азартних ігор.

Згідно з частиною другою статті 26 Закону України «Про рекламу» на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, за фактом виявлення такими органами порушення або в ході розгляду повідомлення (звернення, скарги, заяви тощо) третіх осіб про порушення вимог законодавства про рекламу рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та аудіозаписи, а також іншу інформацію, що стосуються виявленого порушення чи повідомлення про нього та необхідні для здійснення такими органами повноважень щодо державного контролю.

Крім того, відповідний орган державної влади має право:

вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства;

вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю;

надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень;

приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження;

приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.

Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2016 № 667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику, зокрема у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.

Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження (підпункт 9 пункту 4 вищенаведеного Положення).

Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи (абзац перший пункту 7 вищенаведеного Положення).

Згідно з абзацом першим пункту 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (нова редакція), затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 158, Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

Таким чином, до повноважень відповідача, як територіального органу Держпродспоживслужби, належить здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами.

Відповідно до преамбули Закону № 877-V цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища (абзац другий статті 1 Закону № 877-V).

Згідно зі статті 2 Закону № 877-V дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні), контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного нагляду на ринках фінансових послуг, державного регулювання та нагляду за діяльністю на ринках капіталу та організованих товарних ринках, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) у сфері медіа, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, під час рейдових перевірок (перевірок на дорозі), що проводяться з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", державного нагляду за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії, державного нагляду (контролю) у сфері безпеки торговельного мореплавства і судноплавства на внутрішніх водних шляхах (у частині нагляду (контролю) за суднами), державного контролю за дотриманням вимог законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.

Закон України «Про рекламу» не містить правових норм, що встановлюють спосіб, порядок та форми здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про рекламу.

Отже, діяльність відповідача з контролю за додержанням законодавства про рекламу є видом державного нагляду (контролю), на яку поширюється дія Закону № 877-V.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 23.09.2021 у справі № 826/24133/15 і від 22.06.2022 у справі № 810/3148/17.

За таких обставин суд відхилив як необґрунтоване твердження відповідача про те, що на спірні правовідносини не поширюється дія Закону № 877-V.

Абзацом сьомим статті 1 Закону № 877-V встановлено, що спосіб здійснення державного нагляду (контролю) процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Згідно з абзацом третім статті 1 Закону № 877-V заходи державного нагляду (контролю) планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Пунктом 1 Постанови № 303 постановлено припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Законом України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Згідно з пунктом 2 Постанови № 303 за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжувався неодноразово та триває й наразі.

Отже, воєнний стан в Україні діє і в цей період відповідно до Постанови № 303 припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю), зокрема здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами. Вказані позапланові заходи державного нагляду (контролю) можуть бути здійсненні на підставі рішення Держпродспоживслужби, як центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері.

Суд встановив, що 17.12.2024 посадові особи відповідача здійснили фотофіксацію зовнішньої реклами, розміщеної на паркані біля магазину «Новий формат», який знаходиться за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 93.

У повідомленні відповідача від 18.12.2024 № 14.5.4-2-09/8237-24 та в його рішенні від 08.01.2025 № 000001 не вказано підстави проведення 17.12.2024 відповідного заходу державного контролю (нагляду).

У відзиві відповідач не заперечив той факт, що захід контролю був проведений за відсутності рішення Держпродспоживслужби.

Вищенаведене у сукупності свідчить про те, що відповідач допустив процедурні порушення під час здійснення заходу державного контролю, які за своєю суттю не можна вважати формальними.

Законодавчо закріплена процедура прийняття рішень суб'єктами публічного права має на меті створення гарантій для суб'єкта приватного права та встановлення меж реалізації повноважень органами публічної влади і, в разі її неналежного дотримання, дає підстави для оскарження до суду таких рішень (дій) особою, чиї інтереси вони зачіпають. Установлена законом процедура є важливою гарантією недопущення зловживань з боку суб'єктів владних повноважень під час прийняття рішень та вчинення дій, яка повинна забезпечувати, передусім, справедливе ставлення до особи, а також дотримання загального принципу юридичної визначеності, складовою якого є принцип легітимних очікувань.

Такі висновки містяться, зокрема, у постановах Верховного Суду від 01.11.2022 у справі № 640/6452/19 та від 06.11.2024 у справі № 520/9243/22.

Таким чином, відповідач не довів дотримання ним вищезазначених вимог Закону №877-V та Постанови № 303, а тому проведений ним контрольний захід не є правомірним, у зв'язку з чим рішення, прийняті за результатом такого заходу, є протиправними і підлягають скасуванню.

Відповідач всупереч ст.77 КАС України не довів суду , що діяв правомірно, тому позов належить задовольнити

Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України належить стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити .

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області від 08.01.2025 № 000001 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (пр-т Центральний, 288, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54003; код ЄДРПОУ 40327023) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТНС ПІВДНЯ» (вул. Новозаводська, 7А/1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54028; код ЄДРПОУ 44734335) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн., сплачений платіжною інструкцією №1010 від 16.01.2025.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко