06 червня 2025 рокум. Ужгород№ 260/4009/25
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Плеханової З.Б. розглянувши клопотання представника третьої особи Управління СБУ в Закарпатській області адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради, Ужгородського міського голови Андріїв Богдана Євстафійовича про визнання протиправним та скасування розпорядження
22 травня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ужгородської міської ради, Ужгородського міського голови Андріїв Богдана Євстафійовича про визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови.
26 травня 2025 року ухвалою ЗОАС відкрито загальне позовне провадження у даній справі.2. Призначено підготовче судове засідання на 24 червня 2025 на 13-30 годину засідання відбудеться за адресою: 88017, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Б.Хмельницького, буд. 21.3. Залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог:- Управління Служби безпеки України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20001562)., який зобовязати надати лист від 28.03.2025 року № 58/26-2110дск.4.Зобов'язано відповідачів надати суду в термін 7 днів: всі матеріали, на підставі яких винесено оскаржуване Розпорядження, особову справу ОСОБА_1 .5. Запропоновано відповідачам надати відзив на позов та докази, які в нього є в термін протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
30 травня 2025 року представником Ужгородської міської ради суду надано належним чином завірену копію особової справи позивача на 62 аркушах.
05 червня 2025 року до суду від начальника Управління Служби безпеки України в Закарпатській області надійшов лист "Про надання матеріалів" з додатком - листом від 28.03.2025 року № 58/26-2110дск.( для службового користування), який витребовував суд. та вказано, що відповідно до Типової інструкції про порядок ведення, обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації , що містять службову інформацію, затв. ПКМУ від 19.10.2016 року № 736 копіюванню не підлягає.
05 червня 2025 року від представником третьої особи-Управління Служби безпеки України в Закарпатській області надійшло клопотання про розгляд справи в закритому судовому засіданні, яке обгрунтоване тим , що лист від 28.03.2025 року № 58/26-2110дск. містить інформацію грифом обмеження доступу "Для службового користування", тобто інформацію, що охороняється законом( у контексті положень ч.8 ст. 10 КАСУ). У відповідності до п. 85 Типової інструкції про порядок ведення, обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації , що містять службову інформацію, затв. ПКМУ від 19.10.2016 року № 736 забороняється використовувати службову інформацію, що міститься в документах з грифом "Для службового використання", для відкритих виступів або опублікування у засобах масової інформації та демонструвати такі документи в громадських місцях.
Вивчивши подане клопотання та матеріали адміністративної справи суд констатує наступне.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" ( №2939-VI) публічна інформація з обмеженим доступом:1) конфіденційна інформація;2) таємна інформація; 3) службова інформація. 2. Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону.
За статтею 9 Закону 2939-VI відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація:
1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;
2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
2. Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону
Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.( ч. 8 ст. 6 Закону 2939-VI)
Відповідно до статті 10 КАСУ :
1. Розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Однак ,
8. Розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, визначених законом.
9. Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або оголосити закритою його частину.
10. Розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводиться з додержанням правил здійснення адміністративного судочинства. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбуваються в закритому судовому засіданні.
11. Використання систем відеоконференц-зв'язку та транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет у закритому судовому засіданні не допускається.
12. Якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація, для забезпечення нерозголошення якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувалися в закритому судовому засіданні, вже є публічно доступною або обмеження доступу до інформації є безпідставним чи не відповідає закону, суд постановляє ухвалу про подальший розгляд справи у відкритому судовому засіданні.
13. Суд під час розгляду справи в судовому засіданні здійснює повне фіксування його перебігу за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу, крім випадків, визначених цим Кодексом. Порядок такого фіксування встановлюється цим Кодексом.
14. Офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, здійснений судом у порядку, визначеному цим Кодексом.
15. Судове рішення (повне або скорочене), ухвалене у відкритому судовому засіданні, оголошується прилюдно у порядку, визначеному цим Кодексом.
16. Якщо судовий розгляд проводився в закритому судовому засіданні, прилюдно оголошується лише вступна та резолютивна частини рішення, якщо такі частини не містять інформації, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувалися в закритому судовому засіданні. Якщо вступна та (або) резолютивна частини рішення містять таку інформацію, їх оголошення здійснюється в закритому судовому засіданні.
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку про обгрунтованість клопотання представника третьої особи та проведення судового розгляду в закритому судовому засіданні.
Керуючись ст. 10, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Задовольнити клопотання представника третьої особи-Управління Служби безпеки України в Закарпатській області.
Оголосити судові засідання по справі № 260/4009/25-закритими.
Учасники судового розгляду попереджаються про обовязок про нерозголошення інформації по даній справі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя З.Б.Плеханова