465/3177/25
3/465/1688/25
Іменем України
04.06.2025 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Чорний І.Я., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, старшого офіцера відділення підготовки управління військової частини НОМЕР_1 , підполковника, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №52 від 11.04.2025, ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою - старшим оперативної групи військової частини НОМЕР_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст. ст. 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 3 0.04.2017 №23 3 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, у квітні 2023 року, не здійснив контроль за підлеглим особовим складом, інформацією про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не володів, протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення останніх не склав, внаслідок чого останнього не притягнуто до дисциплінарної та адміністративної відповідальності, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №53 від 11.04.2025, ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою - старшим оперативної групи військової частини НОМЕР_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст. ст. 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №23 3 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, у травня 2023 року, не здійснив контроль за підлеглим особовим складом, інформацією про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не володів, протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення останніх не склав, внаслідок чого останнього не притягнуто до дисциплінарної та адміністративної відповідальності, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №54 від 11.04.2025, ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою - старшим оперативної групи військової частини НОМЕР_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст. ст. 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 3 0.04.2017 №23 3 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, у червні 2023 року, не здійснив контроль за підлеглим особовим складом, інформацією про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_6 не володів, протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення останніх не склав, внаслідок чого останнього не притягнуто до дисциплінарної та адміністративної відповідальності, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №55 від 11.04.2025, ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою - старшим оперативної групи військової частини НОМЕР_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст. ст. 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 3 0.04.2017 №23 3 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, у липні 2023 року, не здійснив контроль за підлеглим особовим складом, інформацією про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_7 та ОСОБА_8 не володів, протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення останніх не склав, внаслідок чого останнього не притягнуто до дисциплінарної та адміністративної відповідальності, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №57 від 11.04.2025, ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою - старшим оперативної групи військової частини НОМЕР_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст. ст. 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 3 0.04.2017 №23 3 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, у жовтні 2023 року, не здійснив контроль за підлеглим особовим складом, інформацією про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_9 не володів, протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення останніх не склав, внаслідок чого останнього не притягнуто до дисциплінарної та адміністративної відповідальності, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №58 від 11.04.2025, ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою - старшим оперативної групи військової частини НОМЕР_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст. ст. 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 3 0.04.2017 №23 3 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, у листопаді 2023 року, не здійснив контроль за підлеглим особовим складом, інформацією про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_10 не володів, протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення останніх не склав, внаслідок чого останнього не притягнуто до дисциплінарної та адміністративної відповідальності, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №59 від 11.04.2025, ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою - старшим оперативної групи військової частини НОМЕР_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст. ст. 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 3 0.04.2017 №23 3 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, у грудні 2023 року, не здійснив контроль за підлеглим особовим складом, інформацією про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_11 не володів, протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення останніх не склав, внаслідок чого останнього не притягнуто до дисциплінарної та адміністративної відповідальності, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
В судовому засіданні захисник Живко О.О. заперечила обставини, що вказані в протоколах про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 . Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-15 КУпАП просила закрити, у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, посилаючись на письмові пояснення, що долучені до матеріалів справи.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину в інкримінованому йому правопорушенні заперечив, вказав, що протоколи про адміністративне правопорушення не відображає всіх обставин. Пояснення захисника підтримав. Вказує, що по всіх випадках, які зазначені в матеріалах справи, він, як особа якій надано право складати протоколи про військові адміністративні правопорушення протоколи не склав, оскільки, інформацією про підстави для такого складання йому не були відомі.
Прокурори Зінчук Р. та Безверхній А. підтримали протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , просили притягнути до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 172-15 КУпАП, оскільки останній будучи службовою особою внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, що покладені на нього, в період квітня - грудня 2023 року вчинив діяння, що підлягає адміністративній відповідальності.
Відповідно до ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Пунктом 6 розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України встановлено, що у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.
Виходячи з наведеного, суд вважає за необхідне клопотання захисника - адвоката Живко О.О. задовольнити, об'єднати справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-15 КУпАП справа №465/3177/25 (провадження №3/465/1688/25), справа №465/3184/25 (провадження №3/465/1695/25), справа №465/3183/25 (провадження №3/465/1694/25), справа №465/3182/25 (провадження №3/465/1693/25), справа №465/3180/25 (провадження №3/465/1691/25), справа №465/3179/25 (провадження №3/465/1690/25), справа №465/3178/25 (провадження №3/465/1689/25) - об'єднати в одне провадження та присвоїти єдиний унікальний номер справи - 465/3177/25, номер провадження №3/465/1688/25.
Дослідивши матеріали справи, врахувавши пояснення сторін у справі та перевіривши їх доказами, суд зазначає наступне.
Вимогами частини 10 ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1, ч. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що з моменту оголошення мобілізації в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період - тобто період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації, чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні з моменту оприлюднення Указу Президента від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Згідно Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, введено воєнний стан в Україні, який продовжено і який діє по даний час.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до частини 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно статті 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Так, відповідно до приписів ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В протоколах № 52,53, 54, 55, 57, 58, 59 про адміністративне правопорушення, що складені прокурором Львівської Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону вказано, що підполковник ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - старшим оперативної групи військової частини НОМЕР_2 , що розташовано за адресою: АДРЕСА_1 , в умовах особливого періоду, у порушення встановлених вимог, допустив службову недбалість, а саме, внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби у період квітня - грудня 2023 року не здійснив контроль за підлеглим особовим складом, інформацією про результати медичних оглядів на стан сп'яніння військовослужбовців не володів, протоколи про вчинення військового адміністративного правопорушення відносно військовослужбовців не склав, внаслідок чого останніх не притягнуто до адміністративної відповідальності, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
В підтвердження вчинення інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, до матеріалів справи прокурором долучено копії постанова слідчого СВ ВП № 1 ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області старшого лейтенанта поліції Ю. Сеника від 20.02.2025 про закриття кримінального провадження № 42023142400000079, накази Командира військової частини НОМЕР_2 № 3999 від 07.10.2024 про результати службового розслідування, додаток 4 до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 09.06.2023 № 982 «Склад робочої групи відповідальної за облік військовослужбовців що перебувають у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_2 », журнали обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння військової частини НОМЕР_2 , бланк отримання пояснень від 25.09.2024 у ОСОБА_1 а також:
скерування № 143 від 19.04.2023 на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння на військовослужбовця ОСОБА_2 , результати імунохроматографічного дослідження №821 від 19.04.2023, висновок медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп'яніння № 521 відносно ОСОБА_2 , виписка з журналу обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння військової частини НОМЕР_2 щодо ОСОБА_2 , скерування № 147 від 22.04.2023 на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння на військовослужбовця ОСОБА_3 , тестування на алкоголь до протоколу №841 щодо ОСОБА_3 (результат 2.93 проміле), висновок медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп'яніння № 841 відносно ОСОБА_3 , виписки з журналу обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння військової частини НОМЕР_2 щодо ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (протокол № 52);
скерування № 165 від 04.05.2023 на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння на військовослужбовця ОСОБА_4 , результати імунохроматографічного дослідження №921 від 04.05.2023, висновок медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп'яніння № 000927 відносно ОСОБА_4 , виписка з журналу обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння військової частини НОМЕР_2 щодо ОСОБА_4 , скерування № 183 від 25.05.2023 на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння на військовослужбовця ОСОБА_5 , тестування на алкоголь до протоколу №1087 щодо ОСОБА_5 (результат 1.40 проміле), висновок медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп'яніння № 001087 відносно ОСОБА_5 , виписки з журналу обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння військової частини НОМЕР_2 щодо ОСОБА_5 (протокол № 53);
скерування № 203 від 30.06.2023 на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння на військовослужбовця ОСОБА_6 , акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 001401 від 30.06.2023 на ОСОБА_6 , виписка з журналу обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння військової частини НОМЕР_2 щодо ОСОБА_6 (протокол № 54);
скерування № 236 від 03.07.2023 на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння на військовослужбовця ОСОБА_7 , акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 001433 від 03.07.2023 на ОСОБА_7 , виписка з журналу обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння військової частини НОМЕР_2 щодо ОСОБА_7 , скерування № 266 від 30.07.2023 на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння на військовослужбовця ОСОБА_8 , акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 001703 від 30.07.2023 на ОСОБА_8 , виписки з журналу обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння військової частини НОМЕР_2 щодо ОСОБА_8 (протокол № 55);
скерування № 384 від 16.10.2023 на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння на військовослужбовця ОСОБА_9 , акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 002451 від 16.10.2023 на ОСОБА_9 , виписка з журналу обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння військової частини НОМЕР_2 щодо ОСОБА_9 (протокол № 57);
скерування № 414 від 21.11.2023 на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння на військовослужбовця ОСОБА_10 , акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 002757 від 21.11.2023 на ОСОБА_10 , виписка з журналу обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння військової частини НОМЕР_2 щодо ОСОБА_10 (протокол № 58);
скерування № 438 від 08.12.2023 на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння на військовослужбовця ОСОБА_11 , акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 002904 від 08.12.2023 на ОСОБА_11 , виписка з журналу обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння військової частини НОМЕР_2 щодо ОСОБА_11 (протокол № 59).
В судовому засіданні прокурором долучені копії Наказів командира військової частини НОМЕР_2 № 211 від 15.02.2022 року «Про призначення оперативної групи військової частини НОМЕР_2 на період виконання особовим складом військової частини завдань у складі угрупування військ» та № 982 від 09.06.2023 року «Про призначення оперативної групи військової частини НОМЕР_2 ».
Відповідно до вказаних Наказів з метою належної організації охорони та оборони об'єктів військової частини, зброї та боєприпасів, а також для підтримання статутного внутрішнього порядку, належного контролю за особовим складом, який залишився в пункті постійної дислокації, м. Львів, для недопущення порушення соціальних гарантій військовослужбовців щодо виплати грошового забезпечення, здійснення належного обліку категорії особового складу, який виведений у розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 , створено оперативну групу військової частини НОМЕР_2 (далі - оперативна група)
До матеріалів справи долучено Додаток 1 до Наказу №982 від 09.06.2023 року, відповідно до якого, зокрема, ОСОБА_1 призначений Старшим оперативної групи з покладенням певних обов'язків.
Крім цього, наявна нормативна база, що визначає загальні обов'язки в системі Збройних Сил України як командирів (началькиків) зокрема, так і військовослужбовців загалом.
Так, згідно ст. 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командир (начальник) зобов'язаний, зокрема проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям, кримінальним та іншим правопорушенням серед особового складу, своєчасно виявляти й усувати їх причини, аналізувати стан військової дисципліни і об'єктивно доповідати про це старшому командирові (начальникові).
Статтею 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018 командири (начальники) підрозділів військових частин щодня усно доповідають своїм безпосереднім командирам (начальникам) про всі порушення військової дисципліни, скоєні підлеглими, та вносять пропозиції щодо накладення на них дисциплінарних стягнень.
Підпунктом 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», у разі виявлення фактів розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, командири військових частини зобов'язані складати відносно них протоколи про вчинення військового адміністративного правопорушення та направляти їх (протоколи) до відповідного суду. Відповідно до наказів командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) №211 від 15.02.2022 та №982 від 09.06.2023, визначено, що старший оперативний групи, тобто ОСОБА_1 , організовує підтримання на належному рівні дисципліну і правопорядок у пункті постійної дислокації військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ).
Відповідно до «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військовій адміністративні правопорушення» затвердженої наказом МОУ від 23.10.2021 № 329 протокол про військове адміністративне правопорушення (далі - протокол) щодо військовослужбовця (військовозобов'язаного) мають право складати командири (начальники) військових частин (військових навчальних закладів, установ) щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово; командири (начальники) підрозділів, які уповноважені на те командиром(начальником) військової частини, щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово.
Пунктом 14 ч. 1 ст. 255 КУпАП визначено, що протоколи про правопорушення мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (статті 172-10 - 172-20, крім правопорушень, вчинених поліцейськими поліції особливого призначення Національної поліції України під час дії воєнного стану).
Відповідно до Наказів командира військової частини НОМЕР_2 № 211 від 15.02.2022 року «Про призначення оперативної групи військової частини НОМЕР_2 на період виконання особовим складом військової частини завдань у складі угрупування військ» та № 982 від 09.06.2023 року «Про призначення оперативної групи військової частини НОМЕР_2 » ОСОБА_1 як старшому оперативної групи військової частини НОМЕР_2 доручено організувати несення служби добовим нарядом і вартою, охорону та оборону військового містечка, збереження майна, техніки, зброї та боєприпасів, забезпечити дотримання особовим складом заходів безпеки, форми одягу, підтримання на належному рівні дисципліни та правопорядку, відповідно до вимог керівних документів. Крім цього надано право складати протоколи про військові адміністративні правопорушення стосовно військовослужбовців оперативної групи.
Проте, старший оперативної групи військової частини НОМЕР_2 підполковник ОСОБА_1 не дотримався вищевказаних вимог законодавства на Наказів Командира військової частини НОМЕР_2 , свої обов'язки належним чином не виконував, внаслідок чого вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з проходженням військової служби.
Не погоджуючись зі складеними протоколами та заперечуючи факт вчинення адміністративного правопорушення, ОСОБА_1 при розгляді справи пояснив, що у більшості випадків, що вказані в протоколах про адміністративне правопорушення, він на виконання тимчасово покладених на нього, відповідно до Наказів командира обов'язків та відповідно до інформації, яку йому доповіли, вжив заходів реагування та підписав скерування на мед огляд який готує, веде облік медична служба - тобто він відреагував на подію яка йому стала відома. Однак, інформацією про результати оглядів осіб, що скеровувалися, він не володів, оскільки, підлеглі йому посадові особи, на яких було покладено обов'язок доповідати про наявні факти, зазначеного обов'язку не виконали, не доповіли та приховали факти, що є підстави для складання відповідних протоколів. Відтак, наголошує, що не був належним чином повідомлений про результати, не мав змоги скласти протокол без достовірних даних. Як вбачається з журналу обліку скерувань на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп'яніння у В/Ч НОМЕР_2 - результати освідчення завжди отримують представники МПЗ або ППП, він не отримує результати огляду безпосередньо в медичному закладі, це роблять його підлеглі, які згідно певного встановленого порядку, за наявності підстав, доповідають йому та оформлюють відповідні матеріали.
Однак, при розгляді справи судом встановлено, що ОСОБА_1 будучи старшим оперативної групи В/ч НОМЕР_2 , підписуючи відповідні скерування, на медичний огляд для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння, а саме: № 143 від 19.04.2023 щодо військовослужбовця ОСОБА_2 , № 147 від 22.04.2023 щодо військовослужбовця ОСОБА_3 , № 165 від 04.05.2023 щодо військовослужбовця ОСОБА_4 , № 183 від 25.05.2023 щодо військовослужбовця ОСОБА_5 , № 203 від 30.06.2023 щодо військовослужбовця ОСОБА_6 , № 236 від 03.07.2023 щодо військовослужбовця ОСОБА_7 , № 266 від 30.07.2023 щодо військовослужбовця ОСОБА_8 , № 384 від 16.10.2023 щодо військовослужбовця ОСОБА_9 , № 414 від 21.11.2023 щодо військовослужбовця ОСОБА_10 , № 438 від 08.12.2023 щодо військовослужбовця ОСОБА_11 , та об'єктивно розуміючи, що за наслідками таких оглядів можуть бути підстави для складання матеріалів про адміністративне правопорушення, жодних дій щодо організації підтримання на належному рівні дисципліни у пункті постійної дислокації військової частини НОМЕР_2 АДРЕСА_1 , контролю за виконанням поставлених ним завдань підлеглим посадовим особам оперативної групи військової частини НОМЕР_2 щодо нездійснення із встановленим порядком доповіді йому, як старшому оперативної групи військової частини НОМЕР_2 , командиру військової частини НОМЕР_2 та подання у встановленому порядку рапорту про вчинення військового адміністративного правопорушення та притягнення до дисциплінарної відповідальності підлеглих йому військовослужбовців не вчинив.
Слід також зазначити, що згідно ст. 30 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов'язаний перевіряти їх виконання.
Так, долучені до матеріалів справи висновок медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп'яніння № 521 відносно ОСОБА_2 підтверджує перебування останнього в стані наркотичного сп'яніння, тестування на алкоголь до протоколу №841 щодо ОСОБА_3 (результат 2.93 проміле), висновок медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп'яніння № 841 відносно ОСОБА_3 підтверджують перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння, висновок медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп'яніння № 000927 відносно ОСОБА_4 підтверджує перебування останнього в стані наркотичного сп'яніння, тестування на алкоголь до протоколу №1087 щодо ОСОБА_5 (результат 1.40 проміле), висновок медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп'яніння № 001087 відносно ОСОБА_5 , підтверджує перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння, акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 001401 від 30.06.2023 на ОСОБА_6 , підтверджує перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння, акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 001433 від 03.07.2023 на ОСОБА_7 підтверджує перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння, акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 001703 від 30.07.2023 на ОСОБА_8 , підтверджує перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння, акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 002451 від 16.10.2023 на ОСОБА_9 підтверджує відмову від проходження відповідного огляду, акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 002757 від 21.11.2023 на ОСОБА_10 , підтверджує перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння, акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 002904 від 08.12.2023 на ОСОБА_11 , підтверджує перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння.
Вищевказані військовослужбовці проходили військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , де відповідно до Наказів командира, старшим оперативної групи військової частини НОМЕР_2 був призначений підполковник ОСОБА_1 .
Об'єктом інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є встановлений порядок військової служби, а саме: дисципліна, управління, організація служби та забезпечення виконання обов'язків військовослужбовцями. У даному випадку - забезпечення підтримання на належному рівні дисципліни та правопорядку, відповідно до вимог керівних документів, належне реагування на випадки порушення військової дисципліни, за які передбачена обов'язкова дисциплінарна та адміністративна відповідальність.
Спеціальний суб'єкт в даному випадку є військова службова особа, тобто військовослужбовець, який постійно або тимчасово займає посаду, що пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконує такі обов'язки за спеціальним дорученням командування.
У дані справі ОСОБА_1 тимчасово виконував обов'язки старшого оперативної групи, та фактично здійснював обов'язки командира частини у пункті постійної дислокації. Повноваження ОСОБА_1 підтверджені наказами командира військової частини НОМЕР_2 № 211 від 15.02.2022 та №982 від 09.06.2023.
Об'єктивна сторона правопорушення - недбале ставлення до військової служби. У даній справі недбале ставлення полягає у невжитті заходів реагування на встановлені факти дисциплінарного порушення підлеглими, невиконання службових обов'язків, що полягало у невжитті заходів щодо складання протоколів про адміністративні правопорушення на підлеглих військовослужбовців, перебування яких у стані сп'яніння було встановлено, відсутності реагування, незважаючи на наявність прямих обов'язків реагування та контролю за військовою дисципліною, відсутністю вжитих заходів на контроль і перевірку виконання обов'язків та відданих наказів підлеглими військовослужбовцями.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується необережністю.
ОСОБА_1 не передбачав можливість настання шкідливих наслідків, хоча повинен був і міг їх передбачити, виходячи з посадових обов'язків, наявності фактів порушень допущених підлеглим особовим складом, наявності інформації про скерування підлеглих для проходження відповідного огляду на стан сп'яніння.
Відповідно до п.п.4,7 Розділу ІІ «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення» затвердженої наказом МОУ від 23.10.2021 № 329 у протоколі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, імена, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена та по батькові (за наявності), адреси свідків, понятих і потерпілих (якщо вони є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. До протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.
Щодо часу вчинення правопорушення, слід зазначити, що у протоколах про адміністративне правопорушення ч. 2 ст. 172-15 КУпАП відносно ОСОБА_1 не вказано конкретну дату та час вчинення правопорушення, а зазначено період.
З цього приводу слід зазначити, що в даному випадку йдеться не про одноразову бездіяльність, а про триваюче адміністративне правопорушення, яке охоплює періодичну та безперервну бездіяльність особи, що зобов'язана була постійно вживати заходів для забезпечення належної військової дисципліни.
Відповідно до правових позицій, висловлених у постановах Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №804/401/17, від 23.11.2018 у справі №489/4756/16-а, триваюче правопорушення - це неперервне невиконання законного обов'язку, який зберігається у часі, при якому особа свідомо чи з недбальства не виконує покладені на неї повноваження, що всюди і весь час зобов'язують її до активних дій.
Суд погоджується з твердженням прокурора, що у даному випадку, суть правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 полягало не лише у формальному невжитті заходів зі складання протоколів про адміністративні правопорушення щодо підлеглих, які допустили порушення військової дисципліни, за які передбачена обов'язкова дисциплінарна та адміністративна відповідальність, а й у тривалому, пасивному невиконанні останнім комплексу обов'язків щодо належного контролю за підлеглим особовим складом.
Суд не приймає до уваги пояснення захисника - адвоката Живко О.О. про те, що у двох випадках ОСОБА_1 не мав об'єктивної можливості скласти протоколи відносно військовослужбовців ОСОБА_9 та ОСОБА_12 в передбачений КУпАП двадцяти чотирьох годинний строк, оскільки безпосередньо після скерування на огляд ОСОБА_9 було госпіталізовано до КНП «Львівський обласний медичний цент превенції та терапії узалежнень» в непритомному стані, та який після стаціонарного лікування до пункту постійної дислокації не прибув, а ОСОБА_12 до закінчення двадцяти чотирьох годинного строку складення протоколу, після підтвердження його стану сп'яніння самовільно залишив військову частину, з огляду на наступне.
Відповідно до 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно ч.1 ст.259 КУпАП, з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, порушника може бути доставлено до певного підрозділу чи закладу для складення такого протоколу.
Матеріали справи не містять доказів, що ОСОБА_1 , будучи обізнаним про необхідність складення відносно військовослужбовців ОСОБА_9 та ОСОБА_12 протоколів про адміністративне правопорушення, вживав будь-яких заходів з метою виклику чи повідомлення останніх про складання протоколів про адміністративне правопорушення за їх участю.
Самовільне залишення військовослужбовцями ОСОБА_9 та ОСОБА_12 військової частини, на переконання суду, було спрямоване, в тому числі і на уникнення відповідальності за вчинення ними адміністративних правопорушень. Відповідно, дана обставина не може бути підставою для не складання відносно останніх відповідних матеріалів про вчинення адміністративних правопорушень.
Слід також зазначити, що протокол про адміністративне правопорушення не є самостійним доказом, а повинен оцінюватись у сукупності з усіма наявними матеріалами справи, що долучаються до протоколу в підтвердження його законності та формують справу.
В даному випадку протокол в справі про адміністративне правопорушення слід розглядати як документ, що лише фіксує факт вчинення правопорушення. Він не є підставою для безумовного винесення рішення про винність особи, а лише служить документом, який фіксує обставини вчиненого правопорушення.
Якщо особа, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, будучи належним чином повідомленою, не з'явилася для його складення без поважних на те причин, на переконання суду, права такої особи не будуть порушені, а протокол з цих підстав не може бути визнаний недопустимим доказом.
На підставі ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, що сформульовані у п.43 рішення від 14.02.2008 року у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п.282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини»), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».
У рішенні ЄСПЛ від 21.07.2011 по справі «Коробов проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Враховуючи все вищенаведене, матеріали справи в сукупності, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення доведена.
Будь-яких інших матеріалів чи доказів, які б спростовували встановлені судом обставини в даній справі сторонами не надано.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КпАП України при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер правопорушення та особу винного, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП України, вважаю необхідним накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави.
Керуючись ст.ст. 247, 284 КУпАП, суд -
об'єднати справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.2 ст.172-15 КУпАП справа №465/3177/25 (провадження №3/465/1688/25), справа №465/3184/25 (провадження №3/465/1695/25), справа №465/3183/25 (провадження №3/465/1694/25), справа №465/3182/25 (провадження №3/465/1693/25), справа №465/3180/25 (провадження №3/465/1691/25), справа №465/3179/25 (провадження №3/465/1690/25), справа №465/3178/25 (провадження №3/465/1689/25) - в одне провадження та присвоїти єдиний унікальний номер справи - 465/3177/25, номер провадження №3/465/1688/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень. 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог ст.ст. 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя І.Я. Чорний