Справа № 453/741/23
Провадження № 1-кп/456/71/2025
06 червня 2025 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене в ЄРДР за №12019140300000195 від 03.05.2019, стосовно
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця м. Львів, з вищою освітою, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, голова громадської організації «Товариство Гребенів», раніше не судимого, -
який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. ст. 367 КК України,
за участю сторін та інших учасників кримінального провадження:
прокурора: ОСОБА_4 ,
захисника: ОСОБА_5 ,
обвинуваченого: ОСОБА_3 , -
Органом досудового розслідування ОСОБА_3 , обвинувачується у скоєнні кримінального правопорушення за наступних обставин:
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до протоколу № 1 установчих зборів засновників Громадської організації «Товариство Гребенів» (код ЄРДПОУ: 40892311) від 23.09.2016 та Статуту Громадської організації «Товариство Гребенів», ОСОБА_3 було обрано головою Громадської організації «Товариство Гребенів» (код ЄРДПОУ: 40892311).
Відповідно до п. 1.1 до Статуту Громадської організації «Товариство Гребенів», затвердженого протоколом № 1 установчих зборів засновників Громадської Організації «Товариство Гребенів» від 23,09.2016, Громадська організація «Товариство Гребнів» є добровільним об'єднанням фізичних осіб, створеним за рішенням установчих зборів засновників відповідно до Закону України «Про громадські об'єднання».
Рішенням Львівської обласної ради від 13.10.2017 № 483 «Про внесення змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку Львівської області на 2017 рік та Програми охорони навколишнього природного середовища на 2016-2020 роки», у 2017 році Громадській організації «Товариство Гребенів» (код .ЄРДПОУ: 40892311), як переможцю конкурсу «Краща громадська екологічна ініціатива» з Львівського обласного фонду охорони навколишнього природнього середовища, передбачено кошти в сумі 90 000 гривень на виконання природоохоронного заходу «Будівництво ливневої каналізації для відведення дощових та сталих вод на території Гребенівської сільської ради Сколівського району в рамках проекту «Гребенів за чисте довкілля».
Рішенням Львівської обласної ради № 547 від 05*12.2017 року «Про внесення змін до обласних програм та показників обласного бюджету на 2017 рік» змінено назву природоохоронного заходу на «Капітальний ремонт існуючої ливневої каналізації для відведення дощових та сталих вод на території Гребенівської сільської ради Сколівського району в рамках проекту «Гребенів за чисте довкілля».
Департаментом екології та природних ресурсів Львівської обласної адміністрації - головним розпорядником коштів Львівського обласного бюджету відповідного до рішення Львівської обласної ради № 547 від 05.12.2017 року, погоджено план використання бюджетних коштів по КПВКК 60119110 «Охорона та раціоне використання природних ресурсів» по КЕКВ 3210 «Капітальні трансфери підприємствам, установам організаціям» в сумі 90000 гривень одержувачу бюджетних коштів - Громадській організації «Товариство Гребенів» та надано екологічний висновок щодо фінансування з обласного фонду охорони навколишнього природнього середовища природоохоронного заходу «Капітальний ремонт існуючої ливневої каналізації по вул. Шевченка для відведення дощових і талих вод на території Гребенівської сільської ради Сколівського району в рамках проекту «Гребенів за чисте довкілля».
На підставі поданих головою ГО «Товариство Гребенів» ОСОБА_3 документів Управлінням Державної казначейської служби України у Сколівському районі Львівської області ГО «Товариство Гребенів» було включено в мережу Львівського обласного бюджету та відкрито реєстраційний рахунок одержувачу бюджетних коштів № 35448145009153 для здійснення оплати видатків та обліку панових показників.
Відповідно до п. 38 ч. 2 ст. Бюджетного Кодексу України одержувачем бюджетних коштів є суб'єкти господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою та отримує на їх виконання кошти бюджету.
Відповідно до примітки ст. 364 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_3 , будучи головою Громадської організації «Товариство Гребенів» включеним в мережу Львівського обласного бюджету на підставі Рішення Львівської обласної ради № 547 від 05Л2.2017 року «Про внесення змін до обласних програм та показників обласного бюджету на 2017 рік», як одержувач бюджетний коштів, тимчасово за спеціальним повноваженням був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями і відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України був службовою особою.
Однак, ОСОБА_3 , будучи службовою особою, діючи всупереч наведеним нормативним вимогам, у зв'язку із неналежним виконанням своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, вчинив службову недбалість за наступних обставин.
Так, 11 грудня 2017 року між Громадською організацією «Товариство Гребенів», код ЄДРПОУ: 40892311 (далі - ГО «Товариство Гребенів»), в особі її керівника ОСОБА_3 (замовник), з однієї сторони, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Смерічка», код: ЄРДГІОУ 31755639 (далі - ТзОВ «Смерічка»), в особі директора ОСОБА_6 (підрядник), з другої сторони, укладено договір №1 на виконання робіт, відповідно до предмету якого замовник доручає, а підрядник - бере на себе виконання робіт на виконання природоохоронного заходу «Капітальний ремонт існуючої ливневої каналізації на вулиці Шевченка с. Гребенів для відведення дощових та талих вод на території Гребенівської сільської ради Сколівського району в рамках проекту «Гребенів за чисте довкілля». Джерело фінансування - кошти спеціального фонду обласного бюджету. Сума договору відповідно до протоколу погодження договірної ціни та кошторису становить 156 364, 98 гривень, при цьому на 2017 рік передбачено кошти в сумі 90 000 гривень. Оплата за фактично виконані роботи за цим Договором сплачується на підставі актів здавання-приймання протягом 7-ми календарних днів після підписання актів замовником. Строк дії договору до 31.12.2017.
Надалі, на виконання вказаних договірних зобов'язань, для здійснення оплати за Договором № 1 на виконання робіт, ОСОБА_3 неналежно поставився до тимчасово покладених на нього службових обов'язків, проявляючи злочинну недбалість, 26.12.2017, перебуваючи у невстановленому органом досудового розслідування місці та у не встановлений органом досудового розслідування час, не здійснивши перевірку виконаних будівельних робіт та використання будівельних матеріалів, підписав та скріпив відтиском круглої печатки ГО «Товариство Гребенів» Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2017 року форми №КБ-2В по об'єкту - «Капітальний ремонт існуючої ливневої каналізації по вул. Шевченка, с. Гребенів для відведення дощових і талих вод на території Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області» від 26.12.2017, із недостовірними даними в частині виконаних робіт та використаних матеріалів, а саме робіт, які не були виконані в повному об'ємі та включено у вартість будівельні роботи, які не виконувалися.
Так, відповідно до акту №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2017 року форми №КБ-2В по об'єкту - «Капітальний ремонт існуючої ливневої каналізації по вул. Шевченка, с. Гребенів для відведення дощових і талих вод на території Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області» від 26.12.2017, пункт №1 розробка грунту екскаватором з доробкою вручну, група ґрунту 2, 100 м3, пункт №2 улаштування водоскидних споруд з проїжджої частини з лотків відкритих на узбіччя, 1 м3, пункт З водовідвідний лоток для авто доріг 0,6x0,6x3,0 м, пункт №4 улаштування поперечних дренажів з двостороннім випуском з металевої труби діам. 500 мм, 100 мм, пункт №5 труби сталеві електрозварні прямошовні та спіральношовні з опором розриву не менше 38 кгс/мм2, зовнішній діаметр 58 302 мм, товщина стінки 12 мм, є фактично невиконані (завищені) обсяги робіт, що підтверджується висновком судової будівельно-технічної експертизи.
В подальшому, 27.12.2017 на підставі підписаного Акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2017 року форми №КБ-2В по об'єкту - «Капітальний ремонт існуючої ливневої каналізації по вул. Шевченка, с. Гребенів для відведення дощових і талих вод на території Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області» від 26.12.2017, на загальну суму за актом 89 807,15 грн., за платіжним дорученням ГО «Товариства Гребенів» № 1 від 26.12.2017 року Управління Державної казначейської служби України у Сколівському районі Львівської області, здійснило згідно договору перерахування грошових коштів з реєстраційного рахунку № 34558145009153 МФО 825014 ГУ ДКСУ у Львівській області ГО «Товариство Гребенів», відкритого в Управління Державної казначейської служби України у Сколівському районі Львівської області, на розрахунковий рахунок ТзОВ «Смерічка» № НОМЕР_1 МФО 325321 ЗГРУ «ПРИТБАНК» відкритий AT КБ «ПриватБанк», у сумі 89 807,15 грн., за виконання підприємством будівельних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт існуючої ливневої каналізації по вул. Шевченка, с. Гребенів для відведення дощових і талих вод на території Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області», які не виконувались взагалі.
Таким чином, голова Громадської організації «Товариство Гребенів» ОСОБА_3 , будучи тимчасово за спеціальним повноваженням наділеним організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, 26.12.2017 у не встановлений органом досудового розслідування час та місці, проявляючи злочинну недбалість, не здійснивши перевірку виконаних будівельних робіт та використання будівельних матеріалів підрядником ТзОВ «Смерічка», підписав та скріпив відтиском круглої печатки ГО «Товариство Гребенів» Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2017 року форми ЖСБ-2В по об'єкту - «Капітальний ремонт існуючої ливневої каналізації по вул. Шевченка, с. Гребенів для відведення дощових і талих вод на території Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області» від 26.12.2017, із недостовірними даними в частині виконаних по об'єкту робіт та використаних матеріалів, в якому підрядником ТзОВ «Смерічка», в порушення вимог п. п. 6.4.3 та 6.4.7 ДСТУ Б Д 1.1-1:2013, завищено вартість та об'єм фактично виконаних робіт на загальну суму за актом 89 807,15 грн., які фактично не виконувались, у зв'язку із чим було завдано істотну шкоду державним інтересам в особі Львівської обласної ради на загальну суму 89 807, 15 грн. (вісімдесят дев'ять тисяч вісімсот сім гривень п'ятнадцять копійок).
Таким чином, обвинувачений ОСОБА_3 , вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України - неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам.
02.06.2025 на адресу суду надійшло клопотання захисника ОСОБА_5 , та заява обвинуваченого ОСОБА_3 , про звільнення від кримінальної відповідальності, на підставі ст. 49 КК України та закриття кримінального провадження в зв'язку із закінченням строків притягнення обвинуваченого до кримінальної відповідальності.
В судовому засіданні захисник обвинуваченого ОСОБА_5 , та ОСОБА_3 , подане письмове клопотання та заяву про звільнення ОСОБА_3 , від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження в зв'язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності підтримали, просили його задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні вказав, що строки притягнення обвинуваченого до кримінальної відповідальності закінчилися, обвинувачений надав свою згоду на звільнення від кримінальної відповідальності, нових кримінальних правопорушень обвинувачений не вчиняв тому, проти закриття даного кримінального провадження на підставі ст.49 КК України не заперечує.
Заслухавши думки учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд приходить до висновку про те, що клопотання захисника обвинуваченого та обвинуваченого підлягає до задоволення, а обвинувачений звільненню від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 367 КК України, згідно зі ст.49 ч.1 КК України, на підставі наступного.
Розглядаючи зазначене клопотання, суд виходить із положень КПК України, роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться у п. 1 постанови «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» № 12 від 23.12.2005, згідно яких, звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям провадження у справі можливе на будь-яких стадіях судового розгляду кримінального провадження, за умови вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого особливою частиною Кримінального кодексу України, та за наявності визначених законом матеріально-правових підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно санкції ч. 1 ст. 367 КК України службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб, - карається штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018, внесені зміни до Кримінального кодексу України, зокрема, викладено у нових редакціях ст. 12 та частину першу ст. 49 КК України.
Відповідно до положення статті 12 КК України (в редакції ЗУ № 2617-VIII від 22.11.2018) кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини.
Згідно ч. 4 ст. 12 КК України нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.
Згідно з п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років; 3) п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини
Згідно з положеннями статті 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України відноситься до нетяжкого злочину.
За таких обставин, враховуючи положення ст. 5 КК України, суд дійшов до переконання, що в даному випадку підлягає застосуванню закон про кримінальну відповідальність, який діє на час розгляду клопотання.
Положеннями ч. 1 ст. 44 КК України передбачено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 49 ч. 1 п. 2 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину минуло три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Таким чином, згідно приписів вказаної статті особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання чинності вироком суду законної сили минули встановлені законом строки, обчислення яких зупиняється в разі ухилення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення від слідства та суду, та переривається у випадку скоєння зазначеною особою нового кримінального правопорушення.
Матеріально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є закінчення встановлених ч. 1 ст. 49 КК України строків і відсутність обставин, що порушують їх перебіг (ч.ч. 2-4 ст. 49 КК України).
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що кримінальне правопорушення в якому обвинувачується ОСОБА_3 , вчинене 27.12.2017 та з моменту вчинення кримінального проступку минуло понад 5 років.
Згідно матеріалів кримінального провадження та пояснень прокурора в даному випадку відсутні обставини, які б зупиняли або переривали перебіг строків давності, ОСОБА_3 , від органу досудового розслідування чи суду не ухилявся, нового кримінального правопорушення не вчинив.
Встановивши наявність усіх передбачених законом обставин, суд зобов'язаний звільнити особу від кримінальної відповідальності за цією підставою, незалежно від того, на якій стадії перебуває кримінальне провадження.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 , суть пред'явленого обвинувачення зрозумів, він розуміє свої права, визначені ч.ч. 2-3 ст. 285 КПК України та підставу звільнення від кримінальної відповідальності. Судом роз'яснено обвинуваченому ОСОБА_3 , що звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності за статтею 49 КК України є нереабілітуючою підставою та не звільняє його від цивільно-правової відповідальності.
Вказане також узгоджується і з позицією Верховного Суду, який у своїй Постанові від 24.05.2018 (справа № 531/2332/14-к) також зазначив, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Судом також встановлено, що обвинувачений ОСОБА_3 , розуміє наслідки закриття кримінального провадження з цієї підстави та бажає бути звільненим від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України.
Враховуючи те, що з моменту вчинення кримінального правопорушення минуло понад 5 років, суд приходить до висновку, що кримінальне провадження підлягає закриттю в зв'язку із закінченням строку давності, встановленого ст. 49 КК України.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання обвинуваченого про закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_3 , на підставі ст. 49 КК України зі звільненням його від кримінальної відповідальності, у зв'язку з закінченням строків давності.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про необхідність звільнення ОСОБА_3 , від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 367 КК України.
Також суд зазначає, що відмова суду у звільненні обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності за наявності його згоди буде порушенням права обвинуваченого, що є недопустимим.
Крім цього, така відмова може призвести до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, щодо розгляду справи упродовж розумного строку, що є також неприйнятним.
Питання речових доказів, вирішити відповідно до ст. 100 КПК України.
Цивільний позов не подавався.
З огляду на ч.1 ст.124 КПК України не підлягають стягненню з обвинуваченого витрати на залучення експерта.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 100, 128, 284, 370-372, 395 КПК України, ст.ст. 12, 49, 125 КК України суд, -
хвалив
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_3 - ОСОБА_5 та обвинуваченого ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності, на підставі ст. 49 КК України - задоволити.
Звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, на підставі ст. 49 КК України у зв?язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності
Кримінальне провадження №12019140300000195 від 03.05.2019 по обвинуваченню ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України - закрити.
Речові докази:
- згідно постанови слідчого СВ поліції №3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області від 16.01.2023, які долучені до матеріалів кримінального провадження №12019140300000195 від 03.05.2019 - залишити при справі.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом семи днів після її проголошення.
Суддя ОСОБА_1