Постанова від 05.06.2025 по справі 935/907/25

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 935/907/25

Провадження № 3/935/282/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 червня 2025 року м.Коростишів

Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Щербаченко І. В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

До Коростишівського районного суду Житомирської області 15.04.2025 від Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №06/06/2025пр від 09 квітня 2025 року виявлено порушення законодавства про закупівлі в частині внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених Законом за період з 10 травня 2024 року та на момент виявлення порушення 03 лютого 2025 року, а саме до істотних умов договору про закупівлю від 22 березня 2024 року № 258 (далі - Договір), укладеного за результатами проведеної процедури закупівлі за номером ID : UA-2024-02-13-013077-а, зокрема, додатковою угодою від 10 травня 2024 року № 1 внесено зміни в частині збільшення ціни за одиницю товару без наявного документального підтвердження коливання ціни товару на ринку з моменту укладання Договору до моменту внесення змін до Договору додатковою угодою від 10 травня 2024 року № 1, що є порушенням вимог підпункту 2 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 і передбачає відповідальність згідно з частиною 3 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні, передбаченому частиною 3 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення не визнала, пояснила, що заключили договір з організацією «Газенерготрейд», зробили тендер, надійшов лист про підняття ціни, тендерна пропозиція була більш економічно вигідна, аудит служба знайшла зауваження, тоді вони звернулась до вказаної організації, вони надали відповідь. ОСОБА_1 вважає, що вони зробили все відповідно до вимог законодавства, крім того є висновок судової експертизи про те, що на момент зміни договору ціна зменшилась. Крім того, відповідальна особа, яка відповідає за закупівлі притягнута до відповідальності.

Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

За положеннями ст. 8 Кодексу України про адміністративні правопорушення особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Згідно зі ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи. Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

Згідно зі ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

Статтею 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частиною 3 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації.

Об'єктом правопорушень, передбачених ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є суспільні відносини в сфері закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти. Такі закупівлі здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел фінансування, що залучаються для цього в порядку, визначеному законом. Сторонами у цих правовідносинах виступають державний замовник, що діє від імені держави, та суб'єкт господарювання виконавець державного замовлення, який може бути будь-якої форми власності. Між такими учасниками укладаються державні контракти договори, в яких визначаються економічні та правові зобов'язання сторін і регулюються їх господарські відносини. При цьому, порядок формування державного замовлення, безпосереднє здійснення закупівлі та виконання зобов'язань учасниками правовідносин має детальну нормативну регламентацію.

Об'єктивна сторона правопорушень, передбачених ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, полягає у порушенні законодавства про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Суб'єктивну сторону цього правопорушення становить наявність вини як у формі умислу так і у формі необережності.

Суб'єктом правопорушення може бути лише посадова особа.

Судом встановлено, що за результатом проведення процедури закупівлі Замовником (Відділом освіти, культури, молоді та спорту Старосілецької сільської ради Житомирского району Житомирської області) укладено договір на закупівлю (постачання) електричної енергії від 22.03.2024 № 258 (далі - Договір) з учасником ТОВ «ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД», на загальну суму 1 179 060,00 грн (з ПДВ).

Крім того, між Замовником (Відділом освіти, культури, молоді та спорту Старосілецької сільської ради Житомирского району Житомирської області) та учасником ТОВ «ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД», до Договору укладено додаткові угоди від 10.05.2024 № 1, від 26.06.2024 № 2, від 22.07.2024 №3, та від 30.12.2024 № 4.

Зокрема, додатковою угодою від 10.05.2024 № 1 внесено зміни до істотних умов договору на підставі підпункту 7 пункту 19 Особливостей, тобто, зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни, при цьому вказана угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами, а в частині виконання зобов'язань 3 01.05.2024.

Відповідно до зазначеної додаткової угоди від 10.05.2024 року № 1 ціна за 1 кВт* год (з ПДВ) електричної енергії зросла з 4,57 до 6,0240 грн або 31,8 %.

Однак, відповідно до повідомлення про внесення змін від 10.05.2024 та наданого пояснення на запит посадової особи, органу державного фінансового контролю, відповідальної за проведення моніторингу процедури закупівель від 24.01.2025 встановлено, що Замовником укладено додаткову угоду від 10.05.2024 № 1, якою внесено зміни до істотних умов Договору від 22.03.2024 № 258, на підставі підпункту 2 пункту 19 Особливостей.

Відповідно до підпункту 2 пункту 19 Особливостей визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення ЗМІН до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

У роз'ясненні Міністерства розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України від 24.11.2020 № 3304-04/69987-06 зазначено, що внесення змін до договору про закупівлю на підставі пункту 2 частини 5 статті 41 Закону, який кореспондується з нормами підпункту 2 пункту 19 Особливостей, має відбуватися шляхом укладення додаткової угоди, а також бути обґрунтованим та документально підтвердженим у спосіб, встановлений у договорі та з дотриманням законодавства в цілому. При цьому інформацію щодо коливання ціни товару на ринку можуть надавати уповноважені на те згідно з законодавством органи, установи, організації, при цьому в залежності від коливання ціни сторони можуть як збільшувати ціну за одиницю товару так і зменшувати.

Відповідно до підпункту 2 пункту 13.7 розділу 13 Договору від 22.03.2024 № 258 передбачено умову, що «погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару, яка здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може Перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Зміна ціни за одиницю електричної енергії допускається за умови надання Стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОEC України». Таке документальне підтвердження має гуртуватися на офіційних даних про середньозважену ціну купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу на перед» (далі РДН) в торговій зоні «ОЕС України» які оприлюднені на офіційному веб-сайті ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» за посиланням в мережі Інтернет https://www.oree.com.ua - згідно з частиною шостою статті 67 Закону України «Про ринок електричної енергії».

Як документальне підтвердження таких даних про коливання ціни на ринку, Сторонами визнаються, зокрема, завірені належним чином роздруківки (скріншоти) з веб-сайту ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» про середньозважені ціни за результатами роботи РДН в торговій зоні «ОЕС України» (мають бути завірені представником Постачальника), або Довідки (висновки) видані Торгово-промисловою палатою України або територіальними Торгово-промисловими платами (ТПП), інші документом органу, установи чи організації які мають повноваження здійснювати моніторинг цін на товари, визначати зміни ціни товару на ринку.

Документ що підтверджує коливання ціпи товару на ринку (довідки ТПП, роздруківки (скріншоти) з веб-сайту ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» та інше) має відображати коливання цін з моменту укладення договору (таким моментом укладання договору Сторони визначають будь який день або період (декада, місяць) з дати подання Постачальником, як Учасником процедури закупівлі, своєї пропозиції на торгах до останній день розрахункового періоду (календарний місяць) в якому було укладено Договір (включно) або останнього внесення змін до Договору в частині зміни ціни за одиницю товару (таким моментом останнього внесення змін до Договору, Сторони визначають день або період (декада, місяць), який був відображений, як момент виникнення необхідності внесення змін, при внесені останніх змін у Договір на підставі п.п. 2 або 5 п. 13.7 Договору) до моменту виникнення необхідності внесення змін (таким моментом виникнення необхідності внесення змін, Сторони визначають день або період (декада, місяць), який відображає зміну ціни на РДН в торговій зоні «ОЕС України» відносно моменту укладення договору або моменту останнього внесення змін до Договору зумовлених коливанням ціни на ринку.».

Відповідно до частини 5 статті 67 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед" визначається для кожного розрахункового періоду оператором ринку за принципом граничного ціноутворення на основі балансу сукупного попиту на електричну енергію та її сукупної пропозиції, а на внутрішньодобовому ринку - за принципом ціноутворення "по заявленій (пропонованій) ціні" відповідно до правил ринку "на добу наперед"!та внутрішньодобового ринку.

Відповідно до наданих Замовником копій документів та пояснення, підстави внесення змін до істотних умов відповідно до вказаної додаткової угоди від 10.05.2024 № 1, Замовником обґрунтовуються інформаційно-цінновою довідкою Хмельницької торгово-промислової палати (далі - Довідка від 01.05.2024 № 22-05/396), яка містить інформацію щодо коливання місячних індексів РДЦ (базове навантаження) в торговій зоні ОЕС України на підставі офіційно оприлюднених даних ТОВ «Українська Енергетична Біржа» за результатами електронних торгів за період лютий - травень 2024 від 01.05.2024 № 22-05/396.

Місячний індекс базового навантаження - розрахований накопичувальним підсумком показника середньозваженої ціни в торговій зоні «ОЕС України», що визначається шляхом ділення загальної вартості реалізованої електричної енергії базового навантаження (без ПДВ) на загальний обсяг реалізованої електричної енергії базового навантаження, за періодом постачання, що охоплює повний календарний місяць, який є наступним відповідно до розрахункового (М+1).

Поряд з тим, відповідно до підпункту 2.2 пункту 2 «Порядку формування цін на універсальні послуги», затвердженого постановою Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 05.10.2018 № 1177 (зі змінами) передбачено, що місячний індекс базового навантаження на ринку двосторонніх договорів на місяць, що передував розрахунковому місяцю, оприлюднюється ТОВ «Українська енергетична біржа» на його офіційному вебсайті в мережі Інтернет, грн/МВт-год.

Однак, відповідно до підпункту 2 пункту 13.7 розділу 13 Договору від 22.03.2024 № 258 встановлено, що документальним підтвердженням даних про коливання ціни на ринку є завірені належним чином роздруківки (скріншоти) з веб-сайту ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» про середньозважені ціни за результатами роботи РДН в торговій зоні «ОЕС України» (мають бути завірені представником Постачальника), або Довідки (висновки) видані Торгово-промисловою палатою України або територіальними Торгово-промисловими платами (ТПП).

Отже, зазначена Довідка від 01.05.2024 № 22-05/396 не є документальним підтвердженням даних про коливання ціни на ринку, оскільки інформує щодо коливання місячних індексів РДД (базове навантаження) в торговій зоні ОЕС України, чим не дотримано вимоги підпункту 2 пункту 13.7 розділу 13 Договору Від 22.03.2024 Я258. ;

Відповідно до наданої Довідки від 01.05.2024 № 22-05/396 встановлено, що ціна на електричну енергію на ринку в лютому 2024 року (дата подання пропозиції 21.02.2024) складає - 3107,6 грн/Мвт*год, при цьому ціна на електричну енергію на ринку в березні (дата укладання Договору 22.03.2024) становить - 2409,0 грн/Мвт*год, тобто за вказаний період відбулося коливання в сторону зменшення на 29,0 %, в той же час відповідно до Довідки від 01.05.2024 № 22-05/396, в період з лютого 2024 (період подання тендерної пропозиції) по 01.05.2024 (дата набирання чинності додаткової угоди Я» І в частині постачання електричної енергії) коливання ціни на електричну енергію на ринку відбулося лише на 6,3 % (з 3107,6 грй/Мвт*год до 3304 грн./Мвт*год).

Однак, Замовником не зважаючи на зменшення ціни за одиницю товару, в період з дати з лютого 2024 по березень 2024 (між датами подання тендерної пропозиції та датою укладення Договору), інформація про яку, зокрема, зазначена в Довідці від 01.05.2024 № 22-05/396 та на вебпорталі https://www.oree.com.ua, інформація якого відповідно умов підпункту 2 пункту 13.7 розділу 13 Договору враховується сторонами вказаного Договору, вживалися заходи щодо зменшення ціни електричної енергії з врахуванням вимог підпункту 2 пункту 19 Особливостей та підпункту 2 пункту 13.7 розділу 13 Договору від 22.03.2024 № 258.

У документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у своїй постанові від 18.03.2021 р. у справі № 924/1240/18.

Оскільки законодавством у сфері публічних закупівель конкретну особу, наділену повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку, не визначено, то виходячи з норм чинного законодавства, до суб'єктів надання такої інформації можна віднести, зокрема, Державну службу статистики України, на яку постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків», яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові/товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; Торгово-промислову палату України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18.07.2023 у справі №916/944/22).

Особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у своїх письмових поясненнях надано копії документів, після оприлюднення 06.02.2025 Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Житомирській області зобов?язання щодо усунення порушень законодавства у сфері державних закупівель та зобов?язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень, зокрема, шляхом приведення істотних умов Договору до вимог законодавства у сфері закупівель (зокрема зменшення ціни електричної енергії за 1 кВт/год до рівня, визначеного пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку), повернення зайво сплачених коштів у разі здійснення постачання предмету закупівель з урахуванням змінених істотних умов Договору), а також шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущено порушення норм.

Відповідно до листа 13.02.2025 Відділу освіти, культури, молоді та спорту Старосілецької сільської ради Житомирського району Житомирської області, було направлено лист № 56 до ТОВ «ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД» щодо усунення виявлених порушень, зокрема, шляхом приведення істотних умов Договору до вимог законодавства у сфері закупівель зокрема зменшення ціни електричної енергії за 1 кВт/год до рівня, визначеного пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку), повернення зайво сплачених коштів.

Згідно Наказу № 10-K від 18.02.2025 Відділом освіти, культури, молоді та спорту Старосілецької сільської ради Житомирського району Житомирської застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді зменшення надбавки за лютий місяць головному бухгалтеру Віллілу ОСОБА_2 . Відповідний наказ оприлюднено у системі електронних закупівель 19.02.2025.

Суд звертає увагу на те, що суб'єктом правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення може бути лише посадова особа.

24.02.2025 Відділом освіти, культури, молоді та спорту Старосілецької сільської ради Житомирського району Житомирської області отримано лист-відповідь від ТОВ «ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД» № 1902/437 від 19.02.2025 року на звернення № 356 від 12.02.2025 у якому зазначено, що вимога Відділу щодо перегляду ціни за виконаним Договором є безпідставною, додатками листа на підтвердження стали: копія висновку № 0105/1 за результатами проведення експертного дослідження, виданого ТОВ «Незалежний центр судових експертиз» від 02.05.2024 та копія розрахунку зміненої ціни від 02.05.2024.

Проте, згідно змісту до протоколу про адміністративне правопорушення № 06/06/2025пр від 09 квітня 2025 року, виявлено порушення законодавства про закупівлі в частині внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених Законом за період з 10 травня 2024 року та на момент виявлення порушення 03 лютого 2025 року, а саме до істотних умов договору про закупівлю від 22 березня 2024 року № 258 (далі - Договір), укладеного за результатами проведеної процедури закупівлі за номером ID : UA-2024-02-13-013077-а, зокрема, додатковою угодою від 10 травня 2024 року № 1 внесено зміни в частині збільшення ціни за одиницю товару без наявного документального підтвердження коливання ціни товару на ринку з моменту укладання Договору до моменту внесення змін до Договору додатковою угодою від 10 травня 2024 року № 1, що є порушенням вимог підпункту 2 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178.

Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер (ч. 2 ст. 61 Конституції України). Системний аналіз та юридичний зміст положень ч. 2 ст. 61 Конституції України свідчить про те, що в основу притягнення до юридичної відповідальності має бути покладений конкретний склад правопорушення, яке скоїла особа. Відмінність у складі правопорушення (як в цілому, так і в конкретних його елементах) дає підстави для притягнення особи до різних видів юридичної відповідальності. Також, юридична відповідальність встановлюється за скоєння конкретного правопорушення конкретною особою, тобто вона має індивідуальний характер і характеризується, наприклад, наявністю системи покарань та стягнень, можливістю призначення більш м'якого покарання, умовного засудження, відстрочки виконання вироку, давністю притягнення до кримінальної відповідальності та звільнення від неї тощо. Цей принцип забезпечується можливістю застосування виду юридичної відповідальності в залежності від ступеня суспільної небезпечності скоєного правопорушення. При цьому, принцип індивідуалізації відповідальності знаходить також свій вираз в тому, що при призначенні покарання мають враховуватися всі особливості та обставини справи, характер правопорушення, ступінь здійснення винною особою протиправного наміру, ступінь вини, властиві їй індивідуальні риси, спосіб життя, мотиви скоєння правопорушення і інше.

Факт вчинення правопорушення ОСОБА_1 , передбаченого частиною 3 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 06/06/2025пр від 09 квітня 2025 року, висновком про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-M-2025-01-13-000040 від 03.02.2025, копією договору № 258 на закупівлю електричної енергії від 22.03.2024, копією додаткової угоди № 1 до Договору № 258 від 22.03.2024 на закупівлю електричної енергії від 10.05.2024, копією листа ТОВ «ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД» до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Старосілецької сільської ради від 02.05.2024, копіє повідомлення ТОВ «ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД» від 11.04.2024, копією інформаційно-цінової довідки Хмельницької торгово-промислової палати від 01.05.2024.

Згідно положень статті 23 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами. На виконання вимог статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення нею адміністративного правопорушення, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого та заходом державного примусу, враховуючи умови та характер вчиненого, особу правопорушника, ступінь вини, вважаю за необхідне та достатнє для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень застосувати до останньої адміністративне стягнення в межах санкції частини 3 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу.

Відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 мінімальної заробітної плати.

Керуючись статтями 23, 33-35, 164-14, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

постановив:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 25500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок, на розрахунковий рахунок UA718999980313000106000006729, отримувач коштів - ГУК у Жит.обл/ТГ, м.Коростишів/21081100, код класифікації доходів бюджету - 21081100, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 37976485, стягувач: Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на користь держави на розрахунковий рахунок UА908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Київ/Києві, код класифікації доходів бюджету 22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код за ЄДРПОУ 37993783.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя І. В. Щербаченко