про залишення позовної заяви без руху
05 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/5959/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Плахтій Н.Б., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльнсоті та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у недонарухуванні та невиплаті щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік та до Дня Незалежності України у 2023-2024 роках у розмірі семи пенсій за віком за мінусом попередньо виплачених сум допомоги;
зобов'язання донарахувати щорічну разову грошову допомогу до 5 травня 2022 року та до Дня Незалежності України у 2023-2024 у розмірі семи мінімальних разової грошової допомоги пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплачених сум допомоги;
стягнення донарахованої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року та до Дня Незалежності України у 2023-2024 у розмірі 35925,00 грн.
Згідно з пунктами 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позовна заява подана без додержання вимог статті 161 КАС України та містить такі недоліки.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як визначено частиною першою статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною третьою статті 122 КАС України обумовлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Спір між сторонами виник у зв'язку з відмовою Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату позивачу як учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік та Дня Незалежності України у розмірі семи мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-ХІІ).
Так, згідно з вимогами статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня, а з 2023 до Дня Незалежності України у 2023 та 2024 учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Як зазначив позивач, йому виплачені одноразові грошові допомоги до 5 травня 2022 року в розмірі 3391,00 грн, 04.08.2023 - до Дня Незалежності України 2023 року в сумі 2700,00 грн, 04.08.2024 - до Дня Незалежності України 2024 року, тобто в не повному розмірі.
Отже з моменту виплат вказаних допомог позивач міг дізнатись про порушення своїх прав.
Відповідно до частини четвертої статті 17-1 Закону №3551-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже, 30 вересня 2022 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги за 2022 рік і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.
Перебіг шестимісячного строку звернення позивача до суду з цим позовом необхідно обраховувати з 30 вересня 2022 року (вказана позиція узгоджується з відповідними висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 06 лютого 2018 року у справі №607/7919/17), тобто, позивач міг звернутися до суду з цим позовом в строк до 30 березня 2023 року.
Разом з тим, згідно з пунктом 4 Порядку здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 (чинної на час виплати грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік) отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 10-1, 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до 24 серпня поточного року включно, яким грошову допомогу не виплачено станом на 1 жовтня, мають право звернутися щодо її виплати до Пенсійного фонду України (його територіального органу за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) та отримати її до 1 листопада поточного року.
Виходячи із наведених норм, у разі нездійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України або здійснення такої виплати в меншому розмірі, отримувач такої допомоги має законні очікування про виплату відповідної допомоги/виплату допомоги у належному розмірі до 1 жовтня 2023 року.
Тобто, 01.10.2023 - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата оспорюваної допомоги у 2023 році (у разі неподання відповідної заяви), а у випадку звернення до ПФУ із заявою до 01.11.2023, такий строк слід обраховувати з 01.11.2023.
У розглядуваному випадку початок перебігу строку звернення позивача до суду в частині позовних вимог щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України 2023 року слід обраховувати з 01.10.2023.
Щодо строку звернення із позовними вимогами про виплату щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України 2024 року, суд зазначає таке.
Порядок здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», у 2024 році, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2024 №369, (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачав, що грошова допомога виплачується до 24.08.2024.
Як зазначив позивач, йому виплачено одноразову грошову допомогу до Дня Незалежності України у серпні 2024 року в розмірі 2700,00 грн, тобто в не повному розмірі.
Отже, спірна виплата у 2024 році виплачувалася до 24 серпня, тому про порушення своїх прав (щодо неотримання виплати або отримання виплати в неналежному розмірі) позивач мав дізнатися з 25.08.2024 за наслідками отримання щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій.
У той же час, до суду з цим позовом позивач звернувся 31.05.2025, що підтверджується штемпелем на конверті, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Одночасно, суд зауважує, що правова позиція щодо застосування шестимісячного строку звернення до суду у спорах щодо здійснення виплат, передбачених Законом України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту», висловлена Верховним Судом у постанові від 18.11.2020 у справі № 380/5202/20.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Однак ОСОБА_1 заяву про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску не подав.
Згідно із частиною першою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам частини шостої статті 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у зазначений строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду щодо заявлених позовних вимог, вказавши підстави для поновлення строку та додавши докази поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 171, 248 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльнсоті та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Н.Б.Плахтій