05 червня 2025 року
м. Київ
справа №420/5128/23
адміністративне провадження №К/990/43909/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Соколова В.М.,
суддів: Єресько Л.О., Загороднюка А.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Одеської міської ради про передачу на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи № 420/5128/23 за позовом Малиновської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області, Одеської обласної військової адміністрації до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький», Комунального підприємства «Сервісний центр», за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Департаменту з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Одеської обласної військової адміністрації, Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Ухвалою Верховного Суду від 15 січня 2024 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2023 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2023 року у справі № 420/5128/23.
Ухвалою від 24 червня 2024 року Верховний Суд відмовив у задоволенні заяви Малиновської окружної прокуратури міста Одеси про зупинення провадження у справі № 420/5128/23 до набрання законної сили рішенням об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 260/4199/22.
Ухвалою від 04 червня 2025 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
02 квітня 2024 року до Верховного Суду надійшло клопотання Одеської міської ради про передачу справи №420/5128/23 на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Обґрунтовуючи це клопотання заявник вказує, що на розгляді адміністративних судів усіх інстанцій перебуває значна кількість подібних справ. Указує, що у підході до вирішення таких справ у судах адміністративної юрисдикції наявна суперечність, зокрема, в аспекті наявності чи відсутності у прокуратури права на звернення до суду з позовами в інтересах держави в особі органів ДСНС України до балансоутримувачів захисних споруд цивільного захисту. Вважає, що для правильного вирішення таких спорів Велика Палата Верховного Суду має вирішити питання про:
- наявність чи відсутність у прокуратури права на звернення до суду в інтересах держави в особі органів ДСНС України без проведення цим органом заходів державного нагляду (контролю) чи складення будь-яких актів, приписів чи жодних інших документів з огляду на чинність постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану»;
- наявність чи відсутність у прокуратури права на звернення до суду в інтересах держави в особі органів ДСНС України з відповідним позовом у зв'язку з набуттям 29 жовтня 2022 року чинності новою редакцією пункту 48 частини другої статті 17-1 КЦЗ України та наділенням у зв'язку з цим, на думку прокуратури, правом звернення до суду «з інших підстав, визначених законом» без зазначення, при цьому, конкретного закону, у якому ці інші підстави визначено;
- наявність чи відсутність у прокуратури права на звернення до суду в інтересах держави в особі місцевої державної адміністрації з відповідним позовом;
- наявність чи відсутність у прокуратури права на звернення до суду в інтересах держави в особі не лише органів ДСНС України, а і одночасно місцевої державної адміністрації з відповідним позовом.
Як на підставу для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, Одеська міська рада посилається на положення частини п'ятої статті 346 КАС України, відповідно до якої суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики.
Суд, перевіривши доводи клопотання Одеської міської ради, дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Відповідно до частини третьої статті 346 КАС України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, палати або об'єднаної палати, передає справу на розгляд Великої Палати, якщо така колегія (палата, об'єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об'єднаної палати) іншого касаційного суду.
Згідно з частиною четвертою статті 346 КАС України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, палати або об'єднаної палати, передає справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо така колегія (палата, об'єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Великої Палати.
Частиною п'ятою статті 346 КАС України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики.
Відповідно до частини шостої статті 346 КАС України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції, крім випадків, якщо: 1) учасник справи, який оскаржує судове рішення, брав участь у розгляді справи в судах першої чи апеляційної інстанції і не заявляв про порушення правил предметної юрисдикції; 2) учасник справи, який оскаржує судове рішення, не обґрунтував порушення судом правил предметної юрисдикції наявністю судових рішень Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об'єднаної палати) іншого касаційного суду у справі з подібною підставою та предметом позову у подібних правовідносинах; 3) Велика Палата Верховного Суду вже викладала у своїй постанові висновок щодо питання предметної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.
Згідно з частиною першою статті 347 КАС України питання про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.
Проаналізувавши матеріали касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що зазначені у клопотанні мотиви не є такими, що у розумінні наведених положень процесуального закону можуть слугувати підставою для передачі справи №420/5128/23 на розгляд до Великої Палати Верховного Суду, а тому у задоволенні клопотання Одеської міської ради слід відмовити.
Керуючись статтями 344, 346, 347, 355, 359 КАС України, Суд
Відмовити у задоволенні клопотання Одеської міської ради про передачу справи № 420/5128/23 на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.М. Соколов
Л.О. Єресько
А.Г. Загороднюк ,
Судді Верховного Суду