05 червня 2025 рокуЛьвівСправа № 300/5530/24 пров. № А/857/23937/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді - Мікули О. І.,
суддів - Курильця А. Р., Пліша М. А.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року у справі №300/5530/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
суддя в 1-й інстанції - Боршовський Т. І.,
дата ухвалення рішення - 06 вересня 2024 року,
місце ухвалення рішення - м. Івано-Франківськ,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,
Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та здійсненні виплати йому пенсії без обмеження максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів встановлених для осіб, які втратили працездатність з виплатою щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням виплачених сум; зобов'язати Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 01 січня 2024 року перерахунок його пенсії без обмеження максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів встановлених для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог статтей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з виплатою щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та провести виплати за перерахованою пенсією, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області щодо обмеження з 01 січня 2024 року розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 січня 2024 року, виходячи з грошового забезпечення, наведеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки за №8/1/1214 від 20 березня 2023 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, враховуючи раніше виплачені за цей період суми пенсії. Відмовлено в задоволенні решти позовних вимог.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням у частині відмовлених позовних вимог, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що його набуте право на отримання пенсії з 01 березня 2024 року відповідно до наданої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 20 березня 2023 року №8/1/1214 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 86% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів встановлених для осіб, які втратили працездатність зі збереженням щомісячої доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", та провести виплати за перерахованою пенсією, з урахуванням виплачених сум, є безстроковим, безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань. На думку апелянта, враховуючи, що попередні судові рішення, які стосуються перерахунку пенсії цілком обґрунтовані, зрозумілі, не суперечать одне одному, їхні тексти викладені чіткою і простою мовою, труднощів для розуміння не викликають і не вимагають додаткових роз'яснень, а суть їх максимально ясна та не двозначна, подібна позиція ГУ ПФУ в Івано-Франківській області ставить під сумнів сам принцип верховенства права в Україні, відповідно до якого людина, її права і свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. З врахуванням наведеного просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити повністю.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає про те, що Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року (на виконання рішення суду від 15 квітня 2021 року у справі №300/632/21), який відповідно до правової позиції висловленої Верховним Судом у постанові від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22 не є перерахунком пенсії у розумінні пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 та проведено перерахунок пенсії з 01 лютого 2021 року (на виконання рішення суду від 28.06.2023 по справі №300/2109/23 ) з урахуванням нового підвищеного грошового забезпечення. Таким чином, у даній справі предмет позову щодо нарахування та виплати доплати до пенсії визначеної пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року є відмінним від предмету позову, який підпадає під висновки висловлені Верховним Судом у постанові від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22. Оскільки розмір грошового забезпечення позивача у порівнянні станом на 01 квітня 2019 року та станом на 01 лютого 2021 року збільшився більше ніж на 2000,00 грн, права на встановлення відповідної доплати позивач не має. Щодо перерахунку та виплати з урахуванням 86% грошового забезпечення, то зазначає, що на даний момент пенсія ОСОБА_1 вираховується із 89% сум грошового забезпечення. З огляду на зазначене вище, Головне управління вважає, що такі позовні вимоги є передчасними, а тому задоволенню не підлягають. Таким чином, вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції в цій частині, а тому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення.
Крім того, 19 січня 2025 року та 14 травня 2025 року позивач у суд апеляційної інстанції подав заяви про зміну вимог апеляційної скарги, а саме: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 березня 2025 року, виходячи з грошового забезпечення, наведеного в довідці за №8/1/1214 від 20 березня 2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 у розмірі 86% грошового забезпечення без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність з виплатою щомісячої доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", враховуючи раніше виплачені за цей період суми пенсії. Разом з тим, ст.303 КАС України визначено строки, протягом яких апелянт має право доповнити чи змінити апеляційну скаргу, обґрунтувавши необхідність таких змін чи доповнень, однак такі подані з пропуском таких строків, тому колегія суддів вказані заяви по суті не розглядає з підстав порушення вимог ст.303 КАС України.
Справа розглянута судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзив на апеляційну скаргу в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Збройних силах України. Позивачу виплачується пенсія за вислугу років згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 №2262-XII, що підтверджується копіями долучених до відзиву на позов матеріалів за пенсійною справою №0901002631 (Міноборони).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснило з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, на підставі відомостей довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06 березня 2018 року №ХД17665, виходячи з 70% грошового забезпечення - 9510 грн, внаслідок чого розмір пенсії склав 6657,00 грн, до виплати - 4997,00 грн.
Рішенням Івано- Франківського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2018 року у справі №0940/2010/18 задоволено позов: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку з 01 січня 2018 року пенсії ОСОБА_1 , внаслідок чого зменшено її розмір з 86% до 70% грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01 січня 2018 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 86% грошового забезпечення, з врахуванням виплачених сум.
Вказане судове рішення виконано відповідачем з 01 квітня 2019 року, що підтверджується протоколом від 11 березня 2019 року. Підсумок пенсії - 8178,60 грн, до виплати - 6968,20 грн.
Позивач звертався до ГУ ПФ України в Івано-Франківській області із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідно до Постанови №704, тобто з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії, а саме: довідки станом на 05 березня 2019 року. Проте відповідач відмовив у перерахунку пенсії. Вказана відмова відповідача була предметом судового розгляду за позовом позивача. Так, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2021 року у справі №300/632/21, яке набрало законної сили, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року (з урахуванням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення).
На виконання вказаного судового рішення ГУ ПФ України в Івано-Франківській області 05 травня 2021 року провело перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого з 01 червня 2021 року основний розмір пенсії становить 12951,12, грн, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 05 травня 2021 року.
При визначенні розміру пенсійної виплати при проведенні описаного перерахунку пенсії ГУ ПФ України в Івано-Франківській області з 01 червня 2021 року почало виплачувати перераховану пенсію, без встановлення з 01 липня 2021 року доплати, передбаченої Постановою №713.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 липня 2022 року у справі №300/5043/21 задоволено позов повністю: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70% сум грошового забезпечення, при проведенні перерахунку пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно зі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16 лютого 2021 року за №9/1/349, з урахуванням проведених платежів.
Вказане судове рішення виконано відповідачем з 01 грудня 2022 року, що підтверджується протоколом від 11 листопада 2022 року. Основний розмір пенсії - 15911,38 грн, до виплати з надбавками - 18318,97 грн
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 січня 2023 року у справі №300/4696/22 задоволено позов повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01 липня 2021 року доплати до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 нарахування та здійснити щомісячну доплату до пенсії з 01 липня 2021 року в сумі 2000 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії позивача із врахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Згідно з протоколом про перерахунок пенсії під час виконання рішення суду від 11 січня 2023 року у справі №300/4696/22 основний розмір пенсії позивача склав 15911,38 грн, з урахуванням індексації - 19638,97 грн, з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн - 21638,97 грн. До виплати розмір пенсії обмежено “максимальним розміром» з 01 червня 2023 року - 20930,00 грн
На підставі особової пенсійної справи №ХД17665 ІНФОРМАЦІЯ_2 видав довідку №8/1/1214 від 09 червня 2024 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2021 року відповідно до постанови КМУ №704, з урахуванням постанови Верховного Суду від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21 (з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017).
У подальшому, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 червня 2023 року у справі №300/2109/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2021 року перерахунок пенсії на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки станом на 01 січня 2021 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів.
20 жовтня 2023 року на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 червня 2023 року у справі №300/2109/23 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки від 20 березня 2023 року за №8/1/1214, що підтверджується розрахунком від 20 жовтня 2023 року. Внаслідок перерахунку з 01 листопада 2023 року підсумок пенсії (з надбавками) склав 24902,83 грн, проте розмір пенсії обмежено “максимальним розміром» - 20930,00 грн і без врахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", встановленої рішенням суду від 11 січня 2023 року у справі №300/4696/22.
Також на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» відповідач провів індексацію пенсії ОСОБА_1 . Так, загальний розмір нарахованої з 01 березня 2024 року пенсії позивача з урахуванням індексації, доплат та підвищень становив 26402,83 грн, з них індексація за 2022 рік - 2874,03 грн, за 2023 рік - 1500,00 грн, індексація за 2024 рік - 1500,00 грн. Проте розмір пенсії обмежено “максимальним розміром» - 23610,00 грн.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, є протиправним, а тому ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії за вислугу років з 01 січня 2024 року, виходячи з грошового забезпечення, наведеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки за №8/1/1214 від 20 березня 2023 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, враховуючи раніше виплачені за цей період суми пенсії. Разом з тим, факт здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2021 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01 січня 2021 року впливає на наявність підстав для здійснення позивачу спірної доплати, оскільки внаслідок такого перерахунку досягнута мета прийняття Постанови №713: пенсія позивача на законних підставах збільшилась на понад 2000 гривень внаслідок збільшенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій осіб, тому відсутні правові підстави для нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року за №713.
Колегія суддів зазначає, що апелянт оскаржує рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог, тому з врахуванням ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Даючи правову оцінку висновку суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що такий відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, законним та обґрунтованим, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон №2262-XII.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв Постанову №713.
За змістом п.1 Постанови №713 з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону №2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII станом на 1 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року №2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Здійснивши аналіз пункту 1 Постанови №713 у сукупності з приписами статті 63 Закону №2262-XII, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі №400/6254/24, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2025 року, дійшов таких висновків:
- з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-XII до 01 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначено (поновлена) після 01 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн;
- доплата, визначена цією Постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв'язку з прийняттям після 01 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону №2262-XII, та обов'язково мало здійснюватися після 01 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно-правовий акт був прийнятий до 01 березня 2018 року або після, оскільки визначальним є саме момент підвищення після 01 березня 2018 року;
- метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;
- виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 01 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону №2262-XII, і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;
- якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 01 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло до 01 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її припинення;
- водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 01 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло після 01 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-XII (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку).
За висновком Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, у зв'язку з тим, що положення Постанови №713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мав наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови №713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду виснував, що оскільки зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є правовою підставою для зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та, відповідно, отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704, і подання таких довідок до відповідного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №2262-XII, то здійснений вказаним державним органом перерахунок пенсії, право на який в особи виникло після 01 березня 2018 року, за умови підвищення розміру пенсії, є підставою для припинення (у разі підвищення розміру пенсії більш ніж на 2000,00 грн) або зменшення розміру (у разі підвищення розміру пенсії менш ніж на 2000,00 грн) щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою №713.
Крім того, необхідно нагадати, що відповідно до пояснювальної записки до проєкту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб, яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016- 2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає близько 2000,00 грн Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій залежно від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2000,00- 2700,00 грн
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України з 01 липня 2021 року особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія відповідним особам переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року. Тобто такі доплати є тимчасовими.
Отже, системний аналіз наведених норм права, а також мета прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 цієї Постанови є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка була підставою для ухвалення Постанови №713, а саме: зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Іншими словами, доплати до пенсій (розмір яких обчислювався з прожиткового мінімуму станом на 01 березня 2018 року), передбачені Постановою №713, здійснювалися тимчасово до перерахунку відповідних пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), зокрема через підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік відповідно до пункту 4 Постанови №704 в редакції з 29 січня 2020 року.
Колегія суддів зазначає, що Велика Палата Верховного Суду в постанові від 13 березня 2025 року у зразковій справі №400/6254/24 зробила такий узагальнений висновок: перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 червня 2023 року у справі №300/2109/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2021 року на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки станом на 01 січня 2021 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів.
20 жовтня 2023 року на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 червня 2023 року у справі №300/2109/23 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки від 20 березня 2023 року за №8/1/1214, що підтверджується розрахунком від 20 жовтня 2023 року.
Таким чином, наведеними вище обставинами підтверджується, що перерахунок пенсії позивача проведений на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 червня 2023 року у справі №300/2109/23 на підставі довідки від 20 березня 2023 року №8/1/1214 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року.
З врахуванням наведених вище обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що вказаний перерахунок пенсії позивача на підставі рішення суду у справі вважається таким, що виник на підставі, встановленій нормативно-правовим актом, а саме: через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відповідно до статті 43, 63 Закону №2262-XII.
Крім того, колегія суддів вважає необхідним зазначити, що у спірних правовідносинах перерахунок пенсії позивача проведений саме у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік (незалежно від того, на виконання рішення суду чи на підставі безпосередньо поданої уповноваженим органом довідки до пенсійного органу), а тому доводи апелянта про те, що збереження щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" є безстроковим, безперечним є помилковим, оскільки пенсія позивача при її перерахунку збільшилася за рахунок зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний рік.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що факт здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2021 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01 січня 2021 року впливає на наявність підстав для здійснення позивачу спірної доплати, оскільки внаслідок такого перерахунку досягнута мета прийняття Постанови №713: пенсія позивача на законних підставах збільшилась на понад 2000 гривень внаслідок збільшенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій осіб, тому відсутні правові підстави для нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року за №713.
Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням 86% грошового забезпечення, то колегія суддів зазначає, що така вимога не була предметом спору, а тому в силу вимог ст.47 КАС України така на стадії апеляційного розгляду не розглядається.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Крім того, колегія суддів зазначає, що інші зазначені позивачем в апеляційній скарзі обставини, крім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин справи і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) №303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Крім того, колегія суддів зазначає, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року у справі №300/5530/24 переглянуто в межах доводів апеляційної скарги та вважає недоцільним виходити за межі апеляційної скарги та переглядати оскаржуване рішення в решті вимог.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог у частині їх задоволення, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст.316 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року у справі №300/5530/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя О. І. Мікула
судді А. Р. Курилець
М. А. Пліш
Повне судове рішення складено 05 червня 2025 року.