05 червня 2025 рокуЛьвівСправа № 260/7815/24 пров. № А/857/15889/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Качмара В.Я., Онишкевича Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року, головуючий суддя - Рейті С.І., ухвалене у м. Ужгород, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ГУПФУ в Запорізькій області, ГУПФУ в Київській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про відмову в здійсненні перерахунку пенсії за результатами поданої ОСОБА_1 заяви від 11.04.2024 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії на підставі поданої ОСОБА_1 заяви від 11.04.2024 року та довідок про заробітну плату за періоди роботи з січня 1995 по серпень 1996, з вересня 1996 року по грудень 1999, видані Приватним підприємством Фірма «Спарта».
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що йому безпідставно відмовлено в перерахунку пенсії.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.04.2024 року щодо проведення перерахунку пенсії, з врахуванням довідок про заробітну плату від 04.12.2002 року за № 24, 25, виданих Приватним підприємством Фірма «Спарта»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.04.2024 року щодо проведення перерахунку пенсії, з врахуванням довідок про заробітну плату від 04.12.2002 року за № 24, 25, виданих Приватним підприємством Фірма «Спарта»; в задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ГУПФУ в Київській області оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що заробітна плата не може бути врахована, оскільки довідка про заробітну плату, видана приватним підприємством Фірма «Спарта» не підтверджена первинними документами.
На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 07.09.2019 року, та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).
З огляду на те, що позивач фактично проживає в м. Ужгороді, 11.04.2024 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням з роботи 24.02.2022 року та на перерахунок пенсії про «зміну періоду 60 місяців до 01.07.2000».
Як вбачається з наявної в матеріалах справи розписки-повідомлення (перелік документів доданих до заяви), позивачем було додано: відповідну заяву, паспорт, довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 року, трудова книжка.
В порядку екстериторіальності вказану заяву позивача розглянуто ГУ ПФУ в Київській області та позивачу проведено перерахунок пенсії з 25.02.2022 року.
При цьому, як зазначає відповідач 2 у відзиві на позовну заяву та в листі від 04.11.2024 року за №1000-0308-9/174307 у відповідь на лист ГУ ПФУ в Запорізькій області, при перерахунку пенсії за заявою позивача від 11.04.2024 року, не було враховано довідки про заробітну плату від 04.12.2002 року за період роботи з січня 1995 по грудень 1999 року, виданих ПП Фірма «Спарта», оскільки позивач із заявою про перерахунок пенсії згідно вказаних довідок не звертався та така заява не розглядалася.
В той же час, як було зазначено у відзиві на позовну заяву відповідачем 1, до заяви ОСОБА_1 подав довідки про заробітну плату від 04.12.2002 року за період роботи з січня 1995 по грудень 1999, виданих ПП Фірма «Спарта».
Як видно з листа ГУ ПФУ в Запорізькій області від 29.07.2024 року № 13141-12503/М-02/8-0800/24, за матеріалами пенсійної справи позивача, страховий стаж враховано по 31.12.2021 року згідно даних персоніфікованого обліку та складає 41 рік 01 місяць 01 день.
Отже, з урахуванням середньомісячної заробітної плати та страхового стажу позивача, після перерахунку, у зв'язку з перерозподілом складових пенсійної виплати (збільшенням основного розміру пенсії та з одночасним зменшенням доплати до прожиткового мінімуму та доплати особам, яким не виповнилось 70 років), розмір пенсії позивача не змінився та складається з наступних складових: розмір пенсії за віком; доплата до прожиткового мінімуму (до 2093 грн); доплата за понаднормовий стаж (за 6 років); надбавка індексації 01.03.2022 року; доплата особам, яким не виповнилось 70 років (до 2980 грн).
В той же час, з листа ГУ ПФУ в Запорізькій області від 02.08.2024 року №13551-12127/М-02/8-0800/24 вбачається, що на підставі поданих позивачем 11.04.2024 року до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) ГУ ПФУ в Закарпатській області заяви про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням з роботи 24.02.2022 року та документів, позивачу проведено перерахунок пенсії з 25.02.2022 року, розмір у зв'язку з перерозподілом складових пенсійної виплати не змінився.
Також зазначено, що долучені позивачем до заяви 11.04.2024 року довідки про заробітну плату від 04.12.2002 року за період роботи з січня 1995 по серпень 1996 року, з вересня 1996 року по грудень 1999 року, видані ПП Фірма «Спарта» перевірити немає можливості, оскільки відповідно до п. 4 розд. ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за № 1668/39004, Мелітопольський район тимчасово окупована російською федерацією територія України.
У зв'язку з чим, провести перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату немає підстав, оскільки довідки про заробітну плату не підтверджені первинними документами.
Крім того, у довідці про заробітну плату суми за період 1999 року не співпадають з даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за зазначений період.
Аналогічна за змістом відповідь надана також Пенсійним Фондом України на звернення позивача, листом від 08.08.2024 року за № 33463-39888/М-03/8-2800/24.
Також, з листа ГУ ПФУ в Запорізькій області від 29.10.2024 року № 0800-0211-8/98406 вбачається, що надані позивачем 11.04.2024 року довідки про заробітну плату за періоди роботи з січня 1995 по серпень 1996, з вересня 1996 по грудень 1999 року, видані ПП Фірма «Спарта» були направлені для перевірки до управління контроль-перевірочної роботи. За інформацією управління контроль-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Запорізькій області перевірити довідки немає можливості, в зв'язку з тим, що дане підприємство знаходиться на тимчасово окупованій території.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що спірні довідки відповідають вимогам законодавства, оскільки видані на підставі особових рахунків, містять чітко визначений період роботи, за який здійснювалася виплата заробітної плати позивачу, суми заробітної плати, а також містить інформацію щодо місцезнаходження і адресу підприємства.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера, та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01.01.2016 року або, у разі якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року незалежно від перерв.
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 року (додаток 1).
Проаналізувавши вказану норму, колегія суддів зазначає, що за загальним правилом обчислення пенсії здійснюється за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000. Однак, вказане правило має виключення, коли для обчислення пенсії може бути врахований страховий стаж до 01.07.2000 року у двох випадках, а саме: за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження страхового стажу підряд до 01.07.2000 року довідкою про заробітну плату первинними документами; у разі, якщо страховий стаж починаючи 01.07.2000 року становить менше 60 місяців.
Відповідно до п. 1 ст. 43 Закону № 1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додатково документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
За приписами ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Приписами ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку), затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1).
Згідно з п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Отже, обов'язковою умовою для обчислення чи перерахунку пенсії з урахування заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Вищевказане узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 24.06.2021 року у справі № 233/179/17.
З наведених правових норм можна зробити висновок про те, що за бажанням особа має право звернутися до органу Пенсійного фонду за обчисленням пенсії із врахування заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000, надавши довідку про заробітну плату, яка має містити інформацію про назву первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Така довідка є підставою для обчислення пенсії за умови її підтвердження первинними документами.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що підтвердження достовірності даних довідки відбувається шляхом проведення органом Пенсійного фонду перевірки за місцем зберігання первинної документації.
Крім того, Верховний Суд, зокрема, у постанові від 21.02.2020 у справі № 291/99/17 прийшов до висновку, про те, що перевірка достовірності виданих документів покладається на Пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що позивачем надано пенсійному органу належні та достатні докази про заробітну плату для проведення перерахунку його пенсії відповідно до вимог Закону №1058-IV.
При цьому, відповідачем не було надано жодного доказу про скасування спірної довідки або того, що записи в ній є такими, що не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням закону.
Враховуючи вказане, пенсійний орган безпідставно не врахував вказану довідку при перерахунку позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV.
Разом з тим, відповідач в оскаржуваному рішенні та в апеляційній скарзі зазначив, що первинні документи, які підтверджують довідку про заробітну плату знаходяться на території, яка тимчасово не контролюється українською владою, тому перевірити обґрунтованість видачі наданої довідки про заробітну плату можливості немає.
Суд апеляційної інстанції вважає такі посилання відповідача безпідставними з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Частиною 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отже, відповідно до наведених норм Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», необхідною умовою для визнання незаконним акту органу, який знаходиться на тимчасово окупованій території, є створення такого органу, обрання чи призначення у порядку, не передбаченому законом.
Колегія суддів зазначає, що позивач набув трудовий стаж у період, коли населені пункти, на території яких підприємства здійснювали господарську діяльність, перебували під контролем української влади, і такі підприємства були утворені відповідно до законодавства України.
Всі первинні документи, які сформовані до проведення антитерористичної операції, не можуть піддаватися сумніву та позбавляти особи права на отримання пенсії, що обчислена із заробітку, який вона отримувала на законних підставах, тільки з тих міркувань, що Україна тимчасово не здійснює контроль на території, де набутий відповідний стаж роботи.
Суд апеляційної інстанції повторно наголошує, що неможливість проведення перевірки таких документів (довідок) та первинних документів, на підставі яких вони видані, не може бути підставою для порушення соціальних прав особи.
Аналізуючи наведене, колегія суддів вважає правильним висновок суду попередньої інстанції про те, що спірна довідка відповідає вимогам законодавства, оскільки видана на підставі особових рахунків, містить чітко визначений період роботи, за який здійснювалася виплата заробітної плати позивачу, суми заробітної плати, а також містить інформацію щодо місцезнаходження і адресу підприємства, через що позовні вимоги в цій частині є підставними та обґрунтованими, відтак підлягають частково задоволенню.
В іншій частині судове рішення сторонами не оскаржується.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі №260/7815/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. Я. Гудим
судді В. Я. Качмар
Т. В. Онишкевич