Справа №522/10621/25
Провадження №3/522/3822/25
04 червня 2025 року місто Одеса
Суддя Приморського районного суду м.Одеси Коваленко В.М., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, офіційно не працює, зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП, -
ОСОБА_1 29.04.2025 року біля 22 годин 30 хвилин, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , ухилилась від виконання своїх батьківських обов'язків, стосовно свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , так як перебуваючи з явними ознаками алкогольного сп'яніння, залишила сина без батьківського піклування на вулиці, чим порушила ст.150 СКУ, що свідчить про низький рівень батьківського потенціалу, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
За вказаним фактом співробітниками поліції стосовно правопорушника був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №459226 від 30.04.2025 за ч.1 ст.184 КпАП України, який підписав правопорушник.
Згідно письмової заяви, ОСОБА_1 1 просила розглядати справу без її участі.
Судовий розгляд в суді проведено за відсутністю особи, стосовно якої складені матеріали, яка в судове засідання не з'явилась. Про дату, час та місце розгляду протоколу про адміністративне правопорушення було повідомлено належним чином.
Відповідно до ст.184 КУпАП, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, - тягне за собою тягне за собою попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях правопорушника наявні ознаки та склад вказаного правопорушення.
Обставини правопорушення та вина правопорушниці підтверджуються наступними доказами, а саме: протоколом ВАД №459226 від 30.04.2025, письмовою заявою ОСОБА_1 та іншими матеріалами.
Згідно ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З урахуванням викладеного, при визначенні виду адміністративного стягнення, що підлягає накладенню на правопорушника, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, вважаю за необхідне застосувати стосовно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Керуючись ст.ст.173, 283-285 КУпАП, суд, -
Накласти на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти діб з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси.
Суддя: