Постанова від 05.06.2025 по справі 134/809/25

Справа № 134/809/25

3/134/220/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 червня 2025 року с-ще Крижопіль

Суддя Крижопільського районного суду Вінницької області Кантониста О.О., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , 24.11.2024 року притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184, ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.,

за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановила:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 032595 від 16.05.2025, ОСОБА_1 20 квітня 2025 року, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, за місцем свого проживання в АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї матері ОСОБА_2 та вітчима ОСОБА_3 , а саме: висловлювався нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою.

ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що того дня він пішов до колишнього співмешканця своєї матері - ОСОБА_3 , з яким у нього під час спільного вживання алкогольних напоїв виникла суперечка, оскільки він пригадав ОСОБА_3 , що той ображав його матір. Він наніс ОСОБА_3 близько двох ударів рукою, після чого пішов додому. Зі своєю матір'ю він не сварився і жодних протиправних дій відносно неї не вчиняв.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 256 КУпАП передбачено, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

При цьому, суть адміністративного правопорушення повинна бути викладена таким чином, щоб було зрозуміло, де та за яких обставин воно було вчинене, в яких саме діях або бездіяльності відобразилося. Фактично опис суті правопорушення має відповідати диспозиції правової норми, яка передбачає відповідальність за вказане правопорушення. При її викладенні необхідно відображати склад адміністративного правопорушення: об'єкт, об'єктивну сторону, дані про суб'єкт та суб'єктивну сторону проступку.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, в тому числі: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідальність за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Відповідальність за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП настає за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, а за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП - повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.

Відповідно до визначень, які містяться в Законі України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»:

- домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;

- психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;

- фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 032595 від 16.05.2025 зазначено, що ОСОБА_1 20 квітня 2025 року вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї матері ОСОБА_2 та вітчима ОСОБА_3 , а саме висловлювався нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, при цьому не зазначено наслідків, спричинених для них в результаті можливих протиправних дій ОСОБА_1 (зокрема, що дії кривдника викликали у постраждалих осіб побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному чи фізичному здоров'ю осіб).

Сама по собі сварка в сім'ї, нецензурні висловлювання чи образи не становлять домашнє насильство. Такі дії утворюють склад адміністративного правопорушення у тому випадку, коли вони викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

В матеріалах справи відсутні будь-які фактичні дані, які б свідчили про завдання ОСОБА_1 шкоди психічному або фізичному здоров'ю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 під час вчинення ним можливих протиправних дій.

Окрім того, дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, диспозиція якої передбачає, що особу протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частинами першою або другою цієї статті.

Водночас фабула правопорушення в протоколі є не конкретною, не розкрито її зміст в повному обсязі, зокрема не зазначено, що ОСОБА_1 протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частинами першою або другою статті 173-2 КУпАП, що є кваліфікуючою ознакою правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.

Оскільки беззаперечних доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства у розумінні КУпАП та Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» матеріали справи не містять, тому у суду відсутні підстави притягувати його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.

Окремо слід зазначити, що складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 відбулося з порушенням ч. 2 ст. 254 КУпАП, оскільки належним є складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.

Матеріали справи не містять даних про обставини, які б перешкоджали працівнику поліції у строк, визначений ч. 2 ст. 254 КУпАП, скласти протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , оскільки відповідно до наявного в матеріалах справи рапорту поліцейського від 20.04.2025 року, під час виїзду СОГ на місце події за адресою: АДРЕСА_1 , після повідомлення ОСОБА_2 20 квітня 2025 року о 21 год. 13 хв. на службу 102 про те, що її син ОСОБА_1 чинить домашнє насильство, останній був присутній за вказаною адресою. Того ж дня працівники поліції відібрали письмові пояснення у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . ОСОБА_1 від надання будь-яких пояснень відмовився на підставі ст. 63 Конституції України. При цьому протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 складено значно пізніше - 16 травня 2025 року, що в свою чергу тягне за собою його недопустимість, оскільки він був оформлений з порушення порядку, встановленого КУпАП.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя -

постановила:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена через Крижопільський районний суд Вінницької області до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя