П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
05 червня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/40239/24
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Федусика А.Г.,
суддів: Семенюка Г.В. та Шляхтицького О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №420/40239/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити певні дії,
У грудні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та просила:
- визнати протиправною дію ІНФОРМАЦІЯ_3 у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУПФ) довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , розрахованого відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ), положень Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова №704) із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн), встановленого законом на 01.01.2024 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою станом на 01.01.2024 рік, встановлених відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України, та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 01.01.2024 року для здійснення перерахунку пенсії з 1 лютого 2024 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУПФ довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2024 року у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн), встановленого законом на 2024 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою станом на 01.01.2024 року згідно Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 01.01.2024 року, для здійснення перерахунку пенсії з 1 лютого 2024 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року у задоволенні позову було відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року - скасовано.
Прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 року для перерахунку її пенсії.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2024 рік у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 2024р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 Постанови Кабінету Міністрів України №704, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 2024 рік для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2024 року.
16.05.2025 року ОСОБА_1 звернулась до суду апеляційної інстанції з заявою про встановлення судового контролю, яка обґрунтована тим, що відповідач належним чином не виконує рішення суду, а саме порахував додаткові види грошового забезпечення не у спосіб передбачений законом та судовим рішенням.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши вказану заяву, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її повернення без розгляду з огляду на таке.
Положеннями ч.1 ст.129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно ч.3 ст.32 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з приписами частин першої, третьої статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Як вбачається з матеріалів справи, судом, який розглядав дану справу як суд першої інстанції, та ухвалив судове рішення в адміністративній справі в даному випадку є саме Одеський окружний адміністративний суд, який ухвалив у даній справі рішення про відмову у задоволенні позову.
В свою чергу, П'ятий апеляційний адміністративний суд переглядав дану справу як суд апеляційної інстанції, та за наслідками такого перегляду прийняв постанову, якою скасував рішення суду 1-ї інстанції у зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалив нове судове рішення про задоволення позову.
Отже, повноваження щодо встановлення контролю за виконанням судового рішення належать саме - Одеському окружному адміністративному суду, а П'ятий апеляційний адміністративний суд, в свою чергу, уповноважений переглянути в апеляційному порядку прийняту судом 1-ї інстанції ухвалу за наслідками розгляду такої заяви.
Разом з тим, заява позивача адресована П'ятому апеляційному адміністративному суду, що не відповідає вимогам процесуального законодавства.
Колегія суддів зазначає, що у відповідності до вимог ч.2 ст.167 КАС України, у разі, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи викладене, апеляційний суд дійшов висновку про повернення без розгляду заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Керуючись ст. ст.32, 167, 321, 325, 328, 373 КАС України, апеляційний суд,-
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №420/40239/24 повернути заявнику без розгляду.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач А.Г. Федусик
Судді Г.В. Семенюк О.І. Шляхтицький