Рішення від 05.06.2025 по справі 609/476/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 609/476/25

2-о/609/43/2025

05 червня 2025 року Шумський районний суд Тернопільської області

в складі головуючого судді Харлана М.В.

за участю:

секретаря судового засідання Семенюк О.І.

прокурора Петрука С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шумськ цивільну справу за заявою: Кременецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Шумської міської ради

заінтересовані особи: Державний реєстратор відділу державної реєстрації Шумської міської ради, Шумська міська рада

вимоги заявника: про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади,-

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції позивача.

1. 19 травня 2025 року керівник Кременецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Шумської міської ради (далі заявник), звернулась до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади.

2. Позов обґрунтований тим, що згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до статті 13 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією. Так, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном від імені об'єднаної територіальної громади, є Шумська міська рада Тернопільської області.

Згідно положень ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальної громади.

При цьому, відповідно до положень ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», одним із принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.

За результатами здійснення наданих законом повноважень, Кременецькою окружною прокуратурою під час вивчення стану додержання вимог законодавства у сфері державної та комунальної власності встановлено, що на території Шумської міської ради знаходиться об'єкт нерухомого майна, будівля гаражів загальною площею 68,5 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , яка має ознаки безхазяйності.

Згідно даних, які відображено в інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №425769673 від 07.05.2025 р. у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні відомості про право власності, інші речові права, іпотеки, обтяження щодо об'єкта нерухомого майна, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи зазначені положення, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді Кременецькою окружною прокуратурою витребувано інформацію від Шумської міської ради щодо стану вжиття заходів цивільно-правового характеру для передачі у комунальну власність безхазяйного майна - будівлі гаража за адресою: АДРЕСА_1 .

Так, 23.02.2022 р. Шумською міською радою Тернопільської області прийнято рішення № 313 «Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 », згідно пункту 1 якого міська рада вирішила взяти на облік безхазяйне майно: нежитлову будівлю - гараж, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Разом з тим, 15.08.2022 р. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис №19840 про взяття на облік як безхазяйного майна: будівлю гаража за адресою: АДРЕСА_1 .

У газетному виданні «Новинни Шумщини» (№5) на арк.6 від 03.02.2023 р. розміщено оголошення про взяття на облік вищевказаного безхазяйного нерухомого майна.

Упродовж з 03.02.2023 р. (дати опублікування оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна у газетному виданні «Новинни Шумщини» до 03.02.2024 р., документів, що підтверджували б право власності на вищезазначений об'єкт нерухомого майна, ніхто не подав.

Крім того, згідно з акту обстеження будівлі гаража від 05.03.2025 р., проведеного комісією представників Шумської міської ради, вбачається, що будівля потребує негайного ремонту у вигляді заміни дверей та вікон, часткової заміни дерев'яних крокв та їх підсилення, а також ремонт покриття даху, оскільки наявні тріщини та невеликі отвори в азбесто-цементних листах шиферу та усунення інших дрібних дефектів. Стан будівлі гаражів на даний час становить потенційну загрозу для громадян у разі руйнування даху, стін та фундаменту.

Станом на даний час сплило більше року з дня взяття на облік вищевказаного безхазяйного майна. При цьому, на даний час, ніхто не звертався до міської ради з питань належності зазначеного майна.

Вказує, що наявність на території Шумської міської ради не переданого територіальній громаді безхазяйного майна позбавляє орган місцевого самоврядування (Шумську міську раду) можливості здійснювати належне управління та розпорядження цим майном, використання його відповідно до вимог чинного законодавства з метою наповнення місцевого бюджету.

Враховуючи вищенаведене, зважаючи на те, що з дня взяття безхазяйної нерухомої речі, а саме будівлі гаража за адресою: АДРЕСА_1 на облік спливло більше одного року, остання може бути передана у комунальну власність Шумської міської ради Тернопільської області. Отримавши у комунальну власність вищезазначене майно, Шумська міська рада отримає додатковий ресурс для поповнення місцевого бюджету. Крім того, перебування такого майна у безхазяйному стані тривалий час сприяє його руйнуванню, приведенню у непридатний до його використання стан, а тому зволікання із передачею об'єкта нерухомості є недопустимим, у зв'язку з чим у прокурора згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» наявні підстави для звернення із заявою до суду.

З огляду на вищевказане керівник Кременецької окружної прокуратури просила заявлені вимоги задовольнити.

В судовому засіданні прокурор Петрук С.О. заяву підтримав з підстав викладених у ній та просив її задовольнити.

Представник Шумської міської ради Тернопільської області в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за відсутності представника.

Представник заінтересованої особи державний реєстратор відділу державної реєстрації Шумської міської ради в судове засідання не з'явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, щодо задоволення заяви не заперечувала.

ІІ. Процесуальні дії у справі.

4. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 20 травня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено судове засідання на 05 червня 2025 року.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

5. Судом встановлено, що 23.02.2022 р. Шумською міською радою Тернопільської області прийнято рішення № 313 «Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 », згідно пункту 1 якого міська рада вирішила взяти на облік безхазяйне майно: нежитлову будівлю - гараж, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

6. 15.08.2022 р. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис №19840 про взяття на облік як безхазяйного майна будівлю гаража за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, індексний номер витягу307323499 від 15.08.2022 р.

7. У газетному виданні «Новинни Шумщини» (№5) на арк. 6 від 03.02.2023 р. розміщено оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна наступного змісту: «Шумська міська рада повідомляє про взяття на облік безхазяйного майна - нежитлової будівлі, гараж, орієнтовною площею 56 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

8. Листом Тернопільської обласної ради від 30 квітня 2025 року № 09-393 підтверджено, що нежитлова будівля - гараж за адресою: АДРЕСА_1 не належить до об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, власником і засновником яких є Тернопільська обласна рада.

9. Згідно листа Фонду державного майна України №10-113-00299 від 05.03.2025, а також інформації Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях підтверджується, що будівля гаража щодо якої прокурором заявлено позовні вимоги, від суб'єктів управління до Фонду державного майна України та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях з метою внесення до Реєстру не надавались.

10. Відповідно до довідки №171 виданої 04 червня 2025 року КП «Шумське БТІ» вбачається, що станом на 01.01.2013 р відомості про реєстрацію нежитлової будівлі -гараж за адресою: АДРЕСА_1 в КП «Шумське БТІ» відсутні.

11. 19.02.2025 р на адресу Шумської міської ради було направлено лист в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» в якому акцентувалась увага на наявність підстав для захисту інтересів територіальної громади та вжиття заходів цивільно - правового характеру щодо передачі безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади.

12. Згідно листа Шумської міської ради Тернопільської області №03-05/593 від 07 березня 2025 року вбачається, що органом місцевого самоврядування заходи, у тому числі в судовому порядку, щодо передачі безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність не вживалися і вживатись не будуть, оскільки відсутнє фінансування на сплату судового збору.

13. У зв'язку із встановленням підстав для звернення до Шумського районного суду із заявою про передачу у комунальну власність нежитлової будівлі - гаражів за адресою: АДРЕСА_1 Кременецькою окружною прокуратурою на адресу Шумської міської ради повторно направлено запит № 51-2/1807 Вих25 від 07 травня 2025 року щодо надання інформації про те, чи буде Шумська міська рада використовувати своє право заявника та звертатися до суду із відповідною заявою.

14. Листом № 03-05/1063 від 08 травня 2025 року Шумська міська рада повідомила, що своє право заявника звертатися до суду із відповідною заявою використовувати не буде, у зв'язку із відсутністю фінансування на сплату судового збору.

15. Відповідно до технічного паспорта від 04.03.2025 р. будівля гаражів, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , має загальну площу приміщень 68,5 кв.м., рік забудови 1975 року.

16. Згідно копії довідки про оціночну вартість об'єкта нерухомості від 07 травня 2025 року вартість нежитлової будівлі - гаражів становить 369332,22 грн.

17. Відповідно до копії акту обстеження будівлі гаража від 05.03.2025 р., проведеного комісією представників Шумської міської ради, вбачається, що будівля потребує негайного ремонту у вигляді заміни дверей та вікон, часткової заміни дерев'яних крокв та їх підсилення, а також ремонт покриття даху, оскільки наявні тріщини та невеликі отвори в азбесто-цементних листах шиферу та усунення інших дрібних дефектів.

18. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 425769673 від 07 травня 2025 року, підтверджено відсутність зареєстрованих прав, інші речові права, іпотеки, обтяження щодо об'єкта нерухомого майна, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

ІV. Оцінка Суду.

19. Постановою Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 року Про утворення та ліквідацію районів, що набрала чинності 19.07.2020 року, змінений адміністративно-територіальний устрій нашої Держави.

20. Зокрема, відповідно до підпункту 19 пункту 3 та абзацу 1 підпункту 19 пункту 1 цієї Постанови ліквідований Шумський район Тернопільської області та утворений Кременецький район Тернопільської області (з адміністративним центром у місті Кременець) у складі територій Борсуківської сільської, Великодедеркальської сільської, Вишнівецької селищної, Кременецької міської, Лановецької міської, Лопушненської сільської, Почаївської міської, Шумської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

21. Процесуальним законом визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).

22. В силу п. 7 ч. 1 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

23. Згідно ст. 329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.

24. Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

25. Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

26. Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду із позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.

Інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також у захисті прав та свобод органів місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування у визначених законом випадках є рівними за статусом носіями державної влади як і державні органи (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 02 жовтня 2018 року у справі 4/166"Б").

Відтак, «інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави" може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.

27. За приписами ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

28. Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншим законами.

29. В силу ч.ч. 3, 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

30. У відповідності до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

31. Частиною 2 ст. 60 Закону Украйни «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Шумська міська рада Тернопільської області не здійснювала свої повноваження, надані її законодавством. Зокрема, обмежилася лише діями щодо постановки на облік безхазяйного майна та виготовлення технічної документації. Відтак, наявність на території Шумської міської ради не переданого територіальній громаді безхазяйного майна позбавляє орган місцевого самоврядування (Шумську міську раду) можливості здійснювати належне управління та розпорядження цим майном, використання його відповідно до вимог чинного законодавства з метою наповнення місцевого бюджету. Окрім того, перебування такого майна у безхазяйному стані тривалий час сприяє його руйнуванню, приведенню у непридатний до його використання стан, а тому зволікання із передачею об'єкта нерухомості є недопустимим.

32. Згідно постанови Великої Палати Верховного Суду у справі № 912/2385/18 від 26 травня 2020 року бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

33. Відповідно до частини першої, другої статті 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

34. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Судом встановлено, що у газетному виданні «Новини Шумщини» (№5) від 03 лютого 2023 року розміщено оголошення про взяття на облік вищевказаного безхазяйного нерухомого майна.

35. Згідно ст. 329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.

Суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади (ст. 333 ЦПК України).

З урахуванням наведеного, оскільки вказаними вище правовими нормами регламентовано особливий порядок набуття права власності на безхазяйну річ, який в даному випадку, на думку суду, був дотриманий, зокрема, мало місце оголошення про взяття на облік такої речі та дотримано річного строку після взяття на облік безхазяйної нерухомої речі для передачі цієї речі для реалізації новому власнику, а тому суд вважає за необхідне задовольнити заяву, передати у комунальну власність Шумської міської ради Тернопільської області безхазяйне нерухоме майно, нежитлову будівлю - гараж, вартістю 369332,22 грн, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 68,5 кв.м.

V. Розподіл судових витрат між сторонами.

36. Заявником при подачі позову було сплачено 1514 грн. 00 коп. судового збору.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

З цих підстав,

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263, 265, 268, 332, 333 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

1. Заяву Кременецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Шумської міської ради, заінтересовані особи: Державний реєстратор відділу державної реєстрації Шумської міської ради, Шумська міська рада про передачу безхазяйної нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади - задовольнити.

2. Передати у комунальну власність Шумської міської ради Тернопільської області безхазяйне нерухоме майно, нежитлову будівлю - гараж, вартістю 369332,22 грн., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 68,5 кв.м.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду складено 05 червня 2025 року.

Заявник: Кременецька окружна прокуратура Тернопільської області, місце знаходження: 47000, м. Кременець вул. Словацького, 6а, Тернопільської області.

Заінтересовані особи: Державний реєстратор відділу державної реєстрації Шумської міської ради, місце знаходження: 47101, вул. Івана Франка, 30, м. Шумськ Тернопільської області.

Шумська міська рада Тернопільської області, місце знаходження: 47100, м. Шумськ, вул. Українська, 59, Тернопільської області, код ЄДРПОУ: 04396259.

Суддя: М.В. Харлан