. 05 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/4523/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
04 квітня 2025 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 142 193,86грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти її задоволення. В обґрунтування якого зазначає, що нежитлове приміщення загальною площею 405,5 кв.м. є приміщенням дошкільної освіти та відповідно до Ставок місцевих податків та зборів в період 2020-2023 роки на території Великобагачанського району Полтавської області встановлювалася та діяла пільга на сплату податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки для будівель дошкільних та позашкільних навчальних закладів, а саме ставка податку становила 0%. Крім того, вказує, що строк давності для стягнення податкового боргу в сумі 26 333,68 грн (25409,86 грн з урахуванням переплати) згідно форми "Ф" №0016461-2410-1606 від 04.03.2021 за 2020 рік з терміном сплати до 31.08.2021 минув. Дана сума, яку позивач вважає боргом, є безнадійною та підлягає списанню.
Позивач надав до суду відповідь на відзив та додаткові пояснення, в яких вказує, що відповідачем ані податкові повідомлення-рішення, ані податкова вимога в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувались, як станом на дату звернення позивачем до суду так і на дату надання відповіді на відзив. Також, зазначає, що низкою норм законодавства, з18.03.2020 ( у тому числі у період воєнного стану) по 01.08 2023 року зупинено перебіг строків , визначених ПК України. Також звертає увагу суду на те, що позивачем станом на 05.05.2025 заяви на звірку даних щодо об'єктів жилової/нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку до Миргородської ДПІ подано не було.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторони, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС в Полтавській області та є платником податків.
Контролюючим органом ОСОБА_1 нараховано податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2021-2024 згідно податкових повідомлень-рішень:
?? від 04.03.2021 форми «Ф» N? 0016461-2410-1606, що підлягає сплаті до бюджету, у розмірі 26 333,68 грн (з урахуванням переплати сума становить 25 409,86 грн) по терміну сплати 31.08.2021;
?? від 22.02.2022 форми «Ф» N? 0603108-2410-1606, що підлягає сплаті до бюджету, у розмірі 36 495,00 грн по терміну сплати 26.07.2022;
? ?від 27.03.2023 форми «Ф» N? 0096538-2413-1606, що підлягає сплаті до бюджету, у розмірі 39 536,25 грн по терміну сплати 25.06.2023;
від 10.06.2024 форми "Ф" №0991636-2413-1606-UA53060030000045288, щопідлягає сплаті до бюджету, у розмірі 40 752,75 грн по терміну сплати 06.09.2024 року:
Податкове повідомлення-рішення від 04.03.2021 форми «Ф» N? 0016461-2410-1606,
направлено за адресою реєстрації Відповідача та вручено особисто 02.07.2021 року.
Податкове повідомлення-рішення від 22.02.2022 форми «Ф» N? 0603108-2410-1606,
направлено за адресою реєстрації Відповідача та вручено особисто 26.05.2022 року.
Податкове повідомлення-рішення від 27.03.2023 форми «Ф» N? 0096538-2413-1606,
направлено за адресою реєстрації Відповідача та вручено особисто 26.04.2023 року.
Податкове повідомлення-рішення від 10.06.2024 форми «Ф» N? 0991636-2413-1606-UA53060030000045288, направлено за адресою реєстрації Відповідача та вручено особисто 08.07.2024 року.
Факт вручення підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, додані до позовної заяви.
Відповідно до п. 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення відповідачем не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
Контролюючим органом на виконання вимог ст. 59 ПК України винесена податкова вимога форми "Ф" №0032761-1308-1606 від 15.09.2021, яку направлено позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручено особисто 21.09.2021.
На момент звернення позивачем до суду сума податкового боргу склала 142193,86 грн, що підтверджується довідкою ГУ ДПС у Полтавській області від 24.03.2025 №4553/5/16-31-13-08-07 та витягом з інтегрованої картки платника податків.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
З документів наданих до суду позивачем, вбачається, що відповідачем станом на дату звернення до суду податкові повідомлення-рішення та податкова вимога форми "Ф" №0032761-1308-1606 від 15.09.2021 не оскаржувались та податковий борг заявлений до стягнення по даній справі не сплачений у загальному розмірі 142193,86 грн, що підтверджено витягами з інтегрованої картки платника податків.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з приписами пунктів 95.2, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Щодо доводів відповідача щодо строку давності стягнення податкового боргу по податковому повідомленню-рішенню від 04.03.2021 форми "Ф" №0016461-2410-1606, суд зазначає наступне.
Пунктом 52' підрозділу 10 розділу ХХ ПК України встановлено, що на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
З 27.05.2022 набрав чинності Закон України від 12.05.2022 N? 2260-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану.
Пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Указом Президента України від 24.02.2022 N? 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 N? 2102 - IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Указом Президента України від 07.11.2024 N? 740/2024 строк дії воєнного стану продовжено з 05 години 30 хвилин 10.11.2024 строком на 90 діб.
Відповідно до п. 102.9 ст. 109 ПК України на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи дію зазначених вище законодавчих норм, з 18 березня 2020 року (У тому числі у період воєнного стану) по 01 серпня 2023 року зупинено перебіг строків, визначений ПК України.
Подібна позиція щодо зупинення перебігу строків викладена у постанові Верховного Суду, Касаційного господарського суду від 02.08.2023 N? 922/5229/21.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Головним управлінням ДПС у Полтавській області заявлено позовні вимоги з урахуванням строків давності передбачених діючим законодавством.
Щодо доводів відповідача стосовно пільги на сплату податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки для будівель дошкільних та позашкільних навчальних закладів, а саме ставка податку становила 0%, суд зазначає наступне.
Порядок оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки визначено ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N? 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПК України).
Згідно з пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості .
Об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України).
Відповідно до пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 ПК України базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є загальна площа об'єкта житлової та/ або нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та/ або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України).
Пільги із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки визначені п. 266.4 ст. 266 ПК України. згідно з пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПК України база оподаткування об?єкта/об?єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:
?? для квартири квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
? для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
? для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період.
Згідно з пп. 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та/ або нежитлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Згідно з пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
Відповідно до п. 3 підрозд. 11 розділу IV Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2021 року N? 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 за N? 321/35943, суми податкових зобов'язань податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю попередньо розраховуються інформаційною системою, ґрунтуючись на відповідних первинних показниках, наявних в інформаційній системі станом на дату розрахунку.
Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, залежно від місця розташування та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПК України).
На дату формування податкових повідомлень - рішень форми «Ф» № 0016461-2410-1606 від 04.03.2021 на суму 26333,68 грн, № 1696789-2413-1606 від 03.10.2022 на суму 36495,00 грн, № 0096538-2413-1606 від 27.03.2023 на суму 39536,00 грн, № 0991636-2413- 1606-UA53060030000045288 від 10.06.2024 на суму 40752,75 грн, згідно з даними інформаційних систем органів ДПС у власності ОСОБА_1 перебуває нежитлова будівля за адресою: АДРЕСА_1 (загальною площею 405,5 кв.м).
Відповідно до п.п. 266.7.3 ст. 266 Податкового кодексу України платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо: об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку. У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Станом на 05.05.2025 ОСОБА_1 заяву на звірку подано до Миргородської ДПІ не було.
Зважаючи на вищевикладене, враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, а також факт, що відповідачем не були оскаржені ні в адміністративному, на в судовому порядку податкові повідомлення-рішення та податкова вимога форми "Ф" №0032761-1308-1606 від 15.09.2021, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС ув Полтавській області обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже у даній справі підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 139, 229, 241-245, 251, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ ВП 44057192) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути податковий борг з громадянки ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) у розмірі 142 193 (сто сорок дві тисячі сто дев'яносто три) гривні 86 (вісімдесят шість) копійок з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості на розрахунковий рахунок UA558999980314020512000016612, код бюджетної класифікації платежу - 18010300, одержувач - ГУК у Полт. обл/тг м. Миргород/18010300, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959255, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова