Рішення від 04.06.2025 по справі 440/5397/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/5397/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі також - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі також - відповідач), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164750007981 від 02.04.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи періоди його трудової діяльності згідно з записами трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 27.04.1987 року з 01.04.2000 по 01.06.2007 на посаді тракториста тракторної бригади № 2 ТОВ "Агрофірма "Мічуріна", у зв'язку із чим повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.03.2025 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що пенсійним органом безпідставно не зараховано ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи періоди його трудової діяльності згідно з записами трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 27.04.1987 року з 01.04.2000 по 01.06.2007 на посаді тракториста тракторної бригади № 2 ТОВ "Агрофірма "Мічуріна".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у направленому на електронну пошту суду відзиві на позовну заяву /а.с. 58-61/ зазначив, що За наданими документами та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж ОСОБА_2 складає 38 років 2 місяці 18 днів. Пільговий стаж становить - 17 років 2 місяці 15 днів. За результатами розгляду документів доданих до заяви, до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. До пільгового стажу не зараховано період роботи з 01.04.2000 по 01.06.2007, оскільки згідно акту перевірки № 1600-0903-1/2039(1166) від 25.03.2025 не підтверджено роботу на посаді, яка дає право на пільгову пенсію, а саме на посаді тракториста-машиніста, зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції. При вирішенні питань пенсійного забезпечення трактористів - машиністів слід, в кожному конкретному випадку, підходити з позиції питомої ваги фактично виконуваних трактористом - машиністом цих робіт, які мають належність до виробництва сільськогосподарської продукції (вивезення та внесення добрива, тобто зайнятість в польових умовах та ін.). Працівникам с/г підприємств, безпосередньо зайнятих у виробництві с/г продукції, згідно положення про оплату праці після закінчення виробничого циклу, як правило, нараховується доплата по кінцевих результатах роботи, перевіряється факт виплати польового забезпечення. Дані відомості мають міститися в товарно-транспортних накладних, або зазначені в посадових обов'язках. Перевіряється факт зайнятості за основним місцем роботи чи за сумісництвом. Такі дані містяться в первинних документах роботодавця.

Згідно з частиною третьою статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

При цьому, як визначено частиною другою статті 262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши зміст позовної заяви, відзиви на позов, дослідивши і оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком від 25.02.2025 /а.с. 36/.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164750007981 від 02.04.2025 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу на посаді тракториста-машиніста /а.с. 17-18/.

Вважаючи свої права порушеними таким рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку вимогам позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Основного Закону України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" N 1788-XII від 05.11.91 (далі - Закон N 1788-XII), Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон N 1058-IV).

Частиною 1 статті 114 Закону N 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону N 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Порядок ведення трудових книжок колгоспників врегульований Основними положеннями про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників, які затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.75 за N 310 (надалі, також - Основні Положення).

Відповідно до пунктів 1, 2 Основних Положень трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів. Трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспу з моменту їх вступу в члени колгоспу.

До трудової книжки колгоспника, зокрема, заносяться: відомості про колгоспника: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, закінчення роботи; відомості про трудову участь: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, його виконання (пункт 5 Основних Положень).

Згідно з пунктом 6 Основних Положень всі записи в трудовій книжці засвідчуються у всіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженої правлінням колгоспу особи та печаткою.

Встановлений взірець трудової книжки колгоспника, містить окремі розділи: III "членство в колгоспі", де зазначаються відомості про прийом в члени колгоспу, припинення членства в колгоспі та причини такого припинення, відомості про документ, на підставі якого внесений запис; IV "відомості про роботу" відомості про прийом на роботу, переведення на іншу посаду, звільнення з роботи, із зазначенням причин та відомості про документ, на підставі якого внесений запис; V "трудова участь у громадському господарстві" встановлений у колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, виконання річного мінімуму трудової участі, причини невиконання встановленого мінімум трудової участі, відомості про документ, на підставі якого внесений запис.

Трудові книжки зберігаються в правлінні колгоспу як бланки суворої звітності, а при припиненні членства в колгоспі видаються їх власникам на руки (пункт 8 Основних Положень).

Аналізуючи наведені норми законодавства, суд зазначає, що трудова діяльність членів колгоспів підтверджується трудовою книжкою колгоспника встановленого взірця, що є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів, та до якої вносяться відомості, зокрема про прийом на роботу, переведення на іншу посаду, звільнення з роботи, а також трудову участь у громадському господарстві (встановлений у колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, виконання річного мінімуму трудової участі, причини невиконання встановленого мінімум трудової участі).

Відповідно до статті 62 Закону N 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 637 від 12.08.93 (далі - Порядок N 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (пункт 1).

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (пункт 20). У такій довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада: характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: зокрема, для трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

02.08.93 Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній N 637.

Відповідно до пункту 20 цього Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

За змістом листа Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.92 N 7 до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва.

Єдина назва професії тракторист-машиніст, запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист.

До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.

Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста, тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення певного віку, а також наявність пільгового спеціального стажу.

Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду від 22.05.2018 у справі N 683/977/17, від 08.05.2018 у справі N 672/455/17.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до відомостей, наявних у трудовій книжці серії НОМЕР_1 , судом встановлено, серед іншого (в межах спірних періодів) з 01.04.2000 по 01.06.2007 позивач працював на посаді тракториста тракторної бригади № 2 ТОВ "Агрофірма "Мічуріна" /а.с. 46-49/.

Відповідно до "Загальносоюзного класифікатора професій робітників, посад службовців і тарифних розрядів 186016", затвердженого постановою Державного комітету СРСР по стандартах від 27.08.86 N 016, введеного в дію з 01.01.87, та класифікатора професій ДК 003:2010 на зміну ДК 003:2005, затвердженого та введеного в дію наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 N 327, чинного на цей час, міститься професійна назва роботи "тракторист - машиніст сільськогосподарського виробництва" та "тракторист".

Суд зазначає, що необхідними умовами для призначення пенсії відповідно до п. п. 3 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є досягнення 55 років та наявність страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Судом встановлено, що на день звернення до суду з заявою про призначення пенсії позивач досяг 55 років. На підтвердження стажу роботи позивач надав трудову книжку серії НОМЕР_1 .

З оскаржуваного рішення пенсійного органу вбачається, що відповідач вказав лише щодо неможливості зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача на посадах тракториста період роботи з 01.04.2000 по 01.06.2007, оскільки згідно акту перевірки № 1600-0903-1/2039(1166) від 25.03.2025 не підтверджено роботу на посаді, яка дає право на пільгову пенсію, а саме на посаді тракториста-машиніста, зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції.

В свою чергу, варто зауважити, що відповідно до акту перевірки № 1600-0903-1/2039(1166) від 25.03.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області встановлено, що за результатами перевірки довідки ОСОБА_1 від 24.02.2025 №33-09/ЛА розбіжностей не встановлено /а.с. 45/.

Також, згідно з довідкою про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 24.02.2025 №33-09/ЛА, що відповідає Додатку N 5 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" від 12.08.93 р. N 637 встановлено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день в ТОВ «Агрофірма "Мічуріна" і за періоди з 01.04.2000 по 01.06.2007 виконував роботи тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду у рослинництві за професією тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, що передбачена розділом XIV, ст.114, п.2, пп.3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 4 роки 7 місяців 0 днів. Підстава для видачі: книга наказів до особовому складу та особові рахунки по заробітній платі ТОВ «Агрофірма «Мічуріна» за 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 роки. Додаткові відомості: з Книгах нарахування заробітної плати ТОВ «Агрофірма «Мічуріна» за період з 01.04.2000 року по 31.12.2001 року ОСОБА_1 не вказано назву професії (посади); в Книгах нарахування заробітної плати ГОВ «Агрофірма «Мічуріна» за період з 01.04.2006 року по 31.12.2006 року ОСОБА_1 не вказано назви професії (посади). Відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми пенсії, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стосуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку /а.с. 51/.

Суд повторно зазначає, що відповідно до п. 1 Порядку N 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з п. 3 Порядку N 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Із аналізу вказаних вище положень Порядку N 637 слідує, що подання інших документів, окрім трудової книжки, для підтвердження трудового стажу з метою призначення пенсії здійснюється виключно у випадку, якщо в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи.

Верховний Суд у постановах від 24.05.2018 у справі N 490/12392/16-а, від 04.09.2018 у справі N 423/1881/17 та від 30.11.2018 у справі N 235/4179/17 висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Виходячи з викладеного, належними та допустимими доказами підтверджується, що позивач має право на включення до пільгового стажу його трудової діяльності згідно з записами трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 27.04.1987 року період роботи з 01.04.2000 по 01.06.2007 на посаді тракториста тракторної бригади № 2 ТОВ "Агрофірма "Мічуріна"

З огляду на вказане, наявні підстави для визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164750007981 від 02.04.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стосовно позовних вимог зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи періоди його трудової діяльності згідно з записами трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 27.04.1987 року з 01.04.2000 по 01.06.2007 на посаді тракториста тракторної бригади № 2 ТОВ "Агрофірма "Мічуріна", у зв'язку із чим повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.03.2025 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд виходить з таких тверджень.

Вирішуючи питання про обрання способу захисту порушеного права позивача суд виходить із такого.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом справ.

Тобто, за змістом вказаної правової норми, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.

Отже, вищевказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягає задоволенню.

За таких підстав, з метою належного захисту прав позивача, виходячи за межі позовних вимог, суд приходить до висновку про зобов'язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи періоди його трудової діяльності згідно з записами трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 27.04.1987 року з 01.04.2000 по 01.06.2007 на посаді тракториста тракторної бригади № 2 ТОВ "Агрофірма "Мічуріна", у зв'язку із чим повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.03.2025 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Обраний судом у конкретному випадку спосіб захисту порушеного права позивача відповідає завданням адміністративного судочинства, вимогам справедливості й забезпечить ефективне поновлення позивача в правах.

Згідно з частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн /а.с. 10/.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

З огляду на ухвалення судом у цій справі рішення про задоволення позовних вимог фізичної особи, понесені позивачем судові витрати сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд.83, м. Одеса, 65012, ідентифікаційний код 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області №164750007981 від 02.04.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи періоди його трудової діяльності згідно з записами трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 27.04.1987 року з 01.04.2000 по 01.06.2007 на посаді тракториста тракторної бригади № 2 ТОВ "Агрофірма "Мічуріна", у зв'язку із чим повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.03.2025 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд.83, м. Одеса, 65012, ідентифікаційний код 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ч.8 ст. 18, ч. ч. 7-8 ст. 44 та ст. 297 КАС України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підп. 15.5 підп. 15 п. 1 р. VII "Перехідні положення" КАС України.

Суддя І.Г.Ясиновський