Рішення від 05.06.2025 по справі 440/15500/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/15500/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" (надалі - позивач, ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО") до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - ГУ ДПС у Полтавській області), Державної податкової служби України (надалі - ДПС України), у якій позивач просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Полтавській області №11793761/44543875 від 19.09.2024 про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН податкової накладної № 630 від 20.12.2023 на суму 322500,00 грн., у т.ч. ПДВ 20% 53750,00 грн.; 2) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати подану ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" податкову накладну № 630 від 20.12.2023 датою її подання.

В обґрунтування позовних вимог позивачем, зазначено, що рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11793761/44543875 від 19.09.2024 є протиправним та підлягає скасуванню, а податкова накладна №630 від 20.12.2023 підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником податків надано контролюючому органу всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною, у реєстрації якої відмовлено.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/15500/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

14 січня 2025 року до суду надійшов відзив ГУ ДПС у Полтавській області на позовну заяву /а.с. 99-106/, у якому представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що за результатами опрацювання додаткових документів поданих платником податку Комісією ГУ ДПС у Полтавській області прийнято рішення від 19.09.2024 №11793761/44543875 про відмову в реєстрації податкової накладної від 20.12.2023 №630 у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства. Зазначає, що згідно витягу з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області від 19.09.2024 №187 за результатами опрацьованих документів, поданих платником податків до повідомлення до податкової накладної, встановлено, що до повідомлення було надано договір оренди транспортного засобу від 01.09.2022 №01/09-22, згідно якого орендодавцем виступає ТОВ «ВЛ «ЛОГІСТІК» (43163233, платник ПДВ з 01.10.2019), який передає в оренду кран КС-5363Д, технічний звіт на кран, власником якого він виступає, проте, в Єдиному реєстрі податкових накладних орендодавцем не зареєстровано податкові накладні на реалізацію послуг оренди транспортного засобу ТОВ «ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО», що не дає можливості підтвердити реальність здійснення даної господарської операції. Крім того, термін дії договору оренди транспортного засобу від 01.09.2022 №01/09-22 до 31.12.2022, машиніст Андрєєв О.І., який зазначений в рапорті №15/19/12 за період з 15.12.2023 по 19.12.2023, не перебував у трудових відносинах з ТОВ «ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО». Відповідач вважає, що Комісією ГУ ДПС у Полтавській області правомірно прийнято рішення щодо відмови реєстрації податкової накладної №630 від 20.12.2023, поданої на реєстрацію ТОВ «ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО». У відзиві відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

16 січня 2025 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /а.с. 178-182/, у якій позивачем зазначено, що обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією. Пояснює, що у відзиві взагалі відсутній як аналіз самої господарської операції позивача, так і підстав складення вказаної податкової накладної - за фактом надання послуг (виконання робіт, реалізації товарів), також відсутні конкретизовані заперечення на доводи позивача, наведені ним у позовній заяві, відсутнє оцінювання наданих позивачем пояснень та підтверджуючих документів, які направлялись листом від 24.09.2024 вих. №31.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року залишено без задоволення клопотання відповідачів про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у справі №440/15500/24.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" (ідентифікаційний код 44543875) зареєстроване як юридична особа 24.01.2022, основним видом економічної діяльності позивача є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, позивач має право на здійснення, зокрема, такого виду економічної діяльності як 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" /а.с. 189-192/.

15.01.2024 ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №630 від 20.12.2023 (отримувач (покупець) Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮВМ-БУД" (надалі - ТОВ "ЮВМ-БУД") на послуги:

1) перебазування крана КС5363 за маршрутом Сумська обл., м. Охтирка - Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія; код послуги згідно з ДКПП 49.41, ціна постачання одиниці послуги без урахування ПДВ - 25000,000000000000 грн., обсяги постачання без урахування ПДВ - 25000,00 грн., сума ПДВ - 5000,00 грн.;

2) робота крана КС-5363 Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія, вул. Центральна, 2А; код послуги згідно з ДКПП 43.12, ціна постачання одиниці послуги без урахування ПДВ - 6250,000000000000 грн., обсяги постачання без урахування ПДВ - 218750,00 грн., сума ПДВ - 43750,00 грн.;

3) перебазування крана КС5363 за маршрутом Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія - Сумська обл., м. Охтирка; код послуги згідно з ДКПП 49.41, ціна постачання одиниці послуги без урахування ПДВ - 25000,000000000000 грн., обсяги постачання без урахування ПДВ - 25000,00 грн., сума ПДВ - 5000,00 грн. Загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість - 322500,00 грн., у тому числі ПДВ - 53750,00 грн. /а.с. 16, 115/.

За результатами розгляду податкової накладної №630 від 20.12.2023 контролюючий орган 15.01.2024 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.8.93" направив ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" квитанцію, у якій зазначено: "Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далi - Порядок), затвердженого постановлю Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11.12.2019 № 1165 (зi змiнами), реєстрація податкової накладної вiд 20.12.2023 №630 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.12, 49.41, перевищує величину залишку, визначеного як рiзниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здiйснення операцiй (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.5915%, "РпоТОч"=0 Пропонуємо надати пояснення та копiї документів, достатніх для прийняття рiшення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 17, 114/.

ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.09.2024 №1 /а.с. 20, 116/, у якому зазначило, що в рамках проведення власної господарської операції позивачем було укладено договір з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮВМ-БУД" про надання послуг спецтехніки та транспортних засобів №3007-1/23 від 30.07.2023.

До цього повідомлення позивачем додано копії документів та пояснення №31 від 12.09.2024 /а.с. 19, 133/, за змістом яких в рамках проведення власної господарської дiяльностi було укладено договiр з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮВМ-БУД" про надання послуг спецтехніки та транспортних засобів №3007-1/23 від 30.07.2023. Послуги надавались груднi мiсяцi 2023 року, про що свiдчать копiї товарно­транспортних накладних за грудень місяць 2023 року до даного пояснення. За правилом першої подiї було виписано замовнику ТОВ "ЮВМ-БУД" та направлено на реєстрацію, а саме - на дату акту надання послуг №23/2012-1 вiд 20 грудня 2023 року податкову накладну №630 вiд 20.12.2023, реєстрація якої зупинена. Виконавець зобов'язаний забезпечити виконання робiт у визначений строк. Транспортнi засоби та технiка, якими надаються послуги придбанi власне користування та взятi в оренду, копiї техпаспортiв ТЗ додаються. Придбання ПММ здійснюються безпосередньо у постачальникiв, а саме: ТОВ «АБП-ОIЛ», заправка ТЗ здiйснюється через паливо розливальну колонку та ТОВ «БВС РИТЕЙЛ», заправка ТЗ здiйснюється по паливним карткам.

19.09.2024 комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №11793761/44543875 про відмову у реєстрації податкової накладної від 20.12.2023 №630 /а.с. 18, 117/.

За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено "надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства". Додаткова інформація: До повiдомлення платником надано договiр оренди транспортного засобу вiд 01.09.2022 №01/09-22, згiдно якого орендодавцем виступає ТОВ «ВЛ «ЛОГIСТIК» (43163233, платник ПДВ з 01.10.2019), який передає в оренду кран КС-5363Д, технiчний звiт на кран, власником якого вiн виступає, проте, в Єдиному реєстрі податкових накладних орендодавцем не зареєстровано податковi накладнi на реалiзацiю послуг оренди транспортного засобу ТОВ "ЛОГIСТИК ТРАНСАВТО", що не дає можливість пiдтвердити реальність здiйснення даної господарської операцiї. Крiм того, термін дії договору оренди транспортного засобу вiд 01.09.2022 №01/09-22 до 31.12.2022; машинiст Андрєєв О.I., який зазначений в рапорті №15/19/12 за перiод з 15.12.2023 по 19.12.2023 не перебував у трудових вiдносинах з ТОВ "ЛОГIСТИК ТРАНСАВТО".

Позивач не погодився з рішенням комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №11793761/44543875 від 19.09.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Полтавській області №11793761/44543875 від 19.09.2024, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3, пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з підпунктом "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів). (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Відповідно до пункт 201.7 статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.60 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку (пункт 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних).

Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пунктів 13-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165, якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Згідно з пунктом 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 1 яких до цих Критеріїв віднесено обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.

Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 15.01.2024 ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №630 від 20.12.2023 (отримувач (покупець) Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮВМ-БУД" (надалі - ТОВ "ЮВМ-БУД") на послуги:

1) перебазування крана КС5363 за маршрутом Сумська обл., м. Охтирка - Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія; код послуги згідно з ДКПП 49.41, ціна постачання одиниці послуги без урахування ПДВ - 25000,000000000000 грн., обсяги постачання без урахування ПДВ - 25000,00 грн., сума ПДВ - 5000,00 грн.;

2) робота крана КС-5363 Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія, вул. Центральна, 2А; код послуги згідно з ДКПП 43.12, ціна постачання одиниці послуги без урахування ПДВ - 6250,000000000000 грн., обсяги постачання без урахування ПДВ - 218750,00 грн., сума ПДВ - 43750,00 грн.;

3) перебазування крана КС5363 за маршрутом Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія - Сумська обл., м. Охтирка; код послуги згідно з ДКПП 49.41, ціна постачання одиниці послуги без урахування ПДВ - 25000,000000000000 грн., обсяги постачання без урахування ПДВ - 25000,00 грн., сума ПДВ - 5000,00 грн. Загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість - 322500,00 грн., у тому числі ПДВ - 53750,00 грн. /а.с. 16, 115/.

За результатами розгляду податкової накладної №630 від 20.12.2023 контролюючий орган 15.01.2024 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.8.93" направив ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" квитанцію, у якій зазначено: "Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далi - Порядок), затвердженого постановлю Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11.12.2019 № 1165 (зi змiнами), реєстрація податкової накладної вiд 20.12.2023 №630 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.12, 49.41, перевищує величину залишку, визначеного як рiзниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здiйснення операцiй (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.5915%, "РпоТОч"=0 Пропонуємо надати пояснення та копiї документів, достатніх для прийняття рiшення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 17, 114/.

Однак, зупиняючи реєстрацію податкової накладної, контролюючим органом не визначено, які конкретно документи позивачу слід подати для усунення сумнівів щодо реальності задекларованої позивачем операції.

Відповідно до пункту 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (надалі - Порядок №520),рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. (пункт 4 Порядку № 520).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Вжите у цій нормі словосполучення "може подати" свідчить про те, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним та залежить від критерію ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. (пункт 10 Порядку № 520).

Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим (фіскальним) органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

У випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні саме суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладено Верховним Судом у постанові від 30 вересня 2022 року у справі № 600/332/21-а (адміністративне провадження № К/990/16015/22).

Верховним Судом у постанові від 07 травня 2020 року у справі №300/183/19 викладено висновок щодо застосування норм статей 8, 9, 77, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, за змістом якого предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації. Тобто позивач має довести, що ним було подано вичерпний перелік документів, достатніх для реєстрації податкової накладної, натомість відповідач має це спростовувати на підтвердження правильності свого рішення із наведенням обґрунтованих доводів, чому надані позивачем документи не були достатніми для реєстрації податкової накладної.

Враховуючи зміст квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної та відсутність конкретизації, які саме документи позивачу слід подати податковому органу, ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.09.2024 №1 /а.с. 20, 116/, у якому зазначило, що в рамках проведення власної господарської операції позивачем було укладено договір з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮВМ-БУД" про надання послуг спецтехніки та транспортних засобів №3007-1/23 від 30.07.2023.

До цього повідомлення позивачем додано пояснення №31 від 12.09.2024 /а.с. 19, 133/, за змістом яких в рамках проведення власної господарської дiяльностi було укладено договiр з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮВМ-БУД" про надання послуг спецтехніки та транспортних засобів №3007-1/23 від 30.07.2023. Послуги надавались груднi мiсяцi 2023 року, про що свiдчать копiї товарно­транспортних накладних за грудень місяць 2023 року до даного пояснення. За правилом першої подiї було виписано замовнику ТОВ "ЮВМ-БУД" та направлено на реєстрацію, а саме - на дату акту надання послуг №23/2012-1 вiд 20 грудня 2023 року податкову накладну №630 вiд 20.12.2023, реєстрація якої зупинена. Виконавець зобов'язаний забезпечити виконання робiт у визначений строк. Транспортнi засоби та технiка, якими надаються послуги придбанi власне користування та взятi в оренду, копiї техпаспортiв ТЗ додаються. Придбання ПММ здійснюються безпосередньо у постачальникiв, а саме: ТОВ «АБП-ОIЛ», заправка ТЗ здiйснюється через паливо розливальну колонку та ТОВ «БВС РИТЕЙЛ», заправка ТЗ здiйснюється по паливним карткам.

До повідомлення позивачем також додано копії таких документів:

- договору №ЛТр 3007-1/23 про надання послуг спецтехніки та транспортних засобів від 30.07.2023 /а.с. 141-143/, укладеного між ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" (виконавець) та ТОВ "ЮВМ-БУД" (замовник), за умовами якого виконавець бере на себе зобов'язання власними силами iз використанням власних вантажних транспортних засобiв, будiвельних машин, дорожнiх механiзмiв, обладнання (засобiв малої механізації та механiзованих iнструментiв) (далi по тексту - "механiзми"), надавати необхiднi для замовника послуги, перелiк i обсяг яких встановлюється по кожному факту виникнення у замовника необхiдності залучення механiзмiв виконавця, а замовник - приймати та оплачувати їх (пункт 1.1 договору). Розрахунки за наданi послуги мiж сторонами здiйснюються за узгодженими договiрними цiнами, які визначаються рахунками (за наявностi) та актами наданих послуг. За вимогою будь-якої зi сторiн чи додаткового погодження передбачено підписання специфiкацiй чи додаткiв в iншiй прийнятнiй формi iз зазначенням договiрних цiн. У всiх iнших випадках пiдтвердженням згоди замовника з цiнами виконавця є надання будiвельного майданчика (об'єкту) для надання послуг з подальшим підписанням актiв наданих послуг (п. 2.1 договору). На пiдтвердження надання послуг виконавець оформляє i надає замовнику змінні рапорти і складені на їх підставі акти наданих послуг (пункт 2.2. договору). Оплата вартостi фактично наданих послуг здiйснюється замовником у безготiвковiй формi протягом 3 (трьох) банкiвських днiв пiсля підписання акту наданих послуг шляхом банкiвського переказу грошових коштiв на поточний рахунок виконавця. Допускається внесення плати ранiше зазначеного промiжку часу. У зазначеному випадку наднормативна сума плати, що надiйшла на рахунок виконавця paнiшe встановленого цим договором термiну має бути зарахованою в рахунок майбутніх послуг або повернуто на пiдставi письмової вимоги замовника (пункт 2.3 договору). Сторони додатково передбачають можливiсть за попередньої домовленостi здiйснення часткової чи повної передплати за послуги. В такому випадку передплата здiйснюється в безготiвковому порядку на поточний рахунок виконавця протягом 3-х банкiвських днiв з моменту погодження та виставлення виконавцем рахунку (пункт 2.4 договору).

Відповідно до пунктів 6.1-6-2 договору договiр набуває чинності з моменту його пiдписання сторонами і діє до 31 грудня 2023 року, а в частинi взаєморозрахункiв сторiн - до їх повного завершення. У разi вiдсутностi письмової заяви однiєї iз сторiн про припинення або змiну умов цього договору па надання послуг будiвельної технiки протягом 30 днiв до моменту закiнчення термiну дії договору, договiр продовжується на один рiк i на тих же умовах, якi були передбачені договором. Цей договiр припиняється у разi: повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов'язань; за згодою сторiн, за iншими обставинами, передбаченими цим договором i чинним законодавством України;

- специфікації "вартості послуг на протязі грудня 2023 року" від 01.12.2023, що є додатком №1 до договору на надання послуг будівельної техніки та транспортних засобів від 30.07.2023 №ЛТр 3007-1/23 /зворот а.с. 31/, якою сторони договору узгодили перелік послуг (робіт) та їх вартість;

- акту надання послуг №23/2012-4 від 20.12.2023, складеного на підставі договору №ЛТр 3007-1/23 від 30.07.2023 про те, що виконавцем були надані наступні роботи (надані такі послуги): 1) перебазування крана КС5363 за маршрутом Сумська обл., м. Охтирка - Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія кількістю 1 послуга, ціна з ПДВ - 30000,00 грн., сума з ПДВ - 30000,00 грн.; 2) робота крана КС-5363 Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія, вул. Центральна, 2А кількістю 35 год., ціна без ПДВ - 7500,00 грн., сума без ПДВ - 262500,00 грн.; 3) перебазування крана КС5363 за маршрутом Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія - Сумська обл., м. Охтирка кількістю 1 послуга, ціна з ПДВ - 30000,00 грн., сума з ПДВ - 30000,00 грн. Разом 322500,00 грн., у тому числі ПДВ - 53750,00 грн. /а.с. 137/;

- платіжних інструкцій №472 від 29.12.2023, №473 від 29.12.2023, №470 від 29.12.2023 /а.с. 167, зворот а.с. 167/;

- товарно-транспортної накладної №1412-1 від 14.12.2023 на вантаж: Кран КС5363, у якій вказано: автомобільний перевізник та вантажовідправник - ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО", замовник та вантажоодержувач - ТОВ "ЮВМ-БУД", пункт навантаження - Сумська обл., м. Охтирка, вул. Перемоги,106, пункт розвантаження - Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія, вул. Центральна, 2а /зворот а.с. 137/;

- товарно-транспортної накладної №2012-1 від 20.12.2023 на вантаж: Кран КС5363, у якій вказано: автомобільний перевізник та вантажовідправник - ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО", замовник та вантажоодержувач - ТОВ "ЮВМ-БУД", пункт навантаження - Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія, вул. Центральна, 2а, пункт розвантаження - Сумська обл., м. Охтирка, вул. Перемоги, 106 /а.с. 139/;

- посвідчення водія ОСОБА_1 /а.с. 165/;

- свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу ВМС 055014, СХА №060553 /165-166/;

- рапорту №15/19/12 про роботу будівельної машини (механізму) кран КС-5363 за період з 15.12.2023 по 19.12.2023, у якому ТОВ "ЮВМ-БУД" вказано замовником, а ОСОБА_2 -машиністом /а.с. 138/;

- наказу (розпорядження) ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" №Л-Т0000012-0000000025 про прийняття на роботу ОСОБА_2 з 01.09.2022 /а.с. 156/, посвідчення № НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_2 /зворот а.с. 156/;

- паспорту на кран пневмовколений (КП) вантажопідйомністю 36 т. Дизель-електричний КС-5363Д / зворот а.с 158-а.с. 159/;

- технічного звіту №59.09.2.12-0608.21 за результатами проведеного часткового технічного огляду крана пневмоколісного, стрілкового, самохідного КС-5363Д /зворот а.с. 159/;

- договору №01/09-22 оренди транспортного засобу від 01.09.2022, укладеного між позивачем (орендар) та ТОВ "ВЛ-ЛОГІСТИК" (орендодавець) /а.с. 157/, акту приймання-передачі від 01.09.2022 до договору оренди транспортного засобу №01/09-22 від 01.09.2022 /а.с. 158/;

- договору №ТР-07/06/22 оренди транспортного засобу від 07.06.2022, укладеного між ФОП ОСОБА_1 (орендодавець) та позивачем (орендар) /зворот а.с. 139, а.с. 140/;

- оборотно-сальдової відомості по рахунку 203 за грудень 2023 року ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" /а.с. 136/; оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 за грудень 2023 року ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" /а.с. 128/; оборотно-сальдової відомості ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" по рахунку 361 за грудень 2023 року по контрагенту ТОВ "ЮВМ-БУД" /зворот а.с. 166/;

- договору поставки №29/03/2023-3 від 29 березня 2023 року, укладеного між позивачем (покупець) та ТОВ "АБП-ОІЛ" /а.с. 134-135/, видаткових накладних на поставку палива дизельного Євро, складених на виконання цього договору /а.с. 120-122, зворот а.с. 127, а.с. 148-155, а.с. 171-174/, рахунків на оплату, виписаних ТОВ "АБП-ОІЛ" позивачу /а.с. 123-127, зворот а.с. 174/, платіжних інструкцій (платник - ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО", отримувач - ТОВ "АБП-ОІЛ") /зворот а.с. 168, а.с. 169-170/;

- договору №966 купівлі-продажу нафтопродуктів за смарт-картами від 11.07.2023, укладеного між позивачем (покупець) та ТОВ "БВС РИТЕЙЛ" (продавець) /а.с. 160-161/, з додатками №1, №2, №3 /а.с. 162-164/, видаткових накладних, виписаних позивачу ТОВ "БВС РИТЕЙЛ" на виконання договору №966/СК від 11.07.2023 /а.с. 132/ платіжних інструкцій (платник ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО", отримувач ТОВ "БВС РИТЕЙЛ") /зворот а.с. 128, а.с. 129-131/;

- акту списання товарів №16 від 31.12.2023 /зворот а.с. 136/;

- договору купівлі-продажу нежитлових будівель та споруд від 27.09.2022 /а.с. 144-145/, акту приймання-передачі №1 від 27.09.2022 до договору купівлі-продажу нежитлових будівель та споруд від 27.09.2022 /а.с. 146/;

- витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності сформованого 27.09.2022, індексний номер витягу №310897166 /а.с. 147/;

- повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" від 29.09.2023/ а.с. 118/.

За приписами статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Таким чином, в силу Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" факт здійснення господарських операцій повинен підтверджуватися первинними документами (накладними, актами приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), тощо), які містять відомості про такі господарські операції. При цьому, неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Позивачем надано до контролюючого органу копію акту надання послуг №23/2012-4 від 20.12.2023, складеного на підставі договору №ЛТр 3007-1/23 від 30.07.2023 про те, що виконавцем були надані наступні роботи (надані такі послуги): 1) перебазування крана КС5363 за маршрутом Сумська обл., м. Охтирка - Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія кількістю 1 послуга, ціна з ПДВ - 30000,00 грн., сума з ПДВ - 30000,00 грн.; 2) робота крана КС-5363 Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія, вул. Центральна, 2А кількістю 35 год., ціна без ПДВ - 7500,00 грн., сума без ПДВ - 262500,00 грн.; 3) перебазування крана КС5363 за маршрутом Харківська обл., Ізюмський р-н, м. Балаклія - Сумська обл., м. Охтирка кількістю 1 послуга, ціна з ПДВ - 30000,00 грн., сума з ПДВ - 30000,00 грн. Разом 322500,00 грн., у тому числі ПДВ - 53750,00 грн. /а.с. 137/, який відповідає вимогам статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Отже, платник податку ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" після настання першої з умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, яка підтверджена актом наданих послуг №23/2012-4 від 20.12.2023, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, відповідно до пунктів 201.7, 201.10 статті 201 ПК України був зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Наявність чи відсутність податкових накладних, складених ТОВ «ВЛ «ЛОГIСТIК» на виконання умов договору оренди транспортного засобу вiд 01.09.2022 №01/09-22, як і термін дії цього договору не впливає на факт виникнення у позивача податкового зобов'язання з ПДВ після оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" іншому контрагенту ТОВ "ЮВМ-БУД", та відповідно не впливає на обов'язок платника податків ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" скласти за зареєструвати в ЄРПН податкову накладну у дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, та підтверджена актом надання послуг №23/2012-4 від 20.12.2023.

Щодо аналізу господарських операцій між ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" та ТОВ "ЮВМ-БУД", а також між позивачем та іншими його контрагентами, то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки ці питання повинні досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відтак, суд критично оцінює доводи відповідачів про правомірність оскаржуваного рішення з посиланням на те, що в Єдиному реєстрі податкових накладних орендодавцем не зареєстровано податковi накладнi на реалiзацiю послуг оренди транспортного засобу ТОВ "ЛОГIСТИК ТРАНСАВТО", що не дає можливості пiдтвердити реальність здiйснення даної господарської операцiї, термін дії договору оренди транспортного засобу вiд 01.09.2022 №01/09-22 до 31.12.2022 та машинiст Андрєєв О.I., який зазначений в рапорті №15/19/12 за перiод з 15.12.2023 по 19.12.2023, не перебував у трудових вiдносинах з ТОВ "ЛОГIСТИК ТРАНСАВТО".

Верховний Суд у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20 дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Так само у пункті 82 постанови від 23.02.2023 у справі №420/9924/20 Верховний Суд звернув увагу на те, що в межах спірних відносин, що виникли між сторонами на стадії реєстрації податкових накладних, надання судами оцінки щодо товарності або безтоварності господарських операцій є передчасною подією. Такі обставини можуть бути встановлені контролюючим органом на підставі здійсненої належної перевірки, з прийняттям ППР, та в подальшому підтверджені судом.

Аналогічний висновок наведений Верховним Судом у постанові від 23.05.2023 у справі №500/770/21.

Підсумовуючи викладене вище, враховуючи встановлені обставини та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, необхідних для складання податкової накладної №630 від 20.12.2023, беручи до уваги, що реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд дійшов висновку, що у ГУ ДПС у Полтавській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної, тому рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11793761/44543875 від 19.09.2024 прийняте Головним управлінням ДПС у Полтавській області без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, тобто необґрунтовано, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.

Спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам "Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту", ухваленої на 114-й сесії 12.05.2004, передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов'язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов'язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов'язок розв'язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.

У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.

Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Таким чином, обов'язок щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поданої платником податків податкової накладної №630 від 20.12.2023 покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику - ДПС України.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є: визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11793761/44543875 від 19 вересня 2024 року та зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 20 грудня 2023 року №630, поданої на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" (ідентифікаційний код 44543875) 15 січня 2024 року.

Отже, позов ТОВ "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" обґрунтований та підлягає задоволенню.

При зверненні до суду з позовом у цій справі позивачем сплачено судовий збір у сумі 2422,40 грн., що підтверджується копією платіжної інструкції №3550 від 19.12.2024 /а.с. 91/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /а.с. 93/.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, при задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп. (2422,40 грн./2) та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп. (2422,40 грн./2)

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" (вул. Решетилівська, 53, м. Полтава, 36007, ідентифікаційний код 44543875) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44057192), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11793761/44543875 від 19 вересня 2024 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 20 грудня 2023 року №630, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" (ідентифікаційний код 44543875) 15 січня 2024 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИК ТРАНСАВТО" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич