Справа № 420/5053/25
04 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Херсонській області (вул. Лютеранська, 4, м. Херсон, 73001, код ЄДРПОУ 40108782) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області, у якому позивач з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 01.05.2025 року, просить суд:
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Херсонській області (код ЄДРПОУ 40108782) яка полягає, у не виконанні вимог Постанови КМ України від 20.08.2014 року № 413 “Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», не вчиненні заходів, щодо підготовки у період з 16.04.2022 року по 25.12.2022 року, та надання на розгляд комісії, утвореної в МВС України, документів (довідок за формою згідно з додатком 6 або додатком 7) - для надання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), статусу - “учасник бойових дій», що у свою чергу стало підставою для не виконання відповідачем вимог ч.4 ст.12 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме не проведенні обчислення і не нарахуванні на картковий рахунок позивача, як учаснику бойових дій, до Дня Незалежності України, у 2023- 2024 роках, разових грошових виплат у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених Законом про Державний бюджет України, та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Херсонській області (код ЄДРПОУ 40108782) провести нарахування на картковий рахунок ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), грошової суми визначеної діючим законодавством України, на відповідний рік виплати, але не менше ніж 2 тис., грн.;
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Херсонській області (код ЄДРПОУ 40108782) яка полягає, у не виконанні вимог п.12 ч.1 ст.12 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме не наданні у 2022-2024 роках ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік, та не проведенні виплати грошової компенсації, за 14 днів невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022-2024 роки, у сумі 46258,8 грн., при звільненні, та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Херсонській області (код ЄДРПОУ 40108782) провести нарахування на картковий рахунок ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) і виплату грошових коштів у сумі 46258,8 грн.;
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Херсонській області (код ЄДРПОУ 40108782) яка полягає, у не виданні в період з 24.05.2022 року по 01.01.2025 року, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), посвідчення “учасника бойових дій», що у свою чергу позбавило його можливості користуватися в період з червня 2022 по січень 2025 років, пільгами передбаченими п.п.4,5 ч.1 ст.12 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме 75-процентною знижкою плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю), та 75-процентною знижкою плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання, та проводити оплату спожитих комунальних послуг, у повному обсязі, та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Херсонській області (код ЄДРПОУ 40108782) провести нарахування на картковий рахунок ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), грошової суми у розмірі 69263,61 грн.;
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Херсонській області (код ЄДРПОУ 40108782) яка полягає, у не виконанні вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 про затвердження "Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», а саме в невірному зазначенні у наказі ГУНП в Херсонській області від 26.09.2024 року №431 о/с, яким ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), звільнено з лав Національної поліції України, вислуги років у пільговому обчисленні, а також невірному зазначенні вислуги років у пільговому обчисленні у розрахунку вислуги років для призначенні пенсії, та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Херсонській області (код ЄДРПОУ 40108782), провести розрахунок вислуги років у пільговому обчисленні, і внести зміни у наказ ГУНП в Херсонській області від 26.09.2024 року №431 о/с, розрахунок вислуги років для призначенні пенсії;
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Херсонській області (код ЄДРПОУ 40108782) скласти та надати після виконання рішення суду, до Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградської області, оновлені - наказ ГУНП в Херсонській області від 26.09.2024 року №431 о/с, розрахунок вислуги років для призначенні пенсії та грошовий атестат № 72 від 02.10.2024 року, довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, та премію для призначення пенсії №422 від 02.10.2024 року замість виданих.
Адміністративний позов поданий за допомогою системи “Електронний суд».
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 11.01.2021 № 4 о/с призначено підполковника поліції ОСОБА_1 (0079338) заступником начальника сектору кримінальної поліції Бериславського районного відділу поліції з 11 січня 2021 року в порядку переміщення, встановивши посадовий оклад 2850 гривень та щомісячну грошову надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в pозмірі 60%.
24.02.2022 року приблизно о 05 годині ранку позивач був піднятий по загальній тривозі, у зв'язку з початком повномасштабного вторгнення рф на територію України, прибув у розташування, отримав зброю і до 10 години організовував евакуацію матеріальних носіїв інформації з обмеженим доступом, так як, під час планових відпусток старшого інспектора з режиму таємності виконував її обов'язки. Близько 11 години від керівника підрозділу надійшла усна вказівка про загальну евакуацію особового складу в північному напрямку від райвідділу. Позивач на власному автомобілі з двома підлеглими доїхав до села Давидів Брід Бериславського району Херсонської області. В цей час позивач отримав вказівку керівника підрозділу повернутися до частково окупованого міста Берислав Херсонської області, де провести додаткову евакуацію майна.
Позивач вказує, що під час перебування під окупацією в період з 24.02.2022 по 19.03.2022 року (по час захоплення у полон військовослужбовцями держави - агресора рф), він виконував вказівки прямого керівника отримані через мобільний зв'язок месенджерами, виконуючи свої поліцейські обов'язки, в межах можливого, пов'язані з розвідувально-спостережними, поліцейсько-охоронними, евакуаційними, та господарсько-забезпечувальними функціями тощо. Викладені обставини підтверджуються висновком службового розслідування від 23.04.2022 року, яким порушень службової дисципліні під час перебування на окупованій території та потрапляння у полон встановлено не було.
Обставини позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України позивач пояснює тим, що 19 березня 2022 року разом з мером міста Берислав позивач був викликаний в м. Нова Каховка Херсонської області до окупаційного керівництва Каховського округа (куди зі слів окупантів входила і Бериславщіна), після нетривалої розмови, яка відбувалася в кабінеті мера міста Нова Каховка та отримання негативної відповіді про подальше співробітництво з окупантами, з застосуванням фізичної сили, спецзасобів кайданок та погрозами був поміщений в один з кабінетів відділу поліції м. Нова Каховка, де утримувався по день звільнення. Звільнений з полону 12 квітня 2022 року. 16 квітня 2022 року на виїхав на підконтрольну Україні територію.
У зв'язку зі збройною агресією РФ проти України та введенням з 24.02.2022 року в Україні воєнного стану позивач разом з іншими працівниками поліції, які працювали у Бериславському РВП ГУНП в Херсонськійм області прибув до м. Олександрія Кіровоградської області, де після проведення відповідної перевірки приступив до виконання службових обов'язків - продовжив проходження служби в поліції.
По факту потрапляння позивача в полон слідчими УСБУ в Херсонській області розслідувалося кримінальне провадження внесене в ЕРДР за № 120223230000000315, яке було об'єднане з кримінальним провадженням внесеним до ЕРДР за № 120223230000000312, основний номер ЕРДР був № 120223230000000312, а зараз СУ ГУНП в Херсонській області розслідується інше (виділене з ЕРДР № 120223230000000312) кримінальне провадження, яке внесене в ЕРДР за № 12023230000001363 за ч. 1 ст. 438 КК України, за цим же фактом.
13.08.2024 року позивач звернувся з рапортом до керівництва ГУНП в Херсонській області, у якому просив надати довідку про участь у проведенні заходів, на територіях де велися бойові дії і наявність підстав для отримання статусу «учасник бойових дій».
11.09.2024 року позивач отримав відповідь на рапорт, у якому зазначено, що через великий обсяг роботи документи на розгляд Комісії будуть направлені пізніше, що, як вказує позивач, не передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2024 року № 413.
26.09.2024 року позивач отримав лист УКЗ ГУНП в Херсонській області №2337/2/01-2024 з додатками, у якому зокрема йшлося про те, що наказом ГУНП в Херсонській області № 431 о/с від 26.09.2024 року позивача звільнено зі служби в поліції, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 77 ЗУ «Про Національну поліцію України» - через хворобу.
Вважаючи отриману відповідь ГУНП в Херсонській області не змістовною, позивач 08.10.2024 року звернувся з заявою до керівництва НП України, у якій просив зобов'язати ГУНП в Херсонській області вжити заходів щодо безумовного виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2024 року № 413 в частині дотримання термінів підготовки та подання матеріалів на розгляд Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (далі - Комісія).
12.11.2024 року отримав відповідь з НП України №153720-2024 від 08.11.2024 року, де повідомлялося про те, що Комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій за наданими документами відповідно до вимог пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пункту 4 Порядку та пункту 2 розділу ІІІ Положення, у тому числі поданими самостійно заявником.
Враховуючи бездіяльність органів НПУ з наведеного питання, позивач звернувся до суду.
Однак, 09.01.2025 року начальником ГУНП в Херсонській області підписано посвідчення серії НОМЕР_2 , яким надано позивачу статус "учасника бойових дій", яке отримано 17.01.2025 року.
Вважаючи протиправною бездіяльність ГУНП в Херсонській області щодо невиконання вимог Постанови КМ України від 20.08.2014 року № 413 щодо підготовки у період з 16.04.2022 року по 25.12.2022 року та надання на розгляд Комісії документів для надання ОСОБА_1 статусу «учасник бойових дій», позивач звернувся до суду з даним позовом.
При цьому позивач вказує, що наслідком зволікання подання документів стало неотримання ним у 2023- 2024 рр. разових грошових виплат учасникам бойових дій до Дня незалежності; ненадання йому додаткової відпустки учасникам бойових дій, передбаченої п.12 ч.1 ст.12 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», строком 14 календарних днів на рік та невиплата грошової компенсації за дні невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022-2024 роки; позбавило його можливості користуватися в період з червня 2022 по січень 2025 років, пільгами передбаченими п.п.4,5 ч.1 ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Також позивач оскаржує невірний розрахунок у наказі ГУНП в Херсонській області від 26.09.2024 року №431 о/с вислуги років у пільговому обчисленні, а також невірний розрахунок вислуги років у пільговому обчисленні у розрахунку вислуги років для призначенні пенсії.
У своїх доводах позивач посилається на таке:
Щодо надання на розгляд Комісії документів для надання статусу «учасник бойових дій» позивач вважає, що в порушення п. 8 Постанови КМ України від 20.08.2014 року № 413 відповідач протягом 30 календарних днів з дня участі у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів - документи на розгляд Комісії не надав, як і не надав їх протягом 30 календарних днів, з дня затвердження начальником ГУНП в Херсонській області 24.04.2022 року висновку службового розслідування.
Щодо надання додаткової відпустки учасникам бойових дій або компенсації позивач вказує, що разом з інформацією про звільнення з ОВС ним отримано повідомлення № 68 від 26.09.2024 року, але у наказі про звільнення та повідомленні №68, інформації про щорічні додаткові відпустки у 2022-2024 роках та/або компенсацію за них нічого не зазначено, як і не зазначено про розмір щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2023-2024 роках, натомість це гарантовано ч. 1, ч. 4 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Як наслідок позивач просить зобов'язати ГУНП в Херсонській області провести нарахування та виплату йому неотримані суми грошової допомоги до ДН за 2023-2024 рр. не менше ніж 2 тис. грн. та компенсації додаткової відпустки за 2022-2024 рр. у сумі 46258,8 грн.
Окрім того, через протиправну бездіяльність відповідача позивач не користувався пільгами, передбаченими п.4 та п.5 ч.1 ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у період з червня 2022 року по січень 2025 року щодо знижки на комунальні послуги.
Як наслідок позивач просить зобов'язати ГУНП в Херсонській області провести нарахування та виплату грошової суми у розмірі 69263,61 грн., на які позивач мав отримати знижки плати за користування житлом та комунальними послугами.
Щодо розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні позивач вказує, що відповідно до абз.1 п.3 Постанови №383, особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану. Відповідачем при складанні наказу 431 о/с від 26.09.2024 року про звільнення невірно вказано вислугу років у пільговому обчисленні, не враховано дні вказані у довідці №4100/01/2 від 20.11.2024 року, а лише зазначена участь у таких заходах наприкінці 2022 року, а також дні у пільговому обчисленні виконання завдань в зоні бойових дій у 2023 та 2024 роках ( 3,4,12,15,16,20 червня 2023 ), як і не зазначена ця інформація у розрахунку вислуги років для призначенні пенсії, грошовому атестаті № 72 від 02.10.2024 року, довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, та премію для призначення пенсії №422 від 02.10.2024 року.
Як наслідок позивач просить зобов'язати ГУНП в Херсонській області скласти та до ГУ ПФУ у Кіровоградської області оновлені - наказ ГУНП в Херсонській області від 26.09.2024 року №431 о/с, розрахунок вислуги років для призначенні пенсії та грошовий атестат № 72 від 02.10.2024 року, довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, та премію для призначення пенсії №422 від 02.10.2024 року замість виданих.
Ухвалою суду від 24.02.2025 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків.
05.03.2025 року до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом з уточненою позовною заявою та заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог.
Ухвалою суду від 02.04.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
14.04.2025 року за допомогою системи “Електронний суд» позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог.
01.05.2025 року за допомогою системи “Електронний суд» позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог.
Ухвалою суду від 16.05.2025 року прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 від 01.05.2025 року про уточнення позовних вимог та ухвалено здійснювати розгляд справи №420/5053/25 з урахуванням цієї заяви.
Отже, розгляд справи по суті здійснюється судом відповідно до заяви позивача про уточнення позовних вимог від 01.05.2025 року.
18.04.2025 року відповідачем за допомогою системи “Електронний суд» подано відзив на позовну заяву.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує.
Як зазначено у відзиві, пільги, які передбачені законом «Про соціальний захист ветеранів війни», з вимогами про стягнення яких звертається позивач, є компенсаціями, які надає держава учасникам бойових дій, а не втратами, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витратами, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); і не доходами, які б позивач отримав, якби мав статус учасника бойових дій, у розумінні ЦК України. Тому відповідач вважає, що адміністративним законодавством не передбачено стягнення сум компенсацій, які, на думку позивача ним не отримані внаслідок бездіяльності ГУНП в Херсонській області.
Щодо позовних вимог в частині надання на розгляд Комісії документів для надання позивачу статусу «учасник бойових дій» та порушення п. 8 Постанови КМ України від 20.08.2014 року № 413, відповідач зазначив, що судовим рішенням у справі №420/31305/24 встановлено, що ОСОБА_1 у період з 24.02.2022 року по 16.04.2022 не виконував службові обов'язки за штатною посадою, не брав безпосередню участь у бойових діях, не забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії. Відтак, на переконання відповідача, ГУНП не вчинено бездіяльності щодо підготовки у період з 16.04.2022 року по 24.05.2022 року та надання на розгляд Комісії, утвореної в МВС України, документів (довідок за формою згідно з додатком 6 або додатком 7) - для надання ОСОБА_1 статусу - «учасник бойових дій».
У відзиві зазначено, що 15.02.2023 ГУНП в Херсонській області отримано службовий лист Національної поліції України від № 1433/04/12-2023 «Про деякі питання надання статусу учасника бойових дій поліцейським» з роз'ясненням про порядок підготовки та направлення документів. Після отримання зазначеного листа ГУНП проведено виборку наказів за 2022 рік, відповідно до яких поліцейські ГУНП в Херсонській області залучались до виконання бойових розпоряджень, загалом у 2022 році було видано понад 70 таких наказів. З наказів виготовлено витяги на кожного поліцейського та сформовано окремі пакети документів на кожного поліцейського, який залучався до виконання бойових розпоряджень (понад 1150 осіб), які в порядку черговості направлялись на розгляд Комісії. У порядку черговості необхідний пакет документів на ОСОБА_1 УКЗ ГУНП в Херсонській області підготовлено та направлено на розгляд Комісії у листопаді 2024 року (вих. № 109/04/2-2024 дск від 20.11.2024). Рішення про надання статусу «учасника бойових дій» ОСОБА_1 - прийнято 26.12.2024 (№ 12/І/1/ХХІІ/37), на підставі якого та після надання ОСОБА_1 необхідних фотографій для оформлення посвідчення «Учасник бойових дій», останньому виписано та вручено відповідне посвідчення.
Заперечуючи свою бездіяльність відповідач посилався на те, що позивач не був позбавлений права самостійно подати документи безпосередньо комісії, відповідно до п.11 Порядку №413, або оформити статус самостійно за допомогою порталу «Дія».
Щодо позовних вимог в частині нарахування позивачу, як учаснику бойових дій, разових грошових виплат до Дня Незалежності України за 2022-2024 рр., відповідно до ч.4 ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідач зазначив, що виплата до ДН введена відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» від 20.03.2023, що набрав чинності 14.04.2023. Отже, за період 2022-2023 роки, навіть якби у ОСОБА_1 був статус учасника бойових дій, права на зазначену виплату він би не мав.
Щодо позовних вимог в частині надання додаткової відпустки учасникам бойових дій або компенсації за неї за 2022-2024 рр., відповідно до п.12 ч.1 ст.12 ЗУ «Про статус ветерані війни, гарантії їх соціального захисту», відповідач зазначив, що наказом ГУНП №431о/с від 26.09.2024, яким ОСОБА_1 звільнено, відповідно до п. 2 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» через хворобу, визначено виплатити грошову компенсацію за всі невідбуті дні щорічних відпусток, належні позивачу на момент звільнення. Таким чином, ОСОБА_1 отримав грошову компенсацію за всі невідбуті дні відпусток.
Також відповідач посилався на неправильний розрахунок позивачем компенсації неотриманої додаткової відпустки 46258,8 грн., навівши власний розрахунок (2400,00 (оклад) + 2200,00 (звання) + 2300,00 (надбавка за стаж служби 50%)) : 30 днів * 42 дні = 9660,00 грн.).
Щодо позовних вимог в частині бездіяльності ГУНП в Херсонській області у невидані в період з 24.05.2022 року по 01.01.2025 року посвідчення «учасника бойових дій», що позбавило його можливості користуватися пільгами, передбаченими п.п.4,5ч.1ст.12ЗУ«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідач зазначив, що така бездіяльність відсутня з огляду на таке. Накази про залучення позивача до заходів до 24.10.2022 у ГУНП не видавались, таким чином до 24.10.2022 позивач до таких заходів не залучався. Відповідно до наказів ГУНП в Херсонській області від 24.10.2022 № 547 дск, від 27.10.2022 № 552, від 19.11.2022 № 607 дск, від 22.11.2022 № 613, від 23.11.2022 № 620, від 12.12.2022 № 671, від 13.12.2022 № 672, від 15.12.2022 № 675, від 16.12.2022 № 678, від 17.12.2022 № 680, від 19.12.2022 № 681 позивач залучався до проведення фільтраційних заходів, та в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 13.12.2022, 15.12.2022, 16.12.2022, 17.12.2022, 19.12.2022 - брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.
Щодо можливості користуватися пільгами відповідач зазначив, що відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивач зареєстрований в м. Олександрія 12.08.2024, тобто умови проживання, з яких розрахована заявлена сума були наявні у позивача тільки 4 місяці 2024 року, натомість, позивач вважає, що мав би право на таку суму і 2022 і в 2023 і в 2024 роках.
Щодо позовних вимог в частині розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні відповідач зазначив, що у разі визнання судом протиправної бездіяльності ГУНП в частині непроведення розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні, а саме один місяць служби за три місяці, відповідні зміни можуть бути внесені в наказ ГУНП від 29.09.2024 №431 о/с та розрахунок вислуги років для призначення пенсії. Стосовно внесення змін до грошового атестату № 72 від 02.10.2024 року та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії №422 від 02.10.2024 року, то ці документи не містять приписів щодо вислуги років в пільговому обчисленні.
Щодо позовних вимог в частині видання оновлених наказу від 26.09.2024 року №431 о/с, розрахунку вислуги років для призначенні пенсії, грошового атестату № 72 від 02.10.2024 року, довідки для призначення пенсії відповідач зазначив про їх передчасність.
22.04.2025 року позивачем за допомогою системи “Електронний суд» подано відповідь на відзив.
У відповіді на відзив позивач апелював доводам відповідача, наведеним у відзиві, наступним:
Щодо посилання на судове рішення у справі №420/31305/24, яким встановлено, що ОСОБА_1 у період з 24.02.2022 року по 16.04.2022 не виконував службові обов'язки за штатною посадою, не брав безпосередню участь у бойових діях, не забезпечував здійснення заходів, позивач зазначив, що постанова апеляційного суду буде оскаржена до Касаційного адміністративного суду України, тому ці посилання є передчасними.
Щодо посилання відповідача на те, що виплата до Дня Незалежності України введена з квітня 2024 року, позивач зазначив, що виплата до ДН введена відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» від 20.03.2023, що набрав чинності 14.04.2023, тому позивач має право на її отримання за 2023-2024 рр.
Щодо посилання відповідача на можливість позивача самостійно подати документи до комісії для присвоєння статусу учасника бойових дій або оформити їх через Дію, позивач зазначив, що вважає їх цинічними та принизливими.
Щодо наведеного відповідачем у відзиві розрахунку компенсації неотриманої додаткової відпустки, як учаснику бойових дій (2400,00 (оклад) + 2200,00 (звання) + 2300,00 (надбавка за стаж служби 50%)) : 30 днів * 42 дні = 9660,00 грн.), позивач зазначив, що розмір місячного грошового забезпечення на день звільнення зі служби, відповідно до грошового атестату № 72 від 02.10.2024 року, складає 33042,03 грн., тому одноденний розмір грошового забезпечення складає 33042,03:30=1101,40 грн., а сума грошової компенсації, за 14 днів невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022, 2023 та 2024 рік, повинна складати (14х3х1101,40)=46258,8 грн.
Позивач зазначає, що складові грошового забезпечення, використані позивачем для розрахунку, є спірними, з огляду на оскарження наказів від 26.06.2024 року № 807 «Про застосування дисциплінарного стягнення», від 12.09.2024 року № 408 о/с «Про призначення ОСОБА_1 , на посаду дільничного офіцера поліції СПД №1 Бериславського РВП ГУНП в Херсонській області», від 13.09.2024 року № 412 о/с «Про внесення змін до наказу ГУНП в Херсонській області № 408о/с від 12.09.2024 року», справа № 420/27084/24.
Щодо посилання відповідача на те, що до 24.10.2022 позивач не залучався до заходів, позивач зазначив, що з початку повномасштабного вторгнення рф, а саме з 24.02.2022 року по 16.04.2022 року він відповідно до вказівки відповідача перебував на окупованій території, де виконував службові завдання, проводив розвідувально-спостережні, евакуаційні та безпекові заходи, проте, у разі не визнання судом цих обставин достовірними, то період часу з 24.10.2022 по 25.11.2022 року, який підтверджений відповідачем, брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, в районах проведення бойових дій. Отже, відповідачем - ГУНП в Херсонській області, протягом 30 календарних днів з дня участі у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, тобто 25.12.2022 року, - документи (довідки за формою згідно з додатком 6 або додатком 7) на розгляд комісії, утвореної в МВС України, надані не були, чим з його боку було допущено протиправну бездіяльність.
Щодо посилання відповідача на те, що відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, позивач зареєстрований в м. Олександрія 12.08.2024, тому не має права на суму компенсації пільг протягом 2022-2024 рр., позивач пояснював, що у довідці про взяття на облік, як ВПО, №3505-5003397553 від 12.08.2024 року зазначена теперішня (актуальна, змінена) адреса - АДРЕСА_2 . Вказана вище довідка видана управлінням соціального захисту населення Олександрійської міської ради при зміні попереднього місця мешкання в АДРЕСА_3 , взамін первісної довідки ВПО №3505-7500854978 від 19.05.2022 року.
28.04.2025 року відповідачем за допомогою системи “Електронний суд» подано заперечення на відповідь на відзив.
Щодо розрахунку компенсації неотриманої додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, відповідач зазначив, що розрахунок наданий ОСОБА_1 виходячи з грошового забезпечення, наведеного у грошовому атестаті № 72, не відповідає нормам спеціального законодавства, оскільки у грошовому атестаті зазначені і складові грошового забезпечення, які виплачувались до 31.07.2024 (зокрема премія, надбавка за стаж служби, надбавка за специфічні умови служби), однак в місяці звільнення не нараховувались і не виплачувались.
Щодо зазначення позивачем у відповіді на відзив, що у довідці про взяття на облік як ВПО 3505-50003397553 від 12.08.2024 зазначена теперішня адреса, однак в місті Олександрія він став на облік як ВПО 19.05.2022 , відповідач зазначив, що ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції наказом №431 о/с від 26.09.2024, до звільнення він ніс службу у Бериславському районному управління поліції, а отже не міг проживати у м. Олександрія Кіровоградської області. Крім того, позивачем не надано жодних розрахунків, з яких останній виходив при заявленні позовної вимоги, а також не надано жодного підтвердження щодо оплати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, справа розглянута у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Як встановлено судом, позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції України.
23.04.2022 року начальником Головного управління Національної поліції в Херсонській області затверджений Висновок службового розслідування за фактом порушення службової дисципліни працівниками Бериславського РВП ГУНП в Херсонській області, що призвело до захоплення окремих поліцейських вказаного підрозділу військовослужбовцями Збройних сил РФ під час повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України.
Наказом ГУНП в Херсонській області від 24.02.2022 №87 було оголошено евакуацію особового складу, документів та майна у визначене безпечне місце.
Службовим розслідуванням встановлено, що 19.03.2022 року при невідомих обставинах був захоплений заступник начальника сектору кримінальної поліції підполковник поліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Одрадівка Новотроїцького району Херсонської області, освіта вища, в ОВС працював з 21.08.1995 по 06.11.2015, в Національній поліції з 07.11.2015 по теперішній час, в посаді з 11.01.2021, діючих дисциплінарних стягнень не має.
21.03.2022 за вказаними фактами СУ ГУНП в Херсонській області до ЄРДР №12022230000000314 та №12022230000000315 внесені відомості за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України.
13.04.2022 підполковник поліції ОСОБА_1 був відпущений з полону та 16.04.2022 виїхав на підконтрольну ЗСУ територію.
Згідно висновку службового розслідування, в діях підполковника поліції ОСОБА_2 факту добровільної здачі в полон, співпраці з представниками військових формувань РФ не встановлено. Відомості щодо захоплення поліцейських Бериславського РВП ГУНП Херсонській області (підполковника поліції Леону Сергія військовослужбовцями Збройних сил РФ під час повномасштабної збройної агресії РФ про України знайшли своє підтвердження. Порушень службової дисципліни в діях підполковника поліції ОСОБА_2 не встановлено.
Позивач продовжив проходження служби в поліції.
Згідно Витягу з ЄРДР від 09.09.2024 року, ГУНП в Херсонській області розслідується виділене з ЄРДР № 120223230000000312 кримінальне провадження № 12023230000001363 за ч. 1 ст. 438 КК України, за фактом затримання 19.03.2022 заступника начальника сектору кримінальної поліції підполковника поліції ОСОБА_1 .
Постановою слідчого управління ГУНП в Херсонській області від 29.10.2024 року, ОСОБА_1 визнано потерпілим у кримінальному провадженні № 12023230000001363.
13.08.2024 року позивач звернувся з рапортом до начальника ГУНП в Херсонській області, яким, зокрема, просив надати йому довідку про участь у проведенні заходів, на територіях де велися бойові дії і наявність підстав для отримання статусу «учасник бойових дій».
Листом ГУНП в Херсонській області від 11.09.2024 року вих. №3127/04/2-2024 позивачу у відповідь на рапорт від 13.08.2024 року повідомлено, що відповідно до постанови КМУ від 20.08.2014 №413, рішення про надання статусу «учасника бойових дій» приймається Комісією про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (далі - Комісія). На сьогодні управління кадрового забезпечення ГУНП в Херсонській області займається підготовкою документів на розгляд Комісії, але враховуючи значну кількість працівників поліції Херсонщини, які виконували бойові розпорядження під час повномасштабного вторгнення окупаційних військ рф на територію України це займає багато часу. Зазначено, що документи позивача будуть направлені на розгляд Комісії пізніше.
Наказом ГУНП в Херсонській області від 26.09.2024 року № 431 о/с, на підставі свідоцтва про хворобу № 390 р/нс, виданого Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» 02 серпня 2024 року, подання начальника Бериславського районного відділу поліції полковника поліції КУРДІЛОВА С.О. від 26 вересня 2024 року № 13466/37-2024, доповідної записки Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 26 вересня 2024 року № 2334/2/01-2024, звільнено підполковника поліції ОСОБА_3 (0079338), дільничного офіцера поліції сектору поліцейської діяльності № 1 Бериславського районного відділу поліції, згідно з пунктом 2 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» через хворобу, з 26 вересня 2024 року.
Листом ГУНП в Херсонській області від 26.09.2024 року вих. № 2337/2/01-2024 позивачу надіслані копія наказу ГУНП в Херсонській області від 26.09.2024 року № 431 о/с та Повідомлення про нарахування грошового забезпечення від 26.09.2024 року № 68.
10.10.2024 року Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області видано позивачу Посвідчення ветерана Національної поліції серії НОМЕР_3 , безстрокове.
З 01.11.2024 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.
08.10.2024 року позивач звернувся до голови Національної поліції України із заявою, у якій, серед іншого, просив зобов'язати ГУНП в Херсонській області вжити заходів щодо безумовного виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2024 року № 413 в частині дотримання термінів підготовки та подання матеріалів на розгляд Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України.
Листом Національної поліції України від 08.11.2024 року вих. №153720-2024 позивачу надано відповідь, якою з вищевказаного питання повідомлено про те, що Комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій за наданими документами відповідно до вимог пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пункту 4 Порядку та пункту 2 розділу ІІІ Положення, у тому числі поданими самостійно заявником.
20.11.2024 року Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області видано Довідку про те, що ОСОБА_1 дійсно в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 17.12.2022 брав (брала) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.
26.12.2024 року Комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийнято Рішення № 12/1/1/XXII/37 про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (Додаток 3 до Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (пункт 4 розділу V), яким ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій.
Підстава: довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 20.11.2024 № 4100/01/2-2024; накази ГУНП в Херсонській області від 24.10.2022 № 547 дск, від 19.11.2022 № 607 дск, від 22.11.2022 № 613, від 23.11.2022 № 620, від 12.12.2022 № 671, від 17.12.2022 № 680.
09.01.2025 року Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області видано позивачу Посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 , безтермінове.
Вважаючи протиправною бездіяльність ГУНП в Херсонській області щодо невиконання вимог Постанови КМ України від 20.08.2014 року № 413 щодо підготовки у період з 16.04.2022 року по 25.12.2022 року та надання на розгляд Комісії документів для надання статусу учасника бойових дій, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При цьому позивач вказує, що наслідком зволікання подання документів стало неотримання ним у 2023-2024 рр. разових грошових виплат учасникам бойових дій до Дня незалежності; ненадання йому додаткової відпустки учасникам бойових дій, передбаченої п.12 ч.1 ст.12 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», строком 14 календарних днів на рік та/або грошової компенсації за дні невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022-2024 роки; позбавило його можливості користуватися в період з червня 2022 по січень 2025 років пільгами, передбаченими п.п.4,5 ч.1 ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Як наслідок позивач просить зобов'язати ГУНП в Херсонській області провести нарахування та виплату йому неотриманих сум грошової допомоги до Дня незалежності за 2023-2024 рр. не менше ніж 2 тис. грн. та компенсації за дні невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022-2024 рр. у сумі 46258,8 грн., а також провести нарахування та виплату грошової суми у розмірі 69263,61 грн., на які позивач мав отримати знижки плати за користування житлом та комунальними послугами.
Також позивач оскаржує невірний розрахунок у наказі ГУНП в Херсонській області від 26.09.2024 року №431 о/с про звільнення вислуги років у пільговому обчисленні, а також невірний розрахунок вислуги років у пільговому обчисленні у розрахунку вислуги років для призначенні пенсії.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України “Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України “Про Національну поліцію», поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 11 Закону України “Про Національну поліцію», рівень довіри населення до поліції є основним критерієм оцінки ефективності діяльності органів і підрозділів поліції.
Як визначено статтею 17 Закону України “Про Національну поліцію», поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Поліцейський має службове посвідчення та спеціальний жетон. Зразки та порядок видання службових посвідчень та спеціальних жетонів затверджуються Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до ст. 64 Закону України “Про Національну поліцію», особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію», служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно ч. 10 ст. 62 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський: 1) забезпечується належними умовами для виконання покладених на нього службових обов'язків; 2) отримує в органах поліції в установленому порядку інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, та матеріали, необхідні для належного виконання покладених на нього обов'язків; 3) користується повноваженнями, передбаченими цим Законом, незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу; 4) своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України; 5) у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства; 6) захищає свої права, свободи та законні інтереси всіма способами, що передбачені законом; 7) під час виконання поліцейських повноважень користується безоплатно всіма видами громадського транспорту міського, приміського і місцевого сполучення (крім таксі), а також попутним транспортом. Поліцейські, які виконують повноваження поліції на транспортних засобах, крім того, мають право на безоплатний проїзд у поїздах, на річкових і морських суднах. Під час службових відряджень поліцейські мають право на позачергове придбання квитків на всі види транспорту і розміщення в готелях при пред'явленні службового посвідчення та посвідчення про відрядження; 8) може бути переміщений по службі залежно від результатів виконання покладених на нього обов'язків та своїх професійних, особистих якостей.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому (і станом на час спірних правовідносин) відповідними Указами Президента України воєнний стан в Україні продовжувався.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.
Згідно ст. 16 цього ж Закону, за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно з п. 13 ч. 4 ст. 9 Закону України “Про критичну інфраструктуру», до життєво важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, належать, зокрема: правопорядок, здійснення правосуддя, тримання під вартою.
Законом від 15.03.2022 № 2123-IX статтю 8 Закону України «Про Національну поліцію» доповнено частиною четвертою такого змісту: «Під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Стаття 24 Закону України «Про Національну поліцію» у редакції Закону № 1702-IX від 16.07.2021 року передбачає додаткові повноваження поліції.
Згідно ч. 2, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про Національну поліцію», у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
У ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, підпорядковуються відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві.
Таким чином, аналіз приведених норм права доводить, що працівники поліції мають спеціальний статус, і приймаючи присягу працівника поліції, погоджуються на підвищені вимоги, які пред?являються до працівників поліції при проходженні служби і яких вони повинні дотримуватися.
Щодо позовних вимог в частині бездіяльності ГУНП в Херсонській області щодо підготовки у період з 16.04.2022 року по 25.12.2022 року та надання на розгляд Комісії документів для надання позивачу статусу учасника бойових дій.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Статтею 1 Закону передбачено, що цей Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
Стаття 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Перелік осіб, які належать до учасників бойових дій, наведений у статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до пунктів 19-21 та 25 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 затверджений Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (надалі - Порядок №413 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Цей Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та категорії таких осіб.
Суд зазначає, що у спірний період з 16.04.2022 року по 25.12.2022 року, Порядок №413 діяв у редакції від 25.02.2022 та від 25.10.2022.
Відповідно до п. 2 Порядку №413 у редакції від 25.02.2022, статус учасника бойових дій надається, зокрема, поліцейським, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до п. 2 Порядку №413 у редакції від 25.10.2022, статус учасника бойових дій надається, зокрема, поліцейським, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до п. 2-1 Порядку №413 у редакціях на 25.02.2022 та 25.10.2022, статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.
Особам, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією чи Об'єднаним оперативним штабом Збройних Сил України (об'єднаним командним пунктом об'єднаних сил), а також які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до п. 5 Порядку №413 у редакціях на 25.02.2022 та 25.10.2022, рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку.
Відповідно до п. 6 Порядку №413, для надання статусу учасника бойових дій:
Особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк з дня участі у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання поранення, контузії, каліцтва зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6 та документи, передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 цього Порядку для таких осіб, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.
Комісії подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.
Відповідно до п. 8 Порядку №413, у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, зазначеного у пункті 5 цього Порядку.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2016 № 405 затверджено Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (надалі - Положення №405, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Суд зазначає, що у спірний період з 16.04.2022 року по 25.12.2022 року, Положення №405 діяло у редакції від 08.02.2019 року.
Пунктом 1 розд. ІІ Положення №405 передбачено, що основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання та позбавлення статусу учасника бойових дій поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, розгляд питань, пов'язаних з установленням статусу учасника війни відповідно до пунктів 2, 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно з пунктом 2 розд. ІІ Положення №405, з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія має право:
1) вивчати довідки, документи та інші докази, надіслані керівниками структурних підрозділів центрального органу управління поліції, територіальних (міжрегіональних) органів поліції, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - відповідні керівники);
2) вивчати довідки, документи та інші докази, подані особисто;
3) у разі потреби заслуховувати пояснення осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення, свідків, представників органів державної влади, громадських організацій, рад ветеранів;
4) подавати на розгляд міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - міжвідомча комісія), документи із спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання;
5) брати до уваги докази, пропозиції та рекомендації районних (міських) комісій, комісій територіальних (міжрегіональних) органів поліції під час вивчення матеріалів щодо надання статусу учасника війни іншим працівникам Національної поліції України;
6) приймати рішення про надання статусу учасника бойових дій;
7) приймати рішення про надання статусу учасника війни;
8) повертати для подальшого доопрацювання відповідним керівникам документи;
9) приймати рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій;
10) приймати рішення про відмову в наданні статусу учасника війни;
11) приймати рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій;
12) приймати рішення про позбавлення статусу учасника війни;
13) повторно розглядати за рішенням Голови Національної поліції України (особи, яка виконує його обов'язки) питання про надання статусу учасника бойових дій особам, яким було відмовлено в наданні такого статусу раніше.
Згідно з пунктом 3 розд. ІІ Положення №405, Комісія приймає рішення щодо надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, учасника війни в місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації).
Відповідно до пункту 4 розд. ІІ Положення №405, Комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій, учасника війни у разі:
відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій, учасника війни;
відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази і є підставою для надання статусу учасника бойових дій, учасника війни;
надання недостовірних даних про осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення;
виявлення факту подання недостовірної інформації про участь в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх проведення, у тому числі про участь особи у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини;
наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до пунктів 6-7 розд. ІІ Положення №405, Комісія в місячний строк після прийняття рішення про надання особам, зазначеним в пункті 1 розділу І цього Положення, статусу учасника бойових дій інформує Державну службу у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції за формою згідно з додатком 3 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.
Рішення Комісії може бути оскаржено в судовому порядку.
Розділом ІІІ Положення №405 визначені особливості надання поліцейським статусу учасника бойових дій, державним службовцям та іншим працівникам Національної поліції України статусу учасника війни за участь в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а саме:
1. Статус учасника бойових дій надається поліцейським у разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення, на строк не менше 30 днів.
Поліцейським, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією чи Об'єднаним оперативним штабом Збройних Сил України (об'єднаним командним пунктом об'єднаних сил), а також які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження зі зброєю та ухилення від служби шляхом самокалічення або симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.
2. Комісія приймає рішення про надання статусу учасника бойових дій на підставі таких документів:
для поліцейських, які брали участь в антитерористичній операції,- витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витягів з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документів про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інших офіційних документів, виданих державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь поліцейського у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення;
для поліцейських, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів,- документів, зазначених в абзаці другому цього пункту, а також витягів з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів;
для поліцейських, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження зі зброєю та ухилення від служби шляхом самокалічення або симуляції хвороби),- документів, зазначених в абзаці другому цього пункту, а також матеріалів службових розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв;
для поліцейських, які проходять службу в органах поліції, що постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції,- витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витягів з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення;
для поліцейських, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях,- витягів з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, витягів з наказів Командувача об'єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення цих заходів, документів про направлення у відрядження до районів здійснення цих заходів;
для поліцейських, які залучалися до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк менше ніж 30 календарних днів,- документів, зазначених в абзаці шостому цього пункту, витягів з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів;
для поліцейських, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження зі зброєю та ухилення від служби шляхом самокалічення або симуляції хвороби),- документів, зазначених в абзаці шостому цього пункту, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.
3. Комісія приймає рішення про надання статусу учасника війни на підставі документів про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції) чи до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях (витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях), а також документів про направлення у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).
4. Для надання статусу учасника бойових дій поліцейським, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, відповідні керівники, у підпорядкуванні яких поліцейські проходили службу, у місячний строк після завершення виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України) зобов'язані подати на розгляд Комісії довідки за формою згідно з додатком 1 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (зі змінами), та документи, зазначені в пунктах 1, 2 цього розділу, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій. У разі якщо місце постійної дислокації підрозділу або установи, закладу знаходиться безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, відповідні керівники подають документи на розгляд Комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після призначення поліцейських на відповідні посади.
Поліцейським, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, відповідні керівники, у підпорядкуванні яких поліцейські проходили службу, після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях зобов'язані подати на розгляд Комісії довідки за формою згідно з додатком 4 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (зі змінами), та документи, зазначені в пунктах 1, 2 цього розділу, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій.
У разі зміни спеціального звання або посади до матеріалів, що надсилаються на розгляд Комісії, відповідні керівники додають довідки із зазначенням відповідної дати і номера наказу про зміни.
Усі матеріали, що надсилаються на розгляд Комісії, оформлюються із дотриманням вимог законодавства щодо захисту персональних даних і доступу до публічної інформації та засвідчуються в установленому порядку керівником структурного підрозділу центрального органу управління поліції, відповідним керівником кадрового забезпечення територіального (міжрегіонального) органу управління поліції.
Звільнення особи зі служби не впливає на строки та якість підготовки і надсилання відповідних матеріалів на розгляд Комісії. До матеріалів щодо таких осіб додається довідка за підписом відповідного керівника із зазначенням дати, номера наказу про звільнення.
Відповідно до пунктів 3-5 розд. V Положення №405, рішення Комісії приймаються відкритим голосуванням простою більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні.
У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови Комісії (за відсутності голови Комісії - його заступника, який головує на засіданні).
У разі незгоди з прийнятим рішенням член Комісії письмово викладає свої заперечення у рапорті (доповідній записці), що додається до протоколу засідання Комісії і є його невід'ємною частиною.
Результати засідання Комісії оформлюються протоколом не пізніше 3 робочих днів з дня його проведення.
Протокол підписується головою Комісії, його заступником, секретарем та всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні.
На підставі протоколу Комісією готується рішення про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, що оформлюється за формою, наведеною у додатку 2 до цього Положення, підписується головою (його заступником) і секретарем Комісії та скріплюється гербовою печаткою Національної поліції України.
Рішення Комісії про встановлення статусу учасника бойових дій надсилається відповідним керівникам, у підпорядкуванні яких поліцейські, державні службовці, інші працівники Національної поліції України проходили (проходять) службу чи працювали (працюють), для організації видачі посвідчення учасника бойових дій.
Рішення Комісії про визнання учасниками бойових дій видається особисто учасникам бойових дій або за їхнім нотаріально засвідчиним дорученням іншим особам, про що вони ставлять свій особистий підпис у відповідних документах.
Копія рішення Комісії про визнання учасником бойових дій, завірена відповідним керівником кадрового забезпечення, зберігається в особовій справі.
За своїм змістом норми Положення №405 у редакції від 08.02.2019 року є релевантними до спірних правовідносин, про що свідчить те, що у подальшому до нього внесені зміни Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 лютого 2023 року № 65, та, зокрема, абзац перший пункту 1 розділу ІІІ Положення №405 викладено в такій редакції:
« 1. Статус учасника бойових дій надається поліцейським у разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України»;
абзац другий після слів «відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях» доповнити словами «, забезпеченні їх здійснення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України».
Як встановлено судом, 20.11.2024 року Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області видано Довідку про те, що ОСОБА_1 дійсно в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 17.12.2022 брав (брала) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.
26.12.2024 року Комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийнято Рішення № 12/1/1/XXII/37, яким ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій.
09.01.2025 року Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області видано позивачу Посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 , безтермінове.
Позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо підготовки у період з 16.04.2022 року по 25.12.2022 року та надання на розгляд Комісії документів (довідок за формою згідно з додатком 6 або додатком 7) для надання йому статусу учасника бойових дій.
Надаючи оцінку наведеним обставинам справи, суд вважає, що ключовим питанням для вирішення спору у цій частині вимог, є визначення часу, з якого позивач набув право на отримання статусу учасника бойових дій.
У відзиві відповідач зазначив, що накази про залучення позивача до заходів до 24.10.2022 у ГУНП не видавались, таким чином до 24.10.2022 позивач до таких заходів не залучався. Відповідно до наказів ГУНП в Херсонській області від 24.10.2022 № 547 дск, від 27.10.2022 № 552, від 19.11.2022 № 607 дск, від 22.11.2022 № 613, від 23.11.2022 № 620, від 12.12.2022 № 671, від 13.12.2022 № 672, від 15.12.2022 № 675, від 16.12.2022 № 678, від 17.12.2022 № 680, від 19.12.2022 № 681 позивач залучався до проведення фільтраційних заходів, та в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 13.12.2022, 15.12.2022, 16.12.2022, 17.12.2022, 19.12.2022 - брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.
Як встановлено судом з матеріалів справи, 06.03.2025 року позивач звернувся до начальника ГУНП в Херсонській області із заявою, якою просив надати відповідь на звернення від 5 лютого 2025 року, яке зареєстровано за вхідним № Л-124/ез від 05.02.2025 року щодо участі у бойових діях.
Листом ГУНП в Херсонській області від 05.03.2025 року вих. №563/2/01-2025 позивачу надано відповідь на заяву від 05.02.2025 року щодо участі у бойових діях. Повідомлено, що на підставі наданої інформації до управління кадрового забезпечення позивач після деокупації частини Херсонської області був передислокований до Бериславського району, де виконував функції відповідно до своїх посадових обов'язків та залучався до проведення фільтраційних заходів, та в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 13.12.2022, 15.12.2022, 16.12.2022, 17.12.2022, 19.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області на підставі наказів ГУНП в Херсонській області від 24.10.2022 № 547 дск, від 27.10.2022 № 552, від 19.11.2022 № 607 дск, від 22.11.2022 № 613, від 23.11.2022 № 620, від 12.12.2022 № 671, від 13.12.2022 № 672, від 15.12.2022 № 675, від 16.12.2022 № 678, від 17.12.2022 № 680, від 19.12.2022 № 681. Щодо участі у бойових діях в період окупації та під час перебування у полоні, повідомлено, що Дисциплінарною комісією ГУНП в Херсонській області на підставі наказу від 23.03.2022 № 100 проводилось службове розслідування, за результатом якого інформацію щодо участі у бойових діях колишнього працівника поліції ОСОБА_1 у період окупації та під час перебування у полоні встановлено не було.
Також у листі від 05.03.2025 року вих. №563/2/01-2025 позивачу зазначено, що ГУНП в Херсонській області не мало підстав у квітні 2022 року направляти його документи на розгляд Комісії, у зв'язку з тим, що зміни до Постанови №413, які надають право надання статусу «учасника бойових дій» особам, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України були внесені лише 21.10.2022 (постанова Кабінету Міністрів України від 21.10.2022 № 1193).
Також у листі повідомлено, згідно пункту 41 постанови № 393 вислуга років, що була обчислена під час призначення пенсії за вислугу років особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, до дня набрання чинності постановою № 1508, не переглядається. Враховуючи вищевикладене і те, що позивач був звільнений зі служби в Національній поліції 26.09.2024, тобто до дня набрання чинності постановою № 1508, підстав для зарахування періодів служби на пільгових умовах відповідно до постанови № 393 немає.
06.03.2025 року позивач звернувся до начальника ГУНП в Херсонській області із заявою, якою просив надати інформацію про участь у бойових діях та виконанні заходів у період з 20.11.2022 по 31.12.2022 та у 2023 році.
Листом ГУНП в Херсонській області від 04.04.2025 року вих. №845/2/01-2025 позивачу надано відповідь на заяву від 06.03.2025 року щодо участі у бойових діях, яким повідомлено про таке:
У період з 20.12.2022 по 31.12.2022 залучався до виконання завдань бойового розпорядження та функцій Національної поліції України на території Бериславського району Херсонської області згідно стройової записки Бериславського РВП ГУНП відповідно до наказів ГУНП в Херсонській області від 19.11.2022 № 607 дск, від 29.12.2022 № 710 дск, а саме:
- 20.12.2022, 22.12.2022, 24.12.2022, 25.12.2022, 26.12.2022, 27.12.2022, 28.12.2022, 29.12.2022, 31.12.2022 залучався до виконання завдань відповідно до бойового розпорядження та поліцейських функцій;
- 21.12.2022 та 30.12.2022 залучався до несення служби у складі слідчо-оперативної групи;
- 23.12.2022 року був вихідним днем.
У період 2023 року залучався до виконання завдань бойового розпорядження відповідно до наказу ГУНП в Херсонській області від 15.02.2023 №140 дск та виконував свої поліцейські функції відповідно до посадових обов'язків на території Бериславського району та Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області, що підтверджується поданими рапортами про виконання поліцейських завдань та повноважень поліції, а саме:
- 14.05.2023, 15.05.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області;
- 03.06.2023, 04.06.2023, 15.06.2023, 16.06.2023, 20.06.2023, 21.06.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області;
- 01.07.2023, 05.07.2023, 07.07.2023, 10.07.2023, 11.07.2023, 12.07.2023, 17.07.2023, 18.07.2023, 19.07.2023, 22.07.2023, 25.07.2023, 26.07.2023, 29.07.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області;
- 01.08.2023, 02.08.2023, 03.08.2023, 07.08.2023, 08.08.2023, 10.08.2023, 11.08.2023, 12.08.2023, 14.08.2023, 15.08.2023, 17.08.2023, 19.08.2023, 22.08.2023, 26.08.2023, 29.08.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області;
- 11.09.2023, 12.09.2023, 13.09.2023, 14.09.2023, 15.09.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області;
- 07.11.2023, 08.11.2023, 10.11.2023, 12.11.2023, 13.11.2023, 14.11.2023, 15.11.2023, 17.11.2023, 18.11.2023, 21.11.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області.
У період часу з січня по квітень, жовтень та грудень місяць 2023 року не брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи на території Бериславського району Херсонської області.
З наведеного слідує, що починаючи з 24.10.2022 позивач залучався до заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.
Тобто, після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів, тобто після закінчення 30 календарних днів з 24.10.2022 року, у відповідача виникли обов'язки відповідно до п. 6 Порядку №413, з підготовки та надання на розгляд Комісії довідки за формою згідно з додатком 6 та документів, що передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 цього Порядку для таких осіб, які є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій.
Натомість, як встановлено судом, лише 20.11.2024 року Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області видано Довідку про те, що ОСОБА_1 дійсно в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 17.12.2022 брав (брала) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.
У свою чергу, на підставі цієї Довідки 26.12.2024 року Комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийнято Рішення № 12/1/1/XXII/37, яким ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій.
09.01.2025 року Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області видано позивачу Посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 , безтермінове.
Разом із відзивом відповідачем надано до суду службовий лист начальника УКЗ ГУНП в Херсонській області від 09.04.2025 року №895/2/01-2025, яким начальнику ВПЗ ГУНП в Херсонській області надано інформацію щодо порядку підготовки та направлення на розгляд Комісії документів на колишнього працівника ГУНП в Херсонській області - ОСОБА_1 .
У листі від 09.04.2025 року №895/2/01-2025 зазначено, що після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2022 № 1193 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413» виникли підстави надання статусу «учасника бойових дій» особам, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Разом з цим, службовий лист Національної поліції України від 15.02.2023 № 1433/04/12-2023 «Про деякі питання надання статусу учасника бойових дій поліцейським» з роз'яснення про порядок підготовки та направлення документів на розгляд Комісія надійшов до ГУНП в Херсонській області 16.02.2023. Після отримання зазначеного службового листа було проведено виборку наказів за 2022 рік, відповідно до яких поліцейські ГУНП в Херсонській області залучались до виконання бойових розпоряджень, загалом у 2022 році було видано понад 70 зазначених наказів. З наказів про залучення працівників поліції до виконання бойових розпоряджень виготовлено витяги на кожного поліцейського зазначеного в наказі, загалом виготовлено понад 25 000 витягів. Із зазначених витягів сформовано окремі пакети документів на кожного поліцейського який залучався до виконання бойових розпоряджень (понад 1150 осіб), які в порядку черговості направлялись на розгляд Комісії. У зв'язку з передислокацією особового складу ГУНП в Херсонській області на територію Миколаївської області та м. Миколаїв, складною безпековою ситуацією в регіоні, відсутністю напрацьованих баз даних, розосередженням особового складу, відсутністю повноцінних робочих місць, стислими термінами підготовки наказів у них було допущено неточності та помилки, що в свою чергу потребувало ретельного вивчення документації при формуванні відповідних документів на розгляд Комісії та значних часових витрат. У порядку черговості необхідний пакет документів на ОСОБА_1 УКЗ ГУНП в Херсонській області підготовлено та направлено на розгляд Комісії у листопаді 2024 року (вих. № 109/04/2-2024 дск від 20.11.2024). Рішення про надання статусу «учасника бойових дій» ОСОБА_1 прийнято 26.12.2024 (№ 12/1/1/XXII/37), на підставі якого та після надання ОСОБА_1 необхідних фотографій для оформлення посвідчення «Учасник бойових дій», останньому виписано та вручено відповідне посвідчення.
Суд критично оцінює посилання відповідача на вказаний службовий лист від 09.04.2025 року №895/2/01-2025 щодо порядку підготовки та направлення на розгляд Комісії документів щодо ОСОБА_1 , оскільки наведені у ньому обставини жодним чином не виправдовують досить тривале зволікання щодо подання на розгляд Комісії документів для надання позивачу статусу учасника бойових дій.
Також суд критично оцінює посилання відповідача, як на виправдання власної бездіяльності, на те, що позивач не був позбавлений права самостійно подати документи безпосередньо до Комісії, відповідно до п.11 Порядку № 413, або оформити статус самостійно за допомогою порталу «Дія». Подача документів є правом позивача, проте обов'язком відповідача.
Отже, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині протиправної бездіяльності Головного управління Національної поліції в Херсонській області, яка полягає у невиконанні вимог Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, щодо своєчасної підготовки та надання на розгляд Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (Додаток 6 до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413) та відповідних документів для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, внаслідок того, що в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 17.12.2022 він брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.
В частині позовних вимог щодо бездіяльності Головного управління Національної поліції в Херсонській області щодо підготовки та надання у період з 16.04.2022 року по 24.10.2022 року на розгляд Комісії документів для надання статусу учасника бойових дій суд вважає необхідним відмовити, оскільки судовим рішенням у справі №420/31305/24 встановлено, що ОСОБА_1 у період з 24.02.2022 року по 16.04.2022 не виконував службові обов'язки за штатною посадою, не брав безпосередню участь у бойових діях, не забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії.
У подальшому, до 24.10.2022 накази про залучення позивача до заходів у ГУНП не видавались.
Суд відхиляє посилання позивача на те, що залишаючись на окупованій території він виконував свої посадові обов'язки по забезпеченню публічної безпеки.
Так, Наказом ГУНП в Херсонській області від 24.02.2022 №87 було оголошено евакуацію особового складу, документів та майна у визначене безпечне місце. Основним місцем евакуації ГУНП в Херсонській області визначено Миколаївську область, додатковими - Кіровоградську, Чернівецьку та Івано - Франківську.
Зазначені обставини неодноразово були предметом дослідження та оцінки судами в інших справах, зокрема, й Верховним Судом в постановах від 11 квітня та 13 червня 2024 року у справах №420/9545/22, №420/2566/23, №420/1936/23, виникнення спірних правовідносин в яких було зумовлено оскарженням наказу про звільнення поліцейського, прийнятого із посиланням (зокрема, але не виключно) на невиконання наказу начальника ГУНП від 24 лютого 2022 року №87, а отже не потребують доведення.
Зокрема, у постанові від 13 червня 2024 року у справі №420/2566/23 Верховний Суд погодився з апеляційним судом, який на підставі тих самих інформаційних довідок начальника ГУНП в Херсонській області ОСОБА_4 від 28 липня 2022 року №2631/01/25-2022, заступників начальника ГУНП в Херсонській області Захарченка Д.А. від 01 серпня 2022 року №2679/05/25 та ОСОБА_5 від 01 серпня 2022 року №2702/04/25-2022, пояснень керівників підрозділів (служб) та територіальних (відокремлених) підрозділів поліції ГУНП в Херсонській області, опитаних під час проведення службового розслідування, скриншотів месенджерів, установив, що наказ щодо введення плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області в безпечний район був оголошений усно начальником ГУНП в приміщенні ГУНП в Херсонській області та доведений до відома працівників ГУНП в Херсонській області за допомогою телефонних месенджерів 24 та 25 лютого 2022 року, що цілком відповідає частині третій статті 4 Дисциплінарного статуту.
Наказом Національної поліції України від 10 березня 2022 року № 190 зобов'язано поліцейських, які перебувають на тимчасово окупованих територіях протягом 1 доби виїхати на підконтрольну Україні територію для реєстрації та постановки на облік.
Відтак, Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області не вчинено бездіяльності щодо підготовки у період з 16.04.2022 року по 23.10.2022 року та надання на розгляд Комісії документів (довідок за формою згідно з додатком 6 або додатком 7) для надання ОСОБА_1 статусу «учасник бойових дій».
Суд відхиляє посилання позивача на те, що судове рішення у справі №420/31305/24 не має бути врахованим, оскільки він має намір оскаржити його в касаційному порядку.
Суд зазначає, що постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 року у справі №420/31305/24 набрала законної сили з дати її прийняття.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Щодо способу захисту порушеного права, суд зазначає, що внаслідок протиправної бездіяльності Головного управління Національної поліції в Херсонській області позивач ймовірно отримав статус учасника бойових дій пізніше, ніж передбачено Порядком №413, проте, слід врахувати, оформлення Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (Додаток 6 до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413), як і прийняття рішень щодо надання статусу учасника бойових дій є дискреційним повноваженням керівника органів, підприємств, установ та організацій та Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України відповідно, тому суд не може підміняти цей орган та приймати за нього відповідне рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Вирішуючи спір, суд встановив наявність протиправної бездіяльності відповідача щодо несвоєчасної підготовки та надання на розгляд Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України відповідних документів для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Проте, для зобов'язання відповідача вчинити певні дії підстави відсутні, оскільки позивач вже визнаний учасником бойових дій, рішень про відмову не приймалось.
Позивач вказує, що наслідком зволікання подання документів стало неотримання ним у 2023-2024 рр. разових грошових виплат учасникам бойових дій до Дня незалежності; ненадання йому додаткової відпустки учасникам бойових дій, передбаченої п.12 ч.1 ст.12 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», строком 14 календарних днів на рік та/або грошової компенсації за дні невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022-2024 роки; позбавило його можливості користуватися в період з червня 2022 по січень 2025 років пільгами, передбаченими п.п.4,5 ч.1 ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Суд не заперечує проти цього, оскільки дійсно статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачені пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, зокрема: 4) 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 5) 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання; 12) використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік. Щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Як наслідок позивач просить зобов'язати ГУНП в Херсонській області провести нарахування та виплату йому неотриманих сум грошової допомоги до Дня незалежності за 2023-2024 рр. не менше ніж 2 тис. грн. та компенсації за дні невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022-2024 рр. у сумі 46258,8 грн., а також провести нарахування та виплату грошової суми у розмірі 69263,61 грн., на які позивач мав отримати знижки плати за користування житлом та комунальними послугами.
Проте, суд вважає, що вказані вимоги у межах спірних правовідносин заявлені безпідставно.
Суд зазначає, що вказані вимоги заявлені не як відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч. 5 ст. 21 КАС України.
Вказані вимоги заявлені позивачем з метою отримання недоотриманих пільг, що передбачені статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Проте, рішення про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, щодо визнання за позивачем статусу учасника бойових дій станом на 2022-2023 та до 26.12.2024 рр. Комісією не приймалось.
Як було зазначено вище, 26.12.2024 року Комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийнято Рішення № 12/1/1/XXII/37, яким ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій.
До цієї дати позивач не вважається таким, що має статус учасника бойових дій.
Відтак, до 26.12.2024 року позивач і не набув права на пільги, передбачені статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
На підставі рішення суду щодо визнання протиправної бездіяльності відповідача позивач може заявити позов про відшкодування моральної та/або матеріальної шкоди, збитків.
Що стосується позовних вимог в частині оскарження бездіяльності Головного управління Національної поліції в Херсонській області щодо невидання позивачу в період з 24.05.2022 року по 01.01.2025 року посвідчення “учасника бойових дій», суд зазначає, що оскільки рішення № 12/1/1/XXII/37, яким ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій, прийнято 26.12.2024 року, то, відповідно, підстави для видачі йому посвідчення учасника бойових дій в період з 24.05.2022 року по 26.12.2024 року були відсутні.
09.01.2025 року Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області видано позивачу Посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 , безтермінове.
Відтак підстави для задоволення позовних вимог у цій частині також відсутні.
Щодо позовних вимог в частині розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні.
Згідно записів трудової книжки та біографічної довідки, позивач проходив службу в органах МВС та НП з 21.08.1998 по 06.11.2015 рр. та з 07.11.2025 по 26.09.2024 рр.
Наказом ГУНП в Херсонській області від 26.09.2024 року № 431 о/с, на підставі свідоцтва про хворобу № 390 р/нс, виданого Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» 02 серпня 2024 року, подання начальника Бериславського районного відділу поліції полковника поліції КУРДІЛОВА С.О. від 26 вересня 2024 року № 13466/37-2024, доповідної записки Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 26 вересня 2024 року № 2334/2/01-2024, звільнено підполковника поліції ОСОБА_3 (0079338), дільничного офіцера поліції сектору поліцейської діяльності № 1 Бериславського районного відділу поліції, згідно з пунктом 2 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» через хворобу, з 26 вересня 2024 року.
Відповідно до вказаного наказу, вислуга років на день звільнення складає:
у календарному обчисленні: 29 років 01 місяць 6 днів;
у пільговому обчисленні: 3 роки 07 місяців 6 днів;
стаж служби в поліції для виплати відсоткової надбавки за вислугу років на день звільнення: 29 років 01 місяць 6 днів.
При звільненні особовою особою Бериславського РВП ГУНП в Херсонській області складений Розрахунок вислуги років підполковника поліції ОСОБА_1 для призначення пенсії (Додаток 3 до Інструкції про організацію роботи оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, (підпункт 1 пункту 3 розділу III).
За цим Розрахунком, до вислуги років для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, зараховано:
у календарному обчисленні: 29 років 01 місяць 6 днів;
у пільговому обчисленні: 3 роки 07 місяців 6 днів;
усього для обчислення пенсії: 32 роки 08 місяців 12 днів.
З 01.11.2024 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.
Позивач зазначає, що відповідачем при складанні наказу 431 о/с від 26.09.2024 року та Розрахунку вислуги років для призначення пенсії невірно вказано вислугу років у пільговому обчисленні, не враховано дні вказані у довідці №4100/01/2 від 20.11.2024 року, лише зазначена участь у таких заходах, яка була проведена наприкінці 2022 року, а також дні у пільговому обчисленні виконання завдань в зоні бойових дій у 2023 та 2024 роках (3,4,12,15,16,20 червня 2023 ).
05.02.2025 року позивач звернувся до ГУНП в Херсонській області із заявою, у якій просив надати докладну інформацію про його участь у бойових діях.
Листом ГУНП в Херсонській області від 05.03.2025 року вих. №563/2/01-2025 позивачу надано відповідь на заяву від 05.02.2025 року щодо участі у бойових діях.
Повідомлено, що на підставі наданої інформації до управління кадрового забезпечення позивач після деокупації частини Херсонської області був передислокований до Бериславського району, де виконував функції відповідно до своїх посадових обов'язків та залучався до проведення фільтраційних заходів, та в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 13.12.2022, 15.12.2022, 16.12.2022, 17.12.2022, 19.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області на підставі наказів ГУНП в Херсонській області від 24.10.2022 № 547 дск, від 27.10.2022 № 552, від 19.11.2022 № 607 дск, від 22.11.2022 № 613, від 23.11.2022 № 620, від 12.12.2022 № 671, від 13.12.2022 № 672, від 15.12.2022 № 675, від 16.12.2022 № 678, від 17.12.2022 № 680, від 19.12.2022 № 681.
Щодо участі у бойових діях в період окупації та під час перебування у полоні, повідомлено, що Дисциплінарною комісією ГУНП в Херсонській області на підставі наказу від 23.03.2022 № 100 проводилось службове розслідування, за результатом якого інформацію щодо участі у бойових діях колишнього працівника поліції ОСОБА_1 у період окупації та під час перебування у полоні встановлено не було.
Також у листі повідомлено, згідно пункту 4-1 постанови № 393 вислуга років, що була обчислена під час призначення пенсії за вислугу років особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, до дня набрання чинності постановою № 1508, не переглядається. Враховуючи вищевикладене і те, що позивач був звільнений зі служби в Національній поліції 26.09.2024, тобто до дня набрання чинності постановою № 1508, підстав для зарахування періодів служби на пільгових умовах відповідно до постанови № 393 немає.
Листом ГУНП в Херсонській області від 04.04.2025 року вих. №845/2/01-2025 позивачу надано відповідь на заяву від 06.03.2025 року щодо участі у бойових діях, яким повідомлено про таке:
У період з 20.12.2022 по 31.12.2022 залучався до виконання завдань бойового розпорядження та функцій Національної поліції України на території Бериславського району Херсонської області згідно стройової записки Бериславського РВП ГУНП відповідно до наказів ГУНП в Херсонській області від 19.11.2022 № 607 дск, від 29.12.2022 № 710 дск, а саме:
- 20.12.2022, 22.12.2022, 24.12.2022, 25.12.2022, 26.12.2022, 27.12.2022, 28.12.2022, 29.12.2022, 31.12.2022 залучався до виконання завдань відповідно до бойового розпорядження та поліцейських функцій;
- 21.12.2022 та 30.12.2022 залучався до несення служби у складі слідчо-оперативної групи;
- 23.12.2022 року був вихідним днем.
У період 2023 року залучався до виконання завдань бойового розпорядження відповідно до наказу ГУНП в Херсонській області від 15.02.2023 №140 дск та виконував свої поліцейські функції відповідно до посадових обов'язків на території Бериславського району та Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області, що підтверджується поданими рапортами про виконання поліцейських завдань та повноважень поліції, а саме:
- 14.05.2023, 15.05.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області;
- 03.06.2023, 04.06.2023, 15.06.2023, 16.06.2023, 20.06.2023, 21.06.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області;
- 01.07.2023, 05.07.2023, 07.07.2023, 10.07.2023, 11.07.2023, 12.07.2023, 17.07.2023, 18.07.2023, 19.07.2023, 22.07.2023, 25.07.2023, 26.07.2023, 29.07.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області;
- 01.08.2023, 02.08.2023, 03.08.2023, 07.08.2023, 08.08.2023, 10.08.2023, 11.08.2023, 12.08.2023, 14.08.2023, 15.08.2023, 17.08.2023, 19.08.2023, 22.08.2023, 26.08.2023, 29.08.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області;
- 11.09.2023, 12.09.2023, 13.09.2023, 14.09.2023, 15.09.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області;
- 07.11.2023, 08.11.2023, 10.11.2023, 12.11.2023, 13.11.2023, 14.11.2023, 15.11.2023, 17.11.2023, 18.11.2023, 21.11.2023 виконував поліцейські функції та повноваження поліції на території Новокаховської міської територіальної громади Каховського району Херсонської області.
У період часу з січня по квітень, жовтень та грудень місяць 2023 року не брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи на території Бериславського району Херсонської області.
Надаючи оцінку наведеним обставинам справи, суд зазначає про таке.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), зокрема, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські.
Відповідно до ст. 2 Закону № 2262-XII, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Приписами п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч. 2 ст. 17 цього Закону.
Згідно з ч. 4 ст. 17 Закону № 2262-XII, при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-XII, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб (далі - Постанова КМУ №393 у редакції від 13.01.2024, чинній на момент звільнення позивача зі служби).
Пунктом 1 Постанови КМУ №393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б»-“д», “ж» і “з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються:
служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду;
служба в Національній поліції.
Згідно з пунктом 2 Постанови КМУ №393, до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам із спеціальним званням Бюро економічної безпеки, особам, зазначеним у пункті “ж» статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», під час призначення пенсії згідно з пунктом “а» частини першої статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, Бюро економічної безпеки або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.
До вислуги років осіб, зазначених у пункті “ж» статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», додатково зараховується час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення із служби в органах внутрішніх справ (міліції) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в закладах освіти, закладах охорони здоров'я та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
Згідно з пунктом 2-1 Постанови КМУ №393, для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Згідно з пунктом 3 Постанови КМУ №393, до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
а) один місяць служби за три місяці:
участь у бойових діях у воєнний час;
час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 1 січня 1988 року;
таємно;
час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичної установи України, її співробітників та членів їх сімей;
час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
У своїх доводах позивач посилався на останній абз. підпункту "а" пункту 3 Постанови КМУ №393 «час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів».
Пунктом 3-1 Постанови КМУ №393 установлено, що у разі наявності двох і більше підстав для зарахування на пільгових умовах до вислуги років, з якої визначається розмір пенсії, одного і того ж періоду служби вислуга років обчислюється за тією підставою, яка дає найбільші пільги.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до пункту 3 Постанови №393 (у редакції Постанови КМ № 119 від 16.02.2022 року) на пільгових умовах до вислуги років особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, стаж зараховується лише для визначення розміру пенсії, а не призначення пенсії.
Таким чином, відповідно до останнього абзацу підпункту «а» пункту 3 Постанови КМУ №393 у редакції від 13.01.2024, чинній на момент звільнення позивача зі служби, позивач мав право на зарахування на пільгових умовах один місяць служби за три місяці до вислуги років для визначення розміру пенсії «час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів».
Суд відхиляє посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 27.12.2024 № 1508 в тій частині, що передбачає «Вислуга років, що була обчислена під час призначення пенсії за вислугу років особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, до дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 р. № 1508 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», не переглядається.» (пункт 4-1), оскільки ця постанова набула чинності 31.12.2024 року, тобто до дати звільнення позивача зі служби (26.09.2024 року) та призначення йому пенсії (01.11.2024).
Як встановлено судом, до вислуги років для призначення пенсії у пільговому обчисленні позивачу зараховано 3 роки 07 місяців 6 днів.
Проте, у матеріалах справи відсутні відомості про те, який саме стаж зарахований у пільговому обчисленні (періоди та пільговий вид цього стажу).
Позивач зазначає, що відповідачем при складанні наказу 431 о/с від 26.09.2024 року та Розрахунку вислуги років для призначення пенсії невірно вказано вислугу років у пільговому обчисленні, не враховано дні вказані у довідці №4100/01/2 від 20.11.2024 року, лише зазначена участь у таких заходах, яка була проведена наприкінці 2022 року, а також дні у пільговому обчисленні виконання завдань в зоні бойових дій у 2023 та 2024 роках (3,4,12,15,16,20 червня 2023).
Відповідач щодо розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні зазначив, що у разі визнання судом протиправної бездіяльності ГУНП в частині не проведення розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні, а саме один місяць служби за три місяці, відповідні зміни можуть бути внесені в наказ ГУНП від 29.09.2024 №431 о/с та розрахунок вислуги років для призначення пенсії. Стосовно внесення змін до грошового атестату № 72 від 02.10.2024 року та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії №422 від 02.10.2024 року, то ці документи не містять приписів, щодо вислуги років в пільговому обчисленні.
20.11.2024 року Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області видано Довідку про те, що ОСОБА_1 дійсно в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 17.12.2022 брав (брала) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.
З огляду на зазначене, враховуючи наведені обставини справи, суд вважає доцільним зобов'язати Головне управління Національної поліції в Херсонській області провести перерахунок вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», на підставі Довідки №4100/01/2 від 20.11.2024 року про участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також усіх наявних наказів про залучення ОСОБА_1 до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, про що внести відповідні зміни до наказу від 26.09.2024 року № 431 о/с та Розрахунку вислуги років для призначенні пенсії.
Що стосується позовних вимог в частині видання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградської області оновлених наказу від 26.09.2024 року №431 о/с, розрахунку вислуги років для призначенні пенсії, грошового атестату № 72 від 02.10.2024 року, довідки для призначення пенсії, суд вважає їх передчасними, оскільки до проведення відповідного перерахунку вислуги років позивача у пільговому обчисленні підстав вважати, що відповідач уклонятиметься від виконання вказаних дій немає. Відтак наразі відсутнє порушене право позивача для його судового захисту.
Інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин, судом не встановлено.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити частково.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що позивач звільнений від оплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір», розподіл судових витрат зі сплати судового збору на його користь не здійснюється; інші судові витрати не заявлено.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 291, 295, 297 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Херсонській області (вул. Лютеранська, 4, м. Херсон, 73001, код ЄДРПОУ 40108782) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Херсонській області, яка полягає у невиконанні вимог Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, щодо своєчасної підготовки та надання на розгляд Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (Додаток 6 до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413) та відповідних документів для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, внаслідок того, що в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 17.12.2022 він брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Херсонській області щодо розрахунку вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні на підставі Довідки №4100/01/2 від 20.11.2024 року про участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також усіх наявних наказів про залучення ОСОБА_1 до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Херсонській області провести перерахунок вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», на підставі Довідки №4100/01/2 від 20.11.2024 року про участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також усіх наявних наказів про залучення ОСОБА_1 до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, про що внести відповідні зміни до наказу від 26.09.2024 року № 431 о/с та Розрахунку вислуги років для призначенні пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук