Рішення від 05.06.2025 по справі 280/1496/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

05 червня 2025 року о/об 10 год. 00 хв.Справа № 280/1496/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663)

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області 30.09.2024 про виключення з реєстру платників єдиного податку Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , дата анулювання реєстрації: 30.09.2024.

У позовній заяві зазначено наступне: «… 27.02.2025 року мною, Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , на моє письмове звернення до Головного управління ДПС у Запорізькій області, отримано рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 30 вересня 2024 року (без номеру) про виключення з реєстру платників єдиного податку ФО-П ОСОБА_1 , р.н.о.к.п.п НОМЕР_1 , дата анулювання реєстрації: 30 вересня 2024 року. Відповідно до п. 299.10 ст. 299 ПК України, підставою для анулювання реєстрації стало: здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми. Документом на підтвердження наявності підстав для анулювання реєстрації є Акт камеральної перевірки щодо порушення платником єдиного податку третьої групи умов перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку звітності № 15056/08-01-24-09/ НОМЕР_1 від 30.09.2024 року. Ретельно ознайомившись зі змістом рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 30 вересня 2024 року, знаходимо його таким що підлягає скасуванню виходячи з наступного: Мотивувальна частина оскаржуваного рішення містить посилання на те, що ФОП ОСОБА_2 при використанні спрощеної системи оподаткування здійснює заборонені види діяльності. Проте вказане рішення не містить будь-якого зв'язку між діяльністю Позивача та ФОП ОСОБА_2 чия діяльність стала підставою для анулювання реєстрації платником єдиного податку Позивача. Вказане рішення є індивідуальним актом у розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб'єктом владних повноважень конкретних підстав прийняття (фактичних і юридичних) таких актів, а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття. Позивач вважає, що Відповідач порушив законодавчо встановлені вимоги щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії, і це призводить до безумовної протиправності оскаржуваного рішення. Крім того, ОСОБА_1 зареєстрована, як фізична особа підприємець в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.06.2023 року. Так, Позивач здійснює свою діяльність, в тому числі, за кодами КВЕД 61.90 - Інша діяльність у сфері електрозв'язку. … Для провадження діяльності у сфері електронних комунікаційних мереж ФО-П ОСОБА_1 зареєстровано в реєстрі постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг , як надавач Послуги, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з'єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується. З використанням мережі: фіксованого зв'язку; код послуги IA.S1. На підтвердження надається відповідний витяг. При цьому, під час реєстрації діяльності підприємства у НКЕК у відповідності до вимог ЗУ «Про електронні комунікації» ФО-П ОСОБА_1 , надавача послуг, не зазначено у якості діяльності такого виду діяльності, як OS.S1. ФО-П ОСОБА_1 не надає послуг з технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж, жодних посилань на докази здійснення підприємством технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж акт не містить. ФО-П ОСОБА_1 не займається ні поштовим, ані телефонним зв'язком. Щодо Акту камеральної перевірки щодо порушення платником єдиного податку третьої групи умов перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку звітності № 15056/08-01-24-09/ 3517802164 від 30.09.2024 року. Відповідно до п. 76.1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ (п. 86.2 ПКУ). Згідно з п. 42.2 ПКУ документи вважаються належним чином врученими, зокрема надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). Натомість вказаний акт не направлявся Позивачу , а тому відутні докази його отримання ним. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців як фізична особа - підприємець 30.06.2023 р., № державної реєстрації 2010350000000342932 та перебуває на обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області. ФОП ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ) використовує, зокрема, наступні види діяльності: - Діяльність у сфері проводового електрозв'язку (_61.10); - Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку (_61.20); - Діяльність у сфері супутникового електрозв'язку (_61.30); - Інша діяльність у сфері електрозв'язку (_61.90). ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебувала на спрощеній системі оподаткування як платник єдиного податку 3 групи з 30.06.2023р. по 04.07.2023р. за ставкою 5%. з 05.07.2023р. по 31.07.2023р. за ставкою 2%. з 01.08.2023р. по 30.09.2024р. за ставкою 5%. На підставі підпункту 3 пункту 299.10 та пункту 299.11 статті 299 Податкового кодексу України від 02.10.2010 №275 (зі змінами та доповненнями, далі - Податковий кодекс) Головне управління ДПС у Запорізькій області 30.09.2024 року проведено камеральну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з дотримання умов застосування спрощеної системі оподаткування для платника єдиного податку ІІІ групи за ставкою 5 відсотків. Згідно з пп. 86.2 ст. 86 ПКУ, за результатами камеральної перевірки складено акт про проведення камеральної перевірки від 30.09.2024р. №15056/08-01-24-09/ НОМЕР_1 . На підставі Акту №15056/08-01-24-09/ НОМЕР_1 було прийнято Рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку - фізичних осіб - підприємців від 30.09.2024 р. Акт та Рішення було направлено засобами поштового зв'язку «Укрпошта» рекомендованим листом з повідомленням про вручення за №0600968176649 на податкову адресу платника податків: АДРЕСА_2 , який повернувся з позначкою «за закінченням терміну зберігання». Заперечення до Акту від ФОП ОСОБА_4 , відповідно до п.86.7 ст.86 ПКУ, не надходили до ГУ ДПС у Запорізькій області. Додатково повідомляємо, що Головним управлінням ДПС у Запорізькій області ФОП ОСОБА_5 було направлено лист від 14.08.2024 №35203/6/08-01-24-09-08 щодо необхідності виключення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або переходу на сплату інших податків і зборів. Лист було направлено засобами поштового зв'язку «Укрпошта» рекомендованим листом з повідомленням про вручення за №0600951922312 на податкову адресу платника податків, який повернуто з відміткою «за закінченням терміну зберігання». … Згідно п.1 Постанови Національної комісії; що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій; радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку від 20.04.2022, №30 "Питання ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07 травня 2022 р. за №502/37838 якої затверджено Порядок ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг та його форму та Орієнтовний перелік видів електронних комунікаційних послуг, Порядок встановлює процедуру подання повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку, та ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг. Відповідно до ст.1 Закону України від 16.12.2020, № 1089-IX "Про електронні комунікації" Дія цього Закону поширюється на відносини у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра щодо надання та отримання електронних комунікаційних послуг, постачання та доступу до електронних комунікаційних мереж, забезпечення конкуренції на ринках електронних комунікацій, а також щодо користування радіочастотним спектром, ресурсами нумерації та захисту прав користувачів послуг. Аналізуючи вказані законодавчі та нормативні акти видно, що сфера дії Закон України "Про електронні комунікації" та 1 Постанови Національної комісії; що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій; радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку не стосується питань у сфері справляння податків і зборів. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, він визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу. Державна податкова справа - сфера діяльності контролюючих органів, передбачена цим Кодексом та іншими актами законодавства України, спрямована на формування і реалізацію державної податкової політики в частині адміністрування податків, зборів, платежів. … Зазначаємо, що Позивач ФОП ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ) подав позов до ГУ ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку від 30.09.2024. Відповідно, правовідносини, що оскаржуються, виникли у сфері справляння податків і зборів що регулює Податковий кодекс України. Правовідносини, що виникають щодо відносин у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра щодо надання та отримання електронних комунікаційних послуг, постачання та доступу до електронних комунікаційних мереж, та інше, не підпадають під сферу дії Податкового кодексу і не підлягають розгляду у справі відносно податкових правовідносин. Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу. … Наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 №396 затверджено Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності. Так, згідно з КВЕД ДК 009:2010 діяльність із надання послуг доступу до мережі «Інтернет» не належить до окремого класу або підкласу видів економічної діяльності, а є складовою класу 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв'язку», класу 61.20 «Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку» та класу 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв'язку». КВЕД 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв'язку» розділу 61 «Телекомунікації (електрозв'язок)» включає: - експлуатацію, технічне обслуговування або надання доступу до пристроїв, що передають голосові, текстові, звукові або відеодані з використанням інфраструктури проводового електрозв'язку, у т. ч.: - експлуатацію і технічне обслуговування комутаційно-передавального устаткування задля забезпечення прямого зв'язку між двома точками за допомогою кабельного зв'язку, мікрохвиль або сполучення стаціонарних і супутникових з'єднань; - експлуатацію кабельних розподільчих мереж (наприклад, для передавання даних і телевізійних сигналів); - надання телеграфного та іншого неголосового зв'язку власними засобами. Цей клас також включає: - купівлю доступу та пропускної здатності мережі у власників і операторів мереж, а також надання телекомунікаційних послуг із використанням цих потужностей для бізнесу та населення; - надання доступу до мережі Інтернет оператором кабельної інфраструктури; - комплектування пакета каналів і розповсюдження такого пакета без створення телевізійних програм. КВЕД 61.20 «Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку» розділу 61 «Телекомунікації (електрозв'язок)» включає: - експлуатацію, технічне обслуговування або надання доступу до пристроїв, що передають голосові, текстові, звукові або відеодані з використанням інфраструктури безпроводового електрозв'язку; - експлуатацію, технічне обслуговування пейджингового та стільникового зв'язку, а також інших видів систем безпроводового електрозв'язку. Цей клас також включає: - купівлю доступу та пропускної здатності мережі у власників та операторів мереж, а також надання безпроводових телекомунікаційних послуг (крім супутникових) із використанням цих потужностей для бізнесу та населення; - надання доступу до мережі Інтернет оператором безпроводової інфраструктури; - комплектування пакета каналів і розповсюдження такого пакета без створення телевізійних програм. КВЕД 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв'язку» розділу 61 «Телекомунікації (електрозв'язок)» включає: - надання спеціалізованих телекомунікаційних додатків, таких як супутниковий трекінг (визначення місцезнаходження через супутник), комунікаційна телеметрія (техніка вимірювання відстані), та експлуатацію радіолокаційних станцій; - експлуатацію супутникових терміналів, функціонально пов'язаних з однією або більше наземними телекомунікаційними системами та здатними передавати й одержувати дані від супутникових систем; - надання доступу до мережі Інтернет через мережі, встановлені між клієнтами та інтернет-провайдерами, що не належать або контролюють ISP, таких як комутований доступ до мережі Інтернет тощо; - надання телефонного зв'язку та доступу до мережі Інтернет в загальнодоступних будівлях; - надання телекомунікаційних послуг за допомогою існуючих телекомунікаційних з'єднань: - передавання голосу в реальному часі через інтернет-протокол (VOIP); - перепродаж телекомунікаційних послуг (наприклад, купівля та перепродаж ємності мережі без надання додаткових послуг). Отже, фізичні особи-підприємці, які є платниками єдиного податку третьої групи та здійснюють діяльність за видами економічної діяльності класу 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв'язку», класу 61.20 «Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку» та класу 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв'язку», на сьогодні не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування. Таким чином, платники податків - фізичні особи - підприємці при постачанні електронних комунікаційних послуг за КВЕД класами 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв'язку», класу 61.20 «Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку» та класу 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв'язку» не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Тобто заборона перебування на спрощеній системі оподаткування стосується суб'єктів господарювання - фізичних осіб - підприємців, які в рамках надання послуг у сфері електронних комунікацій здійснюють технічне обслуговування та експлуатацію відповідних мереж, у тому числі надають доступ до таких мереж. З 01.01.2022 набрав чинності Закон України від 16 грудня 2020 року №1089-IX «Про електронні комунікації» (далі - Закон №1089), яким передбачено, що оператор і є постачальником при постачанні електронних комунікаційних послуг. … Зазначимо, що до п. 291.5 ст. 291 Податкового Кодексу України чи до Класифікатора видів економічної діяльності ( КВЕД ДК 009:2010), затвердженим наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 №457 або до Наказу Державного комітету статистики України від 23.12.2011 №396 вище вказаним законом України від 16.12.2020, № 1089-IX «Про електронні комунікації» чи Постановою Національної комісії; що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій; радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку від 20.04.2022, №30 зміни не вносились. Відповідно на теперішній час діє законодавча норма, передбачена п. 291.5 ст. 291 Податкового Кодексу України. ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_1 ) включена до Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та/ або послуг як оператор електронних комунікацій Передбачено, що не можуть бути платниками єдиного податку та перебувати у третій групі оподаткування у разі якщо товариство є надавачем послуг з експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), послуг з технічного обслуговування i надання B користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку. ФОП ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ) підпадає під визначення терміну «оператор електронних комунікацій» та перебуває у відповідному реєстрі як постачальник електронних комунікаційних мереж та/або послуг як постачальник електронних комунікаційних послуг, є постачальником електронних комунікаційних мереж у тому числі з пов'язаною послугою з електронною комунікаційною мережею чи послугою, призначеною для забезпечення або підтримки самостійного чи автоматизованого надання послуг через цю мережу чи послугу, яка включає перенесення номерів або системи, що пропонують еквівалентну функціональність, системи умовного доступу, надавачем послуги доступу до мережі Інтернет, постачальником електронних комунікаційних послуг як суб'єкт господарювання, який фактично надає та/ або має право надавати електронні комунікаційні послуги на власних мережах та/або на мережах інших постачальників електронних комунікаційних послуг. Не може бути віднесеним до третьої групи платників єдиного податку суб'єкт господарювання за видами економічної діяльності 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв'язку», класу 61.20 «Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку» та класу 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв'язку». Заборона перебування на спрощеній системі оподаткування стосується суб'єктів господарювання, які в межах надання послуг у сфері електронних комунікацій здійснюють технічне обслуговування та експлуатацію відповідних мереж, у тому числі надають доступ до таких мереж. Додатково зазначаємо, що дану позицію ДПС погоджено з Міністерством фінансів України (листи Державної податкової служби України від 01.05.2024 № 882/4/99-00-04-03-03-04 та від 01.07.2024 № 1288/4/99-00-24-01-03-04 та листи (відповіді) Міністерства фінансів України від 15.05.2024 № 11210-09-62/15425 та від 05.07.2024 № 11220-04-62/20255 додаються). Роз'яснення з цього питання ДПС України від 03.06.2024 знаходяться за посиланням: … Враховуючи вищевикладене, рішення від 30.09.2024р. про виключення з реєстру платників єдиного податку - фізичних осіб-підприємців ФОП ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.10.2024р залишається без змін, є правомірним та відповідає нормам діючого законодавства України та нормам Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), а позов ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є не обґрунтованим і безпідставним. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

30.09.2024 ГУ ДПС у Запорізькій області проведена камеральна перевірка платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця, за результатами якої складено Акт №15056/08-01-24-09/3517802164 від 30.09.2024 (надалі - Акт камеральної перевірки №15056/08-01-24-09/3517802164 від 30.09.2024).

В Акті камеральної перевірки №15056/08-01-24-09/3517802164 від 30.09.2024 зазначено: «… Перевіркою встановлено: Суть порушення: Згідно поданої заяви ФОІ1 ОСОБА_1 про застосування спрощеної системи оподаткування за № 082723151158 від 30.06.2023р в порушення вимог п 291.5 ст. 291 ПКУ (зі змінами та доповненнями), встановлено використання заборонених видів діяльності: _61.10 Діяльність у сфері проводового електрозв'язку, _61.20 - Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку, _61.30 Діяльність у сфері супутникового електрозв'язку, _61.90 - Інша діяльність у сфері електрозв'язку. Відповідно до пп.8 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання, зокрема, фізичні особи - підприємці, які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з палання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж. Згідно з КВЕД-2010 діяльність і надання послуг, доступу до мережі Інтернет не видокремлюється в окремий клас або підклас видів економічної діяльності, а є складовою класів _61.10 Діяльність у сфері проводового електрозв'язку; _61.20 «Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку», _61.30 «Діяльність у сфері супутникового електрозв'язку», _69.90 - «Інша діяльність у сфері електрозв'язку». У відповідності до п.п. 4 пп. 298-3.1 п. 298.3 ст. 298 ПКУ платник єдиного податку може змінити види господарської діяльності. Згідно з п.п. 5 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, зокрема, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі вили діяльності. Такі платники зобов'язані подати заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року), тобто до 20 вересня 2024 року (п.п. 298.2.1 п 298.2 сг.268 ПКУ). У paзі невиконання ФОП - платником єдиного податку обов'язку щодо виключення відповідних видів діяльності або переходу на інші податки і збори, реєстрація по такому платнику може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу. Результати перевірки: ФОП ОСОБА_8 в недотримання вимог пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ не було здійснено перехід на сплату інших податків і зборів з 01.10.2024 р. у зв'язку і порушенням умов застосування спрощеної системи оподаткування для платників єдиного податку, а caмe: - використання заборонених видів діяльності (_61.10 Діяльність у сфері проводового електрозв'язку; _61.20 - Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку; _61.30 - «Діяльність у сфері супутникового електрозв'язку»; _61.90 - Інша діяльність у сфері електрозв'язку). …».

У висновку Акту камеральної перевірки №15056/08-01-24-09/3517802164 від 30.09.2024 зазначено: «Висновки: Відповідно пп. 299.10. ст. 299 Податкового кодексу України віл 02.12.2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями «Реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках визначених підпунктом 298.2 3 п.298 2 ст. 298.».

30.09.2024 ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято Рішення №327/08-01-24-09 про виключення з реєстру платників єдиного податку - фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 , в якому зазначено: «… ФОП ОСОБА_2 згідно до поданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування за № 082723151158 від 30.06.2023 р. встановлено використання заборонених видів діяльності, а саме: _61.10 Діяльність у сфері проводового електрозв'язку; _61.20 - Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку, 61.30 - Діяльність у сфері супутникового електрозв'язку, _61.90 - Інша діяльність у сфері електрозв'язку. Також згідно пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ не було здійснено перехід на сплату інших податків і зборів з 01.10.2024 р. у зв'язку з порушенням умов застосування спрощеної системи оподаткування для платників единого податку. Рішення: Анулювати реєстрацію платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ). Згідно пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ вищезазначені види діяльності не дають право застосування спрощеної системи оподаткування. Відповідно до пп. 299.10. ст. 299 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями «Реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу: - у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України», а саме: «У разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання» Дата анулювання реєстрації 30 вересня 2024 року. …».

За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ФОП ОСОБА_1 має наступні види діяльності за КВЕД: 70.22 - Консультування з питань комерційної діяльності й керування (основний); 82.11 - Надання комбінованих офісних адміністративних послуг; 63.99 - Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 61.10 - Діяльність у сфері проводового електрозв'язку; 61.20 - Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку; 61.90 - Інша діяльність у сфері електрозв'язку; 61.30 - Діяльність у сфері супутникового електрозв'язку.

За Витягом з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг від 01.02.2024 за №104-857/104, сформованому Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку, ФОП ОСОБА_1 має: «Код виду послуги - ІА.S1», «Назва виду електронної комунікаційної послуги - Послуга доступу до мережі Інтернет», «Опис електронної комунікаційної послуги - Послуга, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з'єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується. У тому числі послуга широкосмугового доступу до мережі Інтернет. З використанням мережі: фіксованого зв'язку; (на підставі договору з постачальником мережі)».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

У ст.291 Податкового кодексу України зазначено: «… 291.5. Не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп: 291.5.1. суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють: … 8) діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж; …».

Згідно з п.70 ч.1 ст.2 Закону України «Про електронні комунікації» оператор електронних комунікацій (оператор) - суб'єкт господарювання, який володіє, здійснює експлуатацію та управління електронними комунікаційними мережами та/або пов'язаними засобами. У разі постачання електронних комунікаційних мереж оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних мереж. У разі постачання електронних комунікаційних послуг оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних послуг.

Відповідно до п.87 ч.1 ст.2 Закону України «Про електронні комунікації» постачальник електронних комунікаційних послуг - суб'єкт господарювання, який фактично надає та/або має право надавати електронні комунікаційні послуги на власних мережах та/або на мережах інших постачальників електронних комунікаційних послуг.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Листи: Державної податкової служби України від 01.05.2024 за №882/4/99-00-04-03-03-04, від 01.07.2024 за №1288/4/99-00-24-01-03-04; Міністерства фінансів України від 05.07.2024 за №11220-04-62/20255, від 15.05.2024 за №11210-09-62/15425 - не є нормами права.

В «Офіційному узагальненому роз'ясненні щодо деяких питань визначення видів електронних комунікаційних послуг», яке є Додатком до Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку від 03.04.2024 за №170 «Про надання офіційного узагальненого роз'яснення щодо деяких питань визначення видів електронних комунікаційних послуг», зазначено: «… 01.01.2022 року набрав чинності Закон № 1089-ІХ, який не передбачає згаданих видів діяльності та, відповідно, в Орієнтовному переліку такі види діяльності відсутні. Водночас, окремі норми актів законодавства України лишаються не приведеними у відповідність до Закону № 1089-ІХ, який прийнято з метою імплементації актів права ЄС, зокрема, Директиви 2018/1972 Європейського парламенту і ради від 11.12.2018 «Про запровадження Європейського кодексу електронних комунікацій». Так, зазначені застарілі назви видів діяльності у сфері телекомунікацій, ще містяться у підпункті 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України (далі - ПКУ). НКЕК не має повноважень надавати податкові консультації. … Разом з тим, за результатами аналізу видів діяльності, визначених в Орієнтовному переліку та видів діяльності, ліцензування яких свого часу здійснювала на підставі Закону України «Про телекомунікації» Національна комісія що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (далі - НКРЗІ), НКЕК, яка є правонаступником НКРЗІ, звертає увагу на наступне. Види електронних комунікаційних послуг з Орієнтовного переліку, які максимально відповідають видам діяльності зазначеним у пункті 8 підпункту 291.5.1. підпункту 291.5. статті 291 Податкового кодексу України … послуга міжособистісної електронної комунікації з використанням нумерації Код послуги - ІС.S1 … послуга технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж Код послуги - ОS.S1 … За таких обставин, «послуга технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж» з кодом ОS.S1 передбачає надання послуг третім особам (постачальникам електронних комунікаційних мереж чи іншим суб'єктам господарювання) технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж, і не включає в себе технічне обслуговування і експлуатацію власних електронних комунікаційних мереж. … Отже, види діяльності у сфері електронних комунікацій, передбачені в Орієнтовному переліку, можуть не збігатися з КВЕД, та такий збіг або його відсутність не створює прав та обов'язків для суб'єктів господарювання та жодні правові наслідки зазначеного відсутні. …».

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що відповідачем безспірно не доведено, що вид діяльності позивача за КВЕД «61.10 - Діяльність у сфері проводового електрозв'язку», «61.20 - Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку», «61.90 - Інша діяльність у сфері електрозв'язку» передбачений у пп.8 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України.

Види діяльності у сфері електронних комунікацій, передбачені в Орієнтовному переліку видів електронних комунікаційних послуг, можуть не збігатися з КВЕД, та такий збіг або його відсутність не створює прав та обов'язків для суб'єктів господарювання, а жодні правові наслідки зазначеного відсутні.

За викладених обставин, суд доходить до висновку, що обмеження перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності згідно з пп.8 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України стосується виключно суб'єктів, які безпосередньо здійснюють саме види діяльності, прямо зазначені у Податковому кодексі України.

Оскільки не надано доказів здійснення позивачем видів діяльності, які передбачені пп.8 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України, то підстави для анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку третьої групи відсутні, а тому спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення від 30.09.2024 за №327/08-01-24-09 про виключення з реєстру платників єдиного податку - фізичних осіб-підприємців ФОП ОСОБА_1 прийнято відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

Аналогічне застосування норм права здійснено, наприклад, Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 24.04.2025 у справі №280/10891/24.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки відповідачем у справі було ГУ ДПС у Запорізькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2422 грн. 40 коп. (позовну заяву подано до суду в електронній формі).

При цьому, надмірно сплачений позивачем судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп. має бути йому повернутий з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 30.09.2024 за №327/08-01-24-09 про виключення з реєстру платників єдиного податку - фізичних осіб-підприємців Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2422 грн. 40 коп.

Повернути Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України сплачений 28.02.2025 Платіжною інструкцією №41Р7-1В1Р-В969-7Р24 судовий збір у частині у сумі 605 грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 05.06.2025.

Суддя О.О. Прасов