Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про закриття провадження у справі
05 червня 2025 року Справа №200/1831/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправним бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на підставі відповіді від 06.02.2023 № 2938-1189/Г-02/8-0500/25, якою відмовлено у виплаті ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.12.2019 по 30.09.2022, яка складає 158281,21 грн;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на мою користь заборгованість з виплати пенсії за період з 01.12.2019 по 30.09.2022 у розмірі 158281,21 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачу зазначено, що рішенням суду по справі № 200/17480/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Донецькій області 14.07.2021 № 33/25-1774 про грошове забезпечення за листопад 2019 року.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/17480/21 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача та нарахована заборгованість у розмірі 158281,21 грн. Станом на день звернення до суду зазначена сума боргу не виплачена, що і стало приводом звернення до суду.
Ухвалою суду від 28.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
10.04.2025 відповідачем надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що позивач звернувся до суду із позовною заявою у загальному порядку, в якій фактично оскаржує дії та рішення пенсійного органу щодо виконання судового рішення по справі №200/17480/21, що, в свою чергу, не відповідає об'єкту порушеного права, оскільки в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним, при розгляді позовної вимоги Позивача щодо виконання окремого судового рішення в іншій справі. Відповідно, якщо Позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися її права, свободи чи інтереси, то вона повинна була звертатися до суду в порядку статті 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не пред'являти новий адміністративний позов.
Оскільки, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.
Таким чином відповідач вважає, що в межах даного спору наявні підстави для закриття провадження.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), є пенсіонером та перебуває на обліку в установі відповідача, отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із застосуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.12.2021 по справі №200/17480/21, яке набуло законної сили, позовні вимоги позивача задоволено та, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області провести з 01.12.2019 перерахунок пенсії на підставі довідки державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області від 14.07.2021 № 33/25-1774 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та провести виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум.
Відповідно до відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.02.2025 №2938-1189/Г-02/8-0500/25, яка надана на запит, стало відомо, що обчислених позивачу на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду: від 30.12.2021 по справі № 200/17480/21, яке набрало законної сили 08.08.2022 у загальній сумі 158281,21 грн та буде здійснено у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. На дату підготовки відповіді Пенсійним фондом України виділено кошти на виконання рішень суду, по яким не проведено виплату заборгованості суми пенсії за окремою бюджетною програмою, та які набрали законної сили по 19.11.2020. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Щодо клопотання відповідача про закриття провадження по справі.
Положеннями частини другої статті 14, частини першої статті 370 КАС України, передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною п'ятою статті 372 КАС України визначено, що процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначається Законом України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII).
За частиною першою статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною першою статті 11 Закону № 1404-VIII державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
З аналізу вищезазначених законодавчих норм убачається, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом № 1404-VIII, у рамках виконавчого провадження з виконання виконавчого листа.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі № 686/23317/13-а та 16.02.2019 у справі № 816/2016/17.
При цьому, відповідно до ч.3 ст.378 КАСУ України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом.
Приписами частини 1ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Таким чином, стягнення коштів може відбутись лише за рахунок коштів Державного бюджету України, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату поточних платежів.
Тобто, зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Зважаючи на те, що судове рішення у справі № 200/17480/21 не виконується у визначений судом спосіб, позивач має право для забезпечення гарантованого законом права на виконання судового рішення звернутись до суду із заявою в порядку ст.378 КАС України щодо зміни способу виконання зазначеного судового рішення.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
Статтею 129-1 Конституції України регламентовано, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
У постанові від 22.03.2018 у справі № П/9901/135/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що поняття "спір, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства" слід тлумачити в більш ширшому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду.
Таким чином, суд вбачає наявність підстав для закриття провадження у справі.
Вказана позиція узгоджується із викладеною у постанові Верховного Суду від 25.03.2025 у справі № 200/1210/24.
Наслідки закриття провадження у справі визначені ст. 239 КАС України.
Зокрема, ч. 2 ст. 239 КАС України установлено, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв'язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.
Керуючись ст. ст. 238, 239, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Закрити провадження у адміністративній справі № 200/1831/25 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Т.В.Загацька