05 червня 2025 рокуСправа №160/9966/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати потиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 14.03.2025 року №158236-2413-0412- UА12140310000078816, на підставі якого ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 визначено податкове зобов?язання з орендної плати з фізичних осіб за 2025 рік, як орендарю земельної ділянки комунальної власності в сумі 21785,91 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані наступним:
17 січня 2025 року, між позивачем, як орендарем та Синельниківською міською радою, як орендодавцем, укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 13 травня 2011 року № 85, якою у тому числі пункт 9 договору оренди викладено у новій редакції: «Орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі 21785 грн 91 коп за рік…. » та пункт 10 договору оренди викладено у новій редакції: « …. сторони домовились, що орендна плата вноситься … починаючи з 01.01.2025 року орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі - 1815 грн 49 коп, щомісячно до 30 числа місяця, наступного за місяцем, за який проводиться оплата»;
з метою виконання умов договору оренди зі врахуванням змін та доповнень внесених додатковою угодою, 08 березня 2025 року позивачем було сплачено орендну плату за січень та лютий місяці 2025 року, паперова копія електронного документу - платіжної інструкції № MT5X-0XBH-XB8E-K099 від 08.03.2025 р. додається;
визначення відповідачем позивачу 60 денного строку з дня вручення податкового повідомлення - рішення, відповідно обставин даної справи до 13.05.2025 року, для сплати податкового зобов'язання у виді орендної плати в розмірі 21785,91 грн, що відповідає 100% річного розміру орендної плати за 2025 рік за договором оренди, суперечить встановленим сторонами цього договору оренди умовам внесення орендної плати, а саме суперечить пункту 10 договору оренди, згідно якого визначено, що орендна плата вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі в розмірі - 1815 грн 49 коп, а не один раз на рік наперед у 100% розмірі річної орендної плати, як те вимагає відповідач;
крім того, така безпідставна та неправомірна вимога відповідача створює для позивача вкрай негативні фінансові наслідки та змушує його сплатити орендну плату наперед, за майбутній період оренди, та у випадку дотримання позивачем умов договору оренди та не виконання неправомірної вимоги відповідача призведе до нарахування позивачу відповідачем пені та притягнення його до відповідальності у вигляді штрафу, що передбачено пунктом 124.1 статті 124 ПК України;
крім того, на дату складання відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, позивачем вже сплачено орендну плату за січень та лютий місяці 2025 року у загальному розмірі 3630,96 грн, що підтверджується позивачем доданою паперовою копією - Платіжної інструкції № MT5X-0XBH-XB8E-K099 від 08.03.2025 р. і виконання позивачем вимог оскаржуваного податкового повідомлення - рішення призведе до сплати останнім у подвійному розмірі орендної плати за січень та лютий місяці 2025 року;
пунктом 288.4 статті 288 ПКУ визначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем(власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок абовизнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
Ухвалою суду від 07.04.2025 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволенні позову, оскільки оскаржуване рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Сума грошового зобов?язання з орендної плати відповідає сумі річної орендної плати за договором оренди. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 ПК України.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, встановив наступне.
Позивач у відповідності до договору № 85 оренди земельної ділянки від 13.05.2011 року, який зареєстровано відділом Держкомзему у м.Синельникове про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.05.2011 року за № 121300004000008, являється орендарем земельної ділянки кадастровий номер 1213000000:01:336:0003, площею 0,241 га, що відноситься до земель комунальної власності Синельниківської міської ради.
17 січня 2025 року, між позивачем та Синельниківською міською радою укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 13 травня 2011 року № 85, якою у тому числі пункт 9 договору оренди викладено у новій редакції: «Орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі 21785 грн 91 коп за рік…. » та пункт 10 договору оренди викладено у новій редакції: « …. сторони домовились, що орендна плата вноситься … починаючи з 01.01.2025 року орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі - 1815 грн 49 коп, щомісячно до 30 числа місяця, наступного за місяцем, за який проводиться оплата».
З метою виконання умов договору оренди зі врахуванням змін та доповнень внесених додатковою угодою, 08 березня 2025 року позивачем було сплачено орендну плату за січень та лютий місяці 2025 року у розмірі 3630,96 грн згідно платіжної інструкції № MT5X-0XBH-XB8E-K099 від 08.03.2025 р.
14 березня 2025 року позивачем від відповідача отримано податкове повідомлення-рішення від 14.03.2025 року № 158236-2413-0412-UA12140310000078816 на підставі якого ОСОБА_1 визначено податкове зобов?язання з орендної плати з фізичних осіб за податковий період - 2025 рік, в сумі 21785,91 грн.
Надаючи оцінку правомірності оскаржуваного рішення, суд зазначає наступне.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.14.1.147 ПК України).
Орендна плата для цілей розділу XII ПК України- обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (п.14.1.136 ПК України).
Згідно з п.п. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 ПКУ землекористувачі - це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які користуються земельними ділянками державної та комунальної власності: на праві постійного користування; на умовах оренди.
Підпунктом 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 ПКУ встановлено, що платниками плати за землю, зокрема, є платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Об'єктами оподаткування платою за землю, зокрема, є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (п.п. 270.1.2 п. 270.1 ст. 270 ПКУ).
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.288.1 ПК України)
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами) (п.288.4 ПК України).
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (п.288.7 ПК України).
Таким чином, орендною платою у розумінні саме ПК України є обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди; орендну плату сплачує орендар земельної ділянки; підставою для нарахування орендної плати згідно ПК України є саме договір оренди; податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 ПК України.
Згідно статті 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Поняття, правила та положення, установлені ПК України та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1ПК України. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПК України, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПК України.
Інші терміни, що застосовуються у ПК України і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (ст. 5 ПК України).
Таким чином, норми ЦК України не застосовуються до податкових відносин.
Між позивачем та відповідачем спірні правовідносини виникли та врегульовані саме нормами ПК України; норми ЦК України не застосовуються до відносин сплати орендної плати - обов'язкового платежу за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Відповідач не стороною договору оренди, який укладений позивачем, а тому його положення не є обов'язковими для відповідача; до спірних правовідносин позивача та відповідача підлягають застосуванню саме норми ПК України.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців) (п.285 ПК України).
Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку (п.286.5 ПК України).
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.287.5 ПК України).
Судом під час розгляду справи встановлено, що відповідач нарахував орендну плату позивачу за 2025 рік у розмірі 21785 грн 91 коп. у строк до 01.07.2025 року, що повністю відповідає нормам ПК України, які процитовані судом вище; розмір орендної плати повністю відповідає розміру річної орендної плати, який визначений у договорі оренди, що укладено позивачем.
Рішення відповідача, на думку суду, відповідає вимогам ч.2 ст. 2 КАС України.
ПК України не встановлює обов'язку податкового органу саме під час нарахування суми орендної плати за земельну ділянку для фізичних осіб за календарний рік враховувати сплачені суми таким платником податків; сплата фізичною особою відповідних сум буде врахована відповідачем у день настання строку сплати орендної плати, який визначений ПК України.
Таким чином, суд відхиляє доводи позивача про те, що саме договором оренди визначаються строки сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, а також те, що відповідачем не враховано платежі з орендної плати під час складання оскаржуваного рішення.
Суд зазначає, що позовні вимоги не є обгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на позивача, оскільки у задоволенні позову відмовлено згідно вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровьскій області (м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - залишити без задоволення.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Златін