05 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/2876/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації (далі - Управління соціальної та ветеранської політики, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови позивачу у відшкодуванні коштів за придбані ліки за пільговими рецептами за період 2024 року в сумі 13049,87 грн; зобов'язати Управління соціальної та ветеранської політики повторно розглянути заяву позивача від 03.02.2025 щодо відшкодування та невиплати коштів за придбані ліки за пільговими рецептами за період 2024 року в сумі 13049,87 грн, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, віднесеною до категорії 1, особою з інвалідності 2 групи та має право на пільги та компенсації, встановлені статтею 20 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ), зокрема щодо безоплатного придбання ліків за рецептами лікарів.
Вказує, що 03.02.2025 звернувся до відповідача із заявою щодо відшкодування та невиплати коштів за придбані лікарські засоби за період 2024 року в сумі 13049,87 грн, однак відповідач листом від 28.02.2025 №687/1.13/2-25 повідомив про те, що згідно з Порядком використання коштів субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 16.05.2019 №250 (зі змінами), фінансування зазначених витрат проводиться у межах асигнувань бюджету, установлених на відповідний бюджетний період. При цьому, пунктом 5 розділу III цього Прядку передбачено, що «у випадку прийняття заяв на відшкодування витрат в обсязі, що перевищує плановий обсяг субвенції на поточний місяць відшкодування таких витрат на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів».
Однак у 2024 році з обласного бюджету місцевим бюджетам на фінансування видатків соціального захисту населення управлінню соціальної та ветеранської політики Ковельської райдержадміністрації виділено недостатньо коштів, а тому витрати за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами у 2024 році можливості немає.
Таку відмову Управління соціальної та ветеранської політики у задоволенні заяви позивача про відшкодування коштів за придбані протягом квітня-грудня 2023 року ліків за рецептами лікарів уважає безпідставною, необґрунтованою та протиправною та просить адміністративний позов задовольнити (арк. спр. 1-3).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.03.2025, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 39).
У відзиві на позовну заяву від 31.03.2025 представник відповідача позовні вимоги не визнав, мотивуючи тим, що у 2024 році з обласного бюджету місцевим бюджетам на фінансування видатків соціального захисту населення управлінню виділено недостатньо коштів.
Відповідно до пункту 4 статті 48 Бюджетного кодексу України зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановленим цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.
Виходячи з наведених приписів держава взяла на себе зобов'язання соціального захисту громадян за рахунок коштів державного та місцевого бюджету, а також за місцевими програмами соціального захисту окремих категорій населення, зокрема в Любомльській міській раді.
Вказує, що про потребу виділення коштів з місцевих бюджетів на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації були направлені листи на Любомльську громаду від 14.08.2024 № 2313/1.16/2-24, 29.11.2024 № 3321/1.16/2-24 та від 06.12.2024 №3382/1.16/2- 24.
Відповіді на ці звернення з міської ради до відділення №1 (місто Любомль) Управління соціальної та ветеранської політики не надходили та кошти з місцевого бюджету на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не виділялися, а тому просить у задоволенні позову відмовити (арк. спр. 42-43).
Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (1 категорія), про що видано посвідчення серії НОМЕР_1 , а також особою з інвалідністю ІІ групи (арк. спр. 5).
Відповідач листом від 28.02.2025 №687/1.13/2-25, розглянувши звернення позивача про роз'яснення щодо невиплати компенсації за придбання ліків за 2024 рік відділення №1 (місто Любомль) повідомив, що у 2024 році з обласного бюджету місцевим бюджетам на фінансування видатків соціального захисту населення виділено недостатньо коштів.
Про потребу виділення коштів з місцевих бюджетів на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Управлінням соціальної та ветеранської політики був направлений лист на Любомльську громаду від 14.08.2024 № 2313/1.16/2-24.
Відповідно до статті 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, встановить один календарний рік, який починається 01 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року, відтак відшкодувати витрати за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами у 2024 році можливості немає (арк. спр. 7).
Уважаючи вказану відмову протиправною та такою, що не відповідає нормам чинного законодавства, ОСОБА_1 звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту в частини першої статті 7, частини четвертої статті 8 Закону України від 19.11.1992 №2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров'я» держава згідно з Конституцією України гарантує всім громадянам реалізацію їх прав у сфері охорони здоров'я шляхом фінансування надання всім громадянам та іншим визначеним законом особам гарантованого обсягу медичних послуг та лікарських засобів у порядку, встановленому законом. Держава гарантує громадянам України та іншим визначеним законом особам надання необхідних медичних послуг та лікарських засобів за рахунок коштів Державного бюджету України на умовах та в порядку, встановлених законодавством.
Частиною першою статті 10 Закону України від 21.03.1991 №875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон №875-ХІІ) передбачено, що фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, в тому числі Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, місцевих бюджетів, а також органами місцевого самоврядування за місцевими програмами соціального захисту окремих категорій населення за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Частиною першою статті 1 Закону №796-ХІІ установлено, що цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Розділом IV Закону №796-ХІІ передбачено компенсації та пільги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї.
Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону № 796-ХІІ визначено, що особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: безплатне придбання ліків за рецептами лікарів.
Згідно із статтею 63 Закону № 796-ХІІ фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Як уже зазначено судом, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи (1 категорія). Отже, відповідно до пункту 1 статті 20 Закону №796-ХІІ він має безумовне право на безплатне придбання ліків за рецептами лікарів.
Спір у цій справі стосується наявності підстав для відшкодування позивачу коштів за придбані ним лікарські засоби за рецептами лікарів.
Порядок використання коштів субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації від 16.05.2019 №250 (далі - Порядок №250, джерело - https://npa.voladm.gov.ua/) та відповідно до пункту 4 розділу І цього Порядку він застосовується щодо осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і мають право на забезпечення пільговим медичним обслуговуванням та зареєстровані на території області.
Відповідно до пунктів 2, 4 розділу І Порядку № 250 Порядок визначає механізм надання та використання коштів субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі субвенція). Порядок застосовується щодо осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і мають право на забезпечення пільговим медичним обслуговуванням та зареєстровані на території області.
Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ Порядку № 250 визначено, що субвенція використовується на: відшкодування витрат за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За приписами пунктів 1- 3 розділу ІІІ Порядку № 250 рецепти на лікарські засоби і вироби медичного призначення, які відпускаються на пільгових умовах, виписуються лікарями суб'єктів господарювання, які провадять господарську діяльність з медичної практики, згідно із лікарськими спеціальностями, за якими провадиться медична практика відповідно до отриманої ліцензії, та відповідно до лікарських посад, за узгодженням з управлінням охорони здоров'я облдержадміністрації.
Перелік таких суб'єктів господарювання затверджується наказом управління охорони здоров'я облдержадміністрації та доводиться до департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації.
Аптечні установи проводять відпуск лікарських засобів за пільговими рецептами громадян з граничною торгівельною надбавкою (націнкою) не вище ніж 10 відсотків закупівельної ціни. Після відпуску лікарських засобів громадянину повертається оригінал рецепта зі штампом ВІДПУЩЕНО та касовий чек про сплату коштів.
Для відшкодування витрат за придбані в аптечних закладах лікарські засоби громадяни звертаються до відповідних головних розпорядників коштів місцевих бюджетів.
Відповідно до пункту 4 розділу ІІІ Порядку № 250 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів:
1) ведуть облік первинних документів та реєстр заяв на відшкодування громадянам витрат за придбані лікарські засоби, по факту їх надходження, відповідно до Положення про ведення обліку первинних документів з питань пільгового медичного обслуговування, затвердженого наказом директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації від 16 лютого 2015 року № 14;
2) проводять звірку з Єдиним державним автоматизованим реєстром пільговиків про належність до пільгової категорії громадян, перевіряють відповідність сум, зазначених у заяві та касовому чеку;
3) у межах плану асигнувань загального фонду бюджету здійснюють нарахування витрат громадянам у порядку черговості реєстрації заяв;
4) відшкодовують громадянам кошти, сплачені за придбані лікарські засоби, шляхом виплати за разовими дорученнями або відомостями через установи банків та поштові відділення в межах плану асигнувань загального фонду бюджету на відповідний бюджетний період.
Згідно із пунктом 1 розділу V Порядку № 250 фінансування витрат, пов'язаних з відшкодуванням коштів на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що передаються у вигляді субвенції місцевим бюджетам, проводиться у межах асигнувань обласного бюджету, затверджених рішенням обласної ради на відповідний бюджетний період.
За приписами пункту 2 розділу V Порядку №250 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця, до 20 числа поточного місяця, здійснюють: нарахування витрат у межах помісячного розпису асигнувань загального фонду бюджету; реєстрацію зобов'язань у порядку, визначеному відповідним наказом Міністерства фінансів України подання інформації щодо обсягів зобов'язань фінансовим органам райдержадміністрацій, міськвиконкомів, ОТГ; виконання бюджетних фінансових зобов'язань за видатками на надання пільг на медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виключно у межах помісячного розпису асигнувань загального фонду бюджету.
Пунктами 3-6 розділу V Порядку №250 встановлено, що фінансові органи райдержадміністрацій, міськвиконкомів, ОТГ формують та перевіряють інформацію щодо обсягів фактичних нарахувань та зареєстрованих фінансових зобов'язань і подають департаменту фінансів облдержадміністрації до 21 числа поточного місяця за формою, установленою департаментом фінансів облдержадміністрації. Департамент фінансів облдержадміністрації до 26 числа поточного місяця здійснює перерахування сум субвенції на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в органах Державної казначейської служби України, відповідно до помісячного розпису асигнувань субвенції з обласного бюджету у межах фінансових зобов'язань відповідних місцевих бюджетів. Отримані місцевими бюджетами суми субвенції протягом одного операційного дня перераховуються на рахунки головних розпорядників коштів місцевих бюджетів, відкриті в органах Державної казначейської служби України, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів до кінця поточного місяця здійснюють розрахунки з одержувачами соціальних виплат.
Відповідно до пункту 7 розділу V Порядку №250 за пропозиціями департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації щодо коригування показників субвенції, виходячи з фактичного використання коштів, департаментом фінансів облдержадміністрації забезпечується перерозподіл обсягу субвенції між місцевими бюджетами в установленому порядку.
Як слідує з матеріалів справи ОСОБА_1 звернувся до Управління соціальної та ветеранської політики із заявою про відшкодування коштів за придбані у 2024 році лікарські засоби. Відповідач відмовив у задоволенні заяви, мотивуючи відсутністю бюджетних асигнувань та закінченням бюджетного року.
Суд зазначає, що Порядком №250 визначені джерела фінансування витрат, порядок взаємодії учасників бюджетних взаємовідносин. Однак зазначений локальний акти не може обмежувати право громадян, яким встановлені компенсації та пільги Законом №796-ХІІ. Від громадян, які мають відповідну пільгу, вимагається звернутися до розпорядника коштів із заявою та підтверджуючими документами для проведення відшкодування. Розгляд заяви не може бути формальним та у разі, якщо документів недостатньо, відповідач має запропонувати особі надати ті документи, які підтверджують право на отримання відповідної компенсації, сприяючи у реалізації ними соціальних прав.
На думку суду, відмова відповідача у відшкодуванні витрат за придбані у 2024 році за рецептами лікарів лікарські засоби з підстав закінчення бюджетного періоду, у якому були придбанні ці ліки, порушує соціальні права позивача.
Варто зазначити, що в матеріалах справи наявні копії відпущених рецептів та чеки про придбані за такими рецептами ліки в період 2024 року (арк. спр. 8-37).
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним статтею 2 КАС України, які зобов'язують суб'єкт владних повноважень діяти, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань (справа Сук проти України, заява №10972/05; справа Шебалдіна проти України, заява №75792/11 та ін.).
Суд зазначає, що жодне положення законодавства не передбачає право органів державної влади чи місцевого самоврядування на власний розсуд відмовляти у виплаті пільг та компенсацій особам з інвалідністю, громадянам, постраждалим від Чорнобильської катастрофи, мотивуючи відсутністю бюджетних асигнувань.
Отже, відмова відповідача у виплаті позивачу коштів за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами за 2024 рік з підстав, наведених ним у листі від 28.02.2025 №687/1.13/2-25, є протиправною.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (частина друга статті 245 КАС України). В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач.
Відповідач, відмовивши у відшкодуванні витрат за придбані у 2024 році ліки за рецептами лікарів за заявою позивача з підстав закінчення бюджетного періоду, у якому були придбані ці ліки, її по суті не розглянув та не вчинив дії, які від нього вимагаються (перевірку первинних документів, відповідність сум, зазначених у заяві та касовим чекам).
На думку суду, відмова відповідача у відшкодуванні витрат за придбані у 2024 році за пільговими рецептами лікарські засоби з підстави закінчення бюджетного періоду, у якому були придбані ці ліки, не відповідає приписам зазначених вище нормативно-правових актів (якими не передбачена така підстава для відшкодування зазначених витрат) та порушує соціальні права позивача.
Суд, розглядаючи спір, здійснює функцію контролю за виконанням повноважень суб'єкта владних повноважень у публічно-правовому спорі та не може перебирати на себе дискреційні повноваження відповідача.
Отже, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, на підставі наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у спосіб прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у відшкодуванні ОСОБА_1 витрат за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами з підстав викладених у листі від 28.02.2025 №687/1.13/2-25, та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про відшкодування витрат за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами в сумі 13 049,87 грн, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог (а саме щодо зобов'язання відповідача відшкодувати кошти за придбані ліки).
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації (45008, Волинська область, місто Ковель, вулиця Івасюка, будинок 15, ідентифікаційний код юридичної особи 03192046) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації щодо відмови у відшкодуванні ОСОБА_1 витрат за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами з підстав, викладених у листі від 28 лютого 2025 року №687/1.13/2-25.
Зобов'язати Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про відшкодування витрат за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами в сумі 13 049,87 грн, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович