Житомирський апеляційний суд
Справа №295/6801/24 Головуючий у 1-й інст. Костенко С. М.
Номер провадження №33/4805/426/25
Категорія ч.1 ст.483 МК Доповідач Галацевич О. М.
04 червня 2025 року м.Житомир
Суддя судової палати з розгляду цивільних справ Житомирського апеляційного суду Галацевич О.М., за участі захисника особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , - Грицай Інни Олександрівни, представника Житомирської митниці - Кондратюка Андрія Володимировича, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Житомирі апеляційну скаргу адвоката Грицай Інни Олександрівни, подану в інтересах ОСОБА_1 , на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 28 лютого 2025 року, якою матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України направлено до Територіального управління Бюро економічної безпеки у Київській області,
встановив:
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 28 лютого 2025 року матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України направлено до Територіального управління Бюро економічної безпеки у Київській області.
З постанови суду вбачається, що відповідно до протоколу про порушення митних правил №0082/10100/24 від 07.03.2024, встановлено, 05 березня 2024 року до митного поста «Олевськ» Житомирської митниці, керівником ФОП « ОСОБА_1 » подано ЕМД типу ЕК10АА, якій присвоєно номер № 24UA101150000480U9 (далі - ЕМД) на товар (гр. 31) «лісоматеріали розпиляні, нестругані, нешліфовані, пази та гребні відсутні, повітряно-сухі (60-80%), пиломатеріали вільхові необрізні розміром в мм.: 30-50*100-490*2600-3000 - 23,00 м3. Маркування відсутнє» та товаросупровідні документи на вказаний товар: інвойс від 04.03.2024 № 6, автотранспортна накладна СМR від 05.03.2024 № 597782, пакувальний лист від 04.03.2024 № 6, акт завантаження від 05.03.2024, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів від 05.03.2024 № UA.20240305-000241, зовнішньо-економічний контракт від 03.07.2023 № 03/07/23, укладений та підписаний між керівником ФОП « ОСОБА_1 » в особі ОСОБА_1 та директором «FIRMA HANDLOWO-TRANSPORTOWA MYKOLA HARMASHOV» Os. Hieronima Derdowskiego, nr 4, lok.52, 83-300 Kartuzy, Poland.) в особі Mykola Harmashov. Згідно товаро-супровідних документів та ЕМД № 24UA101150000480U9 відправник товару та особа, відповідальна за фінансове регулювання (графи 2 та 9): ФОП « ОСОБА_1 », АДРЕСА_1 (код ДРФО: НОМЕР_1 ), одержувач/імпортер (графа 8) «FIRMA HANDLOWO-TRANSPORTOWA MYKOLA HARMASHOV» (Os. Hieronima Derdowskiego, nr 4, lok.52, 83-300 Kartuzy, Poland), умови поставки (гр. 20) «DAP-Brodnica Gorna, Pola». Код товару у даній ЕМД (гр. 33) 4407999000, вага товару брутто/нетто (графи 35, 38) 18360,00 кг. та 18160,00 кг. відповідно; фактурна вартість товару (гр. 42) 2300,00 Євро, що за курсом Національного банку України станом на 06.03.2024, тобто на дату подачі до митного оформлення товару, становить 95 549,59 грн.
05.03.2024 під час проведення перевірки ЕМД співробітником митного поста «Олевськ» Житомирської митниці, керуючись вимогами наказу Міністерства фінансів України від 31.07.2015 № 684 «Про затвердження Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю», що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 серпня 2015 р. за № 1021/27466 шляхом застосування системи управління ризиками (далі - СУР) згенеровано митні процедури за кодом 108-3 «Витребування документів, які підтверджують коди товарів згідно з УКТ ЗЕД», за кодом 203-1 «Проведення повного митного огляду - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації» та за кодом 911-1 «Забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки».
05.03.2024 о 19 год 36 хв на адресу керівника ФОП « ОСОБА_1 » направлено електронне повідомлення «У зв'язку із опрацюванням профілів ризику СУР для проведення повного митного огляду - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації прошу, відповідно до частини 2 статті 338 МКУ, прибути для участі в проведенні митного огляду товару, заявленого за митною декларацією №UА101150/2024/000480 від 05.03.2024. Дата проведення митного огляду: 06.03.2024, час проведення митного огляду: 09-00, місце проведення митного огляду: СТЗ(В) ФОП « ОСОБА_2 » АДРЕСА_2 . На проведення митного огляду уповноважено головного державного інспектора м/п «Олевськ».
Під час проведення митного огляду було встановлено, що проведено повний митний огляд - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації. В оглянутому вантажі, за зовнішніми ознаками задекларований товар являє собою розпилені по двом плоскопаралельним поверхням, (поверхні зрізу без будь-якої обробки нестругані, нешліфовані ) необрізні, бічні поверхні невідпиляні з корою, несортовані за шириною пиломатеріали вільхові у розмірах, вказаних у митній декларації та інвойсі. Пиломатеріали виготовлені повздовжим розпилюванням на пилорамі. Забезпечено ідентифікацію товарів шляхом здійснення цифрової фотозйомки. Сторонніх вкладень не виявлено, про, що зазначено у акті про проведення митного огляду № 24UA101150000480U9.
05.03.2024 під час проведення перевірки правильності визначення декларантом коду товару за УКТ ЗЕД підрозділом митного оформлення направлено запит до УМП КМВ та МТР ЗЕД - № 2 від 05.03.2024 в описовій частині зазначено обґрунтування «складне питання класифікації товару».
06.03.2024 спеціалізованим підрозділом митниці винесено рішення про визначення коду товару №КТ-UA101000-0013-2024, згідно якого на частину товару змінено код товару за УКТ ЗЕД (змінено на - 4403990000) та змінено його описову частину на «лісоматеріали у вигляді дощок з вільхи, грубо оброблені, розпиляні, нестругані, нешліфовані, пази та гребні відсутні, бічні поверхні невідпилені з корою, необрізні розміром в мм.: 30-50*100-490*2600-3000 мм».
06.03.2024 о 15 год 18 хв в рамках митного оформлення на електронну адресу керівника ФОП « ОСОБА_1 » ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зазначена в графі 54, направлено повідомлення «для вирішення питання щодо можливого складання протоколу про ПМП пропонуємо Вам прибути о 09 год 00 хв 07.03.2024 до Житомирської митниці (адреса Житомирська обл, с. Вереси, вул. Покровська, буд. 13-Б) для надання пояснень, щодо декларування Вами товару «Лісоматеріали розпиляні, нестругані, нешліфовані, пази та гребні відсутні, повітряно-сухі (60-80%), пиломатеріали вільхові необрізні розміром в мм: 30-50*100-490*2600-3000 - 23,00м3» в частині зазначення у митній декларації № 24UA101150000480U9 коду товару за УКТ ЗЕД 4407999000. Пояснення необхідно надати до 09 год 00 хв 07.03.2024 з урахуванням класифікаційного рішення від 06.03.2024 № КТ-UA101000-0013-2024, яким зазначений товар віднесено до товарної підкатегорії 4403990000 та змінено описову частину «Лісоматеріали у вигляді дощок з вільхи, грубо оброблені, розпиляні, нестругані, нешліфовані, пази та гребні відсутні, бічні поверхні невідпилені з корою, необрізні розміром в мм: 30-50*100-490*2600-3000 мм». У випадку неможливості прибути до Житомирської митниці, надати письмові пояснення у довільній формі, зазначивши необхідну інформацію. Додатково інформуємо, не надання пояснень, митницею буде прийнято рішення без вашої присутності та участі».
07.03.2024 громадянином України ОСОБА_1 до ЕМД №24UA101150000480U9 долучено лист-пояснення, в якому зазначено, що заповнення ЕМД відбувалось відповідно до доданих товаросупровідних документів. Поряд з цим зазначено, що товаросупровідні документи були заповнені експортером, підписані експортером власноручно, завірені печаткою та надіслані засобами електронного зв'язку. Крім того, указано, що при заповненні ЕМД було взято до уваги пояснення до групи 44 за УКТ ЗЕД.
Відповідно поважних причин, що призвели до невірного визначення (встановлення) ОСОБА_1 коду товару згідно УКТ ЗЕД, зазначеного у перерахованих вище товаросупровідних документах, не наведено.
Згідно протоколу про порушення митних правил, громадянину України ОСОБА_1 інкриміновано вчинення дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України шляхом надання митному органу як підстави для переміщення товарів документів (інвойс від 04.03.2024 № 6, товаро-транспортна накладна СМR від 05.03.2024 № 597782, акт завантаження вантажу від 05.03.2024, підписані керівником ФОП « ОСОБА_1 »), що містять неправдиві відомості щодо найменування товару, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно УКТ ЗЕД та, власне, код товару згідно УКТ ЗЕД товару «лісоматеріали у вигляді дощок з вільхи, грубо оброблені, розпиляні, нестругані, нешліфовані, пази та гребні відсутні, бічні поверхні невідпилені з корою, необрізні розміром в мм: 30-50*100-490*2600-3000 мм», код визначений митним органом згідно УКТ ЗЕД: 4403990000, у кількості 23,00 м3 (брутто: 18360,00 кг, вага нетто: 18160,00 кг). У відповідності до Закону України від 08.09.2005 № 2860-IV «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» (зі змінами та доповненнями, чинними станом на 05.03.2024-07.03.2024) цей товар, з визначеним митним органом кодом 4403990000 згідно УКТ ЗЕД, заборонено до експорту за межі митної території України. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України.
Суддя першої інстанції з посиланням на наявність в матеріалах справи відомостей про проведення перевірки органом досудового розслідування в межах кримінального провадження за фактом вчинення на території Житомирської, Київської та Черкаської областей дій групою осіб, які переміщують через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, лісоматеріалів необроблених, а також інших лісоматеріалів, заборонених до вивозу за межі митної території України, в особливо великих розмірах, (зокрема 05.03.2024 на території митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці, керівник ФОП « ОСОБА_1 » заявив до митного оформлення товар за кодом 4407 згідно УКТЗЕД, хоча дані лісоматеріали підпадають до товарної позиції 4403 УКТЗЕД, які заборонені до вивозу за межі території України), а також з посиланням на докази, наявні в матеріалах справи, дійшов висновку, що в даному випадку матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 підлягають направленню в порядку ст.253 КУпАП органу досудового розслідування у кримінальному провадженні №72024111500000009 від 20.05.2024, з метою відповідного дослідження та оцінки в порядку кримінального провадження, а саме до Територіального управління Бюро економічної безпеки у Київській області.
Не погоджуючись з вказаною постановою судді місцевого суду адвокат Грицай І.О., в інтересах ОСОБА_1 , подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати та закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях її підзахисного складу адміністративного правопорушення, посилаючись на незаконність постанови. Зокрема, вказала, що підставою для складання протоколу про порушення митних правил стало рішення про визнання коду товару №КТ-UA101000-0013-2024 від 06.03.2024, згідно якого змінено код та опис товару, який імпортувався. Однак, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 у справі №240/6917/24 рішення про визнання коду товару №КТ-UA101000-0013-2024 від 06.03.2024 визнано протиправним та скасовано. У вказаному рішенні суд дійшов висновку, що правильність визначення коду товару у спірному рішенні митним органом не доведена. Тому, на думку захисника, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення учасників справи, які з'явились в судове засідання, перевіривши доводи апеляційної скарги, приходжу до наступного висновку.
Згідно зі статтею 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом статей 245 КУпАП та 486 МК України завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Статтею 489 МК України установлено, що при розгляді справи про порушення митних правил необхідно з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ч.1 ст.483 МК України передбачено склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
За приписами ч.1 ст.9 КУпАП та ч.2 ст.458 МК України адміністративна відповідальність за правопорушення передбачені як КУпАП, так і МК України настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Як роз'яснено у ч.ч.2, 3 п. 6 постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03 червня 2005 року підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.
При цьому підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Судом першої інстанції встановлено, що за вказаним фактом 07.03.2024 головним державним інспектором відділу аналітичної роботи управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Житомирської митниці О.Рафальським складено протокол про порушення митних правил № 0082/10100/24 на підставі ст.508,511 Митного кодексу України та протокол про тимчасового вилучення товарів: лісоматеріали у вигляді дощок з вільхи, грубо оброблені, розпиляні, нестругані, нешліфовані, пази та гребні відсутні, бічні поверхні невідпилені з корою, необрізні розміром в мм: 30-50*100-490*2600-3000 мм. Виробник ФОП « ОСОБА_1 », код згідно УКТ ЗЕД: 4403990000.
Вище зазначені товари постановою ТУ БЕБ у Київській області визнані речовими доказами у кримінальному провадженні № 72024111500000009 від 20.05.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-1 КК України. Ухвалою слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва накладено арешт на вилучені лісоматеріали, шляхом заборони користування ними та їх відчуження.
Фактичні обставини порушення митних правил, викладені в протоколі про порушення митних правил №0082/10100/24 від 07.03.2024 та додані до нього матеріали, на даний час є предметом перевірки органом досудового розслідування в межах кримінального провадження № 72024111500000009 від 20.05.2024, по якому відсутнє остаточне процесуальне рішення по справі та обвинувальний акт до суду не скеровувався.
Отже, висновок судді місцевого суду про направлення матеріалів справи до органу досудового розслідування є правильним, оскільки за відсутності результатів судового розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні, судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення на даний час є неможливим.
Суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що наявність судового рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 у справі №240/6917/25 не є достатніми підставами для прийняття остаточного рішення у вказаній справі про порушення митних правил. Також, суд правильно послався на положення ст. 61 Конституції України.
За результатами апеляційного перегляду справи про адміністративне правопорушення не встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права чи неправильного застосування норм матеріального права, висновки суду, обґрунтовано викладені у мотивувальній частині судового рішення, доводами апеляційної скарги не спростовані, а тому постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
На підставі наведеного та керуючись ст. 294 КУпАП, суд
постановив:
Апеляційну скаргу адвоката Грицай Інни Олександрівни, подану в інтересах ОСОБА_1 , залишити без задоволення.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від 28 лютого 2025 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Галацевич