Рішення від 05.06.2025 по справі 947/40575/24

Справа № 947/40575/24

Провадження № 2/947/984/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.06.2025 року м. Одеса

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Скриль Ю.А.,

за участі секретаря судового засідання Остапчук О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої суми щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради суму неправомірно отриманої суми щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання у розмірі 27 000,00 грн, а також суму сплаченого судового збору 3028,00 грн.

В обгартування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради як внутрішньо переміщені особи. 18.07.2022 засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг портал «Дія» відповідачем була подана заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам йому та малолітній дитині ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Допомога на проживання ОСОБА_1 разом із донькою призначена у розмірі 5000,00 грн щомісячно автоматично на центральному рівні (без участі спеціалістів управління). Під час опрацювання рекомендацій Мінфіну по верифікації даних з метою запобігання переплати бюджетних коштів за кодом 442, виявлено записи з персональними даними особи, якій призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за різними особовими справами. З 16.11.2022 донька ОСОБА_1 перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб у складі сім'ї своєї матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в Лиманському відділі Одеської районної державної адміністрації Одеської області та одержувала допомогу на проживання у розмірі 3000,00 грн щомісячного з листопада 2022 року по жовтень 2023 року. Оскільки відповідач не повідомив управління про зміни місця проживання його доньки, він незаконно отримав допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за малолітню дитину у період з 01.11.2022 по 31.07.2023 у розмірі 27000,00 грн. 16.02.2024 позивач відповідачу направлено повідомлення про припинення соціальної допомоги та повернення грошових коштів у розмірі 27000,00 грн. На момент звернення до суду з позовом вимоги відповідачем не виконані, заборгованість не повернута.

Ухвалою від 10.01.2025 відкрито провадження у справі, розгляд якої постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачу визначено п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для подання відзиву на позов.

Позовну заяву з додаткам разом з копією ухвали про відкриття провадження у справі направлено на зареєстровану адресу перебування відповідача (згідно з довідкою ВПО): АДРЕСА_1 .

Згідно з Довідкою АТ «Укрпошта» поштове відправлення повернулось до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Відповідач відзив на позов не надав, заяв та клопотань від нього не надходило.

З урахуванням викладеного, зважаючи на завдання цивільного судочинства суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності відзиву на позов та заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що 18.07.2022 засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг портал «Дія» відповідач подав заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам йому та малолітній дитині ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Допомога на проживання ОСОБА_1 разом із донькою призначена у розмірі 5000,00 грн щомісячно автоматично на центральному рівні (без участі спеціалістів управління). Вказане підтверджується Заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від 18.07.2022 № 9882, Довідки від 18.07.2022 № 5106-7501140134 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та Повідомлення про призначення соціальної допомоги № 15102001012259882.

Згідно з інформацією Управління соціального захисту населення Одесьої районної державної адміністрації від 08.02.2024 № 72, встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб у складі сім'ї своєї матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_2 (Лиманський відділ Одеської РДА) з листопада 2022 року по жовтень 2023 року та отримують допомогу у розмірі 5000,00 грн.

Згідно з Повідомленням про припинення надання соціальної допомоги переміщеним особам на проживання та повернення коштів від 15.02.2024 Управління соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради повідомило ОСОБА_1 про припинення виплати та необхідність повернути до суму державної допомоги у розмірі 27000,00 грн.

Згідно ст. 9, п. 2, п.п.4 Закону України від 20.10.2014 року №1706-VІІ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (зі змінами та доповненнями) у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.

Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2022 року, крім осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особами для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та осіб, які повторно перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, після 24.02.2022 року.

У разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Суми державної допомоги, виплачені надміру, стягуються згідно із законом.

Надміру виплачена сума складає 27000,00 грн.

З Довідки від 29.11.2024 року №4951 про отримання допомоги вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Департаменті праці та соціальної політики Одеської міської ради та йому з 01.11.2022 року по 31.07.2023 року призначено допомогу ВПО. Загальна сума доходу за період з 01.05.2022 року до 31.07.2023 року становить 27000,00 грн.

Механізм взяття на облік внутрішньо переміщених осіб встановлено Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб». Призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Згідно з п. 21 Порядку № 509 заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків.

За змістом п. 2 Порядку, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території російською федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.

Відповідно до п. 3 Порядку (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги) допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 14 квітня 2022 року, надається починаючи з березня 2022 року.

Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги (п. 5 Порядку №332).

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Суд зазначає, що відповідач ОСОБА_1 був зобов'язаний повідомити відповідний орган УПСЗН про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та не повідомив позивача про них, що є зловживанням з його боку, в зв'язку з чим кошти в розмірі 27000,00 грн підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню, так як обґрунтовані та доведені.

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням задоволення позовних вимог сума сплаченого при поданні позовної заяви судового збору підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 76-83, 141, 263-265, 273, 354-355 ЦПК України, ст. ст. 16, 1212 ЦК України, Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої суми щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради суму неправомірно отриману суму щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання у розмірі 27 000 (двадцять сім тисяч) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради судовий збір у розмірі 3028,00 три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, ЄДРПОУ 36290160, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д.

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 .

Рішення підписане 05.06.2025.

Суддя Ю. А. Скриль