Справа №295/2453/25
3/295/914/25
04.06.2025 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Кузнецова Д.В.,
секретаря судового засідання Федоренко Ю.І.,
за участю представника митниці Кондратюка А.В.,
представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності Лисюка В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі матеріли, які надійшли з Житомирської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду закордон НОМЕР_2 , виданий 07.02.2022 органом 0717,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,-
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0277/101000/24 від 09.10.2024, встановлено, що під час митного оформлення 16.09.2024 Житомирській митниці подано товаросупровідні документи, у тому числі Довіреність від 10 вересня 2024 року посвідчену Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бережанською Наталією Павлівною, на бланку серії НТМ № 933855, зареєстровану в реєстрі за № 1760, згідно якої громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт громадянина України: НОМЕР_3 , виданий Каширським (довіреності «Камирським») РУ ГУ МДС України в Волинській області 09 серпня 1996 року, реєстраційний номер облікової картки платника - НОМЕР_4 , уповноважла громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер платника податків НОМЕР_1 , представляти інтереси її інтереси з питань придбання на її ім'я, транспортування транспортного засобу, а саме автомобіля марки моделі AUDI A4, VIN: НОМЕР_5 , за межами України, оформити всі необхідні для цього документи, підписати акт приймання-перед; сплатити гроші, розмитнити його та транспортувати в Україну, ... (у дійсності номер кузова автомобіля є НОМЕР_6 ). Строк дійсності довіреності до 10.10.2024.
На запит Житомирської митниці від 16.09.2024 № 7.19-3/20-01/7485 приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Бережанська Наталія Павлівна листом від 17.09.2024 № 52/01-16/24 спростувала факт посвідчення нею довіреності.
Крім наведеного встановлено, що ОСОБА_3 при ввезенні цього товару 13.09.2024 у пункті пропуску «Угринів-Долгобичув» Львівської митниці подано до митного контролю товаросупровідні документи, у тому числі Довіреність від 03 вересня 2024 року, посвідчену Приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Музикою Людмилою Іванівною, на бланку серії НТМ № 739577 зареєстровану в реєстрі за № 124, згідно якої громадянка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт громадянина України: НОМЕР_3 , виданий Каширським (у довіреності «Камирським») РУ ГУ МДС України в Волинській області 09 серпня 1996 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 , уповноважила громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер платника податків НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , купити за ціну і на умовах за його розсудом на її ім'ятранспортні засоби моделі та типу на його розсуд, за межами України (за кордоном), або
на території України, здійснити розмитнення цього автомобіля транспортувати до місця
проживання довірителя, виконати в компетентних органах формальності, пов'язані з
державною реєстрацією транспортного засобу, отримати на її ім'я свідоцтво про
реєстрацію транспортного засобу, керувати транспортним засобом ідентифікатор:
НОМЕР_6 (вчиняти інші дії, пов'язані з цим транспортним засобом).
На запит Житомирської митниці від 19.09.2024 № 7.19-3/20-01/7575 приватний
нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Музика Людмила Іванівна листом від 19.09.2024 № 75/01-16 спростувала факт посвідчення нею довіреності.
З метою з'ясування усіх обставин переміщення та митного оформлення товару, а саме легкового автомобіля AUDI A4, номер кузова НОМЕР_5 , громадянці України ОСОБА_2 , особі відповідальній за фінансове регулювання, та громадянину України ОСОБА_1 , особі яка безпосередньо переміщувала зазначений транспортний засіб через митний кордон, митницею було направлено листи-виклики, у яких запропоновано прибути до митниці для дачі пояснень, або у разі неможливості прибуття надати письмову інформацію з поставлених питань засобами електронної пошти з досиланням поштою, на які вони не з'явились та будь-яких пояснень не надали.
Таким чином, в протоколі зазначається, що в діях громадянина України ОСОБА_1 митний орган вбачає ознаки порушення митних правил, передбачені частиною 1 статті 483 Митного кодексу України, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару (транспортного засобу) - марка - AUDI; модель - A4; номер кузова НОМЕР_5 , 13.09.2024 у пункті пропуску «Угринів-Долгобичув» Львівської митниці з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення документів, підробленої довіреності.
У судовому засіданні представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - Лисюк В. заявив клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 483 МК України, у зв'язку з відсутністю в діях його підзахисного складу адміністративного правопорушення. В обґрунтування клопотання надав копіювитягу з ЄРДР кримінального провадження № 12025030550000473 від 04.04.2025, а також доповнення до повідомленням слідчого Ковельського РУП ГУНП у Волинській області від 14.04.2025.
Крім того, представником у судовому засіданні було надано копію трудового договору № 4 від 05.07.2023, згідно якого ОСОБА_1 працює водієм у ФОП « ОСОБА_4 » та здійснює обов'язки з перевезення транспортних засобів та жодним чином його обов'язки не пов'язані з оформлення довіреностей, на підставі яких він здійснює перевезення. Під час митного оформлення ОСОБА_1 пред'являв довіреності у електронному вигляді під час перетину державного кордону, які йому надавав працедавець ОСОБА_4 у електронному вигляді.
Представник митниці Кондратюк А.В. у судовому засіданні заперечував щодо задоволення заявленого клопотання.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 487 МК України визначено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 253 КУпАП якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Відповідно до ч. 2 ст. 458 МК України адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені Митним кодексом, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до повідомлення Ковельського РУП ГУНП у Волинській області від 04.04.2025та витягу з ЄРДР у кримінальному провадженні № 12025030550000473 від 04.04.2025, вбачається, що за заявою ОСОБА_5 розпочате досудове розслідування за фактом того, що у період з 20.08.2023 по 19.08.2024 невстановлена особа за попередньою змовою групою осіб, підробила тринадцяти довіреностей, зокрема довіреність від 10.09.2024 зареєстрованої у реєстрі за № 1760, посвідчену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бережанською Н.П., якою ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , уповноважила ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , представляти її інтереси з питань придбання, транспортування та розмитнення транспортного засобу.
Як встановлено судом, на даний час, досудове розслідування кримінального провадження № 12025030550000473 від 04.04.2025 триває.
Таким чином, фактичні обставини порушення митних правил, викладені в протоколі про порушення митних правил № 0321/101000/24 від 26.11.2024 та додані до нього матеріали, на даний час є предметом перевірки органом досудового розслідування в межах кримінального провадження № 12025030550000473 від 04.04.2025, у якому відсутнє остаточне процесуальне рішення у справі: пред'явлення особі підозри та обвинувачення чи закриття кримінального провадження, що з рештою може впливати на правильність розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
З огляду на вищезазначене, судовий розгляд справи на даний час є неможливим, за відсутності остаточних результатів досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12025030550000473 від 04.04.2025. Тому матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України підлягають направленню органу досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025030550000473 від 04.04.2025 з метою відповідного дослідження та оцінці в порядку кримінального провадження, а саме до Ковельського РУП ГУНП у Волинській області.
Згідно з положеннями ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при передачі матеріалів прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, справа про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з передачею матеріалів органу досудового розслідування.
Керуючись ст.ст. 253, 283, 284 КУпАП, ст. ст. 483 ч.1, 527 МК України, суд,
Матеріали справи про порушення митних правил № 295/2453/25 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України направити до Ковельського РУП ГУНП у Волинській області.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України закрити у зв'язку з передачею матеріалів органу досудового розслідування.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя: Д.В. Кузнецов