Справа № 627/507/25
04.06.2025с-ще Краснокутськ
Краснокутський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря ОСОБА_2 ,
представника СПД № 1 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області ПОГ ОСОБА_3 ,
особи щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Краснокутську подання начальника СПД № 1 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уроженця м. Зіньків, Полтавської області, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , раніше судимого, останній раз 25.02.2021 краснокутським районним судом Харківської області за ч. 3 ст. 185 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі,
До Краснокутського районного суду Харківської області звернувся начальник СПД № 1 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , якого засуджено 25.05.2021 Краснокутським районним судом Харківської області за ч. 3 ст. 185 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі.
Подання про встановлення адміністративного нагляду мотивоване тим, що ОСОБА_4 був звільнений з місць позбавлення волі 06.12.2024. Після звільнення з місць позбавлення волі, гр. ОСОБА_4 на облік до СПД № 1 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області не став, останнього було поставлено на облік лише після втручання працівників поліції та встановлення місця перебування ОСОБА_4 , якого було попереджено про те, що у разі порушення громадського порядку, відносно останнього буде встановлено адміністративний нагляд. У поданні зазначено, що ОСОБА_4 після прибуття до місця проживання, почав зловживати спиртними напоями та неодноразово був притягнутий до адміністративної відповідальності, а саме: 05.01.2025 за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП; 06.01.2025 року за ч.1 ст. 178 КУпАП; 10.01.2025 року за ч. 2 ст. 178 КУпАП; 12.01.2025 за ст. 173 КУпАП; 21.01.2025 за ст. 180 КУпАП; 20.05.2025 за ст. 177 КУпАП. Зазначено, що ОСОБА_4 підтримує відносини із раніше судимими особами за корисливі злочини. ОСОБА_4 було неодноразово попереджено, що за систематичні порушення відносно нього може бути встановлено адміністративний нагляд.
У поданні ставиться питання про встановлення відносно ОСОБА_4 певних обмежень, а саме: зобов'язати його знаходитися щоденно за місцем проживання по АДРЕСА_1 , в період часу з 22:00 години вечора до 05:00 години ранку наступного дня; зобов'язати його кожного місяця в 1 (першу) та 3 (третю) п'ятницю з 09:00 до 12:00 год. з'являтися на реєстрацію до поліцейської станції, що розташована за адресою: вул. Центральна, 41, с. Мурафа Богодухівський район Харківська область.
Прокурор у відкрите судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, прохав у клопотанні відмовити.
Особа щодо якої внесено подання - ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення подання та встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Представник СПД № 1 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області ПОГ ОСОБА_3 подання підтримав та прохав його задовольнити.
Суд, вислухавши пояснення особи щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, представника СПД № 1 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області, дослідивши матеріали справи, доходить наступного.
Судом встановлено, що вироком Краснокутського районного суду Харківської області від 25.05.2021 ОСОБА_4 засуджено за ч. 3 ст. 185 КК України з призначенням покарання у вигляді позбавлення волі строком на 3 рок 6 місяців.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 04.12.2024 ОСОБА_4 звільнено від призначеного покарання за вироком Краснокутського районного суду Харківської області від 25 травня 2021 року у зв'язку з усуненням караності діяння.
За приписами статті 158 КВК України, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі.
Відповідно до пункту «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Аналіз положень Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» в частині кола осіб, до яких такий нагляд може бути застосований, підстав його застосування, а також підстав та порядку його припинення свідчить про те, що застосування адміністративного нагляду є одним із наслідків засудження особи та випливає з судового рішення, яке набрало законної сили, або з матеріалів установ виконання покарань, органів Національної поліції, що характеризують поведінку засудженого під час відбування покарання, чи після його відбування.
Суд вважає за необхідне врахувати правову позицію Верховного Суду, висловлену у Постанові від 04 грудня 2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою Верховний Суд вказав, що заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції..
Згідно з положеннями частини 1, 3 статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості; термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Судом враховуються також положення п.а ч.1 ст.8 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» де вказано, що адміністративний нагляд припиняється постановою судді за поданням начальника органу Національної поліції у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом.
Відповідно до ч.3 ст.88 КК України особи, засуджені за вироком суду без призначення покарання або із звільненням від покарання чи такі, що відбули покарання за діяння, кримінальна протиправність і караність якого усунута законом, визнаються такими, що не мають судимості.
За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_4 звільнився з місць позбавлення волі у зв'язку з усуненням караності діяння, а тому за приписами ч. 3 ст. 88 КК України вважається таким, що немає судимості, то відносно нього, виходячи з положень ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», не може бути встановлено адміністративний нагляд.
Виходячи з викладеного, у задоволенні подання слід відмовити.
На пiдставi викладеного, керуючись статтями 1-6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статтею 158 КВК України, статтями 537, 539 КПК України, суд
У задоволенні подання начальника СПД № 1 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1