Справа № 615/865/25
Провадження № 2-а/615/29/25
05 червня 2025 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Левченка А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Павлович В.А.,
представника позивача Мирошниченко К.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора 1 взводу 6 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області старшого лейтенанта поліції Лігуса Ігоря Олеговича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
27.05.2025 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до інспектора 1 взводу 6 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області старшого лейтенанта поліції Лігуса Ігоря Олеговича, в якому просить скасувати постанову серії ЕНА №4767826 від 19.05.2025 року, винесену інспектором 1 взводу 6 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області старшого лейтенанта поліції Лігус Ігорем Олеговичем про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн.
05.06.2025 року до суду надійшло клопотання від Департаменту патрульної поліції Свінтіцької Тетяни Петрівни, в якому представник просить залучити Департамент патрульної поліції до участі у справі в якості співвідповідача.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Враховуючи, що Департамент патрульної поліції не є позивачем по даній справі, клопотання задоволенню не підлягає.
Згідно ч. 3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Водночас, згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Національну поліцію» систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліції; 2) територіальні органи поліції.
Відповідно до частин 1-3 статті 15 Закону України «Про Національну поліцію», Територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання (…)
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» від 16 вересня 2015 року № 730 утворено, як юридичні особи публічного права, територіальні органи Національної поліції за переліком згідно з додатком 1 до цієї Постанови.
Згідно частини другої статті 222 КУпАП, від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
У розумінні КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, інспектори відповідного органу поліції діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органів Національної поліції і її територіальних органів.
Аналіз наведених норм права свідчить, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, посадові особи відповідного орану діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органу Національної поліції.
Отже, відповідні посадові особи не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями статті 222 КУпАП покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Використання у зазначених вище нормах формулювання «від імені органів Національної поліції» вказує, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному КАС України, є саме орган державної влади, суб'єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Вказані висновки викладені в постановах Верховного Суду від 26.12.2019 у справі № 724/716/16 та від 17.06.2020 у справі № 127/6881/17.
Оскаржувана постанови є актом відповідного органу Національної поліції, від імені якого діяв інспектор 1 взводу 6 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області старшого лейтенанта поліції Лігуса Ігоря Олеговича.
Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Таким чином, з наведеного вбачається, що суб'єктом владних повноважень, чиє рішення про притягнення до адміністративної відповідальності оскаржується, є Департамент патрульної поліції.
В судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання про заміну первісного відповідача на належного відповідача Департамент патрульної поліції.
В судовому засіданні представник позивача не заперечував щодо заміни первісного відповідача на належного, а тому суд вважає за необхідне замінити первісного відповідача інспектора 1 взводу 6 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області старшого лейтенанта поліції Лігуса Ігоря Олеговича на належного відповідача - Департамент патрульної поліції.
Відповідно до ч. 6 ст. 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 46,48, 241-243,КАС України, суд,
У задоволенні клопотання Департаменту патрульної поліції про залучення співвідповідача - відмовити.
Замінити у справі за позовом ОСОБА_1 до інспектора 1 взводу 6 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області старшого лейтенанта поліції Лігуса Ігоря Олеговича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, первісного відповідача інспектора 1 взводу 6 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області старшого лейтенанта поліції Лігуса Ігоря Олеговича, на належного відповідача - Департамент патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646, адреса: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3).
Відкласти судове засідання до 12 червня 2025 року до 11 годину 50 хвилин.
Встановити відповідачу, з урахуванням строку, встановленого ч. 1 ст. 286 КАС України, п'ятиденний строк з дня отримання даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинен бути надісланий іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на офіційному веб-порталі судової влади http://court.gov.ua/.
Учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Левченко